רותם זיסמן־כהן, כמעט בת 31, היא כנראה השחקנית העסוקה ביותר בקולנוע ובטלוויזיה הישראליים, בהפרש גדול מהמתחרות ובמגוון מרשים של תפקידים.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

במהלך השנתיים האלו היא הצטלמה ליותר משבעה (!) סרטים, ביניהם "המשגיחים" עליו היתה מועמדת לפרס אופיר, "העולם מצחיק" שהפך ללהיט, "לצוד פילים" שיפתח את פסטיבל ירושלים ב־4.7 ובו חולקת זיסמן־כהן זמן מסך עם לא אחר מפטריק סטיוארט (ז'אן לוק פיקארד מ"סטארטרק" בשבילכם), ו"מקום בגן עדן", סרטו של יוסי מדמוני שזוכה לבאזז רציני ואמור לצאת בספטמבר ובו היא מככבת לצד אלון אבוטבול.

בימים אלה היא מצטלמת ל"זינוק בעלייה", קומדיה בה היא מככבת לצד שלמה בראבא, איתי טיראן ומלי לוי ("היא תגלית בשבילי, פשוט שחקנית מעולה"). מעבר לכך קיים גם ההספק הטלוויזיוני - שוב, בשנתיים בלבד - עם תפקידים ב"שביתה" של רני בלייר, ב"דבר על מקום הימצאם" של הערוץ הראשון ובעונה השנייה של "טקסי דרייבר".

אה, ורק לפני שבוע עלתה "פצועים בראש" (רביעי, 22:15, HOT3), דרמת המתח החדשה והמגה־מושקעת של HOT וסוכנות ADD, בה מגלמת זיסמן־כהן את נעמה, חוקרת משטרתית שעובדת לצידו של יקי (חנן סביון) בפענוח פרשיות שמצביעות על מעורבותו של סער (גיא עמיר), חברו של יקי מימי הצבא שהקים לעצמו מעין יחידת צדק פרטית, באמצעותה הוא מחסל כל מיני חלאות.

"היא אחלה בחורה, נכון?", זיסמן־כהן מתמוגגת, "היא קצת מזכירה לי אותי באיזה מובן" (צוחקת).

איזה מובן?

"היא עם רגליים על הקרקע, בחורה בעולם של גברים, קרייריסטית, בן אדם חם...אני לא יודעת מה עוד אני יכולה לספר עליה בלי להרוס. על הסדרה אני לא יכולה לספר כמעט כלום, כי אני פשוט לא יודעת".

לא יודעת?

"חנן וגיא נתנו לי רק את הסצנות שלי, הם הכי ממדרים שיש. כשראיתי את הפרק הראשון ממש הופתעתי, וממש לטובה. הרי לא ידעתי על זה כלום.

"והאמת היא שנראה לי שזו הפעם האחרונה שאני עושה דבר כזה, כי בדרך כלל גם כשאני עושה תפקיד של פרק, אני רוצה לקרוא ולדעת. אבל הפעם היה בזה אלמנט חזק של הפתעה ומתח, גם מבחינת השחקנים, ואני לגמרי מבינה את הראש של חנן וגיא בעניין הזה. חנן פרטנר מדהים. הכי כיף לעבוד איתו, טבעי כזה, אמיתי".

גם מוריס בעלך משחק שם.

"כן, בתפקיד עבריין, והוא מצוין. באחד הימים ישבתי על המוניטור וראיתי סצנה שלו, והוא פשוט שחקן אדיר, באמת, לא רק בגלל שהוא בעלי (צוחקת). חכה, תראה ותבין".

את גם משחקת ב"המאמיות", הסדרה החדשה של נאור ציון, השמועות גורסות שעל הסטים שלו, ציון מאוד קשה.

"אני לא חושבת שהוא קשה. הוא פרפקציוניסט, מקצוען־על כזה, ויש לו חזון כל כך ברור, שפשוט צריך ללכת איתו ולא נגדו. הוא יודע מה הוא רוצה, ובעיניי הוא גאון. הוא כתב 24 פרקים של קומדיה תוך איזה שבוע וחצי, וזה פשוט טירוף. אחרי שקראתי את התסריטים שלו, הייתי בהתפעלות שיא ממנו".

ב"לצוד פילים", שביים רשף לוי ("איים אבודים") על פי תסריטו, מגלמת זיסמן־כהן את סיגי, עובדת סקסית בבית אבות, עליה מזילים ריר הקשישים המתוסכלים ששוכנים בו. בטייטס צמוד, עם מחשוף בלתי נגמר וענטוז מתמיד, סיגי מהווה עוד שלב בהתרחקות של זיסמן־כהן משלל תפקידי הילדות והנערות שגילמה במהלך הקריירה, ממש עד לאחרונה, מההתחלה ב"הכוכבים של שלומי" ועד ל"לאחותי היפה" מ־2011, שם גילמה זיסמן־כהן בת ה־29 תלמידת תיכון.

