אנה זק: "בחיים לא הייתי משתתפת במשהו שמעודד החפצת נשים"

כוכבת הרשת מתכוננת לפסטיגל בלי קהל, מסבירה מדוע היא לא מתרגשת מהביקורת על המשפט 'בנות חמות כמו עוגיות', ומגלה איך הקורונה תרמה לזוגיות עם רועי סנדלר

אנה זק מצטלמת לשער "לאשה" ועומדת למבחן. לחצו Play לצפייה
אנה זק. "אני לגמרי נגד מילים סקסיסטיות" (צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)
אנה זק. "אני לגמרי נגד מילים סקסיסטיות" (צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)

זה התחיל כבדיחה. "קוביות", השיר האחרון שהוציאו סטטיק ובן אל, הידוע יותר בשורה: "יו ג'ורד, אתה יודע מה חזק? סטטיק ובן אל עם אנה זק, זה חזק", נולד בכלל כהלצה. "סטטיק הוא זה שהגה את המשפט החם והגאוני שפותח את השיר", אומרת זק בציניות. "הוא היה עם בן אל בצילומי הקליפ שלהם 'חביב אלבי', ופתאום יצא לו המשפט הזה. מיד הוא הבין שכדאי לו לעשות עם זה משהו. הוא אפילו העלה לאינסטגרם שלו סרטון שבו הוא אומר את המשפט ומוסיף: "ומשם ילך כל השיר'".

 

גם אחרי שסטטיק העלה את הסרטון, רבים מעוקביו עוד הגיבו לזה כבדיחה, אבל אז סטטיק הוסיף למשפט מילים ולחן, והזמין את ידידתו זק  לשיר איתו ועם בן אל את השיר. "מרגע לרגע זה התקדם ומצאנו את עצמנו מקליטים", מספרת זק. "זה היה מושלם כי תמיד רציתי לעשות איתם משהו".

 

בדומה כמעט לכל מה שיצא עד היום ממפעל הלהיטים של סטטיק ובן אל, גם "קוביות", ששוחרר באמצע אוגוסט וכולל קליפ שבו זק מחופשת לבת ים, זכה להצלחה גדולה, אבל הפעם התלוותה לשיר גם ביקורת, ולא רק מהז'אנר הרגיל על הלחן או על החריזה. השיר יצא ימים ספורים אחרי שעלתה לכותרות פרשת האונס הקבוצתי באילת, ורבים מחו על המילים "יש בנות יפות בלי סוף, הבנים מראים ת'קוביות והבנות חמות כמו עוגיות", בטענה שמדובר בהחפצה. השדרנים ירון אילן, אסי לביא ומוטי פרינסס, למשל, הכריזו שלא ישמיעו את השיר ושירים דומים לו בתוכניות הרדיו שלהם. הזמרת נרקיס כתבה בפייסבוק: "...בנות חמות כמו עוגיות? אתם רציניים? זה המסר הלוהט שלכם? אפשר לכתוב על אהבה ותשוקה בלי להוזיל אותנו. תפסיקו להעלות תכנים על גבול הפורנו שמעבירים מסר דפוק לנערות, ובסופו 30 גברים אונסים נערה אחת".

 

המילים באמת לא פשוטות לעיכול.

"תשמעי, אני לגמרי נגד מילים סקסיסטיות, ובחיים לא הייתי משתתפת במשהו שמעודד החפצת נשים. אבל מדובר פה במשהו שלגמרי יצא מהקשרו. השיר מדבר על מתרחצים בחוף הים, והמשפט 'בנות חמות כמו עוגיות' מתכוון לבנות שמשתזפות! הן כמו עוגיות שנכנסו לתנור ויוצאות חמות ושחומות. למרבה הצער השיר יצא בדיוק בתקופה של אותו אונס נורא, ואנשים לקחו את זה לכיוון אחר וחבל. אבל המשמעות מאחורי המילים באמת תמימה לגמרי. אני יודעת כי הייתי איתם בזמן שהם עבדו על השיר. דיברנו עליו!".

 

משמעות תמימה (צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)
  משמעות תמימה(צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)

   

  זק (19), כוכבת רשת בעלת יותר מ-5 מיליון עוקבים, מתכוננת בימים אלה להשתתפות בפסטיגל נוסף . "הפסטיגל השנה שונה מאוד", היא אומרת, "כי הוא מיישם את הריחוק החברתי שאליו התרגלנו בתקופה האחרונה. לעומת הופעות מול 9,000 איש הוא ישודר בפלטפורמות הדיגיטליות בלבד".

   

  בניגוד לנועה קירל, היא לא במסלול טאלנט, ועשתה טירונות רגילה במחנה 80. "לשמחתי, גם הבנות שהתגייסתי איתן וגם המפקדות, כולן בלי יוצא מן הכלל, היו מקסימות", היא אומרת. "לא הרגשתי שאף אחת באה לעשות לי דווקא. ברור שבהתחלה נעצו בי מבטים, אבל מהר מאוד זה עבר. התגייסתי בשיא הקורונה. כשהיה סגר. כולנו היינו יחד בטירונות חודש בלי יכולת לצאת הביתה. זה מאוד ליכד ועשה סוג של איפוס, שכולנו באותו מצב. כמו כולן, גם אני עשיתי שמירות ותורנות מטבח וקרצפתי שירותים. ההבדל היחיד שלפעמים הבנות ביקשו ממני בשעת הת"ש להצטלם לסרטונים בשביל האחים והאחיות שלהן".

   

  כיום משרתת זק ביחידת מיטב, המופקדת על הליכי המיון והשיבוץ של המתגייסים לצה"ל. "אני מתעסקת בדיגיטל ובשיווק", היא מפרטת. "זה תפקיד מאוד נחמד".

   

   

   

  מתעסקת בדיגיטל ושיווק בצבא (צילום: מתוך האינסטגרם של annazak12@)
   מתעסקת בדיגיטל ושיווק בצבא(צילום: מתוך האינסטגרם של annazak12@)

    

    

   לא פגשתי את אבא שנתיים

   נראה שהמוטו של זק בחיים הוא להמשיך הלאה. זה בולט בעיקר כשהשיחה בינינו גולשת לאביה. כשהייתה בת 13, האב, זה שיזם את עליית המשפחה לארץ, החליט לחזור לגור ברוסיה. זמן מה לאחר מכן הוא ואמה של זק התגרשו, והיום הוא כבר נשוי בשנית. ובכל זאת, לרגע לא תשמעו מזק שמץ של מרמור. "אבא לא הסתדר עם השפה כדי להשיג בארץ את רמת החיים שהיינו רגילים לה ברוסיה", היא מסבירה. "בהתחלה הוא המשיך לעבוד ברוסיה והיה טס הרבה הלוך וחזור, עד שבסוף הבין שעדיף לחזור לשם".

    

   בטח בגלל הקורונה לא ראית את אביך תקופה.

   "לא ראיתי אותו כמעט שנתיים. בהתחלה אני ואחותי טסנו אליו כמה פעמים בשנה. אחרי זה רק פעם בשנה בחופש הגדול. בקיץ שעבר היו לי המון הופעות ולא יכולתי לטוס, ואז הגיעה הקורונה. אבל אנחנו מדברים בטלפון. חוץ מזה תמיד הייתי יותר ילדה של אמא. גם כשגרנו ברוסיה הייתי רואה את אבא לרוב רק בסופי שבוע בגלל העבודה שלו".

    

   רועי הוא רועי סנדלר (22), בן זוגה יותר מחצי שנה, שאותו הכירה דרך חברם המשותף, הדוגמן ברק שמיר. סנדלר ניסה את כוחו ב־2018 בריאליטי "הכוכב הבא", ומאז הוציא כמה סינגלים ונחשב היום לבן טיפוחיו של אייל גולן.

    

    

   מדברת עם אבא בטלפון (צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)
    מדברת עם אבא בטלפון(צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)

     

    מה סוד החיבור שלך עם רועי?

    "בזוגיות מאוד חשוב לי שיבינו את העבודה שלי, כי יש לי לו"ז מטורף. רועי מקבל ומבין את זה בצורה הכי טובה כי הוא בא מאותו עולם. אנחנו כמעט אותו בן אדם בהרבה דברים. הדבר הכי אהוב על שנינו מלבד מוזיקה הוא טיולים. אנחנו מתים לטוס יחד לחו"ל אבל בגלל הצבא והקורונה לא יכולים".

     

    את גרה עם אמא שלך באשדוד, ורועי עוד מתגורר אצל הוריו בראשון־לציון. איך נפגשים בסגר?

    "לרועי יש יחידת דיור משלו במרתף הבית. בתקופת הסגר אנחנו רק אצלו. בתחילת מרץ, כשרק התחילה הקורונה, בדיוק חזרתי מאיטליה והייתי צריכה להיכנס לבידוד לשבועיים, אז גם את הבידוד עשיתי אצלו. רועי נתן לי את החדר שלו והלך לישון למעלה. זה בעיניי, אגב, מבחן מעולה לזוגיות. כשבן הזוג שלך מוכן לוותר בשבילך על החדר". 

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד