שרלוט קסיראגי: "להיות אישה ולבטא את הייחודיות שלך זה מאבק יומיומי"

אם לשניים, נסיכה, מוזה, עיתונאית, פילוסופית, וכעת גם הפרזנטורית החדשה של בית האופנה שאנל – כך מוכיחה נכדתה של גרייס קלי שהיא יותר מעוד פנים יפות ועשירות

איתי יעקב

|

29.12.20 | 09:08

"תמיד הרגשתי בתחרות עם הבנים: רציתי להיות טובה מהם בבית הספר או בספורט תחרותי". שרלוט קסיראגי (צילום: AP)
"תמיד הרגשתי בתחרות עם הבנים: רציתי להיות טובה מהם בבית הספר או בספורט תחרותי". שרלוט קסיראגי (צילום: AP)
"זה כאילו שכמעט נולדתי עם שאנל". קסיראגי מצטלמת לקמפיין החדש
"זה כאילו שכמעט נולדתי עם שאנל". קסיראגי מצטלמת לקמפיין החדש
"יחסים בין אם לבת הם דבר מורכב". עם הנסיכה קרוליין, 2006 (צילום: GettyimagesIL)
"יחסים בין אם לבת הם דבר מורכב". עם הנסיכה קרוליין, 2006 (צילום: GettyimagesIL)
"בתואנה שנשים שחררו את עצמן ושמותר שיהיו להן קריירה, ילדים ושגם יהיו מושא לתשוקה – אנו רואים היום פחות את ההקרבה שיש בלהיות אישה"
"בתואנה שנשים שחררו את עצמן ושמותר שיהיו להן קריירה, ילדים ושגם יהיו מושא לתשוקה – אנו רואים היום פחות את ההקרבה שיש בלהיות אישה"
קסיראגי משמאל, עם שרלוט גינסבורג, קייט מוס, אמבר ולטה, אנתוני וקרלו, אניה רוביק ומיקה ארגנרז בגאלה של המטרופוליטן, 2018 (צילום: AP)
קסיראגי משמאל, עם שרלוט גינסבורג, קייט מוס, אמבר ולטה, אנתוני וקרלו, אניה רוביק ומיקה ארגנרז בגאלה של המטרופוליטן, 2018 (צילום: AP)

רגע לפני סיום שנת 2020, הודיע בית האופנה הצרפתי שאנל על פרזנטורית חדשה. מי שנבחרה להוביל את מודעות הקמפיין של קולקציית אביב-קיץ 2021 היא הנסיכה שרלוט קסיראגי, הנכדה של שחקנית הקולנוע והנסיכה גרייס קלי, שבשנת 1956 התחתנה עם רנייה נסיך מונקו והעמידה מאז שושלת של יופי וסטייל נצחיים.

 

"זה כאילו שכמעט נולדתי עם שאנל", סיפרה קסיראגי בסרטון שהכריז על הפיכתה לשגרירת המותג, שנתיים לאחר שהובילה קמפיין לבית אופנה צרפתי אייקוני אחר: סן לורן. "אני חושבת על תמונות של אמא שלי כשהיתה בהיריון איתי לבושה שאנל, תמונות נפלאות שצילם קרל לגרפלד (המנהל האמנותי לשעבר של בית האופנה, שהלך לעולמו ב-2019, א"י)". נכדתה של קלי ציינה גם כי בחתונתה ביוני 2019 עם דימיטרי ראסם, לבשה שמלת סטרפלס של בית האופנה שהיתה "אחת משמלות ההוט קוטור האחרונות בעיצובו של קרל".

 

עם בן הזוג דימיטרי ראסם, 2018 (צילום: GettyimagesIL)
  עם בן הזוג דימיטרי ראסם, 2018(צילום: GettyimagesIL)

   

  בתקופה של חוסר ודאות מסגר לסגר ומגיפה עולמית שעדיין לא שככה – בית האופנה שאנל מציע ללקוחותיו רשת ביטחון, חזרה אל ערכים שמרניים, הצדעה למורשת משפחתית, קלאסיקה על-זמנית. קסיראגי בת ה-34 היא אם לשני בנים, נסיכה, מוזה, עיתונאית, עורכת ופילוסופית.

