לילה לילה, במשך שלושה שבועות, ישבה הסטייליסטית מזל חסון בביתה שעל קו החוף בבת ים, ויצרה שלוש מערכות לבוש עשויות נייר לדנה אינטרנשיונל, עבור הפרומו של "ישנן בנות", תוכנית הטלוויזיה החדשה בערוץ 24 בכיכובה של הדיווה. חסון לא טירונית בהלבשת דיוות. שרית חדד, שירי מימון וקטלין רייטר הן רק דוגמאות בודדות ובולטות ברשימה ארוכה של נשים חזקות ומשפיעות שהשתמשו בשירותי הסטיילינג שלה, אבל שום דבר במהלך עשור כסטייליסטית לא הכין אותה למפגש עם הגישה האינטרנשיונלית לחיים בכלל ולבגדים בפרט.

עוד בערוץ האופנה

"מאוד חששתי מהמפגש הראשון עם דנה. מעולם לא הלבשתי אותה, וליום הצילומים הראשון הגענו בלי מדידות. היא סמכה עליי מראש", נזכרת חסון בצילומי הפרומו לתוכנית, בבימויו של גיא שגיא. "היא נכנסה מאוד קורקטית לחדר ההלבשה. באה עם מפזר חום, כי תמיד קר לה, והניחה אותו לצדה. ואני, חרדה, מוציאה את שלוש מערכות ה'פייפר קוטור' שהכנתי: גיישה בצהוב, לוק דרמטי בשחור ומראה של פרחים בלבן, הכול מנייר בלבד. היא נכנסה למדוד את הלוק השחור ואיך שהיא הניחה את הבגד על הגוף שלה קלטתי שאשכרה עומדת מולי דיווה. אמיתית. מטורפת. וידעתי שאיתה אני מנצחת. היא הסתכלה בראי ואמרה: 'טוב, אין צורך למדוד את השאר. אני הולכת להתאפר', ויצאה. עם אף אמן אחר זה לא היה קורה".

"ישנן בנות" היא הפנטזיה הרטובה של כל סטייליסט. מצד אחד, דנה אינטרנשיונל, דיווה שאין שנייה לה, חומר ביד היוצר, שאף יודעת להעניק ליוצרים שסביבה יד חופשית. מצד שני, להקות בנות בסגנונות מוזיקליים שונים (פופ, רוק, היפ הופ), שמאפשרות מגוון יצירתי. ובנוסף לכל אלה, צוות השופטים, שכולל את מלכת הפופ הישראלי המיתולוגית, ירדנה ארזי, ואת שי כרם, דיווה ממין זכר, שמשמש גם כמנהלה האישי של אינטרנשיונל. "יש לנו עוד מלחמות על הז'קט, אבל אני לא אוותר לו", צוחקת חסון, שמלבישה כל דבר שזז מול המצלמה בתוכנית.

חסון, 48, עברה כברת דרך משמעותית בטלוויזיה עד לנקודה הנוכחית. בעונה הראשונה והמצליחה של "דה וויס" היא הלבישה את המתמודדים ואת המנטורית שרית חדד, ורק לאחרונה סיימה את תפקידה במפלצות הרייטינג המתחרות "אקס פקטור" ו"הכוכב הבא", כמלבישה הצמודה של שירי מימון ואסתי גינזבורג. מי שהצליח לדבר איתה בחודשי העבודה הארוכים האלה, היה עד לסיטואציות מצחיקות, כשהידיים שלה אצל הזכיינית "רשת" והרגליים אצל המתחרה "קשת". "אני בעצמי התבלבלתי לפעמים. לא זכרתי איזו תוכנית שייכת לאן ולפעמים הייתי בשני המקומות בטווח של כמה שעות".

אבל על אף שהיא משדרת עסקים ללא משוא פנים ואישיות של בסדר-עם-כולם, את השתתפותה ב"ישנן בנות" התנתה חסון בכך שהמילה האחרונה בענייני אופנה תהיה שלה. "אם נותנים לך יד חופשית ובמה, אפשר להכניס לטלוויזיה הרבה עוצמה, אבל כשמתחילים להתערב לך בעשייה זה עלול להפיל אותך", היא אומרת. "כשעשיתי את The Voice הפריעו לי המון בסטיילינג. אני פתוחה לביקורת, אבל לא כשמשנים לי בריף יום לפני הצילומים. הם רואים טלוויזיה - אני רואה את הבנאדם שעומד מולי. זאת תוכנית שאני בחיים לא אעשה שוב, ובשיחה הראשונה עם המפיקים של 'ישנן בנות', בדקתי שאין אף אחד שנותן לי הוראות. כמובן שזאת עבודת צוות, אבל אחרי שאני בונה לוקים במשך שבוע, אני לא מוכנה שמישהו שלא נמצא בתהליך יבוא ויתערב לי. אי אפשר לעבוד ככה. אי אפשר לנצח ככה. אם סומכים עליך - שיתנו לך לעבוד".

"היא יודעת להתלבש, ולא להיראות כאילו שהבגד לובש אותה. אין הרבה נשים כאלה". דנה אינטרנשיונל ב"ישנן בנות" (צילום: דנה גיידוס)
"היא יודעת להתלבש, ולא להיראות כאילו שהבגד לובש אותה. אין הרבה נשים כאלה". דנה אינטרנשיונל ב"ישנן בנות" (צילום: דנה גיידוס)

ואיך זה לעבוד עם דנה?

"כמו סרט מדע בדיוני. עם דנה אני בפנטזיה שלי. אין איתה מדידות. זה נשמע לך הגיוני? היא באה בבוקר, רואה מה הבאתי ולובשת את מה שהיא אוהבת. אני מביאה לה הרבה אופציות מאלון ליבנה, שמלביש אותה באופן בלעדי לתוכנית. הוא גם הלביש את שירי באקס פקטור. אלון הוא אחד המעצבים המוכשרים שיש לנו. יש לו קולקציה מדהימה לנשים כמו דנה".

מה המידה שלה?

"36, ולפעמים 34. דנה נכנסת לכל מידה שאני מביאה לה. היא נכנסת לשמלה והופכת את הבגד לחלק ממנה. היא יודעת להתלבש, ולא להיראות כאילו שהבגד לובש אותה. אין הרבה נשים כאלה".

דנה אינטרנשיונל על מזל חסון: "אחרי כל כך הרבה שנים וכל כך הרבה אנשים שמתעסקים בתחום האופנה, יש בזה משהו מתיש, אבל אז הגיעה מזל, והפיחה בי רוח חיים חדשה וסקרנות גדולה. היא מקורית ומפתיעה, ומסורה לעבודה ברמות שלא הכרתי. פרפקציוניסטית כמו מפקדת קשוחה, וקשובה כמו עובדת סוציאלית. מזל היא חוויה נורא נעימה".

עכשיו אני בשיא שלי

בניגוד למרבית הסטייליסטים הפעילים בישראל, חסון, כבר לא ילדה. למעשה, היא כבר סבתא לנכד בן שנה וחצי. "העבודה, הבנות ואורי (הנכד, א"י) הם שלושת הדברים היחידים שחשובים לי בחיים", היא אומרת ומציגה לי סרטון וידאו בכיכובו של אורי, שקורא לעברה טא-טא. "איזה סבתא אני? לא יודעת לומר, אני מקווה שסבתא טובה. אני משתדלת להיות סבתא במשרה מלאה הכי שאפשר. אחרי הראיון הזה אני נוסעת לעשות עליו בייביסיטר, ואם אני לא רואה אותו אז אני מדברת איתו בטלפון". אבל המשרה המלאה כסבתא לא מפריעה לה להשאיר אבק למרבית הצעירים המעודכנים שמנסים את כוחם בתחום האופנה וההלבשה. את דרכה כסטייליסטית היא החלה מאוחר יחסית, בגיל 32. עד אז ניסתה את מזלה כמעצבת אופנה, תחילה עם בוטיק "עורגינל" שפתחה בעיר הולדתה בת ים, בו מכרה בגדי ים ופריטי עור סקסיים, מאוחר יותר הקימה חברת קונפקציה לטרנינגים ובסיבוב האחרון עבדה במכון יופי, עם איפור קבוע וקעקועים בראשון לציון.

"העבודה עם ראובן היתה אוניברסיטה של אופנה בפול פאוור". מזל חסון וראובן כהן (באדיבות מזל חסון)
"העבודה עם ראובן היתה אוניברסיטה של אופנה בפול פאוור". מזל חסון וראובן כהן (באדיבות מזל חסון)

בשנת 1993 התגרשה חסון מאבי התאומות שלה, מעיין ורעות, 24, שהיו אז בנות שלוש. היא עבדה אז כמעצבת בגדים לצוות מועדון האומן 17 בירושלים, בו גם בילתה לא מעט עם אחיה הצעיר, מעצב האופנה מוטי חסון (בעבר בעל עסק לאופנת בגדי מועדונים לגברים). שמונה שנים מאוחר יותר, פגשה באחת המסיבות את ראובן כהן, מבכירי הסטייליסטים בישראל. היא התעניינה אם הוא זקוק לאסיסטנטית, חצי שנה לאחר מכן הוא חזר אליה עם תשובה חיובית, ובמשך חמש שנים הם היו צמד בלתי נפרד. "העבודה עם ראובן היתה אוניברסיטה של אופנה בפול פאוור", היא מפרגנת למי שהיא מכנה עד היום 'מלך הסטיילינג של ישראל'. "למדתי בתיכון אופנה במשך ארבע שנים, אבל אם אתה רוצה להבין אופנה מהיסודות, ראובן הוא בית הספר המעשי. למדתי ממנו המון, למשל, איך מהדקים בגד לגוף בסיכת ביטחון".

זה כל כך מסובך?

"אני יכולה להראות לך עשרה סטייליסטים שאתה מכיר שלא יודעים לעשות פיטינג נכון לדוגמנית. אין כמעט בגד או קולקציה שלא צריכים טיפול של התאמה על הסט".

סטיילינג של מזל חסון בקליפ של TYP

לפני כעשור היא נפרדה מהמנטור שלה ויצאה לדרך עצמאית, ומהר מאוד התברגה בתעשייה. כיום היא בין הסטייליסטים הבודדים שמצליחים לבלוט בכל אחד מתחומי הסטיילינג: הלבשת מפורסמים, הלבשה בטלוויזיה, סטיילינג בתצוגות אופנה וסטיילינג בהפקות אופנה, בקמפיינים, בקטלוגים מסחריים ובקליפים. בין הפרויקטים הבולטים האחרונים שלה ניתן למנות את הקטלוגים של מעצבים כלילה מיסט ורונן חן, עבודה כארט דירקטורית של שבוע האופנה TLV בשנה שעברה, סטיילינג של תצוגות אופנה רבות למותגים כמו אקססורייז, סיגל דקל, שי שלום ורזיאלה, קליפים כמו לשיר Fuck Off Berlin של ההרכב TYP ולשירים רבים של שרית חדד ושירי מימון וכמובן, כל תוכניות הטלוויזיה שהוזכרו לעיל. במקביל, היא אחראית על המראה של כמה מהזמרות המפורסמות בישראל, שזו בפני עצמה עבודה מסביב לשעון. "אני עובדת כמו חיה", היא מודה.

מה מניע אותך?

"אני חולה על העבודה שלי ונהנית כל בוקר מחדש. הפעם האחרונה שהייתי בחופש היתה לפני ארבע שנים. אני אוהבת לעבוד ועכשיו, עם התוכנית, אני עובדת גם בימי שישי ולפעמים גם בשבת ובמוצ"ש. התחלתי עם הסטיילינג בגיל מאוחר, אז רק עכשיו אני בשיא שלי. לפעמים אני מצטערת שלא עשיתי את הצעד הזה קודם".

סטיילינג של מזל חסון בקמפיין נגד גזענות

משרית חדד ועד אסתי גינזבורג

מבין כל הזמרות שחסון עבדה איתן לאורך השנים, הרומן הארוך ביותר, שנמשך על פני ארבע שנים, היה עם שרית חדד. לאחרונה נפרדו דרכיהן מסיבות עלומות, וחדד עברה לעבוד עם הסטייליסטית סיון חימי, שבעבר היתה אסיסטנטית של חסון. דם רע לא תמצאו כאן, לפחות לא לציטוט. "נפרדנו לאחר תקופה, כי הרגשתי שצריך רענון אחרי תקופה כזו ארוכה. יכול להיות שמישהו אחר יביא שינוי. היה מהמם, ניצחנו יחד בדה וויס, ואולי הצלחנו פחות במקומות אחרים".

איך את מסכמת את התקופה עם חדד?

"משרית למדתי המון. היא מאוד יודעת מה היא רוצה, מתי היא נראית טוב ואיך הגוף שלה עובד. יש לה הרבה say. לא פשוט לעבוד איתה, אבל יחד עם זאת אני חושבת שהיו לנו תוצאות טובות. היא עברה לחליפות שמאוד החמיאו לה, והקוקו עשה לה טוב. כי מי עושה קוקו? ילדות. זה הכניס משהו מאוד צעיר ומרענן ללוק. יש לה פנים יפות בעיניי. יופי שלה. היא מזכירה לי את ברברה סטרייסנד".

מה את חושבת על הלבוש שלה היום?

"ראיתי רק משהו אחד, ז'קט שהיא קנתה איתי. העבודה עם שרית, וכמעט עם כל טאלנט שאני צמודה אליו, כוללת גם קניות וסידור ארון. הייתי מגיעה עם משאית של בגדים, ובמשך חמש שעות עשינו מדידות והרכבנו לוקים. לא תראה אותה ממחזרת חולצה יותר מפעמיים. כשאתה אמן בסדר גודל כזה ומופיע כמעט כל יום, האינטרנט מלא בתמונות שלך ואי אפשר למחזר".

שרית חדד. "לא תראה אותה ממחזרת חולצה יותר מפעמיים. כשאתה אמן בסדר גודל כזה ומופיע כמעט כל יום, האינטרנט מלא בתמונות שלך ואי אפשר למחזר" (באדיבות מזל חסון)
שרית חדד. "לא תראה אותה ממחזרת חולצה יותר מפעמיים. כשאתה אמן בסדר גודל כזה ומופיע כמעט כל יום, האינטרנט מלא בתמונות שלך ואי אפשר למחזר" (באדיבות מזל חסון)

לאחרונה חזרה לעבוד גם עם שירי מימון, לאחר הפסקה של ארבע שנים. הבמה באקס פקטור אפשרה לחסון להפוך אותה במהירות שיא לאייקון אופנה, חודש לאחר שילדה את בנה הבכור. "החלטנו על דיאטה מהירה והיא חזרה לעצמה בצ'יק. קיבלתי שירי בוגרת וקשובה, ויחד בנינו בחזרה את שירי הדיווה. הכי זוהרת, הכי נותנת שואו. היא זמרת עם נשמה, כוח וקול גדול, ונורא קל לעבוד עם מישהי שיודעת להחזיק שמלה".

שירי מימון על מזל חסון: "אני ומזל מאוד מחוברות אישית ומקצועית, ומעניקות השראה זו לזו. יש בינינו הבנה וטעם דומה, ולכן אני סומכת עליה ב-100 אחוז שהיא תדע להביא את הסטיילינג הכי מעודכן ותמיד עם היציאה הנכונה המתאימה לי. מזל היא טוטאלית, ועד שהיא לא תמצא את הלוק הנכון שהיא מרגישה איתו שלמה, היא לא תעצור. עם זאת, אני חייבת לציין שהטעם האישי שלי באופנה לא השתנה בעקבות העבודה עם מזל, אלא התחדד. מזל חושפת אותי יותר למה קורה היום בעולם ואני מאוד זורמת איתה, אבל תמיד בגבולות שלי ובטעם האישי שלי".

שירי מימון ב"אקס פקטור". "החלטנו על דיאטה מהירה והיא חזרה לעצמה בצ'יק. קיבלתי שירי בוגרת וקשובה, ויחד בנינו בחזרה את שירי הדיווה" (צילום: מתוך האינסטגרם של מזל חסון)
שירי מימון ב"אקס פקטור". "החלטנו על דיאטה מהירה והיא חזרה לעצמה בצ'יק. קיבלתי שירי בוגרת וקשובה, ויחד בנינו בחזרה את שירי הדיווה" (צילום: מתוך האינסטגרם של מזל חסון)

במקביל, הלבשת גם את אסתי גינזבורג אצל המתחרים.

"עם אסתי אני עובדת לסירוגין. עכשיו עשיתי איתה את הקמפיין לבגדי הים של גו אנדר. כיף לי מאוד לעבוד איתה. היא מבינה עניין ויש לה גוף מושלם".

יש מי שיחלקו עלייך בעניין הגוף המושלם.

"הפרופורציות של הגוף שלה מושלמות, צריך רק לדעת איך לחתוך את הגוף שלה נכון. אסתי אוהבת לאכול, וזה בסדר, אבל היא גם עושה שלוש פעמים בשבוע ספורט ועובדת על הגוף שלה. הלוואי שלכל אישה היה את המבנה שלה. היא בחורה יפהפייה ומדהימה. חוץ מזה, אנחנו נשים, מותר שיהיו לנו קימורים".

"היא אדם רגיל ומותר לה לצאת מהבית גם עם שיער פזור בלי פן". בר רפאלי בסטיילינג של סיימון אלמלם ב"אקס פקטור" (צילום: מתוך האינסטגרם של סיימון אלמלם)
"היא אדם רגיל ומותר לה לצאת מהבית גם עם שיער פזור בלי פן". בר רפאלי בסטיילינג של סיימון אלמלם ב"אקס פקטור" (צילום: מתוך האינסטגרם של סיימון אלמלם)

אהבת את העבודה שהקולגה שלך, סיימון אלמלם, עשה עם בר רפאלי באקס?

"הוא עשה לה עבודה טובה. ניכר שיש שם כימיה".

עד היום ראינו את בר רק בטרנינג או מכנסי ג'ינס.

"מותר לה, סליחה. היא אדם רגיל ומותר לה לצאת מהבית גם עם שיער פזור בלי פן. אז שיתפסו אותה פפראצי, מה קרה? היא לא תעשה פחות כסף, הכול בסדר. מותר לבן אדם להתלבש איך שבא לו. מה זה הביקורת הזאת? רק כי היא מפורסמת, אז היא חייבת לצאת מהבית בשמלות ערב? כל אחד צריך טיפה הנחיה, אתה לא חושב?".