השבוע החליטה הדוגמנית הבינלאומית נטליה וודיאנובה, 32, לחשוף באינסטגרם את בנה מקסים בן החודש, כשהוא מחובר לחזה החשוף שלה ויונק ממנו, בתצלום של הצלם האיטלקי פאולו רוברסי. וודיאנובה מופיעה בתמונה כשהיא שרועה על ספה בעירום מלא, כשידה הימנית מסתירה שד אחד וידה השמאלית אוחזת במקסים, היונק משדה השמאלי. על אף העירום הבולט בתצלום, אינסטגרם טרם הסירה אותו מטעמי צנזורה.

זו לא הפעם הראשונה שדוגמנית-על בוחרת להפוך את פעולת ההנקה לפומבית. עשו זאת לפניה ג'יזל בונדשן, מירנדה קר ודוצן קרוס, שביקשו להוציא את פעולת ההנקה ממקום המסתור שהחברה כפתה עליה, ולנטרל את הדימוי שלהן כאלילות יופי בלתי מושגות, לטובת דמות אישה בשר ודם. מקסים הוא בנה הרביעי של וודיאנובה, והוא גם הילד הראשון שלה בזוגיות שהיא מנהלת בשלוש השנים האחרונות עם אנטואן ארנו, בנו של ברנאר ארנו, יו"ר קבוצת היוקרה LVMH.

התמונה של וודיאנובה זכתה לשורה ארוכה של תגובות חיוביות, המלמדות על הלך הרוח הציבורי בדיון על חשיפת הגוף הנשי בציבור. כזכור, עניין ההנקה בפומבי התפתח לכדי לדיון ציבורי נרחב גם בישראל בשנה האחרונה, לאחר שבסתיו התבקשה אם שבחרה להיניק את בנה בקניון סירקין בפתח תקווה, לעבור לחדר ההנקה שבקומה העליונה של המבנה. סטטוס שפרסמה בעניין בפייסבוק הוביל לתגובת שרשרת, במסגרתה חשפו נשים רבות את הזלזול והאלימות המילולית שהופגנה כלפיהן לאחר שבחרו להיניק בפומבי. הגוף הנשי החשוף, הפך למטרה, ונשים רבות החליטו לבצע תגובות נגד.

עוד בערוץ האופנה

בחודש האחרון אנו עדים להרחבת הדיון הזה גם אל מחוץ לגבולות הגזרה של נשים מניקות, ובטח אל מחוץ לגזרתן הדקיקה של דוגמניות. רק בשבוע האחרון רעדה המדינה לאחר שדיירת האח הגדול, אורטל בן דיין, העיזה להוריד חולצה בתור למקלחת. "זאת הטרדה מתקנת", הסבירה בן דיין מאוחר יותר, אבל זה לא מנע מהתלונות להמשיך לזרום אל הרשות השנייה, בתוספת קריאה להדיח את המתמודדת. מנכ"ל הרשות השנייה, שי באב"ד, הגדיר את האקט של בן דיין כ"בושה וחרפה". הוא כנראה לא הבין את המהלך הפמיניסטי של בן דיין ואת הניסיון שלה לנצל את הפריים טיים על מנת לקרוא לפירוק מאזן הכוחות הקיים בין נשים לגברים. המהלך של בן דיין הוא רק חלק ממגמה בינלאומית גוברת, שהזירה המרכזית שלה ברשתות החברתיות.

אורטל בן דיין. "הטרדה מתקנת" (צילום: ענבל מרמרי)
אורטל בן דיין. "הטרדה מתקנת" (צילום: ענבל מרמרי)

שניים מהמהלכים הבולטים ביותר מהעת האחרונה בוצעו כלפי הרשת החברתית אינסטגרם, שמאפשרת שיתוף תמונות, אך מפעילה צנזורה על עירום נשי, כך שתוכלו למצוא בה אינספור תמונות של גברים ללא חולצה, אבל אישה טופלס היא כבר מחוץ לתנאי השימוש של הרשת. את הנוהל הזה למדה על בשרה סקאוט וויליס, בתם בת ה-22 של השחקנים ברוס וויליס ודמי מור. וויליס העלתה לאינסטגרם תמונה חושפנית שלה, אך מהר מאוד גילתה כי החשבון שלה נחסם. היא לא אמרה נואש והחליטה למחות נגד אינסטגרם בדרך מקורית: היא שמה על עצמה כפכפים מרוקאיים, חצאית פרחונית ותיק, ויצאה מהבית ללא חלק עליון. היא תיעדה את עצמה צועדת ברחובות ניו יורק, ואת התמונות העלתה לחשבון הטוויטר שלה, שם אין מגבלה של עירום. "הנוחות שלי עם הגוף שלי לא אמורה להיות מוכתבת על ידי איך שאנשים תופסים אותי", צייצה וויליס, וגרמה לסערה תקשורתית בעולם. בנוסף, היא מיסדה את ההאשטג #FreeTheNipple, שכבר הצליח לאגד סביבו מעל 100 אלף עוקבים בטוויטר.

