לקראת הפסח נדבקים כולם באלרגיית הסדר והניקיון. בין אם אתם מבערים את הבית מכל גרגר חמץ או שזהו המועד השנתי להתחדשות, סידורים וניקיונות, העבודה הצפויה מעלה את מפלס הלחץ אצל רבים מאיתנו. לפניכם תוכנית לסידור הבית. דיבקו בה – ותמצאו את עצמכם עם זמן פנוי בערב החג.

התוכנית מבוססת על שלושה עקרונות:

 • לכל חדר ואזור בבית נכנסים פעמיים. פעם ראשונה בשבוע הראשון כדי לערוך סדר וניקיון יסודי, ובשבוע האחרון כדי לנקות מלכלוך ומשאריות חמץ.
 • אתם לא צריכים לקחת ימי חופשה ייעודיים לניקיון וסדר או לוותר על ימי השישי לטובת העניין. כל שעליכם לעשות הוא להוסיף לזמן שבו אתם מבצעים את מטלות הסידור והניקיון היומיים שלכם פינה אחת בהתאם לטבלה שתכינו מראש. חלוקה הגיונית תעמיס עוד כחצי שעה לכל יום ביצוע.
 • מותר לוותר מעט. השמיים לא יפלו אם החלונות והתריסים לא ימורקו. אם לא תספיקו לעבור על כל הארונות - לא נורא, אפשר גם אחרי החג.

______________________________________________________________________________

עוד טיפים לארגון וסידור הבית בערוץ עשו בעצמכם

>> 14 כללים מעולים סידור ארון הבגדים

>> טריק לסידור ארון הילדים

>> המדריך לסידור המטבח ב-5 שלבים קלים

______________________________________________________________________________

שבוע 1

הכנת תכנית עבודה מסודרת וחלוקת הבית לאזורים: כמו בכל פרויקט אחר, גם בסידור וניקיון הבית צריך להכין טבלה מפורטת של כל המטלות הנדרשות: חדרי הבית, מה צריך לנקות בכל אחד מהם ומתי המועד המדויק לביצוע של כל מטלה.

שריון העוזר/ת: אם אתם מבני המזל שיש להם עוזר/ת בית בהישג יד – דאגו לשריין אותו/ה ליום שלפני ערב החג. זהו מועד מבוקש ביותר ומשיג אותו מי שזכר להיערך מראש או המרבה במחיר. אם יש לכם עזרה באופן קבוע, דאגו בשלב הכנת הטבלה לקבוע על המטלות שבאחריות העוזר/ת ולעדכן בהתאם.

מטבח

נפטרים מהחמץ בצורה יעילה:

 • מזווה, מקפיא ומקרר: עברו על תכולת המזווה, המקרר ובעיקר המקפיא, ורכזו מוצרי חמץ שכדאי לאכול ולחסל בשבועות הקרובים.

 • הורידו את החמץ מרשימת הקניות. אל תקנו עד פסח שום דבר מאכל שלא ממש נחוץ או שלא ייאכל עד פסח. לא כדאי להתפתות למבצעים הרבים ברשתות שגם הן מעדיפות לחסל את החמץ: ופלים, פסטה, קמחים, דגני בוקר, דברי מאפה, חטיפים וכיוצא בזה.

 • כדאי לבשל מה שאפשר מתוך החמץ שקיים במקפיא ובמזווה, לחלק לכלים חד-פעמיים ולהקפיא. חשוב לרשום מה יש בכל כלי - הרגל טוב לכל השנה ולא רק לימי החג. כמה מנות או ארוחות קפואות כאלה תסייענה בתקופה האחרונה שלפני פסח, כשממש אין זמן להכין אוכל לשבת או אפילו באמצע השבוע.

 • השאירו תאים שכבר רוקנו ונוקו מהמקפיא ומהמקרר נקיים מחמץ.

 • השימוש בכלים חד פעמיים נפוץ במקומותינו בעיקר בקרב האוכלוסיה הדתית והחרדית. בתקופה שלפני ובתוך החג הדבר יכול להוות פתרון יעיל ונוח לכולם. הכינו מלאי צלחות חד פעמיות פשוטות שיספיק לעשרה ימי שימוש ויעזור לנו בתהליך הכשרת המטבח - כוסות, סכו"ם, מפות וגם תבניות לחימום.

 • כדאי להרגיל את בני הבית לאכול רק במטבח או בפינת האוכל בכל ימות השנה. לקראת פסח, בעיקר לאחר שחלקים מסוימים בבית כבר נטולי חמץ, ההרגל הזה רצוי במיוחד. אכלו את הארוחות רק במטבח אם זה אפשרי, או הגדירו טריטוריית חמץ ואכלו בה עד ערב החג.

מפסיקים לאכול ליד הטלוויזיה (צילום: thinkstock)
מפסיקים לאכול ליד הטלוויזיה (צילום: thinkstock)

סידור המקפיא

 • במרבית הבתים היום תא ההקפאה נמצא למטה בצורת מגירה או מגירות. אני ממליצה לסדר את התכולה כשהיא עומדת כמו ספרים: חבילות שניצלים קפואות, סנפרוסט, בשר טחון וכן הלאה וכך לא ייווצר מצב שחבילת שניצלים תישכח ותקפה יפוג.

 • מומלץ להקצות במקפיא שטח לקופסאות תבלינים, בעיקר אלה שלא משתמשים בהן תדיר, ועליה כתוב בטוש לא מחיק מה היא מכילה.

סידור ארונות המטבח

אנחנו נוהגים לסדר את כלי המטבח לפי סוגים: מחבתות, סירים, תבלינים, כלי הגשה וכדומה. נסו לסדר את המטבח דווקא לפי סוגי מאכלים.

לדוגמה, אם אתם מחובבי הבישול היפני, הקצו מגירה או תא לכל הכלים והתבלינים - וואסאבי, מירין, חומץ אורז, מקלות אכילה, מחצלת גלגול, כלי אידוי מבמבוק ואחרים, שדרושים לכם לצורך הכנתו. סגרו בקופסה שקופה שעליה תרשמו "יפני" את כל ה"קטנים". כך לא תיאלצו לפתוח את כל המגירות והארונות שבמטבח, אלא להוציא קופסה אחת בלבד.

אפשר גם להקצות קופסה לטובת הכנת קינוחים ולהכניס לתוכה את הברנר של הקרם ברולה, רכז פירות יער, גלוקוזה ,שוקולד בלגי, צבעי המאכל וכלי ההגשה המיוחדים של המנות האחרונות. וכך הלאה, לפי מה שאתם אוהבים ונוהגים להכין.

לסדר את כלי המטבח לפי סוגים
לסדר את כלי המטבח לפי סוגים

אזור המגורים

זה הזמן לנקות ולסדר את הספריות ברחבי הבית. מומלץ לסדר את הספרים על-פי גובה וצבע – הדבר מעניק מראה מסודר ומרגיע. זה לא סותר את הצורך לחלק לנושאים, וכל נושא יכול להיות מסודר לפי גובה וצבע.

חדר העבודה

זו הזדמנות מעולה לאסוף את כל התיקים שקיבלתם בימי עיון, תערוכות ופגישות ולרוקן אותם. למיין לזרוק זבל, ולסדר את מה שחייבים לשמור. לנער מכל החמץ ולהחליט שאולי לא חייבים 24 תיקים, ואפשר ונוח להשתמש רק בשלושה.

באשר לניירת המפוזרת בחדר העבודה ובאזורים שונים בבית: מומלץ להכין קלסר דק לכל אחד מבני המשפחה ובו מסמכים שנשמרים לעולם כמו תעודות לידה, תעודות על לימודים וכדומה.

ארגנו עוד קלסר דק למסמכי בית שיש לשמור, כמו בעלות על דירה, הסכמי משכנתא, מסמכי ארנונה וביטוח לאומי וכדומה. מומלץ לבקש מהבנק, חברת החשמל ואחרים השולחים ניירת באופן קבוע לעבור ולשלוח לכם חשבונות ועדכונים למייל – ובכך להיפטר מהניירת. אך גם אם אתם ממשיכים לקבל ניירת באופן קבוע, מומלץ להפריד כל נושא תיוק לקלסר דק וקל לתפעול. קלסרים גדולים הם כבדים ומסובלים.

וזכרו: ניירת לא חייבת להיות הר מפחיד. פגישה שבועית קצרה עם הניירת תפתור את הבעיה בקלות.

להפריד כל נושא תיוק לקלסר דק וקל לתפעול (צילום: thinkstock)
להפריד כל נושא תיוק לקלסר דק וקל לתפעול (צילום: thinkstock)

שבוע 2

אם אתם עובדים לפי תוכנית עבודה מסודרת, אתם כבר באמצע הדרך להגשמת המטרה. השבוע השני בהחלט עמוס אבל מתגמל, שכן בסופו יהיו לכם כבר לא מעט חדרים מוכנים לפסח. הקפידו על איסור הכנת החמץ והימנעו מבלגן באזורים שכבר ארגנתם. כך, סמרטוט על הרצפה ואבק ביום שלפני החג - והם מושלמים. ועתה, ניגש לעבודת השבוע השני.

מטבח

 • כל "המאחורי": זה הזמן להזיז חפצים כבדים במטבח. מקרר, מדיח, מיקרוגל, מתקן מים, מכונת קפה וכדומה ולנקות מאחוריהם.

 • רשימת קניות ובניית תפריט לערב החג היא משימה חשובה שכדאי להכין מראש. מה שאפשר לקנות מראש- כדאי, והדבר יחסוך עמידה בתורים ביומיים שלפני החג. מכיוון שהמקפיא והמזווה כבר נוקו וסודרו, אפשר כבר לקנות את מרבית דברי המזון הדרושים כעת.

 • זהו גם הזמן לנקות ולאפסן את כל מכשירי החשמל שאינם משמשים אתכם במהלך החג: מיקסר, מג'ימיקס, טוסטר וכדומה.

חדר ארונות / ארון הבגדים

 • מצעים: מומלץ לקפל לפי סטים ולהכניס כל סט לתוך ציפיה. כך לא תבלו דקות ארוכות ומיותרות בחיפוש אחרי הציפה שמתאימה לסט שהוצאתם ותבלגנו את כל הארון תוך כדי החיפוש.

 • בגדים: מאחר שאנחנו רגילים לחשוב לפי תבניות והרגלים, מומלץ לנהל שגרת צבעים בארון התלייה. קנו את קולבי הפלסטיק הצבעוניים וחלקו אותם לפי נושאים: כחולים למכנסים, אדומים לחולצות, צהובים לבגדי ערב, ירוקים לשרוול קצר וכולי.

 • תלייה: עדיף לתלות כל בגד בנפרד על קולב משלו, אבל אם אתם נאלצים להיכנע לאילוצי מקום, חברו בין בגדים שתמיד אתם לובשים ביחד כסט.

 • גוזיות וחזיות: גוזיות כדאי לגלגל ולהעמיד בתוך המגירה. חזיות כדאי לפרוס ולהניח אחת חופפת לשניה, כמו דומינו. כך צורתן לא תיפגע וניתן יהיה לראות את כולן ולהשתמש שווה בשווה.

 • גרביים: יש שיטות רבות לקיפול גרביים, המוצלחת שבהן דומה לצורה בה הם מתקבלים בזמן רכישתן (כשהם תחובים אחד בתוך השני בצורה ארוכה ושטוחה). קיפול וסידור הגרביים במגירה בצורה עומדת תבטיח מגירה מסודרת ואפשרות בחירה ממקום שבו אתם רואים את המבחר ולא נוברים בתוך ערימת כדורי גרביים מגולגלים.

 • מגפיים: לרוב הנעליים מוצאים פתרונות במגרות נעליים, או בארון נעליים יעודי. אבל מגפיים גבוהים מהווים בעיה ויש נטייה לדחוס אותם לארון התלייה. מומלץ לדחוף לכל מגף שבועון מגולגל. כך המגפיים לא יאבד מצורתם ואפשר יהיה להעמיד אותם בצורה מסודרת ופרקטית בארון.

 • תכשיטים: תכשיטים קטנים כדוגמת עגילים, שרשראות עדינות, טבעות קטנות ועוד ניתן לסדר בתוך קופסאות המיועדות לתרופות. הן לרוב שקופות ואינן תוספות מקום רב כדוגמת קופסאות של ברגים. כמו כן, הן מאפשרות לאפסן כל תכשיט בנפרד, ולמנוע שריטות וחיכוכים.

ארון הבגדים. לקפל לפי צבעים
ארון הבגדים. לקפל לפי צבעים

חדר הילדים

 • ארון: זהו המקום להנהיג "בלגן מסודר". עד גיל מסוים אין לצפות מהילד שידע לשלוף פריט מהארון מבלי להפוך אותו לחלוטין. לכן, כדאי לוותר מראש ולא לקפל את הבגדים. תחתונים, גרביים, גופיות, פיגמ'ות ואפילו מכנסי טרנינג לא זקוקים לגיהוץ ולקיפול. הסתפקו בלהכניס לתוך הארון סלסילות לכל אחד מסוגי הפריטים. כל עוד הם יישמרו בתוך הסלסלה יתקבל מראה מסודר ונעים. חשוב מכך, גם אתם וגם הילדים תוכלו להתמצא בארון.

 • משחקים: את משחקי הילדים רצוי לאפסן בקופסאות שקופות או מחוררות שיאפשרו לילדים לראות מה יש בתוכן. לקטנים יותר מומלץ להדביק מדבקה עם ציור של תכולה מרכזית כגון: בובות, כלי רכב, קוביות משחק וכדומה. אם יש אפשרות, כדאי להוציא בכל פעם רק חלק מהקופסאות - מה שיאפשר לילדים להתעמק יותר בכל משחק ויקל על סידור הפריטים בחזרה לקופסאות אחרי שהם מסיימים. כדאי לחלק את ניקיון הצעצועים לכביסים או רחיצים. כל בובות הבד והפרווה תישלחנה אל מכונת הכביסה. צעצועי הפלסטיק ייכנסו לגיגית או לאמבטיית מלאת סבון. כל היתר יאופסן עד אחרי החג.

 • ההכנות לחג הן דרך לרתום את כל בני הבית לעשייה משותפת. גם הקטנים יכולים לעזור למלא מכונת כביסה בבובות פרווה, וכמובן לעזור למיין. זו ההזדמנות לשיעור חינוך קטן דרך עשייה, כדי שהילדים יבינו שאפשר למסור ולתרום שלא חייבים לשמור הכל, ושכולם שותפים ליצירת אווירת החג בבית.

חדר האמבטיה

 • מגבות: זה הזמן לזרוק את כל המגבות הישנות והקרועות ולהתפנק במגבות חדשות. את המגבות אפשר או לגלגל או לקפל ולהניח כשהן עומדות (ולא שוכבות) בארון. סידור כזה יאפשר גם ניצול שטח טוב יותר וגם מעקב אחרי מלאי המגבות שברשותכם.
 • קוסמטיקה: השלב הראשון מחייב מעבר על כל המוצרים והשלכה של כל הבקבוקים הריקים, המסקרות היבשות, הצלליות המתפוררות, הקרמים הישנים מדי וכדומה. לאחר מכן, מומלץ לבחור כלי דקורטיבי ולהעמיד בו את כל מוצרי האיפור. את יתר המוצרים כדאי לחלק בהתאם לשגרת הטיפוח שלכם: קופסה לבוקר, קופסה ללפני השינה, קופסה ל"טיפול עשרת אלפים", קופסה עם המוצרים לצביעת שיער, הורדת שיער וכדומה.

מגבות מגולגלות (צילום: thinkstock)
מגבות מגולגלות (צילום: thinkstock)

שבוע 3

אם חילקתם את העבודה נכון, לא התבטלתם וסימנתם בכל יום "וי" על פינה נוספת, הרי שאתם עומדים בפני הימים הקלים ביותר.

 • במים האלה אוכלים רק באזורים מוגדרים, מתנערים מפירורים ואפילו עוברים לאכילה של פיתות שאינן מייצרות פירורים.

 • מוצרי ניקיון: זה לא הזמן לחסוך. השקיעו ברכישת מוצרים איכותיים שיחסכו לכם עוד שפשופים מיותרים ויקלו על העבודה.

 • ילקוטים ותיקי גן: זה הזמן לרוקן את תכולת התיקים. לזרוק פירורים של עוגיות וחטיפים ולכבס. הילדים כבר בחופש ומזג האוויר מתאים.

 • הגיע הזמן גם להוציא את כלי הפסח ולהעבירם לאחד האזורים שכבר נוקו והוגדרו ככשרים לחג. את הקניות לחג כבר אפשר לאפסן במזווה במדפים שניקיתם בשבוע הראשון ונותרו נקיים ומבוערים מחמץ במיוחד עבור היום הזה. ביתר הימים שנשארו נצלו את הכלים החד פעמיים שרכשתם - בזמן בו אתם מאפסנים את כלי האוכל של היום יום ובטרם פרקתם את כלי החג.

 • יום לפני ערב החג הוא המועד האחרון לאכילת חמץ באזור המוגדר בבית. לאחר מכן, הגיע הזמן לניקיון הסופי של הבית. שטיפת רצפות, אבק, שטיחים וכדומה. אותו סדר שאתם עושים בכל שבוע, שהרי כל הבית כבר מוכן ומזומן.

 • ערב החג הוא זמן אידיאלי לקיצורי דרך מהבחינה הקולינרית. צאו לאכול בחוץ, הזמינו משלוח הביתה – העיקר שלא ליצור לעצמכם בלגן וכלים מיותרים.

 • רונית גור היא מנכ"לית ומייסדת חברת "דוקטור סדר ", המתמחה בהפקת מעברי דירות וסידורן

>> עוד עשרות רעיונות לסידור ושיפוץ הבית לכבוד פסח