   

  לא עוד משפיענית רשת שמציעה דמוקרטיזציה מדומיינת על יכולת להתפרסם ולצמוח מהפריפריה בישראל עד לשבוע האופנה בפריז, לא עוד תוכן שמסתכם בתיוגים אינסופיים של מלתחה המשתנה תדיר בהתאם לצ'ק השמן, לא עוד דוגמניות שמציעות גוף מעורר קנאה ותו לא. בשאנל רוצים שתחלמו הכי רחוק שאפשר מהסגר של השנה החדשה אל עולם האגדות. בשינוי אחד: הנסיכה אינה פרי דמיונם של סופרים, היא נסיכה על אמת.

   

  בשמלה של גוצ'י בגאלה של המטרופוליטן, 2016 (צילום: AP)
   בשמלה של גוצ'י בגאלה של המטרופוליטן, 2016(צילום: AP)

    

   לקסיראגי, מצדה, חשוב להוכיח שהיא יותר מפנים יפות. הנסיכה שניצבת במספר 11 לכתר של מונקו, היא אשת תרבות. בשנת 2015 הקימה קסיראגי את המכון לפילוסופיה Les Rencontres Philosophiques de Monaco שבמונקו, אשר בין מייסדיו נמצאים המורה שלה לשעבר, הפילוסוף רוברט מג'ורי, והפילוסופים ג'וזף כהן ורפאל זגורי-אורלי, לשעבר ראש התוכנית לתואר שני באמנות בבצלאל.

    

   במסגרת תפקידה החדש היא מתעתדת לכנס סלון ספרותי שיתקיים מדי חודש בדירתה המקורית של גבריאל (קוקו) שאנל ברחוב קמבון בפריז. "אני רוצה להיות שגרירה – לא רק מוזה", הכריזה. "אני לא יכולה להפריד את עצמי מהתשוקה שלי לספרות. אני מאמינה שלאופנה כיום יש כוח והיא יכולה לקדם את עולם התרבות".

    

   "יש לי כבוד למורשת, אבל אני מאמינה שחיוני לטוות לעצמך דרך אחרת, לבחור בחיים משלך". 2020 (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
    "יש לי כבוד למורשת, אבל אני מאמינה שחיוני לטוות לעצמך דרך אחרת, לבחור בחיים משלך". 2020(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

     

    היא נולדה וגדלה במונקו כבתם השנייה של קרוליין נסיכת הנובר (לשעבר נסיכת מונקו) ובעלה השני, סטפנו קסיראגי, תעשיין איטלקי שמת בתאונת שיט כשהיתה בת ארבע. יש לה שני אחים מנישואיהם של הוריה, אנדרה ופייר. מאוחר יותר התחתנה אמהּ עם נסיך הנובר ארנסט אוגוסט, ממנו יש לה שני אחים חורגים – הנסיך ארנסט מהנובר והנסיך כריסטיאן מהנובר, ואחות למחצה: הנסיכה אלכסנדרה מהנובר. עם לידתה עברה המשפחה לגור בפרבר היוקרתי פונטנבלו בצרפת.

     

    בגיל ההתבגרות פיתחה קסיראגי תחביבים הפופולאריים אצל בני מלוכה: רכיבה על סוסים, פילוסופיה, בגדים יפים. מצעירותה היתה קסיראגי אורחת קבע בשורה הראשונה של תצוגות אופנה של בתי יוקרה כמו דיור, סן לורן ושאנל, מותג שגם לבשה בקביעות לאירועים חברתיים דוגמת היום הלאומי של מונקו ואירועי התרמה כמו Rose Ball המתקיים מדי שנה בנסיכות. עם זאת, כחלק מהחוזה שלה עם סן לורן היא לבשה את בגדי המותג למשך תקופה ובאירועי הגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בשנים 2018 ו-2019. ב-2016 לבשה לאירוע הגאלה האופנתי שמלה בעיצוב אלסנדרו מיקלה לגוצ'י, ובין לבין הופיעה על שערי מגזינים כמו ווג, Elle, וניטי פייר, W ואחרים.

     

    בשמלה של סן לורן באירוע הגאלה של המטרופוליטן, 2019 (צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)
     בשמלה של סן לורן באירוע הגאלה של המטרופוליטן, 2019(צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)

      

     על אף ההתעניינות הגוברת בחייה הפרטיים – קסיראגי ממעטת להתראיין. בפעם האחרונה היא ניאותה לעשות זאת בחודש אוקטובר, בראיון משותף עם אמהּ, הנסיכה קרוליין, למגזין הצרפתי מאדאם פיגארו. "יש לי כבוד למורשת, אבל אני מאמינה שחיוני לטוות לעצמך דרך אחרת, לבחור בחיים משלך", אמרה.

      

     על ההיסטוריה המשפחתית ועל סבתהּ המפורסמת שלא הספיקה להכיר, אמרה כי היא מוצאת קווי דמיון בין הגינונים של אמהּ קרוליין לסבתהּ גרייס, כפי שלמדה עליה מצפייה בסרטי קולנוע הוליוודיים בכיכובה: "יחסים בין אם לבת הם דבר מורכב. האם תופסת מקום כל יכול, גם כשהיא אוהבת ורכה", הוסיפה. "כשאני צופה בסרטים של סבתי, אני רואה בה את החסד שלך", פנתה לאמהּ, "את המשמעת שלך ואת המסתורין שלך".

      

     עם בן הזוג לשעבר גד אלמלח, 2013 (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
      עם בן הזוג לשעבר גד אלמלח, 2013(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

       

      בהמשך הביעה אג'נדה פמיניסטית, עם אמירות שמפתיעות כשמדובר בנשים שנולדו לתוך מערכת פטריארכלית ברובה שמתאמצת לשמר את מעמדה. "להיות אישה ולבטא את הייחודיות שלך זה מאבק יומיומי, לא משנה מה עמדתך", אמרה הנסיכה שרלוט. "זה מאבק, לא מלחמה, אבל זה לא דבר קל. תמיד הרגשתי בתחרות עם הבנים: רציתי להיות טובה מהם בבית הספר או בספורט תחרותי. בתואנה שנשים שחררו את עצמן ושמותר שיהיו להן קריירה, ילדים ושגם יהיו מושא לתשוקה – אנו רואים היום פחות את ההקרבה שיש בלהיות אישה. ועדיין, יש מקום לשיפור".

       

      עם בנה רפאל, 2017 (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
       עם בנה רפאל, 2017(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
        

        

       היא עצמה מרדה תחילה במה שהיה מצופה מנסיכה: בשנים 2015-2011 ניהלה מערכת יחסים הדוקה ומתוקשרת עם הקומיקאי הצרפתי-יהודי גד אלמלח, יליד קזבלנקה במרוקו, המבוגר ממנה ב-15 שנה. לשניים בן, רפאל, כיום בן שבע, אשר מאחר שנולד להורים לא נשואים, אינו נושא בשום תואר מלכותי. על פי דיווחים במדורי הרכילות, השניים נפגשו בדצמבר 2011 אצל חבר משותף והתאהבו ממבט ראשון, אהבה שהחזיקה מעמד ארבע שנים בלבד.

        

        

        

       ביוני 2019 היא כבר החליפה נדרים עם דימיטרי ראסם, בנה של שחקנית הקולנוע הצרפתייה קרול בוקה, בשני טקסים: אזרחי ודתי. לטובת האירועים בחרה בשלוש שמלות כלה: של סן לורן ושל שאנל לטקס האזרחי, ושלושה שבועות לאחר מכן בשמלה של ג'יאמבטיסטה ואלי לטקס הדתי. לשניים בן, בלתזאר, שנולד חודשים ספורים לפני שהשניים החליטו למסד את הקשר ביניהם. הוא, נכון להיום, במקום ה-12 בסדר הירושה לכתר של מונקו, מקום אחד בלבד לאחר אמו.

        

        

         

        ואיך נראית בכורת הדוגמנות של בתה של היידי קלום?

        היורשת החדשה של עולם הדוגמנות: לני קלום מככבת על ווג גרמניה. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Chris Colls)
        היורשת החדשה של עולם הדוגמנות: לני קלום מככבת על ווג גרמניה. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Chris Colls)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד