החודש חגגה עיר-המדינה סינגפור 50 שנה להיווסדה, ובכל אתריה המרכזיים התקיימו אירועים, קרנבלים ומסיבות עד השעות הקטנות של הלילה. אחד האתרים המרהיבים שבהם היא מתגאה ומתייחדת הוא הפארק הבוטני העצום ויוצא הדופן "גני המפרץ" (Gardens by the Bay), בו ביקרתי לאחרונה באחת מעצירותיי בסינגפור, בדרך למנילה.

הוא נמצא לא רחוק מנמל סינגפור, ונולד מתוך החלטה אסטרטגית של הממשלה להפוך את עיר-המדינה ל"עיר בתוך גן" - פארק שיהיה מרחב הבילוי החיצוני המרכזי של סינגפור ואייקון לאומי. המטרה הייתה להעלות את איכות החיים של הסינגפורים החרוצים באמצעות הרבה חמצן וצמחייה ירוקה, ובסינגפור "הרבה" פירושו הרבה מאוד - ולא משנה כמה זה עולה.

סינגפור

צילום מהאוויר של הפרויקט האדיר, לא רחוק מנמל העיר. באדיבות רוברט סוץ ו-Grant Associates

הפרויקט משתרע על יותר ממיליון מטרים רבועים, ועלותו גלשה מעבר למיליארד דולר (!). שלושה גנים מרכזיים מכילים כעשרה תתי-גנים וחממות פורחות, גדושות ביותר מ-220 אלף זני צמחים ופרחים מכל רחבי העולם. בנוסף ניתן למצוא שם מעין יער גשם טרופי, מקורה במבנה שצורתו כהר עצום (ובו אפשר לקיים אירועים המוניים), אגם שפיריות שאורכו קילומטר, מפלים, גשרים תלויים, וגולת הכותרת - לדעתם של רבים - 18 עצי ענק מלאכותיים, המתנשאים לגבהים של עד 50 מטר.

בסרטון הבא תוכלו להתרשם:

סינגפור

אחת החממות. באדיבות Grant Associates

סינגפור

כיפה בצורת הר וחוויה של יער גשם טרופי. באדיבות אלי קלאודפילד

סינגפור

גולת הכותרת: עצים מלאכותיים בגובה 50 מטר. באדיבות Thor Tee Eric

סינגפור

בין העצים/גנים אנכיים אפשר לטייל, באמצעות גשרים תלויים. באדיבות Grant Associates

העצים המלאכותיים העצומים נקראים "Super Trees“, והם בעצם גנים אנכיים, בסיס שעליו גדלים ומטפסים צמחים אקזוטיים שונים. העצים מכניים לחלוטין ואחראיים גם למטלות חשובות עבור שאר מרחבי הפארק. הם מכילים מערכת צינורות מתקדמת לאיוורור, מערכות לאיסוף מי גשמים, פאנלים סולאריים לקליטת אנרגיית השמש ועוד. אדריכל הפארק קיבל את ההשראה להם דווקא מאוסטרליה, מעצי הקארי העצומים (Karri Trees) ב-"עמק הענקים" (Valley of Giants) שבדרום-מערב היבשת.

מקור ההשראה לעצי הענק: עמק הענקים באוסטרליה. באדיבות TIRIN

מקור ההשראה לעצי הענק: עמק הענקים באוסטרליה. באדיבות TIRIN

זה נראה כמו סרט, אבל זה אמיתי (צילום: shuttestock / tristan tan)
זה נראה כמו סרט, אבל זה אמיתי (צילום: shuttestock / tristan tan)

בשעות הערב והלילה מתעוררים העצים המכניים לחיים, והופכים למופע אור-קולי שמשלב תאורה צבעונית ומוזיקת רקע שנכתבה במיוחד, ושמה Garden Rhapsody. המבקרים יכולים לעלות ולטייל על הגשרים התלויים בין ה"סופר עצים", שם מצפה להם נוף עוצר נשימה של העיר.

סינגפור

מבט נוסף אל העצים המכניים ויער הגשם המקורה. באדיבות Shiny Things

סינגפור

מבט קרוב. העצים מורכבים ממערכות שאוספות מי גשמים וקולטות את אנרגיית השמש. באדיבות Grant Associates

סינגפור

בכל טיול לילי עם הכלב: חוויה לילית אור-קולית. באדיבות Gardens by the Bay

תוך פחות מ-50 שנה הפכה סינגפור לאחת המדינות המודרניות והעשירות בעולם, שדואגת היטב לרווחתם של חמשת מיליון תושביה. לעיתים נדמה שהיא עושה זאת בצורה מוגזמת (כמו במקרה של החוק נגד לעיסת מסטיק במקומות ציבוריים). סינגפור גם נחשבת לאחת המדינות הנקיות והירוקות בעולם, והפארק הבוטני שליד הנמל הוא ללא ספק אחת ההוכחות לכך.

מי תיכנן את הפארק השווה מיליארד דולר?

כמו ברוב הפרויקטים הציבוריים בסינגפור, לפני בערך כעשור הכריזה הממשלה על תחרות בינלאומית לעיצוב הגנים. כ-170 משרדי אדריכלות, מ-24 מדינות שונות, הגישו הצעות. הזוכים היו שני משרדים בריטיים לאדריכלות נוף:Grant Associates, בראשות אנדרו גרנט, אחד מאדריכלי הנוף המצליחים באנגליה, ו-Gustafson Porter. האתגר של הגשמת החזון כפי שנוסח לתחרות לא היה פשוט. בנוסף לשאיפה לצבוע את העיר בירוק ולשפר את רמת החיים, ביקשה ממשלת סינגפור גם לחדד את המורשת של המדינה הצעירה.

סינגפור

מתרשימי האדריכלים. באדיבות Grant Associates

סיבוב מרהיב נוסף, בליווי אדריכל הנוף גרנט:

האדריכלים תיכננו גם ארבעה גני מורשת המייצגים את העבר הקולוניאלי של סינגפור ואת התרבות וההיסטוריה של שלוש הקבוצות האתניות המרכיבות אותה: מלזים, הודים וסינים. כל גן מעוצב באמצעות צמחים שהשפיעו על אותה תרבות, דתה, מאכליה ואפילו הרפואה שלה. בגן הסיני, לדוגמה, ביקשו המעצבים להדגיש את החשיבות שנותנת התרבות הסינית לגנים כמרחב שנותן השראה לסופרים, משוררים ואמנים. בגן הקולוניאלי התמקדו המעצבים דווקא בצמחים ובתבלינים שנחשבו יוקרתיים ומבוקשים לפני מאות שנים, ושבגללם נוצרו כמה מנתיבי המסחר החשובים בהיסטוריה בין מזרח למערב.

>> עוד על כיפות עצומות שמגנות על משאבי טבע ועל חיי אדם