>> ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT - צפו בכל התוכניות

היא מתנשאת לגובה של 25 סנטימטרים, שוקלת 2.6 ק"ג, ונראית כמו הכלאה בין עכברוש לאביבית בר זוהר. עם נתוני פתיחה שלא עומדים באף קריטריון של תעשיית האופנה, מצליחה קיקה, כלבת הצ'יוואווה המעורבת (עם רבע פינצ'ר ננסי), להפוך לדבר המרענן של הרגע בברנז'ה המצומצמת של חובבי אופנה מקומיים באינסטגרם.

קיקה ומרק אורן. ''כלבים הם ידידיו הטובים של האדם והם מקבלים ביטוי גם באופנה, שמשקפת באופן כזה או אחר את החיים'' (צילום: מרק אורן)
קיקה ומרק אורן. ''כלבים הם ידידיו הטובים של האדם והם מקבלים ביטוי גם באופנה, שמשקפת באופן כזה או אחר את החיים'' (צילום: מרק אורן)

לפני כשנה החל לפרסם הסטייליסט, הצלם והארט דירקטור מרק אורן, 33, תמונות של כלבתו קיקה בת ה-9, כשהיא מרכיבה משקפיים, תחת התגית mykika#. מה שהחל כבדיחה פרטית, הפך לפרויקט מרשים הכולל למעלה מ-150 תמונות המציגות עולם ויזואלי מרהיב ומעריצים מתל אביב ועד לוס אנג'לס. בין העוקבים המכורים ניתן למצוא את הדוגמניות גילי סער, יאנה גור ושירלי בוגנים, המעצב אלון ליבנה, צלמי האופנה זיו שדה וגורן לייבוביץ', עיתונאי אופנה מקומיים מכל כלי התקשורת, כולל מערכת Xnet, וגם מעריצים מחו"ל, כמו אלק טומוביק, עורך מגזין האופנה האמריקאי Bello Magazine.

מה שהחל כבדיחה פרטית, הפך לפרויקט מרשים הכולל למעלה מ-150 תמונות (צילום: מרק אורן)
מה שהחל כבדיחה פרטית, הפך לפרויקט מרשים הכולל למעלה מ-150 תמונות (צילום: מרק אורן)

להתלהבות סביב התצלומים בכיכובה של קיקה יש אח ורע בתעשיית האופנה, שבה לאחרונה הפכו חיות המחמד לדוגמניות פעילות לכל עניין ודבר. משופט, החתולה הלבנה והמפונקת של המעצב קרל לגרפלד, שמסעירה בחודש האחרון את הסצנה הבינלאומית, ועד יום צילומים לקטלוג בגדי האופנה לכלבים של חברת ריבוס, שהתקיים בתל אביב בשבוע שעבר - נדמה כי האופנה עברה בימים אלו ללכת על ארבע. לדבריו של אורן חיות מחמד היו מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מעולמם של מעצבי אופנה – מה שהוביל גם להשתלבותם בהפקות אופנה ובקטלוגים. "כלבים הם ידידיו הטובים של האדם והם מקבלים ביטוי גם באופנה, שמשקפת באופן כזה או אחר את החיים", הוא אומר.

  (צילום: מרק אורן)

את קיקה אימץ לפני תשע שנים מאגודת צער בעלי חיים, וקרא לה על שם סרטו הצבעוני של אלמודובר משנת 1993. "התלבטתי בין קיקה לשושי, אבל קיקה ניצח", הוא מספר. אל עולם הפרסום התוודעה הכלבה כבר לפני שבע שנים, כשכיכבה בקטלוג של המעצבת נעמה חסין לטובהל'ס, והשתתפה בפרסומת לאגודת צער בעלי חיים. תמונות שצילם אותה צלם האופנה שי יחזקאל אף הופיעו בירחון "צילום". כאמור, לפני כשנה החל אורן לצלם אותה בספונטניות במצלמה הסלולרית, ולהציף את תמונותיה באינסטגרם. אבל מה שתחילה נראה היה כגימיק חביב הפך לאוסף תמונות מרשים בעל שפה מגובשת ואחידה.

''היא לא רק אוביקט לצילום בעיניי, אלא שותפה מלאה לחיים שלי'', אומר אורן (צילום: מרק אורן)
''היא לא רק אוביקט לצילום בעיניי, אלא שותפה מלאה לחיים שלי'', אומר אורן (צילום: מרק אורן)

קסמן של התמונות טמון בשילוב בין החיבה הטבעית שרוכשים בני אדם לחיות מחמד, במיוחד לכאלה שכמו קיקה מאופיינות בכיעור כה חינני, לבין האסתטיקה האמנותית של אורן. כל פריים שהוא יוצר מספק עולם ויזואלי שלם, שבו המשקפיים הם רק חלק ממכלול. בתמונה אחת, למשל, רואים את קיקה עם מסיכה מנומרת, כשהיא רובצת על בד בדוגמת ליאופרד, ובתמונה אחרת היא מרכיבה משקפיים עשויים מקלפים, כשהיא עומדת על חפיסת קלפים שפוזרה על הרצפה. אורן לא מוותר גם על חוש ההומור, למשל בתמונה שבה קיקה מרכיבה משקפיים שמדמים אישונים של בני אדם, או בתמונה שבה הרכיב לפניה משקפיים עגולים עם עדשות עבות, שמשוות לה מראה גיקי אופנתי. "מתוקף עבודתי כסטייליסט, יש לי אוסף משקפיים עצום", הוא מספר, "וחלקם גם מגיע מחברים או מאנשים שיושבים לידי בבתי קפה". את הרעיונות לתצלומים הוא שואב מתוך הטקסטורה של המשקפיים או מחפצים שיש לו בבית. לאחר הצילום הוא מעבד את התמונה באפליקציה snapseed ומעלה אותה לחשבון האינסטגרם שלו (marcoren1).

  (צילום: מרק אורן)

עד שקיקה תקבל קמפיין אופנה, כדאי לדעת שהתשוקה שלה לאופנה מסתיימת במשקפיים ובלק שאורן מושח מדי פעם על ציפורניה (בפגישתנו ציפורניה היו צבועות בכחול מטאלי). בגדים, לעומת זאת, היא מסרבת ללבוש, וגם להיכנס לתיק בדומה לכלבת הצ'יוואווה של פריס הילטון, היא לעולם לא תסכים. דברים נוספים שקיקה שונאת: ילדים, זבובים ושלוליות מים.

  (צילום: מרק אורן)

מי שמזדעק על השימוש הציני בכלבה ורואה בזה סוג של התעללות, כדאי להבהיר כי הדבר כולו נעשה באהבה גדולה, וכי קיקה מתמסרת באופן מוחלט לחוויה כולה. "היא כמו ילד שלי", מבהיר אורן. "והיא זוכה לפינוק הכי גבוה שאפשר. אם זה לרכוש לה אוכל - אז זה רק הטוב ביותר, ויש לה את המרבץ והפינה שלה בבית".

  (צילום: מרק אורן)

יש סברה שכלבים ובעלים הופכים דומים עם השנים. איך זה במקרה שלכם?

"זה עוד לא קרה", הוא צוחק. "אני גם לא מרגיש בעלים שלה. יש בינינו מערכת יחסים מאוד חברית. היא לא רק אוביקט לצילום בעיניי, אלא שותפה מלאה לחיים שלי".