סקאוט וויליס. "אני לא מבינה למה פייסבוק ואינסטגרם מאפשרות להציג תמונות של חולות סרטן אחרי כריתת שד, אבל מצנזרים שדיים חשופים באופן מלא" (מתוך טוויטר)
סקאוט וויליס. "אני לא מבינה למה פייסבוק ואינסטגרם מאפשרות להציג תמונות של חולות סרטן אחרי כריתת שד, אבל מצנזרים שדיים חשופים באופן מלא" (מתוך טוויטר)

המהלך של וויליס אינו מאבק אישי, אלא ניסיון לעורר מחדש את הדיון על זכותן של נשים לחשוף את גופן ככל שיחפצו. "אני טוענת לזכותה של אישה לבחור כיצד היא מייצגת את הגוף שלה, ולעשות את הבחירה על בסיס רצונה האישי, ולא מתוך פחד מפני איך אנשים יגיבו או ישפטו אותה", אמרה וויליס בראיון שפורסם אתמול (רביעי) באינדיפנדנט הבריטי, שטשטש בפס שחור את החזה שלה בתצלום בכתבה. "אף אישה לא צריכה להתבייש בגוף שלה. אני לא מבינה למה פייסבוק ואינסטגרם מאפשרות להציג תמונות של חולות סרטן אחרי כריתת שד, אבל מצנזרים שדיים חשופים באופן מלא. אני לא מבינה את ההנחיות האלה".

וויליס אינה היחידה שחטפה אש מאינסטגרם. לפני פחות מחודש, ב-14 במאי השנה, מחקה אינטסגרם את החשבון הפופולארי של ריהאנה, לאחר שהזהירה אותה שלא להעלות יותר תמונות חושפניות. ריהאנה, שאחזה בחשבון אינסטגרם מוביל עם מיליוני עוקבים וצוות צלמים מקצועי שפועל במסגרתו, לא חסכה מהעוקבים חלקים אינטימיים בגופה ועל כך נענשה. גם הדוגמנית הלוהטת קנדל ג'נר משושלת הקרדשיאן הוסרה מאינסטגרם, לאחר שהעלתה תמונה שלה עם חולצה חושפנית מהתצוגה של מארק ג'ייקובס בפברואר האחרון. לא רק תצלומים של נשים בשר ודם גורמים לאינסטגרם להתערער. בחודש שעבר פרסמה עורכת האופנה של ווג אמריקה, גרייס קודינגטון, איור של בת דמותה יושבת עירומה על כיסא נוח, ונבלמה למשך שבוע מפעילות באינסטגרם.

הסנקציות של אינסטגרם לא מופעלות רק על סלבס. בשבוע שעבר החלה מחאה חברתית בעקבות סיפורה של מייג'ן טונג'ס, צעירה אמריקאית השוקלת מאה קילו בקירוב, שהצטלמה בביקיני והעלתה את התמונה לחשבון האינסטגרם שלה. התמונה נפסלה ותויגה כפורנוגרפיה. טונג'ס החליטה לפרסם מכתב וידיאו פתוח לרשת החברתית, בו יצאה כנגד הבחירה להגביל את חשבונה. הסיבה להגבלה, אומרת טונג'ס, איננה הגוף החשוף, אלא המשקל שלה. טונג'ס, כמו גם וויליס, מבקשות מאינסטגרם להבין שגוף נשי חשוף אינו חייב להיות חומר פורנוגרפי.

"אני צריכה שתגדירו עירום ותוכן למבוגרים", פנתה טונג'ס למנהלי הרשת. "עירום זה כשמישהו חושף את כל הגוף שלו, ולא כשהוא לובש בגד ים. אנחנו לא קוראים לזה עירום. אם היינו, כל חוף היה חוף נודיסטים. תוכן למבוגרים הוא עניין יותר מעורפל. אנחנו חיים בחברה שבה תוכן למבוגרים הוא שם נרדף לתוכן שלא נוח לנו איתו. זו הסיבה שיש ויכוח ציבורי גדול כל כך בכל העולם סביב נשים מניקות, כי אנחנו רגילים שגוף עירום ושדיים במיוחד הם מיניים. זו הסיבה גם לחלק מתרבות האונס, ולמשפטים כמו 'היא התלבשה בצורה זנותית, אז היא ביקשה את זה'".

"אני לא אוהבת סטנדרטים כפולים, ואני לא אוהבת שמשתמשים בחוקים באופן לא הוגן", אמרה טונג'ס בתום הסרטון, בהתייחס לכך שאינסטגרם בוחרת לא למחוק תמונות של נשים רזות בבגדי ים, להבדיל מתמונתה שלה. "אינסטגרם אומרים לא להעלות תמונות שלא היית מראה לבוס שלך, לאמא שלך או לילד שלך. לזה יש לי רק להגיד: 'היי, אמא'. אני אשלח תמונות של התחת שלי לאמא שלי, ולמעשה אני שולחת אותן כדי לשאול אותה מה היא חושבת, כי לא כולנו גודלנו על ידי אמהות שלימדו אותנו להתבייש בגוף שלנו. ולא, לא הייתי רוצה לעבוד בשביל מישהו שחושב שאני צריכה להתבייש או לא להיות על החוף בביקיני... אני מצטערת שהגוף שלי גורם לכם אי נוחות, ואני מצטערת שאני לא מצטערת. פשוט לא אכפת לי".