בשקט בשקט הפכה הבלקן ביט בוקס לשגרירה הטובה והגרובית ביותר למוזיקה הישראלית בעולם.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

הלהקה, שבמרכזה אורי קפלן, תמיר מוסקט ותומר יוסף, צמחה בתחילת שנות ה־2000 על ברכי הגרוב הבלקני ששטף את ישראל, אבל הצליחה להתפתח מאלבום לאלבום.

כעת, באלבומם הרביעי, הם חוקרים את הצד האלקטרוני של הגרוב וקצת מתרחקים מהאזור המתוזמר והכה מזוהה עם הבלקן. התוצאה היא אותה להקה, אבל בעטיפה אפלה וממוקדת יותר.

הגרוב האיכותי נשמר ומבעבע שם מתחת לפני השטח, אבל תחושת המהגרים הזועמים שבצבצה מאלבומיהם הקודמים קצת נעלמה. עובדה זו אומנם מפחיתה מאלמנט החדות של האלבום, אבל מדגימה צד נוסף באיכויות של השלישייה.

לפני כמה חודשים נפתחו כל מהדורות החדשות בסינגל הכה מעולה של הלהקה "Political Fuck" (שנכלל באלבום), שהתאים כמו כפפה ליד לאווירת מהפכת הפייסבוק.

הקליפ החביב הפך בצדק למפלצת רשת גם בעולם הערבי, והדגים את כוחה של המוזיקה לעורר ולהעניק דחיפה נוספת למהפכה. הבלקן, כך עולה מהאזנה לאלבום החדש, עלו על גל רציני יותר בהפקת "Give", כזה שהשאיר הרבה מההומור הנהדר של Blue" "Eyed Black Boy, אלבומם הקודם, מחוץ לעריכה.

יחד עם היעדר התזמור הגדול של האלבום הקודם המעריצים מאבדים חלק גדול מהכיף הפרוע, אבל מרוויחים מוצר ממוקד יותר. השאלה היא איך הבלקן ימירו את הצלילים המדויקים של החדש לאצטדיוני הפסטיבלים הגדולים ברחבי העולם. אלה הפכו בשנים האחרונות לזירה הטבעית של הלהקה הבינלאומית, אולי אפילו יותר מהאולפן.

האלבום החדש לא רק ממוקד יותר, אלא, רחמנא ליצלן, גם בוגר יותר, ולוקח את הגרוב של הבלקן צעד אחד אחורה. התוצאה מהורהרת, אבל כזו שגם שמה דגש גדול על הטקסטים ואלה דווקא מצליחים לשמר פחות את תו האיכות של ההרכב.

כל עוד האלבום שומר על הדי.אן.איי האמיתי של הלהקה הוא עולה לפסגות הגרוב הגבוהות ביותר, אך ברגעים המעטים שבהם הבלקן מנסים לצמצם את אפקט הגרוב - העסק קורס.

עם זאת, כחבילה מדובר בעוד אלבום מצוין של הלהקה, שיחד עם האחרון של תומר יוסף, לא מפסיקה להזין אותנו במוזיקה מעולה ביותר.

ציון: 4 כוכבים

בלקן ביט בוקס, "Give", היי פידליטי

_________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: