שמלות הג'ז הנוצצות והשרשראות הארוכות שוטפות בימים אלו את המסכים, עם יציאתו לאקרנים של הסרט המדובר "גטסבי הגדול", שפתח את פסטיבל קאן והגיע בשבוע שעבר גם לישראל. מעבר לעלילה הידועה ולשחקנים המפורסמים, זכה "גטסבי הגדול" גם בלא מעט תשומת לב אופנתית – העוקבת בדריכות אחר התלבושות ההיסטוריות שעוצבו במיטב סגנון שנות ה-20 של המאה הקודמת.

"גטסבי הגדול" הוא הדוגמה העדכנית ביותר למוצר תרבות השואב את כוחו לא רק מתסריט, בימוי ומשחק, אלא גם מעיצוב תלבושות מושקע המשמש השראה לתעשיית האופנה כולה ולמלתחה האישית של כל אחד מאיתנו. לצדו בלטו בשנים האחרונות גם אופנת שנות ה-60 המוקפדת של "מד מן" ואופנת שנות ה-80 העליזה של הסדרה החדשה "יומני קארי בראדשו" (העוקבת אחר גיבורת "סקס והעיר הגדולה" בשנות התיכון שלה).

הקשר ההדוק בין האופנה לתרבות יוצר מערכת של השראות הדדיות. למעשה, בימים אלו קשה לחשוב על להיט קולנועי או טלוויזיוני שלא יצר אימפקט גם בעולם האופנה. לכבוד גל הסרטים והסדרות שהפכו את האופנה להצהרת כוונות, בחרנו את מוצרי התרבות שגורמים לנו לרצות להתלבש כמו על המסכים ומצאנו את פריטי הלבוש שיביאו לכל מלתחה פשוטה את הסטייל התקופתי הנחשק.

עוד בערוץ האופנה

גטסבי הגדול. שמלות ג'ז עם קו מותן נמוך, כובעי פעמון ושרשראות ארוכות (צילום: באדיבות גלובוס גרופ)
גטסבי הגדול. שמלות ג'ז עם קו מותן נמוך, כובעי פעמון ושרשראות ארוכות (צילום: באדיבות גלובוס גרופ)

גטסבי הגדול: שנות ה-20

הסרט: אחרי חודשים ארוכים של ציפייה, העיבוד החדש לרומן "גטסבי הגדול" בבימויו הססגוני של באז לורמן הגיע לקולנוע. הסרט מתרחש באביב 1922, ועוקב אחר כותב צעיר שמגיע לניו יורק בתקופת הג'ז הנוצצת, הכלכלה הרעועה והפתיחות המוסרית. כשהוא נחשף לעולמם של העשירים, הוא מתחיל לכתוב על אהבה בלתי אפשרית, חלומות לא מושחתים וטרגדיה אחת גדולה.

הסגנון: שנות ה-20 במיטבן – שמלות ג'ז עם קו מותן נמוך, כובעי פעמון, שרשראות ארוכות, עקבים נמוכים והרבה מאוד זוהר ונצנוצים. כדי להגיע למראה התקופתי הנוצץ המבוקש, מעצבת התלבושות קתרין מרטין שיתפה פעולה עם מיוצ'ה פראדה (שעיצבה כ-40 שמלות, בעיקר לסצנות המסיבות) ועם המותג ברוקס בראדרס (שתרמו לעיצוב בגדי הגברים).

למראה "גטסבי הגדול": שמלת ערב, 790 שקל, עלמה (צילום: אבי ולדמן)
למראה "גטסבי הגדול": שמלת ערב, 790 שקל, עלמה (צילום: אבי ולדמן)

איך ללבוש: באופן אירוני, יציאתו של "גטסבי הגדול" לאקרנים התעכבה, וכך קרה שטרנד שנות ה-20 כבש את עולם האופנה כבר בקיץ הקודם ואיבד מכוחו עוד לפני שהסרט הגיע לקולנוע. העונה הסגנון רלוונטי בעיקר בגזרת שמלות הערב, ומתאים לאימוץ בנשפי פרום, חתונות ואירועים. בשילוב עם נעלי עקב עדינות ושרשרת תואמת, שמלה בהשראת שנות ה-20 תיצור מראה נוצץ אך נינוח.

