ביום חמישי האחרון הגיע לסיומו שבוע האופנה של ניו יורק, הראשון בסבב שבועות האופנה המרכזיים בעולם. כמיטב המסורת, Xnet מביא לכם את הסיכום המלא של האירוע, שאומנם לא יזכה להירשם כאחד משבועות האופנה המעניינים בהיסטוריה (בלשון המעטה), אבל בהחלט סיפק כמה סיפורים מסקרנים ורגעי שיא חשובים. מהקאמבק השקט של ג'ון גליאנו על המסלול של אוסקר דה לה רנטה, דרך הטרנדים שבלטו בתצוגות של המעצבים הצעירים פראבל גורונג, אלכסנדר וואנג וויקטוריה בקהאם, ועד לשתי הנקודות הישראליות שפיארו את שבוע האופנה: הופעת בכורה למעצב הישראלי הצעיר אלון ליבנה, וקריירת הדוגמנות המשגשגת של השחקן הישראלי מייקל לואיס, שעזב את הארץ לטובת פיתוח קריירת המשחק, אבל בינתיים מתפרנס מנתוניו כדוגמן.

דחה את התצוגה מיום שני לליל חמישי. מארק ג'ייקובס (צילום: gettyimages)
דחה את התצוגה מיום שני לליל חמישי. מארק ג'ייקובס (צילום: gettyimages)

1. הפדיחה: מארק ג'ייקובס דוחה את התצוגה

בליל שבת פרסם מעצב האופנה מארק ג'ייקובס הודעה דרמטית ויוצאת דופן, לפיה תצוגת האופנה שלו נדחית מיום שני בערב לליל חמישי. הסיבה: סערת השלגים שפקדה את החוף המזרחי בארצות הברית וגרמה לעיכוב באספקה של בדים, אביזרים ומספר זוגות נעליים לתצוגה. בתעשייה היו כמובן כבר כאלה שפקפקו בטענות של המעצב וסברו כי הקולקציה עצמה לא היתה מוכנה בזמן, עניין שבשגרה אצל ג'ייקובס הידוע כמי שעיכב בעבר את תצוגת האופנה שלו במשך שלוש שעות מאותן סיבות ממש. עיכוב בן שלושה ימים במהלך שבוע האופנה הוא קריטי, כיוון שקניינים רבים וכלי תקשורת בינלאומיים מגיעים לעיר לתקופה מוגבלת, וביום שישי בבוקר כבר יתפסו את מקומם בשורה הראשונה של שבוע האופנה בלונדון.

ג'ייקובס בהחלט נתן שואו. את פני הבאים באולם הנשק ההיסטורי בשדרות לקסינגטון קיבלה שמש ענקית שצבעה את המקום באור ספיה בגוונים של אפור. הקולקציה הורכבה מאוסף פריטים קלאסיים שכל אישה רוצה וצריכה בארון: מעיל קאמל ארוך, חולצות סאטן בצבעי אמרלד ובורדו, חצאיות עיפרון וסריגי אנגורה קטנים."העונה שעברה הייתה כולה שחור ולבן", אמר ג'ייקובס מאחורי קלעים לאתר Style.com. "למרבה הצער, החיים אינם כך, אלא צבועים בגוונים של אפור. אני מרגיש קצת לא טוב, ואני רוצה לראות סוג של דברים עגומים ולאחר מכן להראות את הצד האופטימי". הצד האופטימי של ג'יקובס נחשף כשנדלקו האורות והקולקציה הוצגה בשנית, הפעם כשהיא מוארת בגוונים חיים.

2. הקאמבק: ג'ון גליאנו חוזר מהדלת האחורית

בתצוגת האופנה של אוסקר דה לה רנטה בן ה-80, שהתקיימה ביום רביעי בערב, דיברו כולם על מעצב אופנה אחר, ג'ון גליאנו, שלאחר שהודח מבית האופנה דיור לפני כשנתיים בעקבות התבטאויותיו האנטישמיות, הוזמן בשבועות האחרונים לעבוד בסטודיו של דה לה רנטה בניו יורק.

ג'ון גליאנו. הוזמן בשבועות האחרונים לעבוד בסטודיו של דה לה רנטה בניו יורק (צילום: gettyimages)
ג'ון גליאנו. הוזמן בשבועות האחרונים לעבוד בסטודיו של דה לה רנטה בניו יורק (צילום: gettyimages)

גליאנו אומנם לא יצא לסיבוב על המסלול בתום התצוגה יחד עם דה לה רנטה, אולם רוחו שרתה כמעט בכל מערכת לבוש שיצאה אל המסלול לעיני המוזמנים, ביניהם מעצבי האופנה דיאן פון פירסטנברג וולנטינו. הקולקציה ציינה 50 שנות פעילות של דה לה רנטה בניו יורק, אך נראתה מהצד כשעטנז סגנוני בין כתב ידו האלגנטי והקלאסי של המעצב הדומיניקני לבין הצבעוניות והדרמטיות של גליאנו האנגלי. ניתן היה להבחין בכך בגזרות החדשות של שמלות הערב שהוצגו על המסלול ובחליפות המחויטות שהוצגו עם חגורה הנקשרת בנונשלנטיות – כולם הזכירו מאוד את עבודתו של גליאנו בדיור.

תצוגת האופנה של אוסקר דה לה רנטה בניו יורק (צילום: gettyimages)
תצוגת האופנה של אוסקר דה לה רנטה בניו יורק (צילום: gettyimages)

השמועות בניו יורק מספרות כי קשרי החברות בין שני המעצבים יתפתחו בעתיד לקשר מקצועי. דה לה רנטה מחפש יורש לבית האופנה שלו, וגליאנו, 52, הצעיר ממנו בקרוב ל-30 שנה, הוא המיועד. ימים יגידו אם מדובר ברכילות של השורה הראשונה או בבשורות מבוססות.

בימים האחרונים ניסו מספר מדורי רכילות לקשור לשמו של גליאנו שערוריה אנטישמית נוספת, כשסיפרו כי נצפה בניו יורק עם מגבעת שחורה וקצוות שיער מסולסלים בסגנון פיאות החסידים. מיותר לציין, שבעבר נצפה גליאנו בהופעות אקסצנטריות דומות ואף קיצוניות יותר.

מייקל לואיס בפרזנטציה לעיתונאים של המעצב לוצ'יו קסטרו (צילום: gettyimages)
מייקל לואיס בפרזנטציה לעיתונאים של המעצב לוצ'יו קסטרו (צילום: gettyimages)

3. הדוגמן הישראלי: מייקל לואיס חוזר למסלול האופנתי

הרבה פנים מוכרות חייכו אלינו במהלך שבוע האופנה מהמסלול. המפתיעות שבהן היו של מייקל לואיס בן ה-25. לואיס והקוביות השתתפו במהלך שבוע האופנה של ניו יורק בתצוגה של המעצב מייקל בסטיאן ובפרזנטציה לעיתונאים של המעצב לוצ'יו קסטרו - שהיו תצוגות צדדיות ולא חשובות במהלך שבוע האופנה. הופעתו של לואיס על המסלול הפתיעה אותנו, כיוון שלפני כשנתיים עזב את ישראל לתפוח הגדול במטרה להתמקד במשחק. אז באוף ברודווי עוד לא ממש מכירים את לואיס, אבל נראה שעל המסלול הוא עדיין מצליח לספק את הסחורה. לאחרונה אף התפרסמה על לואיס כתבה גדולה ומפרגנת במגזין האופנה החדש לגברים ADON, בעריכתה של הישראלית טל פאר הכהן, ובימים אלו הוא מככב גם בקמפיין לסמסונג גלקסי החדש.

תצוגת האופנה של פראבל גורונג בניו יורק (צילום: gettyimages)
תצוגת האופנה של פראבל גורונג בניו יורק (צילום: gettyimages)

4. היציאה: מגפי הלוחמות של פראבל גורונג

תצוגות האופנה של המעצב ממוצא סינגפורי פראבל גורונג הן תחנת חובה עבור כל פאשניסטה שמכבדת את עצמה בעיר. אחרי שהלביש את מישל אובמה ושרה ג'סיקה פרקר, גורונג קנה לו מעמד של אחד מהמעצבים הצעירים ששווה לעקוב אחר פועלם. בשבוע האופנה האחרון דיברו כולם - מתמונות של בלוגרים צעירים באינסטגרם ועד ביקורות אופנה בעיתונות - על מגפי הלוחמות האקסצנטריים ששיגר גורונג אל המסלול. המגפיים, שמסתיימים קצת מעל לברכיים, עשויים שתי יריעות עור המחוברות ביניהן ברצועות ואבזמי מתכת. יחד עם הקולקציה בגווני חאקי ובורדו וגזרות שהתכתבו עם מדי צבא, התקבל מראה של לוחמות אורבניות, היוצאות אלי קרב. אולי במטרה לכבוש את מקומו של גורונג בצמרת התעשייה האמריקאית.

