הביטו בטרי ריצ'רדסון. השיער המקליש, המשקפיים המכוערים, קעקועי הפאנק, השפם/זקן הביזארי, הבגדים ההיפסטריים, החיוך הזימתי. הביטו בטרי ריצ'רדסון, או הדוד טרי, כפי שהוא אוהב שמכנים אותו. מה אתם רואים? סוטה, אולי? ובכן, ייתכן מאוד, אבל מיד נגיע לחלק הזה, כי כשאתם מביטים בטרי ריצ'רדסון, הדבר הראשון שמשנה זה שאתם מביטים בצלם האופנה החשוב והמדובר ביותר על הפלנטה היום.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפיסבוק

"אנני לייבוביץ' של הדור שלנו", הוא מכונה לעיתים קרובות, ולא בכדי: סורו לחוגים הנוצצים ביותר בניו יורק ואל.איי, זרקו אבן ותפגעו במגה־סלב שריצ'רדסון צילם לשער של מגזין, לקמפיין או לאוסף הפרטי שלו עצמו, לעיתים קרובות יחד איתו בתמונה ולעיתים קרובות עוד יותר בפוזות פרובוקטיביות שאף צלם אחר לא היה מחלץ מהם.

קמרון דיאז הצטלמה עבורו בביריות, פותחת לרווחה את החולצה שלה ומציגה חזייה; ריהאנה התכופפה כשהיא מעניקה הצצה אנטומית לבלקון הברבדוסי שלה; בלייק לייבלי ולייטון מיסטר ליקקו גלידה משותפת; קניה ווסט ליקק את הקרחת של הדוגמנית והזמרת אמבר רוז; איימי וויינהאוס החזיקה תרנגולת צמודה למפשעה בתנוחה שאיננה משתמעת לשתי פנים; מקולי קאלקין הוריד חולצה וירק; ומיילי סיירוס, הו, מיילי סיירוס. מלבד הקליפ השערורייתי ל־"Wrecking Ball" שביים עבורה, עשתה סיירוס לריצ'רדסון כמה פוטו־שוטים סמי־פורנוגרפיים שהתפרסמו בכל פינה בגלובוס (גגלו בזמנכם הפנוי).

אפילו ברק אובמה הצטלם עבור הדוד טרי, בקלוז־אפ נדיר וחיוך של מיליון דולר, ובסגנון הכבר כה־מזוהה עם האסתטיקה של ריצ'רדסון: תאורה לבנה עזה, מינימליסטית, לרוב על רקע לבן, לעיתים קרובות בקלוז־אפ ולרוב עם מינימום אפשרי של ביגוד.

כן, ריצ'רדסון הוא פריק של עירום, וממש לא במובנו האמנותי אלא זה הפטישיסטי והסליזי: בצילומי העירום הרבים שגודשים את הפורטפוליו שלו, נראה שההשפעה הגדולה ביותר עליו ועל הדימויים שהוא מבקש להציג היא דווקא עולם הפורנו וכמו בסשנים עם סיירוס, הדבר גולש גם לעבודותיו היותר מיינסטרימיות.

אבל מעבר ללגיטימיות של ריצ'רדסון ולסגנונו הבוטה, דומה שהשאלה המעסיקה את עולם האופנה בשנים האחרונות איננה דווקא בנוגע להכתרתו של באד בוי חדש בתחום שכבר ראה כמה וכמה כאלה, אלא בנוגע לאופן התנהלותו המקצועית והאישית של האיש.

כן, מתברר שיחד עם המיניות הפרועה המאפיינת את עבודותיו, גם הדוד טרי, ככל הנראה, לא טומן את ידו בצלחת, וכאן אנחנו חוזרים לשאלה שבה התחלנו: כשאתם מביטים בטרי ריצ'רדסון, בן ה־48, מה אתם רואים? מישהו שמבקש לערטל בנות צעירות ככל האפשר בשם האמנות? טיפוס טורפני שעדויות מבחילות אודות הרגלי עבודתו מתפרסמות במדיה חדשות לבקרים? צלם אופנה שיותר ויותר קולות פומביים מבקשים להחרים ולהקיא מתוך עולם שגם כך לא סובל מיחסי ציבור טובים במיוחד? כל התשובות נכונות. לכאורה.

בשנת 2009 פרסמה ברשת הדוגמנית לשעבר ג'יימי פק את קורותיה עם ריצ'רדסון. פק, שהיתה בת 19 כשהגיעה אל הסטודיו הניו יורקי של ריצ'רדסון, מצאה אותו שם מוקף באסיסטנטים נלהבים, ואחרי שיחה קצרה עשה איתה ריצ'רדסון סשן של צילומי עירום. בפעם השנייה שהגיעה אליו, הדוד טרי הרגיש יותר נינוח איתה מתברר.

"אמרתי לו שאני במחזור ושאני לא רוצה להוריד תחתונים", כתבה פק, "והוא אמר לי, "אני מת על טמפונים!" וביקש שאוציא את הטמפון שלי כדי שיוכל לשחק איתו". משסירבה, התפשט ריצ'רדסון וביקש ממנה לצלם אותו, ולאחר מכן ביקש ממנה לאונן לו, הכל בנוכחות עוזריו הנלהבים.

פק, למרות שהיתה מובכת ומוטרדת מהסיטואציה, הסכימה. "אני זוכרת שעשיתי את זה", כתבה, "אבל אפילו אז, זה היה כאילו מישהי אחרת עושה זאת". את התשלום שלה על הצילום - שהופיע במגזין "פרפל" - פק אפילו לא הגיעה לאסוף, עד כדי כך נגעלה ממה שאירע.

ב־2010, בסוף שבוע האופנה בפריז, התראיינה דוגמנית העל הדנית ריה רסמוסן למגזין "Page Six", ותקפה את ריצ'רדסון חזיתית. "הוא לוקח נערות צעירות, מפעיל עליהן מניפולציות כדי שיתפשטו ומצלם אותן באופן שעליו הן יתחרטו לאחר מכן", רשפה. "הן מפחדות מדי לומר 'לא' מאחר שהסוכנות שלהן סידרה להן את העבודה, והן צעירות מדי מכדי לעמוד על שלהן.

הלוק המועדף עליו הוא של צעירות שנראות צעירות מדי, מנוצלות, כמו מכורות להרואין. אני לא מבינה איך מישהו עובד איתו". כמה ימים לאחר הראיון עם רסמוסן, פרסם האתר בעל האג'נדה הפמיניסטית Jezebel שלל סיפורים נוספים של דוגמניות שכביכול הוטרדו מינית על ידי ריצ'רדסון במסגרת עבודתו, כשאף אחת מהן, כמובן, לא מעוניינת להיחשף, לא כשהאדם אותו הן מאשימות מצלם פורטרטים אינטימיים של נשיא ארצות הברית.

ריצ'רדסון, מבחינתו, ממעט להגיב בנושא, אם כי במהלך הקריירה שלו בהחלט נדרש לסוגיית הפטישיזם הבוטה של עבודתו, שלעיתים רבות מציגה דוגמניות דחוסות בתוך פחי זבל, דימויים מגוונים של מין אוראלי ואת עירומו התכוף של ריצ'רדסון עצמו.

"החוק שלי הוא שלעולם אינני דורש ממישהו לעשות משהו שלא הייתי עושה בעצמי", צוטט ב"ניו יורק פוסט", "אני לא חושב שאני מכור למין, אבל בהחלט יש לי בעיות. אולי זה עניין פסיכולוגי, זה שהייתי ילד ביישן ועכשיו אני הגבר החזק הזה עם הזקפה, ששולט על כל הבחורות האלו".

בצ'אט רשת שניהל עם דוגמנית בשם פליס פון - שפרסמה את הטקסט המלא בבלוג שלה - שם ריצ'רדסון את הקלפים על השולחן באופן ברור יותר. "רוב הדוגמניות יודעות איך דברים עובדים מאחורי הקלעים כדי להשיג תהילה. ואת, יודעת?" שאל. "אולי לא, ספר לי", ענתה פון, וריצ'רדסון המשיך: "סקס, סמים ורוק'נ'רול". "אני לא עושה סמים", ענתה פון, "ואני לא מוכנה לרדת לאף אחד בשביל תהילה".

"תודה על השיחה ובהצלחה עם כל השאר", ענה ריצ'רדסון, ובהמשך השיחה, אחרי שפון המשיכה לנסות ולדובב אותו, הוסיף: "אני סוטה כמו כל השאר בעולם האופנה... בכל יום יש 20 דוגמניות שמציעות לי לזיין אותן בשביל תהילה, וכל השאר בעולם הזה עושים את זה גם הם".

אז זהו הדוד טרי, שממשיך בינתיים לקבל עבודות בלי בעיה. הנה ממש לאחרונה סיים לביים את הקליפ המדובר של ליידי גאגא ואר.קלי לסינגל “Do what U want”, צילם את הקטלוג המדובר של דיזל ל־2014, שחרר לאינסטגרם תמונה שלו ושל בר רפאלי מצילומים לפני כשבועיים ושבעתיד הקרוב וכנראה גם הרחוק ימשיך להיות אייקון משמעותי בעולם האופנה, מצלם שערים לכל מגזין אפשרי שאתם יכולים להעלות על הדעת.

אפילו עצומה שנפתחה נגדו, על ידי הפעילה הפמיניסטית אליס לואיס, ועליה חתמו כבר קרוב ל־20 אלף אנשים, לא ממש זוכה לתגובת קברניטי תעשיית האופנה. אותה תעשייה שבה הניצול המיני, הפטישיזם והסקסיזם כבר הפכו לסטנדרט ואנשים כמו טרי ריצ'רדסון כנראה כבר לא ממש מרגשים אף אחד.

ביונסה
ביונסה

מיילי סיירוס
מיילי סיירוס

________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :