לאחרונה עלה באינטרנט סרטון שבו מתוודה ג'ים קארי על אהבתו לשחקנית אמה סטון, ומצהיר בריש גלי כי לולא גילו המתקדם היה שמח "לעשות איתך הרבה ילדים קטנים ומנומשים". הוא קינח ב"אני אוהב אותך, אמה", ובעיוותי הפרצוף הידועים שלו כסימן קריאה. סטון לא הגיבה, וקארי, שאמר כי מדובר בבדיחה, לא נראה כמתבדח כלל. למרות הפתטיות שיש באקט הפומבי, אפשר להאמין לו שהוא באמת מצר על השנים הרבות המפרידות בינו ובין סטון, ולא מאפשרות להם להקים בית מצחיק בערבה.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

בניגוד לרוב השחקניות הג'ינג'יות, גם אם תפשפשו עמוק ברזומה המקצועי שלה ותלכו אחורה עד מחזה סוף שנה ב', לא תמצאו שם גרסה מתוקה ל"אנני", היתומה הג'ינג'ית המזמרת. סטון, שפרצה לחיינו ממש לא מזמן, רק ב־2007, בסרט המעולה "סופרבאד" (ובתרגום לעברית "חרמן על הזמן"), עשתה דרך כל כך שונה, שלפעמים נדמה שכילדה היא חלמה להיות אנה פאריס ולא, למשל, קייטי הולמס. בנוסף לזה, היא לא באמת ג'ינג'ית אלא בלונדינית, שנאלצה להתכחש לשורשיה הרצסיביים כדי לקבל תפקידים. כמו בלונדה אחרת, אגב, סופיה ורגרה.

תוך שלוש שנים עברה סטון מסדרה של תפקידי משנה מצחיקים לתפקיד ראשי בסרטה האחרון, "העזרה", שהצליח, לא ברור איך, לשלוט במשך חודש - ארבעה שבועות רצופים - בראש טבלת שוברי הקופות, מקום השמור בדרך כלל לבלוקבאסטרים שעלות הפקתם נושקת ל־150 מיליון דולר, ולא לסרט נשים קטן העוסק בזכויותיהן של משרתות שחורות בשנות ה־60 בארצות הברית.

כשסרט שעולה 25 מיליון דולר מרוויח (נכון לרגע כתיבת שורות אלה) 141 מיליון דולר, הכוכבת של הסרט מסומנת בגדול כמי שראויה להוביל בלוקבאסטר בעצמה. אלא שסטון כבר סימנה וי גם על זה, כשהצטלמה לחידוש של "ספיידרמן", שייצא באפריל השנה. אז איזו עוד פסגה נותרה חשופה לכיבוש?

אמילי ג'ין סטון נולדה ב־1988 במדינת אריזונה, והסתובבה עם גשר על שיניה במשך רוב שנות ילדותה. "מצצתי אצבע עד גיל 11, אז השיניים שלי קצת התעקמו. אבל נראיתי טוב כילדה, לא הייתי חנונית כזאת שנולדה עם גשר על השיניים".

כבר בגיל צעיר היא הבינה שמטרתה בחיים היא להיות שחקנית, ולכן בגיל 15 שכנעה את הוריה, באמצעות מצגת פאוור פוינט ולצלילי השיר "הוליווד" של מדונה, שעולם הזוהר קורא לה. הוריה, למרבה הפלא, השתכנעו ("אמרתי להם: תשתקו ותקשיבו, מפלצות קטנות"). סטון עזבה את התיכון ועברה יחד עם אמא שלה להוליווד, שם הן שכרו דירת חדר. סטון הצעירה למדה בבית, מה שאפשר לה לעבור אודישנים מבלי שתיאלץ להבריז מבית הספר. "התחלתי להעריך אותם יותר ויותר ככל שהתבגרתי", אמרה על הוריה בראיון למגזין "ניילון", "אני מעריכה את זה שהם אמרו 'אוקיי', ולא נתנו לי להשתגע ולהילחם על החופש שלי".

אחרי כמה אודישנים התקבלה סטון לסדרה "דרייב", שתיארה חיים של צעירים סטייל "מהיר ועצבני", שקועים במרוצי מכוניות מהירות. הסדרה לא חודשה אחרי עונתה הראשונה, וסטון המשיכה הלאה. היא כמעט התקבלה לסדרה "גיבורים", שלמשך רגע ארוך היתה ה־סדרה. היא נכנסה לאודישן של המעודדת שמצילה את העולם מיד אחרי היידן פנטייר, והספיקה לשמוע את המלהקים אומרים לפנטייר "בסולם של 1־10 את 11". אין ספק שכיף לשמוע דבר כזה כשאת מנסה להציל את הקריירה שלך. "מבחינתי זו היתה התחתית", אמרה בראיון למגזין "אל". "אבל הלכתי לכל כך הרבה אודישנים, עכשיו אנחנו כאן, מה זה משנה?".

סרטה הראשון, "סופרבאד", בבימויו של ג'אד אפטאו, שדרש שתצבע את מחלפות הרפונזל שלה לג'ינג'יות, התחיל את מה שתהפוך לאחת הקריירות המהירות והעצבניות ביותר בהוליווד או כמו שנכתב עליה במגזין הגברים "GQ": "אמה סטון חווה עכשיו את הרגע שהיה ללינדזי לוהאן בתקופת 'ילדות רעות'". כידוע, אם יש משהו טוב להגיד על לינדזי לוהאן, בשתי מילים, זה "ילדות רעות".

משם המשיכה סטון לעוד קומדיה (קומדיית אקשן־זומבים, למען הדיוק) מעולה ומפתיעה: "זומבילנד". יש שיאמרו שעד "זומבילנד" סטון היתה גם קצת מעצבנת, בגלל תכונת ה"אחת מהחבר'ה" שלה, וקולה החרוך, המעט גברי (תוצאה של שישה חודשים של גזים שמהם סבלה כתינוקת, ובכי רצוף של 24 שעות ביממה, כפי שסיפרה בראיון לדייוויד לטרמן לפני עליית הסרט "העזרה").

בסרטה הבא, הראשון שנשאה על כתפיה ככוכבת הראשית, הכל עמד להשתנות. הסרט היה "באה בקלות", גרסה מודרנית ל"אות השני", בה גילמה סטון את אוליב, צעירה בתולה המשקרת לחברתה הטובה וטוענת שאיבדה את בתוליה. השמועה על "מופקרותה" המינית עושה כנפיים בבית הספר, ואוליב מחבקת את תדמיתה החדשה בשמחה.

הסרט הצליח בקופות מעל המשוער וקיבל ביקורות חיוביות, שברובן שיבחו את סטון. רוג'ר איברט כתב עליה "הסרט ייקח את השחקנית המוכרת אך לא מספיק מוערכת אמה סטון ויהפוך אותה לכוכבת". במגזין "US Weekly" נכתב כי "בקולה החרוך ושערה הבוער היא מהדהדת ללינדזי לוהאן המוקדמת". ביוטיוב אפשר לראות את האודישן המצולם של סטון לסרט, אותו היא מבצעת בצורה מושלמת, ואז מיד להתאהב בה. זה כמעט בלתי נמנע. הסרט גם הביא לסטון את הפרס הראשון שלה, פרס MTV להופעה הקומית הטובה של השנה, אך לא לעולם בוסר, כיוון שיש כאלה הטוענים שכבר השנה תקבל מועמדות לאוסקר.

צבעה לג'ינג'י. עם ג'ונה היל ב"סופרבאד"
צבעה לג'ינג'י. עם ג'ונה היל ב"סופרבאד"

החבר המפורסם הראשון שלה היה קירן קאלקין, אחיהם הצעיר של רורי ומקולי, אותו הכירה בצילומי סרט האינדי "Paper man", העוסק בחברות הנרקמת בין סופר כושל (ג'ף דניאלס) ונערה צעירה (סטון). הסרט זיכה את סטון במועמדות לגלובוס הזהב, מה שאפשר לה להתחיל להפגין את טעמה המשובח בבגדים על השטיח האדום.

בגלובוס הזהב האחרון לבשה סטון שמלה בגון אפרסק מהקולקציה המינימליסטית של קלווין קליין, ובכך התבלטה כבעלת טעם פשוט ומשובח, וכפאשניסטה המעדיפה איכות ואיפוק על גרנדיוזיות מוגזמת.

המעצבים החביבים עליה הם לנוון וקליין, וכמעט תמיד הופעותיה הפומביות משדרות אופנתיות ובגרות, ללא תקופת הטעויות המסורתית שעושה כל כוכבת צעירה בתחילת דרכה. אולי בזכות סטייליסטית הכוכבים רייצ'ל זו, שמלבישה את סטון בהופעותיה הפומביות.

סרטה האחרון של סטון, "העזרה", הוא, כאמור, ההפתעה של הקיץ. למרות שלא מדובר בסרט מוצלח במיוחד (לדעת כותבת שורות אלה, שאינה מבקרת קולנוע מדופלמת), הצליח הסרט לכבוש את לב הקהל בארצות הברית, ובמיוחד בדרום ארצות הברית, שם הוא מתרחש.

במקביל ל"העזרה" צילמה סטון את "ספיידרמן המדהים", גרסה מחודשת לטרילוגיית הספיידרמן של סם ריימי, בכיכובם של טובי מקגווייר וקירסטן דאנסט. בגרסה החדשה מגלמת סטון את גוון סטייסי, אהובה אחרת של ספיידרמן (לא מרי ג'יין, שגילמה דאנסט), מול הספיידרמן החדש אנדרו גארפילד ("הרשת החברתית"). עם תחילת צילומי הסרט נפרדה סטון מקאלקין, וגארפילד נפרד אף הוא מחברתו, לאחר שלוש שנות זוגיות, ומיד החל לחזר אחרי סטון. השניים הפכו לזוג (אחד החמודים), ומאז הם הכי לאבי דאבי.

מה צופן לה העתיד? "ספיידרמן" החדש יהפוך לטרילוגיה, מן הסתם, והיא תהפוך לכוכבת עוד יותר גדולה. בימים אלה היא מצטלמת לסרט "The Gangster Squad" לצד ראיין גוסלינג (שלצידו שיחקה גם ב"טיפש, מטורף, מאוהב") וג'וש ברולין ("מילק"). אולי בעוד כשנתיים, אחרי הסרט השני בסדרת ספיידי והפרידה הבלתי נמנעת מגארפילד, היא תתנחם בכל זאת ברומן חטוף עם קארי, ותסיים במיטה עם Hot pocket (מעין סמבוסק ממולא כדורי בשר ומוצרלה), כפי שהתוודתה באוזני צ'לסי הנדלר שהיא אוהבת לאכול.

"את נמצאת בכל מקום עכשיו, מככבת באיזה שבעה סרטים במקביל", ציין בפני סטון מגזין הגברים המקוון "Askmen.com", בכוונו ל"טיפש, מטורף, מאוהב", "העזרה" ואפילו "ידידים פלוס". "לא, זה לא נכון", ענתה סטון. "אני יכולה למנות מספר סרטים שאני לא מופיעה בהם כרגע. אני אמה סטון, לא אמה ווטסון, למרבה הצער".

אם היינו צריכים לשים את הכסף שלנו על אמה אחת, היתה זו סטון. היא מצליחה לשדר חביבות, הומור, אינטליגנציה ולהיות יפהפייה לא מאיימת בעת ובעונה אחת.

__________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: