>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

לדיוויד ביילי היתה את בת זוגו ג'ין שרימפטון, שהעניקה לו השראה לצילומי האווירה שיצר בסיקסטיז, ריצ'ארד אבדון היה מכור לדוגמנית הגרמנייה ורושקה, כמה מהצילומים האיקוניים ביותר שהותיר אחריו הלמוט ניוטון היו עם הדוגמנית והשחקנית האנגלייה שרלוט רמפלינג, ודיוויד לה שאפל היה מהופנט ממותני הצרעה הבלתי אנושיים של הטרנסקסואלית הנודעת אמנדה לאפור. ככה זה, מאחורי כל צלם מצליח מסתתרת מוזה, מקור השראה שבצלמה יצר את האימג'ים הבולטים בקריירה שלו. דימוי שנחרט בזיכרון והפך לעל זמני.

מוזות הופיעו לראשונה במיתולוגיה היוונית. על פי ה"תיאוגוניה" של הסיודוס, תשע המוזות - קליופה, קליאו, ארטו, יוטרפה, מלפומנה, פוליהימניה, טרפסיכורה, תאליה ואורניה - הן בנותיהם של זאוס אבי האלים ושל מנימוסינה, אלת הזיכרון. הן היו אלות היצירה, המדעים והאמנות, ועיקר תפקידן היה להעניק השראה ליוצרים: משוררים, מוזיקאים ופילוסופים. מהר מאוד השתלב מושג המוזה גם בעולם היצירה האופנתי. מעצבים סימנו נשים מעוררות השראה כמוזות (ע"ע לולו דה לה פאלז לאיב סאן לורן, סופיה קופולה למארק ג'ייקובס ועוד) וצלמי אופנה בחרו בדוגמניות שהפכו לחלק מהרקע היומיומי של חדרי הסטודיו שלהם. בישראל הצעירה היו אלה צלמים כמו בן לם והמוזות חלי גולדנברג ועדיה מאירצ'ק; מולה עשת עם רונית יודקביץ' ושוב, חלי גולדנברג, והצלם המנוח סמי בן גד, שאהב יותר מכל את הדוגמנית האיקונית קארין דנסקי.

תשעת צלמי האופנה בכתבה שלפניכם הם חוד החנית של צילום האופנה בישראל. לכל אחד מהם שמורה פינה בלב לדוגמנית החביבה עליו מכול, זאת שרצה איתו למרחקים ארוכים ומככבת ברבים מצילומיו. בשיחות עם הצלמים, חלקם הגדול התנגד למילה מוזה. הם העדיפו את הכותרת "הדוגמנית שאני הכי אוהב לצלם". אצל חלקם זה עניין של פוליטיקה פנימית בתעשייה קטנה ממילא, אצל אחרים זהו הסירוב להיתפס כמזוהים עם מצולמת אחת. רון קדמי, למשל, סיפר כי המוזות שלו משתנות מעונה לעונה, בעוד שאצל הצלמים עדו לביא ואייל נבו התשובה ברורה מאליה: השניים עובדים שנים ארוכות עם אותה דוגמנית - לביא עם גלית גוטמן, נבו עם בר רפאלי. במקרה של גיא כושי, המוזה היא בת זוגו בארבע השנים האחרונות, הדוגמנית היפהפייה תהילה ריץ. לרגל יום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל, תכירו את הצמדים הכי מעוררי השראה בתעשייה.