שרה ג'סיקה פרקר, מאחורייך. אנה סופיה רוב ביומני קארי בראדשו (צילום: באדיבות yes)
שרה ג'סיקה פרקר, מאחורייך. אנה סופיה רוב ביומני קארי בראדשו (צילום: באדיבות yes)

יומני קארי בראדשו: שנות ה-80

הסדרה: סדרת הטלוויזיה של רשת CW, המבוססת על הספרים של קנדס בושנל, עולה בערוץ יס דרמה ב-27 במאי. הסדרה עוקבת אחר קארי בראדשו הצעירה (אנה סופיה רוב), תיכוניסטית בשנות ה-80. בזמן הלימודים היא מוצאת עבודה בניו יורק הגדולה, ושם נחשפת לבוהמה של התקופה ולעולם האופנה.

הסגנון: כאוס שנות ה-80 – צבעים חזקים, חגורות מותן הדוקות, חצאיות נפוחות, וכמובן, נעלי עקב גבוהות.

למראה "יומני קארי בראדשו": חצאית נפוחה, 990 שקל, מיכל נגרין (צילום: יואב ריינשטיין)
למראה "יומני קארי בראדשו": חצאית נפוחה, 990 שקל, מיכל נגרין (צילום: יואב ריינשטיין)

איך ללבוש: חצאיות טול נפוחות מסתמנות כפריט מפתח בסדרה, שמחזיר אותנו מיד לאופנת שנות ה-80. מומלץ ללבוש עם חגורה הדוקה המדגישה את המותן וחלק עליון קרוב לגוף.

האויב בתוכנו – סטארטרק: המראה עתידני

הסרט: הסרט החדש בסדרת "סטארטרק" יוצא לאקרנים ב-13 ביוני ומתאר את המשך עלילותיהם של קפטן קירק וצוותו. הפעם הם מגלים כוח טרור המגיע מתוך הארגון עצמו ומאיים לפוצץ את הצי.

הסגנון: מראה עתידני, בהשראת הסגנון שיצרה סדרת הטלוויזיה המקורית בסוף שנות ה-60. התלבושת אינן מוגזמות באופיין, אלא מורכבות מחולצות הדוקות ומראה כמעט סטרילי המקושט בנגיעות מטאליות מתבקשות.

למראה "האויב בתוכנו – סטארטרק": עליונית קצרה, 7,975 שקל, ברברי
למראה "האויב בתוכנו – סטארטרק": עליונית קצרה, 7,975 שקל, ברברי

איך ללבוש: המראה המטאלי-עתידני חזק מאוד באופנה היום, אך מומלץ להסתפק בנגיעה אחת שלו בתלבושת כדי לא להיראות מחופשים מדי. עליונית מטאלית קטנה בגוון אדמדם תספק את נקודת הצבע הנכונה ואת הסגנון העתידני הטרנדי, בלי להשתלט על המראה.

מד מן. אינטריגות ושמלות קוקטייל קטנות (צילום: באדיבות HOT)
מד מן. אינטריגות ושמלות קוקטייל קטנות (צילום: באדיבות HOT)

מד מן: שנות ה-60

הסדרה: העונה השישית של סדרת הטלוויזיה המצליחה "מד מן" מציגה תמונת מצב של החברה האמריקאית בשנות ה-60, דרך סיפורם מלא הקונפליקטים, הסקנדלים והאינטריגות של אנשי סוכנות הפרסום העולה "סטרלינג, קופר, דרייפר".

הסגנון: "מד מן" היא אחת הסדרות המשפיעות ביותר על סצנת האופנה בשנים האחרונות. הסגנון של סוף שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60 משך אליו מעריצות רבות, שמיהרו לאמץ את חצאיות העיפרון ההדוקות, הז'קטים הקטנים, החליפות הצבעוניות ונעלי המרי ג'יין.

למראה "מד מן": מטפחת, 680 שקל, לאורל במילוס
למראה "מד מן": מטפחת, 680 שקל, לאורל במילוס

איך ללבוש: מטפחת משי קטנה היא אחד הפריטים הקלאסיים שמייצגים היטב את התקופה. בשנות ה-60 קשרו אותן מסביב לצוואר, מתחת לצווארון או על הראש, וגם היום יתאימו המטפחות להשגת מראה תקופתי בקלות.

לעוף מהתרגשות: קיטש פסטלי

הסרט:רוצח שכיר, מדיום נוירוטית, אשת עסקים מסתורית, שחקן קולנוע מבוקש, שני טייסים ושלושה דיילים נפגשים במחלקה הראשונה של טיסה ממדריד למקסיקו סיטי בקומדיה החדשה של פדרו אלמודובר. תקלה פתאומית במטוס והחשש מהגרוע מכל שולחים את הדמויות ההזויות לווידויים שמשכיחים לרגע את הסכנה הקרבה.

הסגנון: כפי שאפשר לצפות מאלמודובר – שילוב בין קיטש ססגוני וצבעוני, אלמנטים תרבותיים וסקסיות הומוריסטית.

למראה "לעוף מהתרגשות": שרשרת, 1,029 שקל, סאגא בעיצוב שגית רביבו (צילום: ירון ווינברג)
למראה "לעוף מהתרגשות": שרשרת, 1,029 שקל, סאגא בעיצוב שגית רביבו (צילום: ירון ווינברג)

איך ללבוש: לא חייבים לאמץ את המראה הקיטשי עד הסוף כדי להיראות ססגוניים ושמחים. פריט דומיננטי אחד, כמו שרשרת אוברסייז בצבעוניות פסטלית, תספיק כדי לשדרג את הלוק.

נוכלת בהזמנה: המערב הפרוע

הסרט: רימייק אמריקאי לקומדיית טעויות בריטית (על התסריט: האחים כהן), בכיכובם של קמרון דיאז כבלונדינית מדרום ארצות הברית וקולין פירת' בתפקיד מומחה ליצירות אמנות.

סגנון: השיק הדרומי של קמרון דיאז בסרט מתאפיין במבטא כבד, חולצות משובצות, מכנסי ג'ינס משופשפים וכובעי בוקרים. בקיצור, כל הפריטים שמזכירים לנו את המערב הפרוע.

למראה "נוכלת בהזמנה": חולצה משובצת, 229 שקל, לי (צילום: עפר בארי)
למראה "נוכלת בהזמנה": חולצה משובצת, 229 שקל, לי (צילום: עפר בארי)

איך ללבוש: חולצת משבצות היא פריט נצחי ואופנתי, שתמיד מזכיר לנו את הבוקרים האמריקאים. למי שרוצה ללכת עד הסוף עם הסגנון, כדאי לשלב אותה עם מכנסי ג'ינס ומגפונים.

משחקי הכס: ימי הביניים

הסדרה: עונה שלישית לסדרת הדרמה האפית "משחקי הכס", המבוססת על ספרי הפנטזיה של ג'ורג' ר.ר מרטין. הסדרה עוסקת בכמה משפחות הנלחמות על הכתר בשבע ממלכות דמיוניות, ועוקבת אחר המאבקים הפוליטיים והאלימים על כס המלכות.

הסגנון: למרות שמדובר בסדרת פנטזיה, המראה מדמה את סגנון ימי הביניים בתוספת נגיעות עתידניות קלות. לרוב מקושט המסך בשמלות ארוכות ומלכותיות, שכבות של בדים, בגדי מלחמה ושריונים המשלבים יוקרה עם פראיות.

למראה "משחקי הכס": וסט, 300 שקל, לוני וינטג'
למראה "משחקי הכס": וסט, 300 שקל, לוני וינטג'

איך ללבוש: חובבי התקופה והסדרה ימצאו שבד הברוקד היה דומיננטי מאוד בלבוש הנשים. כדי למנוע מראה כבד ומיושן, אפשר לבחור בווסט שיחליף את החולצה, ולשדך לו חצאית מקסי או מכנסיים באורך הקרסול. כך תהיה בתלבושת זיקה לסגנון הסדרה, מבלי להפוך את המראה כולו לתחפושת.