לילי מקמנאמי בלי חולצה על המסלול של מארק ג'ייקובס (צילום: gettyimages)
לילי מקמנאמי בלי חולצה על המסלול של מארק ג'ייקובס (צילום: gettyimages)

5. הגימיק: לילי מקמנאמי בת ה-18 טופלס

הדוגמנית הצעירה לילי מקמנאמי בת ה-18, בתה של דוגמנית העל הנודעת כריסטין מקמנאמי, צעדה על המסלול של מארק ג'ייקובס בליל חמישי האחרון כשרק מכנסונים קטנים לגופה, וידה מסתירה את החזה. במילה אחת - טופלס. עבור מקמנאמי הצעירה, שאת הופעת הבכורה שלה על המסלול עשתה בעונה שעברה בתצוגה של סן לורן פריז, מדובר במקפצה תקשורתית. כו-לם דיברו על ההופעה שלה בתצוגה, והיו גם מי שכבר סימנו אותה כדוגמנית הלוהטת של 2013. באשר לג'ייקובס, הביקורת סביב הופעתה של מקמנאמי לא איחרה לבוא, והוא הואשם כמי שלא בוחל בכל דרך כדי לייצר פרובוקציה על המסלול, ע"ע קייט מוס והסיגריה בתצוגה של לואי ויטון לפני כשנתיים.

טרנד הכתף השמוטה בתצוגה של ויקטוריה בקהאם (צילום: gettyimages)
טרנד הכתף השמוטה בתצוגה של ויקטוריה בקהאם (צילום: gettyimages)

6. הבשורה האופנתית: כתפיים מעוגלות ושמוטות

הבשורה החשובה של חורף 2014 היא הכתף המעוגלת והשמוטה. מדובר במגמה החוזרת אל המסלול מדי מספר שנים, למרות שהסיכוי שהיא תעשה את כל הדרך אל הרחוב והרשתות המסחריות - קלוש. לנשים שאינן גבעוליות ורזות, כמו רוב האוכלוסייה, גזרה של כתף מעוגלת יכולה לייצר מראה עגול ובלוני, ובכך להרחיב את מבנה הגוף ולייצר אשלייה ויזואלית משמינה, לכן קשה להמר על הגזרה כרב מכר עונתי. העונה ראינו את הכתף המעוגלת בתצוגות אופנה רבות, בין היתר אצל ויקטוריה בקהאם, ששוב הפליאה בתצוגה מרשימה ומדויקת, בקולקציה המינימליסטית של ג'וזף אלטוזארה, וכן בתצוגה המדוברת של נער הפלא של ניו יורק, אלכסנדר וואנג, אשר הציג מעילי עור וסריגים גדולים עם כתף שמוטה.

הפרזנטציה לעיתונאים של אלון ליבנה בניו יורק (צילום: gettyimages)
הפרזנטציה לעיתונאים של אלון ליבנה בניו יורק (צילום: gettyimages)

7. המעצב הישראלי: אלון ליבנה מציג בניו יורק

לפני כשבועיים וחצי נחת מעצב האופנה אלון ליבנה בניו יורק, במטרה להתברג בשבוע האופנה בעיר. הוא שכר את שירותיו של משרד יחסי ציבור מקומי בכמה אלפי דולרים לחודש, וציפה לטוב. ביום שבת האחרון הוא קיים פרזנטציה לעיתונאים במסגרת BOX (פרזנטציות הפתוחות למעצבים צעירים), בה הציג את קולקציית סתיו-חורף 2014 שחשף לפני כחודשיים בשבוע האופנה גינדי תל אביב. ליבנה זכה לתגובות טובות מהתקשורת הבינלאומית, וב-WWD, התנ"ך של האופנה, אף כונתה הקולקציה "אוסף אפל ויפה להפליא".

מקפצה לקריירה בינלאומית. הקולקציה של אלון ליבנה (צילום: gettyimages)
מקפצה לקריירה בינלאומית. הקולקציה של אלון ליבנה (צילום: gettyimages)

הצעד הזה של ליבנה חשוב מאוד בהתפתחותו כמעצב צעיר, ושבוע האופנה בניו יורק הוא בהחלט מקפצה חשובה לקריירה בינלאומית. אך כעת עליו לחשב את צעדיו בהיגיון ולהחליט האם לזנוח את השוק המקומי וללכת לעשות את זה ביג טיים בחו"ל. מי שמעוניין להצליח בשוק הבינלאומי נדרש להעתיק את עבודתו אל מחוץ לישראל. אחרת, ההשתלבות בשוק האמריקאי תהיה קשה עד בלתי אפשרית.

מקדמים את הסרט "הדרדסים 2" בניו יורק (צילום: gettyimages)
מקדמים את הסרט "הדרדסים 2" בניו יורק (צילום: gettyimages)

8. ההנפשה: הדרדסים מדגמנים

חברת Sony Pictures מצאה דרך מקורית לקדם את הסרט "הדרדסים 2", שצפוי לצאת בקרוב למסכים. במסגרת שבוע האופנה הניו יורקי התקיימה תצוגת אופנה בהשראת הדרדסים, עם פריטים שיימכרו באופן בלעדי בבתי הכלבו סלפרידג'ס, בלומינגדיילס וסאקס פיפת' אווניו החל מהקיץ הקרוב. דרדסית אומנם לא עלתה על המסלול, וגם לא הזמרת קייטי פרי שנתנה את קולה לדמות המצוירת, אבל פריטים רבים בצבעוניות של כחול ולבן דווקא היו שם, עם הדפסים הלקוחים מתוך סדרת האנימציה האהובה על הילדים.

את עיצוב הקולקציה הפקידה חברת Sony בידי לואיס סקאני וסמיה גרנד פייר, שהן עורכות אתר חדשות האופנה Highsnobette's. בחודש הבא אנו צפויים למצוא דמות מצוירת נוספת על מסלולי שבועות האופנה. הפעם מדובר במיני מאוס שתצעד על המסלול של בית האופנה לנוון בפריז.

בשורה הראשונה: מיילי סיירוס ועורכת האופנה ג'ואנה קולס (צילום: gettyimages)
בשורה הראשונה: מיילי סיירוס ועורכת האופנה ג'ואנה קולס (צילום: gettyimages)

9. השורה הראשונה: שחקנים, זמרים, אילי הון וילדים של

ערימות השלג המצטבר ברחובות ניו יורק והסערה נמו לא הפחידו את דרי השורה הראשונה, שלא החמיצו אף הזדמנות לחגוג. דיוויד קארפ, מייסד טאמבלר הצעיר בן ה-26, סיפר נבוך לכתבת הניו יורק טיימס שפגשה אותו בשורה הראשונה של מותג האופנה רודארטה, כי זוהי עבורו תצוגת האופנה השנייה בחייו.

מי שהצליחה להפנות אליה תשומת לב רבה, היתה ווילו סמית' בת ה-12, בתו של השחקן וויל סמית', שהגיעה לתצוגות של מייקל קורס ונרסיסו רודריגז, מלווה באמה ג'דה פינקט סמית'.

עוד בשורה הראשונה נצפו השחקנים מייקל דאגלס והילארי סוונק, לבושה בשמלת סאטן בירוק וכחול של מייקל קורס מקולקציית אביב קיץ 2013, הזמרת והשחקנית מיילי סיירוס, עורכות האופנה קארין רויטפלד (שהגיעה עם בתה היפה ג'וליה), עורכת האופנה של הווג גרייס קודינגטון חמושה בנעלי אוקספורד של פראדה, ואפילו חופית גולן, הישראלית לשעבר מנתניה, שהגיעה עם מפיק הקולנוע הסעודי שכובש את הוליווד, מוחמד אל טורקי, שעשה את הונו בעסקי הנפט והגז של משפחתו.

בשורה הראשונה: חופית גולן ומוחמד אל טורקי (צילום: gettyimages)
בשורה הראשונה: חופית גולן ומוחמד אל טורקי (צילום: gettyimages)

את פינת הביזאר בשבוע האופנה חתם רכילאי הצמרת פרז הילטון, שהגיע לתצוגת האופנה של ג'רמי סקוט לבוש בחצאית קילט סקוטית, נעלי ד"ר מרטינס ושלייקס משובצים שנלבשו ישירות על פטמותיו הוורודות.