לפעמים יש תחושה שהפוליטיקאים בהם בחרנו, אלה שמכתיבים את סדר היום במדינה – הם מכוכב אחר. חנוטים כל היום בחליפות, מדברים בשפה גבוהה ובסיסמאות ולרוב שוכחים מהיכן הם באו.

עכשיו דמיינו לעצמכם מנהיג מכובד שעומד בראש מדינה אבל מתלבש כמו רוקר, חובב מטאל שלא מתבייש להראות זאת בפומבי. נשמע לא הגיוני, נכון? אז הרשו לנו להכיר לכם את ג'וקו וידודו, נשיאה החדש של אינדונזיה, שייכנס לתפקידו בחודש אוקטובר הקרוב.

וידודו, שמכונה בפי העם ג'וקווי, שזו המקבילה של ביבי ובוגי אצלנו, נבחר בשבוע שעבר לתפקיד הבכיר ביותר במדינה הרביעית בגודלה בעולם (250 מיליון תושבים!), אחרי שגבר על יריבו, פראבואו סוביאנטו, קצין בכיר לשעבר בצבא האינדונזי. הבחירות היו מאוד צמודות, עם טענות לזיופים ועיכובים בהכרזה על המנצח עד לרגע האחרון.

>> לעוד כתבות על אנשים מרתקים, לחצו כאן

ידידנו האינדונזי הוא רק בן 53, נשוי ואב לשלושה ילדים. אין לו עבר פוליטי עשיר יחסית ליריביו והוא כולל בסך הכל מכהן תשע שנים בתפקידי מושל, ביניהם של מחוז ג'קרטה, הגדול במדינה. וידודו הוא הנשיא הראשון של אינדונזיה מזה עשרות שנים שלא משתייך לצד הפוליטי של סוהארטו, הרודן ששלט ביד רמה במדינה בין 1967-1998. מה שעזר לוידודו לתפוס את התפקיד הכי בכיר במדינה היא העובדה שהוא פשוט נתפס כאדם פשוט ולא מתנשא.

וידודו האפל והשחור

וידודו אמנם סיים בשנת 1985 תואר בהנדסה, כמו רבים מהפוליטיקאים שסיימו לימודים יוקרתיים, אבל כמי שהיה בנו של נגר עני, את הכסף הראשוני שלו הוא עשה דווקא מעסק לשיווק רהיטים וסחר בינלאומי. העסק של וידודו הלך וצמח עם השנים, עד שיום אחד, בשנת 2005, הוא החליט לעבור לפוליטיקה ונבחר (פעמיים!) לתפקיד מושל סולו, כשבפעם השניה הוא זכה בתפקיד עם 90% מהקולות. ב-2012 קפץ ג'וקווי מדרגה ונבחר לתפקיד מושל מחוז ג'קרטה הגדול.

בתור "האיש של העם" ג'וקווי סירב לנהל את המחוז מכיסא העור והשולחן המבריק והחליט לבצע ביקורי פתע בערים שנמצאו תחת שלטונו. הוא נהג לשוחח עם התושבים ולשמוע מה מטריד אותם וגם לבצע "אמבוש" לראשי הערים עצמם, כדי לבדוק את תפקודם. מכירים עוד מנהיג שפתאום יורד לעם, שלא בתקופת בחירות, וממש מתעניין במה שיש לאזרח הפשוט להגיד? זהו בדיוק סגנון ההנהגה של ג'וקווי.

עכשיו, בואו נדבר קצת על הצד ה"אפל" של הנשיא הנבחר. אם אצלנו יש את אולמרט שחובב סיגרים וביבי שאוהב לטוס לחו"ל, ה"פטיש" של וידודו הוא... מטאל כבד ורוק. כשוידודו רוצה רגע לעצמו כדי להתפנק, סביר להניח שתמצאו אותו מאזין למטליקה, לד זפלין, לאמב אוף גוד, מגה דת' או נפלם דת'. רחוק-רחוק מהסטיגמה של פולטיקאי מנותק שמאזין למוזיקה קלאסית.

הגיטרה ופרשת השחיתות

החיבה של וידודו לרוק ומטאל כבד לא נשארה רק ברמת ההאזנה למוזיקה. ג'וקווי מתגאה באוסף של חולצות של הלהקות ואפילו פרסם תמונה שלו בביתו, לבוש בחולצה של נפלם דת', מסמן את סימן הקרניים המוכר לחובבי המטאל, שידועה גם בשם "מאנו קורנוטה" (היד המקורננת, מחוות קרני השטן). אז אם נדמה לכם שאתם מזהים אותו מאיזו הופעת מטאל שחורה שיצא לכם ללכת אליה בשנים האחרונות בחו"ל, סביר להניח שפגשתם את נשיאה של אינדונזיה.

בנוסף, לכל המעלות החיוביות האלה, לג'וקווי יש עוד יתרון נוסף בתור פוליטיקאי – אין בעברו, לפחות נכון לעכשיו, אף פרשת שחיתות. טוב, זה לא מדויק, יש לו פרשת שחיתות אחת, אבל אנחנו מאמינים שתצחקו כשתשמעו במה מדובר. בתור חובב מטאל גדול, יש לג'וקווי כל מיני אוספים שונים, כמו החולצות שהזכרנו קודם. בשנת 2013, בעודו מושל ג'קרטה, נפתחה נגדו חקירת שחיתות בחשד לקבלת שוחד. מהו השוחד אתם שואלים את עצמכם? גיטרה מקורית של מטליקה שניתנה לו על ידי רוברט טרוחיו, בסיסט הלהקה. טרוחיו נתן לג'וקווי את הגיטרה בגלל שהוא ידע כמה הוא מעריץ את הלהקה, אבל זו הוחרמה על ידי השלטונות האינדונזים, כאמור, בחשד לשוחד.

הבטיח להילחם בשחיתות. ג'וקו וידודו (צילום: gettyimages)
הבטיח להילחם בשחיתות. ג'וקו וידודו (צילום: gettyimages)

מעורב גם בפייסבוק

זירה נוספת שוידודו מאוד בולט בה היא כמובן הווירטואלית. הוא מחזיק חשבון פייסבוק פעיל במיוחד עם קרוב לארבעה מיליון אוהדים וחשבון טוויטר פעיל קצת פחות, אבל עדיין עדכני. וידודו אמנם לא מתפעל באופן אישי את החשבונות הללו, אבל מקורבים אליו אומרים שלא פעם הוא ביקש לנסח את הסטטוס בעצמו ומקפיד להיות חלק בקבלת ההחלטות של מה שמתפרסם בשמו.

באוקטובר הקרוב תצא אינדונזיה לדרך חדשה עם נשיא חדש. וידודו הבטיח להילחם בשחיתות (לא כולל גיטרות של מטאליקה, כמובן) ולקדם את התשתיות במדינה, מה שהצליח לעשות בהצלחה רבה כמושל סולו וג'קרטה. על מערכת היחסים של אינדונזיה עם ישראל זה כנראה לא הולך להשפיע. כיום, אין יחסים דיפלומטיים רשמיים בין המדינות, אך כן יש הסכמי סחר. המשמעות היא, שאם תרצו לבקר באינדונזיה לא תוכלו, אבל חברות ישראליות בהחלט יכולות לייבא ולייצא למדינה בהיקף מוגבל. אבל היי, לפחות אנחנו יודעים איזו מוזיקה תושמע ואילו מרצ'נדייז יחולקו אם וכאשר ייחתם הסכם שלום כולל בין ישראל לאינדונזיה.

כוכב עולה: ג'וקו וידודו לא מוותר על מוזיקת המטאל:

_____________________________________________________________________________________________________________

עוד באנשים: