בזמן שביכינו את עלבונה של בר רפאלי, שבשנה שעברה נבחרה על ידי מגזין "מקסים" לאישה הסקסית בעולם והשנה אפילו לא נכנסה לרשימה, תפסה את המקום הראשון מבין מאה נשים ראויות דווקא מיילי סיירוס, עד לפני שנייה ילדה תמימה ומתוקה. נראה שסיירוס לא היתה יכולה לבחור בתואר הולם יותר על מנת להשלים את המהפך עליו עמלה כל כך קשה בשנתיים האחרונות: להשיל מעליה את עורה של האנה מונטנה, בת דמותה בסדרה של ערוץ דיסני, ולהלביש על עצמה אישה צעירה, אופנתית ודעתנית. סיירוס לא היחידה שהתנערה באלגנטיות מהחליפה הלוחצת של כוכבת ילדים. גם אמה ווטסון, כוכבת סדרת סרטי "הארי פוטר" בדימוס, יכולה לנגב את הזיעה מעל מצחה, אחרי שבפסטיבל קאן האחרון הגיחה עם מראה מוקפד ומתוחכם, שזרק אותה היישר אל נישת המבוגרים.

מיילי סיירוס. גם מיקי מאוס מתלהב (צילום: gettyimages)
מיילי סיירוס. גם מיקי מאוס מתלהב (צילום: gettyimages)

ווטסון וסיירוס הן שתי נציגות מתוך מספר לא מבוטל של כוכבות שעשו את המיליון הראשון עוד לפני הבת מצווה. עם זאת, הן בין הבודדות שעברו את שלב ההתבגרות מבלי לצבור רשימת שערוריות ומעצרים אינסופית, או מבלי להכריז שהן "האז בין" בגיל 22. לעומתן, רוב הכוכבות עושות את המסלול הידוע ע"ש בריטני ספירס: הופכות מילדת פלא לנערה שכולם חפצים ביקרה ומהר מאוד נופלות לדיכאון או לשיגעון, או לשילוב של שניהם.

עוד בערוץ האופנה

כמובן שאי אפשר להאשים אותן, הוליווד מצפה מהכוכבות הצעירות שלה להלך על גבול דקיק בין שמרנות לפריצות, לספק סצנות פרובוקטיביות בסרטים והופעות שמרניות על השטיחים האדומים. מי שלרגע מתבלבלת ומסתובבת בחוץ עם בגדי העבודה, הופכת מיד לשנואה התורנית. היינו מצפים שלאור ההיסטוריה המתוקשרת של ספירס וידידתה כריסטינה אגילרה, ידעו הכוכבות הצעירות לשמור על עצמן טוב יותר ולהתנהל בזהירות אופנתית - אך כפי שמוכיחה לינדזי לוהן, שיום הולדתה ה-27 בחודש הבא מעורר לא מעט פליאות וחששות, זה ממש לא תמיד המקרה. לפני שלוהן מפרה את חוקי הטבע ואת קללת גיל 27 ובעוד סיירוס מוסיפה עוד שמלה חושפנית לארון, יצאנו לבדוק את הדור הצעיר של ילדות הפלא שהתבגרו - מי מהן יודעת לגנוב את ההצגה עם הופעות עוצרות נשימה, ומי סתם גונבת.

בריטני ספירס. סמל לעלייתה ונפילתה (צילום: gettyimages)
בריטני ספירס. סמל לעלייתה ונפילתה (צילום: gettyimages)

הטובות

סלינה גומז

הקריירה: אנחנו אומנם מכירים אותה כאון אנד אוף של ג'סטין ביבר, אבל מאחורי גומז עומדת קריירה מרשימה, הכוללת סדרות וסרטים מבית דיסני, וכן מספר אלבומי מוזיקה מצליחים. לאחרונה כיכבה בסרט "חופשת אביב" הפרובוקטיבי (יחד עם כוכבת ילדים לשעבר נוספת, ונסה הדג'נס), שסימן את בגרותה באופן רשמי, בעיקר בגלל שהוא מוגבל לצפייה מגיל 18 – ממש לא קהל המעריצים האופייני לכוכבת.

הסטייל: ילדה טובה אמריקה - זו התדמית ששידרה בילדותה ושהיא ממשיכה לשדר עד עכשיו. אצל גומז לא תמצאו שינוי קיצוני, היא לא קיצצה שיערה, לא הצטלמה ל"פלייבוי" ובאופן מרגיז נראה שגם לא העלתה גרם במשקל. השינוי היחידי הוא במעבר מפריטים שמרניים שמתאימים לנערות אל שמלות מעוצבות, תסרוקות עשויות למשעי ולוק מוקפד. ועוד נקודה לזכותה: היא הופיעה בתוכנית של דיוויד לטרמן עם שמלה של דורית בר אור. נחמד מצדה.

סלינה גומז. מפריטים שמרניים לנערות אל שמלות מעוצבות (צילום: gettyimages)
סלינה גומז. מפריטים שמרניים לנערות אל שמלות מעוצבות (צילום: gettyimages)

אמה ווטסון. קלאסיות בריטית (צילום: gettyimages)
אמה ווטסון. קלאסיות בריטית (צילום: gettyimages)

אמה ווטסון

הקריירה: בשנת 2001 הגשימה אמה ווטסון בת ה-11 חלום של מיליוני ילדות בעולם ולוהקה לתפקיד הרמיוני בסדרת סרטי "הארי פוטר". דמות החננה השקדנית התפתחה במהלך הסרטים לילדה חיננית ומדליקה, ובאופן סימבולי זה קרה לה גם בחיים. בקאן האחרון סימנה את השלמת המהפך בעזרת סרטה החדש של סופיה קופולה "רינג בלינג", בו היא מככבת בתפקיד נועז ושונה ממה שעשתה עד כה.

הסטייל: כבר מקילומטרים אפשר להריח שבניגוד לשאר הבנות ברשימה, ווטסון אוחזת בדרכון בריטי. הסטייל שלה קלאסי, אך לא מפחד להיות מקורי וחדשני. על כך מעידה גם התספורת הקצרה שעיטרה את ראשה במשך שנים, ושכל כך שונה מרעמות השיער מלאות התוספות של חברותיה האמריקאיות. הרעננות והייחודיות הובילו את ווטסון להיות הפנים של מותג האופנה ברברי, כוכבת שערי מגזינים, לעצב עבור אלברטה פרטי ולמותג פרי פיפל, ולהוביל את הקמפיין של לנקום.

אמה ווטסון בפסטיבל קאן, 2013. נפרדת סופית מהרמיוני (צילום: gettyimages)
אמה ווטסון בפסטיבל קאן, 2013. נפרדת סופית מהרמיוני (צילום: gettyimages)

כוכבת מלידה. מיילי סיירוס (צילום: gettyimages)
כוכבת מלידה. מיילי סיירוס (צילום: gettyimages)

המתנדנדות

מיילי סיירוס

הקריירה: מיילי סיירוס לא פסחה על אף תחנה במסלול ההתבגרות אל מול המצלמות. כבת לזמר קאנטרי מוכר בז'אנר, כמעט מגיל אפס כיכבה בפרסומות ובתפקידים קטנים. הפריצה הגדולה הגיעה בגיל האסטרונומי 11, כשקיבלה תפקיד ראשי בסדרה של ערוץ דיסני, "האנה מונטנה". מאז כיכבה באינספור סרטים וסדרות ואף הוציאה מספר אלבומים, שזיכו אותה בשנת 2009 במקום החמישי ברשימת האמנים המוכרים של בילבורד. לצד כל אלו, סיפקה סיירוס מינון מדויק של מיני-שערוריות, בהן תמונות המעידות על עישון סמים קלים, אירוסים שהתבטלו לאחרונה לשחקן ליאם המסוורת' וקליפ יצירתי במיוחד לשיר Decisions, אותו ביים המוזיקאי הישראלי לשעבר בורגור. למרות שאלה הצליחו למתג את סיירוס כאחת ששווה לעקוב אחריה, מדי פעם היא נוטה לספק יותר ממה שהיינו רוצים, עם תמונות פרובוקטיביות שזועקות ממאמץ להיראות כמו אישה בוגרת וסקסית.

הסטייל: כיאה לילדה טובה ותמימה שהתפתחה לכדי בוגרת מרדנית, גם הלוק של סיירוס עבר שינוי קיצוני, כשאת מירב תשומת הלב תפסה התספורת שהיא מתחזקת בשנה האחרונה: קצוצה ובצבע בלונד. מלבד תואר האישה הסקסית של "מקסים", היא גם הצטלמה לא מזמן להפקת אופנה כמעט ללא בגדים עבור המגזין V. לשונות טובות בתעשייה יודעות לספר כי כרגע עוברת סיירוס תקופה לא קלה, בעקבות הזוגיות הרופפת וגירושי הוריה. מעניין לראות אם אלו ידחפו אותה להופעות פרובוקטיביות אף יותר, או שאולי יביאו דווקא לוקים בוגרים ומתונים. אנחנו, אגב, מהמרים על האופציה הראשונה.

לא שוכחת מאיפה היא באה. מיילי סיירוס, 2013 (צילום: gettyimages)
לא שוכחת מאיפה היא באה. מיילי סיירוס, 2013 (צילום: gettyimages)

דמי לובאטו

הקריירה: כמו מרבית הצעירות ברשימה, גם דמי לובאטו חייבת את הפריצה לסדרה מבית דיסני, ובהמשך זיפזפה אל עולם המוזיקה והוציאה אלבומים מצליחים. בתחילת 2012 קיבלה הקריירה שלה תפנית מפתיעה, אחרי שסיפרה בפתיחות כי היתה בגמילה, סבלה מהפרעות אכילה, נהגה לחתוך את עצמה ובאופן כללי חוותה התמוטטות נפשית. הקהל, שרק מחכה לסיפורי התמודדות שכאלו, קיבל אותה בחזרה לתודעה בזרועות פתוחות, מה שהוביל אותה לכס השופטת ב"אקס פקטור".

הסטייל: לובאטו הצהירה לא פעם כי לראשונה היא שלמה עם משקלה, גם אם ממדי גופה הולכים ומתרחבים. אבל נראה כי למרות ההצהרה, היא עדיין מתקשה למצוא את הסטייל הנכון שיהלום אותה ואת גופה המתעגל. ביומיום היא נוהגת לשחק עם שכבות, ובלילות עוטה על עצמה שמלות צמודות מדי או עם מחשופים עמוקים מדי. עם זאת, לא נראה שיש לה טעם להשקיע כרגע במציאת זהות אופנתית, שכן סביר להניח שכמו כוכבות אחרות שטענו כי הן שלמות עם מבנה גופן אבל אז רזו באורח פלא (ע"ע כריסטינה אגילרה, טיירה בנקס ומרינה מקסימיליאן קרני שלנו), גם היא תתייאש מהמשקל ותאמץ גזרה דקה, בדיוק על פי דרישות התעשייה.

מה שלא עושה הטבע עושות השכבות. דמי לובאטו, 2013 (צילום: gettyimages)
מה שלא עושה הטבע עושות השכבות. דמי לובאטו, 2013 (צילום: gettyimages)

היתה בדרך להפוך לאייקון אופנה. לינדזי לוהן, 2012 (צילום: gettyimages)
היתה בדרך להפוך לאייקון אופנה. לינדזי לוהן, 2012 (צילום: gettyimages)

הרעות

לינדזי לוהן

הקריירה: הקריירה של לינדזי לוהן נראית לפעמים כמו רכבת הרים בלתי ניתנת לעצירה. היא התחילה בעלייה מתונה בפרסומות ובסרטים של דיסני, הגיעה אל השיא ב-2005 עם הסרט "ילדות רעות", ומאז נמצאת בירידה תלולה הכוללת מעצרים, חגיגות רוויות אלכוהול, מערכות יחסים רעועות עם נשים וגברים, שמועות על התנהגות בעייתית בצילומים וריבים מתוקשרים עם שני הוריה, בו זמנית ובנפרד. לפני כשנה נראה היה שהקריירה שלה שוב עולה על המסלול, אחרי שכיכבה בסרט על חייה של אליזבת טיילור, אבל הביקורות הגרועות הובילו לתמונות קשות של פנים רוויי סיליקון, נסיונות גמילה נוספים והסתבכויות עם החוק, מס הכנסה וכל מי שעומד בדרך.

