הילדים של ג'ו ביידן: אסונות, התמכרויות, מעצרים והסתבכויות

הנשיא הנבחר של ארה"ב הביא לעולם ארבעה ילדים, מהם בת שנהרגה בתאונת דרכים ובן שמת מסרטן. השניים שנשארו בחיים נשואים ליהודים. בקרוב בבית הלבן

בן עופר

|

09.11.20 | 02:32

האחים ביידן ב-2010: בו (מימין, עם בנו), האנטר ואשלי. גם לנשיא האמריקאי החדש יש משפחתולוגיה מסועפת (צילום: Streeter Lecka/GettyimagesIL)
האחים ביידן ב-2010: בו (מימין, עם בנו), האנטר ואשלי. גם לנשיא האמריקאי החדש יש משפחתולוגיה מסועפת (צילום: Streeter Lecka/GettyimagesIL)
האנטר ביידן בקמפיין הנוכחי של אביו. אנשיו של טראמפ דאגו לשלוף פרטים מביכים מעברו (צילום: GettyimagesIL)
האנטר ביידן בקמפיין הנוכחי של אביו. אנשיו של טראמפ דאגו לשלוף פרטים מביכים מעברו (צילום: GettyimagesIL)
אשלי ביידן בקמפיין הנוכחי של אביה. הואשמה ב"הפחדת שוטר באופן מילולי" (צילום: GettyimagesIL)
אשלי ביידן בקמפיין הנוכחי של אביה. הואשמה ב"הפחדת שוטר באופן מילולי" (צילום: GettyimagesIL)
ג'ו ואשלי ביידן באסיפת בחירות של אובמה ב-2012. מי יודע איזה עוד שערוריות יצוצו עד ינואר (צילום: AP)
ג'ו ואשלי ביידן באסיפת בחירות של אובמה ב-2012. מי יודע איזה עוד שערוריות יצוצו עד ינואר (צילום: AP)

בניגוד לעמדה הרווחת, לפיה שני המתמודדים במרוץ האחרון לנשיאות ארצות הברית שונים זה מזה לחלוטין, מתברר שיש ביניהם לפחות נקודת דמיון אחת: לשניהם משפחתולוגיה מסועפת.

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק

 

מועמד המפלגה הרפובליקנית, דונלד טראמפ, שמוגדר עכשיו כ"נשיא היוצא" (אם כי נראה שהוא לא ממהר לצאת לשום מקום), נישא שלוש פעמים, והוא אב לחמישה ילדים וסב לעשרה נכדים. יריבו ג'ו ביידן, איש המפלגה הדמוקרטית, שכל הנתונים מעידים שהוא עומד להיות הנשיא ה-46 של ארצות הברית, נשוי בשנית, לאשת החינוך ג'יל ג'ייקובס, שאיתה התחתן ב-1977 ושתהיה בקרוב הגברת הראשונה של ארצות הברית. הנשיא הנכנס הביא לעולם ארבעה ילדים – שתי בנות ושני בנים – אבל רק שניים מהם נשארו בחיים. שניהם גדלו כקתולים ונשואים כיום ליהודים. ילדיו של ביידן הביאו לו שבעה נכדים.

 

עדיין לא ברור אם מישהו מבני המשפחה הנשיאותית החדשה יהיה מעורב בפעילות מדינית ופוליטית כמו איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא הקודם, ובעלה ג'ארד קושנר, אבל בכל מקרה, רגע לפני שהם נכנסים לבית הלבן, כדאי להכיר אותם.

 

הבן הבכור, בו ביידן המנוח. גם אובמה וגם קלינטון השתתפו בהלווייתו (צילום: Ben Gabbe/GettyimagesIL)
  הבן הבכור, בו ביידן המנוח. גם אובמה וגם קלינטון השתתפו בהלווייתו(צילום: Ben Gabbe/GettyimagesIL)

   

  המשאית פגעה במכונית

   

  ג'ו ביידן (77) הקים משפחה בפעם הראשונה ב-1966. הוא היה אז בן 24 ונישא לניליה האנטר, מורה. שש שנים לאחר מכן, זמן קצר אחרי שהוא נבחר לסנאטור, נהרגה אשתו בתאונת דרכים מחרידה בעיר הוקסן שבמדינת דלאוור, והיא בת 30. גברת ביידן הראשונה נסעה עם שלושת ילדיה – בו, האנטר ונעמי – לקנות עץ אשוח לחג המולד; משאית פגעה במכוניתה, והיא נהרגה במקום. גם התינוקת נעמי מצאה את מותה בתאונה. שני הבנים נפצעו, אבל הובהלו לבית חולים בעיר ווילמינגטון ונשארו בחיים. אביהם הושבע לסנאט מרחוק, בעת ששהה ליד מיטותיהם.

   

  הבן הבכור, בו ביידן, נולד ב-1969 והמשיך את דרכו של אביו בכך שנכנס לפוליטיקה. קודם לכן שירת כקצין בדרגת סרן בצבא ארצות הברית ועבד כעורך דין. במסגרת הקריירה הפוליטית שימש כיועץ המשפטי לממשלה של מדינת דלאוור. הוא גם קיווה לרוץ למשרת מושל המדינה, אבל לא הספיק: לפני חמש שנים מת מסרטן בגיל 46, אחרי שהתגלה גידול במוחו. בהלווייתו נכחו בני משפחת אובמה, בני הזוג קלינטון וגם הזמר כריס מרטין, סולן קולדפליי, הלהקה האהובה על המנוח, שביצע שיר לזכרו. בו ביידן ואשתו היילי הביאו לעולם שני ילדים.

   

  צפו בכריס מרטין שר בהלוויה:

   

   

   

  האנטר ביידן (50) הוא הבן היחיד של הנשיא הנבחר מאשתו הראשונה, שנשאר בחיים. הוא עורך דין בהשכלתו, אם כי בראשית דרכו האקדמית, באוניברסיטת ג'ורג'טאון שבעיר וושינגטון, בחר בלימודי היסטוריה. בהמשך למד שם משפטים במשך שנה, ואז עבר לייל, ובה סיים את לימודיו.

   

  את הקריירה שלו החל בחברה שמחזיקה בבנקים, ושלימים נעשתה תורמת משמעותית לקמפיין של אביו. מקום עבודתו הבא היה לשכת המסחר של ארצות הברית. ב-2001 נעשה לוביסט ונמנה עם מייסדיה של חברה שעסקה בתחום. חמש שנים לאחר מכן התמנה לדירקטור בתאגיד הלאומי של נוסעי הרכבת, כשמי שמינה אותו היה לא אחר מהנשיא הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן. ב-2008 החל להתמקד בהשקעות: באותה שנה השתתף בהקמת חברה המסייעת לחברות אחרות להרחיב את עסקיהן לשווקים זרים, ב-2009 נמנה עם מייסדיה של חברת השקעות אחרת, ובהמשך ייסד קרן הון סיכון המשקיעה בחברות טכנולוגיה שנמצאות בשלבים מוקדמים של פעילותן.

   

  במקביל לכל עיסוקיו הוא ישב בדירקטוריונים של מספר חברות, כולל של קרן השקעות פרטית הממוקמת בסין ושהשקיעה, בין השאר, בחברות כרייה בקונגו. ב-2019 הוא פרש מהדירקטוריון שלה אחרי שהנשיא טראמפ טען שביידן הרוויח שם סכומי עתק, ושהממשל הסיני צריך לחקור אותו. זאת הייתה רק אחת השערוריות שבה היה מעורב ביידן ג'וניור: בעבר הוא נאבק בהתמכרויות לאלכוהול ולסמים, ואנשיו של טראמפ טרחו להזכיר זאת במהלך קמפיין הבחירות הנוכחי. הם גם הפיצו תמונות, קטעי אודיו וסרטונים מביכים מעברו. הרפובליקנים גם הקפידו להזכיר לציבור שלפני שבע שנים התקבל האנטר ביידן לתוכנית מיוחדת של חיל הים האמריקאי, אבל חודש לאחר מכן נמצא קוקאין בבדיקת שתן שעבר, מה שהביא ליציאתו מהתוכנית. ביידן טען באוזני מכריו ש"הקוקאין היה מצוי בסיגריות שהועברו לו", אבל זה לא שכנע את המפקדים להשאיר אותו. 

   

  ג'ו ביידן עם בנו האנטר. "הקוקאין היה בסיגריות" (צילום: Bruce Bennett/GettyimagesIL)
   ג'ו ביידן עם בנו האנטר. "הקוקאין היה בסיגריות"(צילום: Bruce Bennett/GettyimagesIL)

    

   גם שינויי הסטטוס התכופים שלו הוזכרו בקמפיין הבחירות של המחנה היריב. מ-1993 עד 2017 היה האנטר ביידן נשוי לעו"ד קתלין בול, שאיתה הוא הביא לעולם שלושה ילדים. אחר כך הוא יצא זמן קצר עם היילי ביידן, אלמנתו של אחיו בו. ב-2018 נולד לו בן נוסף, שאמו היא לונדן רוברטס, רקדנית מועדונים. ב-2019 נישא ליוצרת הסרטים הדרום-אפריקאית-יהודייה מליסה כהן, ובמארס האחרון נולד להם בן משותף. 

    

   הבת אשלי (מימין) עם אמה ג'יל בטקס האוסקר 2016. עובדת סוציאלית ופעילה חברתית (צילום: AP)
    הבת אשלי (מימין) עם אמה ג'יל בטקס האוסקר 2016. עובדת סוציאלית ופעילה חברתית(צילום: AP)
     

     

    חתונה אחת, שתי מסורות

     

    הצעירה מבין ילדי ביידן היא אשלי (39), שנולדה לנשיא הנבחר מאשתו הנוכחית, ג'יל. היא עובדת סוציאלית ופעילה חברתית, שבאמתחתה תואר באנתרופולוגיה מאוניברסיטת טוליין שבניו אורלינס ותואר שני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת פנסילבניה. הרזומה העשיר שלה כולל מגוון תפקידים, כולל עבודות עם ילדים ועם אסירים, סיוע לנפגעי אלימות ומלחמה בכנופיות רחוב. בנוסף, ייסדה לפני שלוש שנים את חברת האופנה לייבליהוד, שמשתתפת בתוכניות חברתיות במדינת דלאוור ועוזרת בגיוס כספים עבורן. לפני שמונה שנים היא נישאה להאוורד קריין, מנתח פלסטי יהודי, בטקס ששילב את המסורת הקתולית והיהודית. מי שהכיר לה את בעלה היה אחיה המנוח, בו.

     

    כמו אחיה האחר, האנטר, גם לה היו כמה הסתבכויות מביכות עם החוק. ב-2002 היא נעצרה בשיקגו אחרי שחבר ששהה במחיצתה זרק לעבר שוטר בקבוק של משקה קל, וחברה אחרת היכתה שוטר. היא עצמה הואשמה בכך ש"הפחידה שוטר באופן מילולי". התקרית התרחשה אחרי שהשלושה יצאו ממועדון והתבקשו להישאר לעמוד מאחורי מחסום. שלושתם שוחררו לבסוף. ב-2009 דיווח העיתון "ניו יורק פוסט" כי חברה של אשלי ביידן פנתה למערכת וניסתה למכור קלטת שבה נראית הבת-של משתמשת בקוקאין במסיבה. בעקבות זאת פורסמה ידיעה נוספת, לפיה ב-1999 היא נעצרה בניו אורלינס על אחזקת מריחואנה.

     

    ייתכן שעד שג'ו ביידן ייכנס לבית הלבן, בינואר הקרוב, מישהו ידאג למצוא שערוריות נוספות שקשורות לילדיו. כשהנשיא היוצא הוא דונלד טראמפ, הכל אפשרי.

     

     

      

     היא הייתה יכולה להיות הגברת הראשונה. הקליקו על התמונה:

      

     "השתניתי. לא אתן יותר לגברים לשלוט בי". הקליקו על התמונה (צילום: Gettyimages)
     "השתניתי. לא אתן יותר לגברים לשלוט בי". הקליקו על התמונה (צילום: Gettyimages)

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד