רוצים לנקות את הגוף לקראת האביב? אין צורך בתוספים מיוחדים לניקוי רעלים, או ימי צום, או מוצרים מההימלאיה או מהרי המאצ'ופיצ'ו. קחו את סל הקניות וצאו אל הסופר השכונתי או אל השוק הקרוב, ותתחילו במלאכת ניקוי הרעלים מהגוף, זה יותר פשוט ממה שחשבתם.

הפירות הטריים שתמצאו ליד הבית גדלים ברובם באזור גיאוגרפי בו אתם חיים. הם מכילים חומרי ניקוי והגנה שהתפתחו כדי להגן מעוצמת קרני השמש ומידת זיהום האוויר.

העוצמה וכושר ההגנה שלהם דורגו על ידי חוקרים בטבלאות המכונות ORAC. ככל שמספר ה ORAC גבוה, גבוהה יותר יכולתו של הפרי בנטרול רעלים וניקוי הגוף.

הפחיתו את חמיצות הגוף ורעננו אותו לקראת האביב, בעזרת כמויות האשלגן הגבוהות שבירקות ובפירות שתורמות לנוזלי הגוף להיות יותר בסיסיים ופחות חמוצים.

חוקרים מאוניברסיטאות סיניות, אירופאיות, אמריקאיות, שסקרו מחקרים של מאות אלפי נבדקים בכל העולם, מצאו בריאות טובה יותר בקרב נבדקים מהעולם המערבי, שניקו את הגוף לעיתים קרובות בעזרת צריכת יותר ירקות ופירות. כל תוספת של פרי או ירק לתפריט היומי יכולה להעלות את דרגת הבריאות ב-4%.

בשלב ראשון הכירו את פירות שיעזרו לכם לנקות את הגוף במסגרת תזונה מאוזנת הכוללת 3 פירות ליום.

בננה

מנקה את מערכת העצבים ומוסיפה לנו הורמון צמחי טבעי המכונה סרוטונין, שיכול להועיל גם לשיפור מצב הרוח. הסיבים התזונתיים של הבננה מטפחים ומעודדים את חיידקי המעי המסייעים בניקיון מערכת העיכול. כמו כן, היא עשירה באשלגן שמסייע להפריש עודפי נוזלים מהגוף.

בננה גדולה מספקת כ-120 קלוריות, 3.5 גרם סיבים, 487 מ"ג אשלגן, 204 מק"ג סרוטונין ו 1758 ORAC.

 בננות לשיפור המצב רוח (צילום: shutterstock)
בננות לשיפור המצב רוח (צילום: shutterstock)

תפוז

התפוז הוא אחד המקורות הנבחרים לוויטמין C שמסייע לכבד לנקות ולנטרל רעלים, ולשמור על המערכת חיסונית. הקליפה הלבנה של התפוז מכילה שני נוגדי חמצון בשם היספרידין ונרינגנין שמעצימים את פעילות הוויטמין C, ומסייעים לנקות כולסטרול מכלי הדם. כשאתם אוכלים תפוז, אל תוותרו על הקליפה הלבנה ואם הוא ללא ריסוס - הוסיפו גרידת קליפת תפוז ותזכו בחומר ניקוי נוסף בשם לימונן שמגביר את פעולת קרצוף רעלים מהגוף.

תפוז בינוני מספק 62 קלוריות, 70 מ"ג ויטמין C, 3 גרם סיבים,237 מ"ג אשלגן, 360 מק"ג היספרידין ו 200 מק"ג נרינגנין, ו 2365 ORAC.

 תפוזים. אל תוותרו על אכילת הקליפה לבנה (צילום: shutterstock)
תפוזים. אל תוותרו על אכילת הקליפה לבנה (צילום: shutterstock)

קיווי

הקיווי מזרז את העיכול ומנקה את הבטן ממצות פסח. הוא מכיל חלבון בכמות קטנה עם משמעות גדולה. חלבון הקיווי המהווה 1% ממשקלו הטרי מכיל אנזימים בשם אקטינידין וקיווילין שמזרזים את העיכול, מסייעים בעיכול חלבונים וסיבים תזונתיים ומפחיתים יצור גזים במעי. בנוסף, הקיווי עשיר במיוחד בוויטמין C.

קיווי בינוני מספק כ- 95 מ"ג ויטמין C, המהווה את כל כמות הוויטמין C המומלצת ליום. הוא מכיל כ 300 מ"ג אשלגן, 3 גרם סיבים תזונתיים, 122 מק"ג לוטאין וזאקסנטין המנקים רעלנים בעין ושומרים על הראייה. הקיווי מכיל 60 מק"ג סרוטונין צמחי שתורם למצב רוח טוב ולתחושת כאב מופחתת ו 882 ORAC.

 קיווי. מזרז את העיכול  (צילום: shutterstock)
קיווי. מזרז את העיכול (צילום: shutterstock)

רימון

הרימון הוא אריזת גרגירי זהב וורדרדים אדמדמים עשירים בנוגדי חמצון, נוגדי דלקת, ואף נוגדי פרזיטים במערכת העיכול. הוא מנקה רעלים באברי הרבייה הנשיים והגבריים, ומסייע להגן על בריאות הערמונית והתפקוד המיני של הגבר וחיזוק המערכת החיסונית של השד בנשים. נוגד החמצון הדומיננטי של הרימון - חומצה אלגית, מעודדת את הגוף לייצר חומר ששמו גלוטטיון, המתמחה בניקוי שרשרות ה-DNA שלנו ומחזק את המערכת החיסונית ואת כלי הדם והלב.

כוס של גרגירי רימון מספקת כ- 70 קלוריות, 4 גרם סיבים תזונתיים 236 מ"ג אשלגן וכ- 1000 מק"ג מקרצף הרעלים החזק אנטוציאנידין.

 רימון. מנקה רעלים באברי הרבייה הנשיים והגבריים (צילום: shutterstock)
רימון. מנקה רעלים באברי הרבייה הנשיים והגבריים (צילום: shutterstock)

תות שדה

תות השדה עשיר באנטוציאנין – נוגד חמצון חזק שינקה לכם את הגוף בעוצמה בעיקר בתאי הפה, תאי המעי הגס, ותאי הערמונית בגברים.

כוס של תות שדה, נקי וחתוך, מספקת כ 50 קלוריות ומספקת כ 100 מ"ג ויטמין C המהווה מעל ל 100% מכמות הויטמין C המומלצת ליום, 254 מ"ג אשלגן, 625 מק"ג אנטוציאנידים. 5938 ORAC.

 תותים. עשירים בנוגדי חמצון (צילום: shutterstock)
תותים. עשירים בנוגדי חמצון (צילום: shutterstock)

עגבניה

העגבניות עשירות בליקופן, חומר ניקוי חזק ממשפחת הקרוטן שמנטרל רעלים ומגן במיוחד על תאי העור, על רשתית העין, על ערמונית הגבר ועל כלי הדם.

עגבנייה בינונית מספקת כ- 22 קלוריות, 292 מ"ג אשלגן, 552 מק"ג קרוטן, 1025 מק"ג ויטמין A ו 3165 מק"ג ליקופן. ORAC 451.

 עגבניות. עשירות בליקופן, המגן במיוחד על תאי העור ועל רשתית העין (צילום: shutterstock)
עגבניות. עשירות בליקופן, המגן במיוחד על תאי העור ועל רשתית העין (צילום: shutterstock)

אבוקדו

החליפו את המריחה על הלחם באבוקדו שיעזור לכם לנקות את שומני הדם, במקום מריחה של חמאה או מרגרינה שעלולים לעשות פעולה הפוכה.

האבוקדו מכיל שומן חד בלתי רווי שמעודד ייצור HDL - כולסטרול טוב, המסייע לנקות את כלי הדם ממשקעי שומנים וכן מכיל 76 מ"ג פיטוסטרול שמפחית ספיגת כולסטרול במעי. כשתשלבו בארוחה גזר, עגבנייה, עם אבוקדו, תעלה ספיגת הקרוטן והפיכתו לוויטמין A בממוצע פי חמש.

חצי אבוקדו גדול מספק 160 קלוריות, 6.7 גרם סיבים, 485 מ"ג אשלגן, ו 271 מק"ג לוטאין וזיאקסנטין המנקים ומנטרלים רעלים בעין.ORAC 1933.

 אבוקודו. מסייע לנקות את כלי הדם ממשקעי שומנים (צילום: shutterstock)
אבוקודו. מסייע לנקות את כלי הדם ממשקעי שומנים (צילום: shutterstock)