"עכשיו רצו אותי לתפקיד של בחורה צעירה שבורחת מהבית, וסירבתי", היא מגלה. "התפקידים שאני עושה עכשיו בוגרים יותר, מאוד נשיים, וטוב לי יותר איתם. מיציתי את תפקידי הבחורה הצעירה. ראיתי בתסריט הזה תפקיד של אחות עם גיבנת, וזה יותר מעניין אותי כרגע".

"התפקידים שאני עושה עכשיו בוגרים יותר". זיסמן ב"לצוד פילים" (צילום: ורד אדיר)
"התפקידים שאני עושה עכשיו בוגרים יותר". זיסמן ב"לצוד פילים" (צילום: ורד אדיר)

בקרוב, אם ירצה האל, זיסמן־כהן תשרת אך ורק את החזון שלה. למעשה, היא כבר התחילה: לאחרונה השלימה את העבודה על "מתת", סרט קצר (13 דקות) והראשון בבימויה, שהפיקה עבורה יעל אבקסיס, ושבקרוב יוקרן בפסטיבל סרטי הסטודנטים ויתחרה על הפרס לסרט הטוב ביותר.

"צריך להתחיל מאיפשהו", היא צוחקת, "שמישהו יאמין בי וייתן לי כסף למשהו גדול יותר". הסיפור הוא על זוג חרדי שלא יכול להביא ילדים לעולם וחווה משבר גדול, וזיסמן־כהן מספרת שהאג'נדה היתה ויזואלית בעיקרה, עם מינימום דיאלוגים. בסרט מככבים בעלה מוריס, לבנה פינקלשטיין ויהודה ברקן בתפקיד רב.

"שלחתי לו את התסריט והוא התקשר אחרי רבע שעה", היא מספרת, "ואני כולי בהתרגשות, כי בטלפון יש לו קול בדיוק כמו לעזריאל מ'חגיגה בסנוקר'. 'קטנטונת' הוא אומר לי, 'תשמעי, יופי של תסריט'. כל כך שמחתי, ובעיניי מוריס ממש דומה לו כשהוא היה צעיר".

אז התחתנת עם הגיבור של "חגיגה בסנוקר"?

"כן, אני בת הרב. תשמע, העשייה הזאת עשתה לי תיאבון מטורף לעוד, ועכשיו אני כותבת משהו חדש".

סרט באורך מלא?

"כן. עם מוריס. אני עושה איתו הכל".

ואכן, זיסמן־כהן עושה עם בעלה הכל, או לפחות מנסה. בקרוב תצטלם לצידו בסרטו החדש של מני יעיש, אצלו כבר כיכבה לצד מוריס ב"המשגיחים" ("אחד מהסרטים שאני הכי גאה בהם בקריירה שלי"), שם יגלם כהן ("אחת אפס אפס") את התפקיד הראשי, לראשונה על המסך הגדול. "שם אני אהיה אשתו של", היא מבסוטה.

הם חיים בקריית מטלון שבפתח תקווה, קצת רחוק מהביצה התל אביבית, וטוב להם שם. "אביהו מדינה גר מולי, וגם יוסי אבוקסיס לא רחוק", היא מגוננת כשאני מציק, "וזה לא ממש פוגם לי בעבודה, להיות רחוק ממרכז העניינים. מה, את אלון אבוטבול לא הביאו מארצות הברית לשחק פה בסרט?".

את אורח החיים שלהם זיסמן־כהן מעדיפה להגדיר כרוחני ולאו דווקא דתי, "למרות שאנחנו כן מנהלים טקסים דתיים, אבל השורש הרוחני הוא שמעניין בהם, ובגלל זה הלכתי ללמוד קבלה בזמנו, כי זה מה שמושך אותי בזה. אני אוכלת כשר, שומרת שבת, וכל השבוע חולמת על הקידוש הזה של שישי, עם המנוחה והשקט שמגיעים עם זה. זו הפסגה של השבוע".

אז אם סטיבן ספילברג מתקשר ומבקש שתבואי לעשות תפקיד בשבת, תסרבי?

"אני מאמינה שהוא אדם נאור (צוחקת), ושהוא יתחשב בי. והוא גם יהודי. אבל הייתי מעדיפה שמיכאל הנקה יתקשר".

ומה עם דור המשך? בפעם האחרונה שנפגשנו סיפרת שאתם עובדים על זה, והנה, חלפו שנתיים וטרם.

"זה קרוב מאוד. זה שעשיתי סרט בעצמי נתן לי ביטחון הרבה יותר גדול בעבודה שלי. פתאום זה לא 'יקראו לי לתפקיד? אני אעשה עוד סרטים?'. פתאום אני גם שולטת במצב ויוצרת תוכן משלי, ואולי בהמשך לא אהיה חייבת להיות תלויה באחרים, וזה נותן המון ביטחון להחלטה הזו של לעשות ילדים.

"זה על האש, בקיצור, לגמרי. ילד וסרט, אלה המשימות הבאות. אני עובדת על שניהם מתי שאני רק יכולה, וזו העבודה הכי כיפית שיש (צוחקת)".

** את הראיון המלא תוכלו לקרוא בגיליון החדש של "פנאי פלוס"

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :