אני מדבר עם רגב קונטס, שמבהיר לי שהאדישות היא הדבר הכי נורא. כשמגיע צוות חדשות ערוץ 2 לראיין את כולם, קונטס אומר את זה גם להם. הצוות שואל אילו סלבז יגיעו, קונטס יורה כמה שמות ואז שואל בצעקה את החברה שלו, שיר נוסצקי, "מותר להגיד שבר רפאלי תהיה פה?”, כששיר רומזת לו שלא, הוא אומר להם בחיוך, "אז תהיה פה דוגמנית בינלאומית". שיר צועקת לו, "רגב, תסתום אם אתה לא רוצה לאבד אשך. וחבל, אתה צריך את שניהם".

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

הכל התחיל במחאת רוטשילד. כשנגמר הקיץ, האוהלים התפרקו ואיתם התפרקה השמינייה שהנהיגה את מאות האלפים, לפחות בעיני עצמם - דפני ליף, סתיו שפיר ושות'. שיר נוסצקי, רגב קונטס ורועי נוימן, השלושה שהיו אחראים על הפן המקצועי של אוגוסט 2011, נשארו יחד וחיפשו לאן לנתב את הדחפים האקטיביסטיים שנתעוררו בהם. כשהתקרב מועד הבחירות הם גילו את אחוזי ההצבעה הנמוכים (פחות מ־65 אחוז בבחירות האחרונות לעומת מעל 80 אחוז בסיקסטיז).

"היינו המומים", מספרת נוסצקי, "מיליון איש יצאו לרחובות ושנה אחר כך, בדבר שהכי יכול לתת תשובה לאותן טענות שעלו אז, כה רבים בוחרים באדישות". החבורה החליטה לעורר את העם, ומה יעבוד טוב ביותר בישראל 2013 מאשר סרטון שאליו יקובצו כמה מבני האלים המסתובבים בינינו, שיפנו זמן בין יום צילום להשקה של קרם פנים חדשני ויתבעו מכם בנימוס לממש את זכותכם הדמוקרטית ולהצביע.

אז נוסצקי התחילה להרים טלפונים, בוארון מונה לדובר וקונטס, יחד עם רן שקד, כתבו את הסרטון שקונטס יביים. הססמה: תבחר, או שיבחרו בשבילך.

ב־5 בינואר 2013 ב־9:00 בבוקר ירד גשם. הסלבז החלו להגיע אל שטחי הכינוס. כן, זה נשמע צבאי, אבל בנט נושק ל־15 מנדטים, אז כדאי שתתרגלו לז'רגון. עלמה זק הגיעה ראשונה. אפרת גוש, השנייה להצטלם, מבוששת. גשם זה פקקים, ופקקים זה איחורים. כשהיא מגיעה לבסוף היא מתנצלת ומספרת שכמעט לא ישנה בלילה. הגשם והרוח העיפו דברים לכל עבר בדירתה החדשה. בינתיים מגיע גם גל אוחובסקי ומיד מתפנה להתבאס על זה שעדיין לא החלו לצלם. אני רוצה מאוד לחזור למיטה, ולכן מחליט שיהיה יותר מעניין לשאול את גוש אם גם היא חשה צורך דומה.

"אני מדברת עם חברים שלי והמון מהם חושבים שפוליטיקה זה חרא וכולם יהיו אותו דבר, ובגלל זה הם לא הולכים להצביע. אני שמאלנית, עדיין מתלבטת בין העבודה למרצ ואין לי בעיה להגיד את זה. הרבה מהאנשים שאני מכירה שלא מצביעים הם אנשים עם דעות ליברליות שמאלניות שדומות לשלי, והם דווקא אלה שלא מצביעים".

ואם מישהו יבוא ויגיד לך שבזכות התשדיר שלך הוא הלך להצביע ובחר באחת ממפלגות הימין?

"עדיין אשמח שהוא הצביע. זכות הבחירה היא דבר חשוב שצריך לשמר".

במפתיע, לרוב הסלבז אין בעיה להביע עמדות פוליטיות. שלא במפתיע, רובם שמאלנים. “מבחינתי אשמח שיצביעו לכל דבר שהוא מרכז ושמאלה", אומר אוחובסקי, "אם חבריי מהשמאל לא מצביעים, וייבחר מישהו שלא מתאים להם, אז שיידעו שהם יצרו את המצב ושיאכלו מה שבישלו".

11:00. מתחילים לצלם. קונטס הוא אחלה במאי. רגיש, קשוב לצרכים של המצטלמים. כשאוחובסקי מכריז שיעשה שלושה טייקים ברצף, "הראשון יהיה טוב, השני פחות, השלישי מצוין", קונטס זורם איתו. ובאמת, אוחובסקי רץ על הטקסט שלו: "ותמיד יש את הנציג הגאה בשביל הנאורות". רגב מסביר לו שזה צריך להיאמר בסרקזם, הרי הקטע הוא להסתלבט על סרטוני הבחירות המוכרים.

אוחובסקי משתחל לחולצה של הקמפיין ומתבקש להביט לאופק בתקווה, "כאילו אתה חושב כמה הרבה אירוויזיונים עוד יש". אוחובסקי צוחק. רגב משדל אותו לחייך, אוחובסקי נבוך. "אתה נראה טוב", הוא מעודד אותו ומוסיף, "זה נשמע גיי", עכשיו תורו של קונטס להיות נבוך. הוא ממלמל, "אוי סתום ת'פה, רגב". אוחובסקי עדיין צוחק. קונטס מלהטט בין אגואים - כשגוש לחוצה מכך שיש הרבה אנשים בחדר, רגב אומר שהיא מצוינת ומחמיא לה על הסטייל. "זה פשוט קלאס, פשוט יפה". גוש נרגעת.

בינתיים, בחוץ, חיים יבין מגיע והצוות של ערוץ 10 מתנפל עליו. "אני רק רוצה מסרק", הוא מבקש, "תפסה אותי הרוח, אני נראה כמו יהושע הפרוע. גדעון לוי מחמיא לו על סרט תיעודי שלו שרק אתמול ראה. נוסצקי קוראת ליבין לקחת מסרק. "רגע, עוכר ישראל פה מחמיא לי", הוא מתלוצץ.

ככל שיותר אנשים מגיעים, מתרבים מוקדי השיחות הבטלות ואנשים צוחקים. אף אחד לא מדבר פוליטיקה או על למה הם כאן. אני פונה ליבין כדי להבין בכל זאת למה הוא בא.

"לא היתה לי ברירה", הוא עונה, "נוסצקי התקשרה ואין להתחמק ממנה. גם אם הייתי בורח לרבת עמון, יש לה אנשים שם".

עדיין מתלבטת. אפרת גוש (צילום: )
עדיין מתלבטת. אפרת גוש (צילום: )

פס הייצור עובד עכשיו באופן אופטימלי, הסלבז מצטלמים בזה אחר זה. סוויד מסיים צ'יק צ'ק ומגלה שגררו לו את הרכב. מנשה נוי מהרהר בקול רם על אופציית המרי האזרחי ונוזף בנוסצקי, "איפה את היית בהפגנות? אם לא עצרו אותך, את לא באמת היית שם".

קרן מור מצטלמת ומאוד נהנית לחזור שוב ושוב על הבדיחה שנכתבה עבורה, "ב־22 בינואר כולנו משלשלים. פתק לקלפי”. יבין, לעומתה, פחות מרוצה מהטקסט שלו: "הפיצו את הסרטון באתר צינור". "למה אני אומר אתר צינור? תנו לי להגיד יוטיוב". קונטס מתעקש, "זה חלק מרצף. יהיה קומיקאי אחריך שיצחק על מה שאמרת".

המשמרת השנייה מתחילה ב־16:00. אני כבר מטושטש ורואה את מיכאל בן ארי לועג לי, פרצופו נשקף מגזעי עצים, מבלטות שבורות, בכיור של השירותים. לפתע עומר אדם מגיע עם אמרגנו אסף אטדגי, ההוא מפרשת מרגול.

"אני פה כדי לקרוא לצעירים כמוני להצביע", הוא מספר, "אני יושב עם חברים שלי ורואה שהרבה מהם לא מתעניינים, אומרים שלא יצביעו. אני אומר שלהצביע זה לקבוע את העולם שלנו. את הדעה שלי קבעתי בעזרת שיחות עם המשפחה, ההורים, וגם מה שמרגיש לי נכון. אדם צריך להיות חזק כדי לשמור על הדעות שלו".

אבל אולי תשמע אנשים ומישהו ישכנע אותך אחרת?

"לא נראה לי, אני חזק בדעה שלי. עקשן".

ומה הדעה?

"הוא לא יכול להגיד, הוא בצבא", קוטע אטדגי, "אבל גם אם לא היה בצבא לא הייתי ממליץ לו להגיד. זה היופי שבדמוקרטיה. שכל אחד עם עצמו, מאחורי הפרגוד, בלי השפעה חיצונית".

ומה אתה מצביע?

"הבית היהודי".

גם ליאור נרקיס לא רוצה לומר למי הוא מצביע. “מה שחשוב זה שאנשים יצביעו", הוא מתפתל, ”לא שיצביעו לפי מה שליאור נרקיס אומר להם". אני עוזב את הנושא ושואל אותו לאן הוא רץ מכאן. הוא נושם לרווחה, "יש לי הופעה הערב, סולד אאוט, גם הוצאתי סינגל חדש. הו, על זה אני אוהב לדבר".

והזרם נמשך. צביקה הדר, רזה מתמיד, מגלה שהוא מצביע ליאיר לפיד, כי הוא מאמין בכוחות חדשים ואנשים שמאמינים בשינוי; ירון ברלד לעומתו עדיין לא בטוח למי להצביע ובינתיים עסוק בלחשוב אילו בדיחות לעשות לצוות של גיא פינס; ויובל שרף הבובתית מספרת שגם אותה אף אחד לא סחף, אבל היא יודעת למי לא תצביע. תכף יגיעו גם שירי מימון ועברי לידר ואייל שני וזהו, נגמר היום.

נוסצקי וקונטס גמורים. כבר כמה ימים הם לא ישנים, אבל הלילה הם יתפנקו. מחרתיים יש גם צילומים עם חנוך דאום, אייל גולן ואראל סג"ל. אז מחר פותחים גטו לימנים? “סתם יצא שהם לא יכלו היום", מרגיעה נוסצקי. אחרי שהם יצטלמו נותר לערוך, לתקן, להעלות ליוטיוב ולחכות. עכשיו זה כבר בידיים שלכם. רפאלי הגיעה, אגב, ביום אחר, אבל אני כבר במיטה.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :