אגדות אורבניות רבות מעסיקות את תעשיית האופנה בכל הנוגע לאופן שבו דוגמניות שומרות על המשקל. חלקן, כמו שימוש בקוקאין וסמים מדכאי תיאבון או אכילה של קוביות שוקולד ספורות ביום רק כדי לא להתעלף – כבר אושרו לא פעם בראיונות שהעניקו דוגמניות, או בתצלומי פפראצי (ע"ע פרשת קייט מוס מתחילת שנות האלפיים והשקית החשודה שנצפתה לאחרונה נופלת מתיק היד של הדוגמנית קארה דלווין).

בימים האחרונים סוערת אמריקה מראיון שהעניקה השבוע הדוגמנית והשחקנית בת ה-23 בריה מרפי, בתו של שחקן הקולנוע אדי מרפי. בראיון מצולם לתוכנית הבוקר הפופולארית "בוקר טוב אמריקה", סיפרה מרפי כי דוגמניות רבות סביבה סובלות מהפרעות אכילה. אולם הפרט שעורר הדים רבים במיוחד היה האישור של השמועה שמסתובבת בתעשיית האופנה בשנתיים האחרונות: דוגמניות אוכלות צמר גפן. לא ורוד ומתוק, חלילה, אלא אותם כדורי כותנה שרובנו משתמשים בהם להסרת איפור או למריחה של יוד.

עוד בערוץ האופנה

בריה מרפי על המסלול (צילום: gettyimages)
בריה מרפי על המסלול (צילום: gettyimages)

הדיאטה עליה הצביעה מרפי בראיון מוכרת בספרות הרפואית כ-Cotton Balls Diet, הפופולארית בעיקר אצל דוגמניות ורקדניות צעירות. אלו נוהגות לטבול כדורי צמר גפן בתוך מיצי פירות ולאכול את כדורי הכותנה. האפקט המתקבל הוא כפול: מצד אחד תחושת הרעב נעלמת, ומצד שני – הגוף אינו מעכל את כדורי הכותנה וכך הם נפלטים ממערכת העיכול. מרפי משתמשת בראיון בגישת "ראיתי אחרות משתמשות" ואומרת כי שמעה על הדיאטה מגורם שלישי, אך מספרת בגילוי לב כי "נערות צעירות רבות בתעשיית האופנה נמצאות בלחץ רב כדי לרדת במשקל ומגיעות למצבים של אנורקסיה ושימוש בסמים".

מרפי היא לא הדוגמנית הראשונה שמצביעה על התופעה, אך היא ודאי המוכרת בהן. העובדה שבתו של אחד מהקומיקאים הגדולים של הקולנוע האמריקאי – שלא צריכה להצדיק את הפרסום שלה בכותרות סנסציוניות – בוחרת לספר על הדיאטה המפוקפקת, בהחלט מעצימה את הסיפור.

במקום ארוחה? כדורי צמר גפן (צילום: shutterstock)
במקום ארוחה? כדורי צמר גפן (צילום: shutterstock)

אזכורים קודמים לתופעה אפשר היה למצוא בשנה שעברה, כשסיפרה הדוגמנית הרוסייה קירה דיקטייאר בראיון לפוקס ניוז כי ראתה בנות אוכלות צמר גפן; ולפני כשנתיים בראיון מצולם שבו סיפרה הדוגמנית איימי למונס דברים דומים: "ראיתי סביבי בנות שטובלות כדורי צמר גפן בתוך מיץ תפוזים ואוכלות". הסרטון צולם ונערך על ידי הדוגמנית לשעבר שרה זיף בת ה-30, מי שעומדת בשנה וחצי האחרונות בראש ארגון הדוגמניות The Model Alliance, שהוקם במטרה לשמור על זכויותיהן של דוגמניות בתעשיית האופנה האמריקאית.

שרה זיף. הקימה ארגון במטרה לשמור על זכויותיהן של דוגמניות בתעשיית האופנה האמריקאית (צילום: gettyimages)
שרה זיף. הקימה ארגון במטרה לשמור על זכויותיהן של דוגמניות בתעשיית האופנה האמריקאית (צילום: gettyimages)

הלחץ התמידי לרזות, הגיל הצעיר, הסוכנים שדוחקים בדוגמניות לשמור על המשקל, המרחק מהבית, החיים על מזוודות, וכמובן, התחרות הבלתי פוסקת בין הדוגמניות – הם רק חלק זעום מהגורמים שמובילים דוגמניות צעירות להפרעות אכילה. ג'ניס קלסט, אמה של הדוגמנית ססילי לופז, כתבה בשנת 2011 בספרה Making A Supermodel: A Parents' Guide, כי "למזלי, לבת שלי מעולם לא היתה בעיית משקל שקיק-בוקסינג לא יכול היה לפתור. אבל ראיתי בנות רבות שעשו הכול כדי לרדת במשקל. באופן אישי ראיתי דוגמנית שטבלה צמר גפן במיץ תפוזים ואכלה אותם כדי להרגיש מלאה. מאוחר יותר התברר לי שהיא סבלה מאנורקסיה". המלצה מאיתנו, עדיף לאכול קינואה ולהישאר בריאה.