נסיונות גמילה והסתבכויות עם החוק. לינדזי לוהן (צילום: gettyimages)
נסיונות גמילה והסתבכויות עם החוק. לינדזי לוהן (צילום: gettyimages)

הסטייל: היום קצת קשה להאמין, אבל בשנת 2005 הגיעה לוהן למקום העשירי ברשימת הנשים הלוהטות של "מקסים" והיתה בדרך להפוך לאייקון אופנה. ביומיום לבשה סקיני ג'ינס, צעיפים גדולים ומשקפי אובר סייז, ועל השטיח האדום התהדרה בשמלות של מעצבי-על. אך עם התהילה הגיעה הדיאטה והשיער בצבע בלונד פלטינה - ומאז נתפסה בעיקר בהופעות גרנדיוזיות וחסרות טעם, או חסרות תחתונים. בכל זאת, יש כאלו השומרים לה חסד נעורים, כמו קרל לגרפלד שעדיין רואה בה חברה, או פיליפ פליין, שבשנת 2012 בחר בה להיות הפנים של המותג.

הילדה הכי רעה בתעשייה. אמנדה ביינס, 2011 (צילום: gettyimages)
הילדה הכי רעה בתעשייה. אמנדה ביינס, 2011 (צילום: gettyimages)

אמנדה ביינס

הקריירה: רק לפני כמה שנים הקריירה של אמנדה ביינס לא יכלה להיראות מבטיחה יותר. מי שהתחילה ככוכבת בערוץ ניקולודיון, הפכה לנערה יפהפייה המופיעה בשלל סרטים לבני הנעורים, כמו "מה שבחורה רוצה" ו"באה בקלות". בשנת 2007 שובצה ברשימת 100 האנשים היפים של המגזין "פיפל" ובאותה שנה אף חתמה על חוזה לחמש שנים עם חברת האופנה Steve & Barry's ליצירת קו אופנה משלה בשם Dear. אך מה שנראה כמקרה קלאסי של ילדה-כוכבת המפלסת את דרכה בהצלחה אל נישת המבוגרים, נבלם במפתיע כשביינס הודיעה ב-2010 על פרישתה ממשחק. לאחר חודש בלבד הודיעה שהיא חוזרת לשחק, אבל במקום סרטים מתוקשרים, החלה להיראות בעיקר בתמונות חושפניות בטוויטר ובאינסטגרם. משם החלה הידרדרות מהירה הכוללת נתק מהוריה, שיטוטים סהרוריים ברחובות, גילוח מחצית משערה, הסתכסכויות על גבי האינטרנט עם סלביות אחרות (האחרונה שבהן היתה ריהאנה), ידיעות על הפרעות אכילה, מסעות שופינג בזבזניים ועוד ועוד.

הסטייל: את הקריירה התחילה ביינס עם לוק אמריקאי קלאסי, הכולל ג'ינס, חצאיות מתנפנפות, שמלות באורך מידי, נעליים עם עקב נמוך ואיפור שלפעמים היה קצת בולט מדי עבור נערה צעירה. ככל שבגרה, הסטייל הפך נשי יותר וסקסי, ובעיקר התהדר בשמלות מיני שהלכו והתקצרו ובנעלי עקב שהלכו וגבהו. אין ספק שביינס נושפת על עורפה של לינדזי לוהן בתחרות על תואר הילדה הכי רעה בתעשייה, אבל לפחות את יום הולדתה ה-27 היא חגגה כבר באפריל, כך שנותרו לנו רק עוד תשעה חודשים להיות במתח.