כשתוכנית הטלוויזיה שלה ירדה, יעל בר זוהר החליטה להפוך ליוטיוברית

בעקבות הקורונה יב"ז מצאה את עצמה בלי תוכנית טלוויזיה, אך מהר מאוד יצרה לעצמה במה ברשתות החברתיות. איך הגיבו ילדיה שלומדים בחינוך אנתרופוסופי?

יעל בר זוהר מגלה איך המשפחה מגיבה לקריירה החדשה. לחצו PLAY לצפייה
צילום: דימה קרמינסקי | עריכה: גל שאול
יעל בר זוהר. "כרגע אני רק מוציאה על זה כסף, אבל זה לא מעסיק אותי. אני נהנית מהיצירה" (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
יעל בר זוהר. "כרגע אני רק מוציאה על זה כסף, אבל זה לא מעסיק אותי. אני נהנית מהיצירה" (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
דווקא אחרי תחילת הריאיון עם יעל בר זוהר, היא קופאת. הפנים שלה נעצרות בצורה מוזרה. כשאני מעדכנת אותה היא מיד קוראת לבעלה: "גיאאאאאא". מהר מאוד מגיע גיא זו־ארץ ומסדר את הבעיה. ברוח התקופה הריאיון איתה נערך בזום. בר זוהר מודה שהיא עדיין נעזרת לפעמים בבעלה בתפעול התוכנה שהשתלטה על חיינו. מצד שני, בשנה האחרונה היא בהחלט עברה שינוי. ממישהי שפה ושם הייתה מעלה פעם ב... איזו תמונה באינסטגרם, בעיקר מסט צילומים או ממאורע משפחתי מרגש, בר זוהר הפכה לחיית רשת.

 

היא בת 40, גרה ברמת־השרון עם בעלה גיא זו־ארץ וילדיהם יהלי (13), אורי (10) וליה (5). בימים אלה אפשר לראות אותה בגרסה המקוונת של הפסטיגל. הנה כמה דברים שעלו בשיחה איתה, אחרי חפירה בחומרים שהעלתה ברשתות החברתיות בחודשים האחרונים.

 

"לפני הקורונה", מספרת בר זוהר, "לא הייתי כל כך פעילה ברשתות החברתיות, אבל כמו כולם, כשהיא פרצה, גם אני מצאתי את עצמי יותר ויותר בבית ועם הטלפון. התחלתי לעשות הרבה לייבים מתוך האינסטגרם עם השורדים מ'הישרדות' והבנתי שהכלי הזה יכול לשמש כמו אולפן טלוויזיה לכל דבר. יותר מזה: בניגוד לטלוויזיה, הוא מאפשר לי להיות בקשר ישיר עם הצופים שלי. הם יכולים לכתוב לי באותו רגע תגובות, לשאול אותי שאלות, לספר לי מה מעניין אותם".

 

"אני תמיד יודעת שיש לי אפשרות לקחת רוורס" (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
  "אני תמיד יודעת שיש לי אפשרות לקחת רוורס"(צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)

   

  באפריל האחרון ירדה מהמסך "הדו"ח היומי", תוכנית שהגשת במשך שנתיים עם קובי מחט ברשת 13.

  "פתאום הבנתי שהודות לאינסטגרם וליוטיוב, עדיין יש לי ערוץ, שעדיין אני יכולה להמשיך לעשות את מה שאני אוהבת, רק שהפעם מדובר גם בערוץ משלי, מה שאומר שאני יכולה להביא את עצמי יותר כיוצרת. לא רק להגיש ולראיין אלא להיות גם התסריטאית, העורכת והבמאית. אני זו שמחליטה על מה לדבר ואת מי לראיין. כל כך הרבה שנים הרגשתי שיש פער בין מי שאני באמת לבין איך שאנשים חווים אותי. אנשים רואים אותי בתור יעל בר זוהר בעוד אני מאוד 'יעלי'. אני זוכרת ששאלתי פעם את גיא למה לקח לו כל כך הרבה זמן להתחיל איתי, למה הוא התבייש. הוא ענה: 'מה את רוצה? היית יעל בר זוהר! זה דבר גדול. לא ידעתי שאת יעלי. רק כשהתחלנו לדבר יותר מאחורי הקלעים של מרי־לו התחלתי להבין'. אני חושבת שיש בי צד קומי שלא מספיק בא לידי ביטוי. שהרבה אנשים תופסים אותי קצת באופן אחר ממי שאני באמת. זו הדרך שלי להביא את עצמי".

   

  מה את מרשה לעצמך לעשות ברשתות שאת לא יכולה לעשות בערוץ גדול?

  "בגלל שאני זו שמצלמת ושולטת בחומרים אני מצליחה לשחרר יותר הגנות ומתמסרת, כי אני תמיד יודעת שיש לי אפשרות לקחת רוורס. הכל הום־מייד, מצטלם בבית. אני עוברת אחרי זה על כל החומרים, בוחרת את המיטב, את הטיימקודים, ואז שולחת לעורך. הוא מעמיד וכמובן שולח לי לאישור. בסופו של דבר אני מרגישה שבפלטפורמות האלה יש לי אפשרות להעביר אותי. את יעל. הכי אמיתית שאפשר".

   

  "החלטתי שאם יש דברים שאני רוצה לעשות אני כבר לא מחכה" (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
   "החלטתי שאם יש דברים שאני רוצה לעשות אני כבר לא מחכה"(צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
    

    

   סרטוני היוטיוב שלך אמנם מצולמים בבית שלך, אבל בניגוד לסרטונים של כוכבי רשת אחרים הם מאוד מקצועיים. ניכר היטב שעומד מאחוריהם צוות שלם של איפור וצילום.

   "אחרי שהשקתי את הערוץ, מושיק גלאמין, שהוא כמו אח בשבילי, אמר לי: 'יעלי, ההערה היחידה שלי שזה פשוט נראה טוב מדי'. אני מבינה מה הוא אומר ומבינה מה את אומרת. אבל ככה אני. מבחינתי כל דבר חייב להיות הכי טוב, אם זה ליצור את התוכן הכי טוב או מבחינת הנראות. אני אדם טוטאלי".

    

   הטוטאליות הזו עולה כסף.

   "נכון. אני מממנת את כל זה. אבל אני רואה בזה מיזם, פרויקט אישי שלי. תמיד הייתי מסתכלת על חברים שלי שהגשימו איזה חלום ואומרת 'איזה אמיצים הם'. אז עכשיו, בתחילת העשור החדש בחיי, החלטתי שאם יש דברים שאני רוצה לעשות אני כבר לא מחכה. אני הולכת בעקבות החלום שלי".

    

   יש גם הכנסות מזה?

   "כרגע אני רק מוציאה על זה כסף, אבל זה לא מעסיק אותי. אני נהנית מהיצירה".

    

   "מעדיפה שהילדים ילכו לחוגים וישחקו עם חברים" (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
    "מעדיפה שהילדים ילכו לחוגים וישחקו עם חברים"(צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)

     

    כמה עוקבים יש לך?

    "באינסטגרם יש לי כמעט 300,000 עוקבים. בערוץ היוטיוב כבר יש כמעט 20 אלף מנויים ומעל לעשרות אלפי צפיות בסרטונים של הערוץ. ואני ממש בתחילת הדרך".

     

    לאחרונה הקלת את מגבלות המסכים של הילדים

    "אני מודעת לדברים הנפלאים שהטכנולוגיה הביאה איתה, אבל גם מודעת לדברים המסוכנים. הגישה שלי עוד יותר התחזקה אחרי שצפיתי בסרט של נטפליקס, The Social Dilemma. מי שלא צפה בסרט, ממליצה עליו מאוד. סרט מטריד וחשוב שמראה עד כמה העולם הזה יכול להיות מסוכן, בעיקר לילדים ולבני נוער".

     

    אז לילדים שלך אין טלפונים חכמים?

    "ליהלי יש אייפון רק כי הוא חייב לראות הודעות על אימוני הכדורסל שלו בווטסאפ. אני עוקבת ושומרת שלא יהיה שום דבר מעבר".

     

    מה לגבי מסכים?

    "הילדים שלי בחינוך אנתרופוסופי ובימים רגילים אני משתדלת להגביל כמה שאפשר. מעדיפה שהם ילכו לחוגים וישחקו עם חברים. עכשיו, בגלל הסגרים והקורונה, אני משחררת יותר. גם כי זה קשה ואנחנו ההורים צריכים לפעמים לעבוד, וגם כי עבור הילדים זה יותר קשה, כי יש פחות מה לעשות".

     

    הראיון המלא עם יעל בר זוהר מתפרסם בגיליון "לאשה" החדש, עכשיו בדוכנים

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד