רגע לפני שעזבנו את החוף והתחלנו להדרים, גילינו מקום קסום ליד הים. שאלנו אם אפשר להסתובב ולצלם ונעננו בזרועות פתוחות. הלכנו בין בתים של הוביטים, גינות קטנות, ילדים בגילאי הגן מתרוצצים בשמחה וחיוכים ניבטים מכל עבר. אפילו שהיינו עם מצלמה. כ-30 משפחות חיות כאן יחד. כל זוג או משפחה מצאו את המקום הזה בחיפוש אחר אלטרנטיבה. לא היתה בינהם היכרות מוקדמת, אבל הקרבה הפיזית והרצון המשותף לחיות באופן אחר, הפך אותם לסוג של קהילה.

אין ועדת קבלה, אין מזכירות, אין קופה משותפת ואין חוקים קהילתיים. הקהילתיות מתבטאת שם בהרבה עזרה הדדית, דלתות פתוחות, חגיגות וטיולים משותפים. וגם רוב הילדים הולכים לאותו גן. כשנמצאים שם אי אפשר שלא להרגיש אחרת, הזמן קצת עוצר מלכת, ויש תחושה שיתופית, שמחה ועוטפת. אבל יותר מכל, יש שם קבוצת אנשים שמבינה שהעתיד של חיים טובים תלוי בקשר ביננו, האנשים. וגם בהכרה שאנו חיים בזמן שמצריך התבוננות חדשה, קשובה וכנה על ההתנהלות היומיומית הפרטית שלנו, כי אי אפשר עוד לנתק אותה מהמכלול האדיר שנקרא טבע, עולם, אנושות.

אני בטוחה שזה לא חייב להתקיים רק בפינה קסומה ליד הים, אבל עדיין לא מבינה איך זה יעבוד בבניין דירות בפ"ת. בטוח יהיו כאלו שיצקצקו בלשונם ויביטו באלכסון על כל הדבר הזה כעל גחמה חולמנית הזויה, אבל אנחנו יצאנו למסע הזה לא בשביל לשפוט ולקטלג ולבקר, אלא בשביל לספוג ולהכיל ולצרף. ומשום מה, אני בטוחה שנפגוש עוד קהילות דומות ושונות שמתנסות בחיים אחרים ואני מאמינה שהן מתחילות לצוץ כמו פטריות ברחבי הארץ, כי בסופו של דבר, מה שעומד בבסיס העניין הוא שאנשים מגלים, כך או אחרת, שכנראה משהו בדרך החיים האינדיבידואליסטית המנוכרת לא ממש עובד. מבינים שכל שינוי יתרחש רק אם זה יהיה ביחד.

עוד פוסטים בפרויקט "משפחה בדרך":

• אריזת לחץ: משפחה בדרך - תיכף יוצאים

• יוצאים לדרך: נמאס לנו להיות עבדים מודרנים

• יעל בחרדה: 5 נפשות בחדר אחד? אין סיכוי

• עמית שוקע: אנחנו אלופי העולם בייבוש ביצות, לא?

• יעל מפנימה: לא גומרת את החודש. החודש גומר אותי

היכנסו לעמוד הפייסבוק שלנו: משפחה בדרך .