תשכחו מצלליות בצבעים עליזים, תיפרדו מהליפסטיק האדום המבריק ותתכוננו לטיול בצד האפל: בחורף הנוכחי הטרנד הגותי משתלט על עולם הביוטי. גון העור נותר חיוור, השפתיים יכולות להיות נקיות לחלוטין על מנת לתת דגש לעיניים, ולחלופין להיות צבועות בגוון כהה מאוד, וכמובן - העיניים שחורות משחור.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

יריית הפתיחה למראה הגותי הייתה התצוגה החורפית של פראדה, שבה הידסו דוגמניות במראה פנים חיוור, כשצבע שחור מקיף את כל גלגל העין שלהן, עד מעל לגבות. בתצוגה של ורסאצ'ה בחרו בפרשנות מעודנת יותר והסתפקו בצללית שחורה וקו אייליינר מודגש. אצל ויקטור ורולף וכן אצל בדג'לי מישקה הפוקוס הופנה לשפתיים הסופר־כהות, בעוד שבתצוגה של אליס ואוליביה הלכו על טוטאל־לוק של עיניים ושפתיים מודגשות עד אימה.

ההשראה: עולם האנדרגראונד

הבסיס למראות הללו הוא התנועה הגותית. "מדובר בתנועה שראשיתה בשלהי שנות ה־70. היא ייצגה מרד נעורים בועט, שהיה מושפע ממוזיקת פאנק ומרוק גותי", אומר המאפר בועז שטיין. "הצבע השולט כאן הוא כמובן שחור, עם עדיפות לטקסטורות של עור, תחרה וקטיפה, וניכרות גם נגיעות מטאליות לצד צבע אדום־בורגונדי בדרגת כהות גבוהה.

"פלטת הגוונים המאפיינת את האיפור הגותי אמנם מצומצמת, אך היא אחידה בדרגת הכהות שלה והיא אפלולית וקודרת. לצד המראה הגותי ה'מסורתי', התפתח מראה איפור דומיננטי אך פחות מאסיבי".

"הסגנון הגותי האנדרוגיני התפתח מבדים מרושתים ומתלבושות התחרה של חלוצי התנועה", מחזק רפי הדר, מדריך ראשי בבורז'ואה. "הם הגיחו בתקופת הטרום־פאנק והפטישיזם של הניו־מטאל. במאה ה־19 לבוש גותי היה קודר והציג סגנון רומנטי מבדי תחרה וקטיפה, בתוספת אביזרי אבל כמו צלבים. כיום ניתן למצוא בסגנון הגותי אלמנטים עתידניים. שינוי זה בסגנון הלבוש סובב לעתים קרובות סביב סגנונות המוזיקה - הגותי מעדיף צליל קשה יותר ותעשייתי".

פראדה (צילום: gettyimages)
פראדה (צילום: gettyimages)

ורסאצ'ה (צילום: gettyimages)
ורסאצ'ה (צילום: gettyimages)

החידושים: מרככים את הדרמה

בהוליווד מובילות הטרנד הן אשלי ומרי־קייט אולסן, שמרבות להתהדר בעור חרסינה, עיניים כהות וכבדות ושפתיים עירומות.

יש לציין שהמראה הגותי עבר שינוי מרענן בשנים האחרונות, וכראיה לכך החלו היפות והמפורסמות מעבר לים מדגמנות גרסה רכה ועדכנית יותר של הלוק: קייטי פרי בחרה בצללית שחורה ובכמויות נכבדות של אייליינר, בעוד לנה דל ריי, קמילה בל ו דיטה וון טיז אימצו באומץ רב שפתיים בצבע בורדו שקשה להתעלם ממנו.

מי שממשיכה לקחת את הלוק הגותי מאוד ברצינות היא טיילור מומסן הבועטת, שמציגה זה זמן רב "עיני דביבון" אולטרה־שחורות.

בסופו של דבר מדובר בלוק מסתורי, דרמטי ואפילו סקסי (אם לא מגזימים), שמחמיא בעיקר לנשים בהירות. הרעיון המרכזי הוא איזון: מומלץ לשלב את האיפור הדומיננטי דווקא עם פריטי לבוש נשיים ורכים יותר, על מנת לא ליצור טוטאל־לוק א־לה תחפושת האלווין.

טיפים להשגת המראה:

העיניים: כאמור, מראה האיפור הגותי מתמקד בראש ובראשונה בעיניים מושחרות כקונטרה לגון עור בהיר וחיוור.

"אפשר ליישם את מראה העיניים מהתצוגות, אבל בגרסה רגועה יותר", מסביר עומר אסף, המאפר הראשי של קרליין. "לוקחים עיפרון שחור ומורחים בפנים העין, בחלקה התחתון.

"בשלב הזה מלחחים את קו הריסים, ולאחר מכן עושים את אותה הפעולה בקו העליון של העין. חשוב לא לצאת לזווית חיצונית ולא לטשטש את העיפרון ולהניח עליו צללית - אין פה מקום לזוויות חתוליות".

על מראה העיניים הגותי להתמקד בצבעים כהים, לרבות שחור ואפור, מעל ומתחת לאזור העיניים. לצד השימוש המקובל במסקרה שחורה, אפשר לתת נגיעות של גוני סגול או חציל.

"יש להניח על עפעף נקי צללית בגוון טבעי, בז' או חום בהיר", מוסיפה סימונה אפלבוים, מנהלת הדרכה בלוריאל. "את הצללית הכהה, שחורה או אפורה, מניחים בזווית החיצונית של העין ומטשטשים פנימה בעזרת מברשת טשטוש, כך שכל אזור העפעף יקבל מראה מעושן. להשלמת המראה, משתמשים בעיפרון ובאייליינר שחורים מסביב לכל העין, ומסיימים במסקרה תואמת בריסים העליונים והתחתונים".

גון העור: על מנת ליצור ניגודיות בין העיניים המושחרות לגון הפנים יש להחוויר את העור. הרעיון הוא ליצור מרקם אחיד בעזרת מייק־אפ שבהיר בגוון אחד בלבד מגון העור הטבעי ולפדר בפודרה שקופה כדי לקבע. בנוסף, ניתן לתת הסמקה קלה באזור עצם הלחי. הגוון בלחיים הוא בגדר התפתחות עכשווית בטרנד הגותי, אשר לרוב שומר על פנים חיוורות לחלוטין.

"חשוב לשמור על גון עור פנים בהיר, אבל לא להגזים", ממליצה אורלי עוז־שמואל, מדריכה ראשית בקלרינס. "לנשים בעלות עור בהיר אין צורך בשינוי הגוון. לנשים שזופות יותר כדאי להשתמש במייק־אפ בטון אחד בהיר יותר".

שפתיים: בשנים האחרונות אפשר לראות פרשנות נשית יותר למראה הגותי, שלא דוגל עוד רק בשפתיים נקיות או חיוורות ובעיניים מודגשות (ע"ע לנה דל ריי וקמילה בל). הרעיון הוא להציג שפתיים דרמטיות וכהות, על גבול הבורדו או השחור.

"עם השנים נוספו טוויסטים מעניינים למראות האיפור הגותי", אומרת רוית אסף, מאפרת ובעלת רשת בתי ספר לאיפור. "במקרים רבים השפתיים הופכות דומיננטיות מאוד, על ידי גוון בורגונדי או אדום אוקסבלאד ("דם שוורים", א"ב), לצד עיניים מעושנות כהות".

"מאחר שמדובר במראה כהה מאוד, אני חושב שכדאי ללכת על גוני חציל, יין ובורדו עם אלמנט שחור בתוכו", מציין רונן שטיינר, מאפר ראשי בחברת פופה. "גלוס לא מתאים ללוק, ומומלץ לבחור בגוונים במרקם מט ולא כאלה מבריקים. עוד חשוב להדגיש את הציפורניים: לק בגוון כהה ודרמטי בגוני שחור, חציל, סגול כהה, כחול כהה, אדום דם או יין יעשו את העבודה". רשמנו לפנינו.

המומלצים שלנו:

1. M.A.C, מחיר: 79 שקל

2. קרליין, מחיר: 40 שקל

3.בורז'ואה, מחיר: 98 שקל

4. קלרינס, מחיר: 278 שקל

5. לוריאל, מחיר: 75 שקל

6. פופה, מחיר: 170 שקל

7. בובי בראון, מחיר: 120 שקל

8.רוית אסף, מחיר: 99 שקל

9. M.A.C, מחיר: 94 שקל

____________________________________________________________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle :