שיפה ושונה תהא השנה: מעצבים ישראלים מסקרנים שכדאי להכיר

עדי יאיר מעצבת טקסטיל ואופנה, טל אוריאל יוצר תיקים מעוצבים, וענר שבח מביא לנשים וגברים כובעים ייחודיים – לרגל יריד פרימוורה, בחרנו שלושה יוצרים מבטיחים

איתי יעקב

|

06.09.20 | 08:53

"הקורונה גרמה לי לחדד את העשייה האמנותית שלי". עיצובים של טל אוריאל (צילום: דניאל צאל)
"הקורונה גרמה לי לחדד את העשייה האמנותית שלי". עיצובים של טל אוריאל (צילום: דניאל צאל)
"הקורונה השפיעה עליי במספר דרכים: לאחר שנים ארוכות שבהן אני עובדת בטכניקת אריגה על נול, מייצרת ופורמת – התחלתי לעבוד דיגיטלית". עיצובים של עדי יאיר (צילום: דן שפיגלמן ותומר זמורה)
"הקורונה השפיעה עליי במספר דרכים: לאחר שנים ארוכות שבהן אני עובדת בטכניקת אריגה על נול, מייצרת ופורמת – התחלתי לעבוד דיגיטלית". עיצובים של עדי יאיר (צילום: דן שפיגלמן ותומר זמורה)
"מאחר שהיינו בסגר ובידוד חברתי, יצרתי חלק גדול מהפריטים בעצמי, כך שיש יותר דגמים אבל בכמויות קטנות". עיצובים של ענר שבח (צילום: דוד חברוני)
"מאחר שהיינו בסגר ובידוד חברתי, יצרתי חלק גדול מהפריטים בעצמי, כך שיש יותר דגמים אבל בכמויות קטנות". עיצובים של ענר שבח (צילום: דוד חברוני)

מאז נכנסה הקורונה לחיינו, מחפשים מעצבים רבים אחר דרכים חדשות למכור ולפגוש את קהל הלקוחות. לצד העלייה במכירות אונליין, אפשר לזהות גם את פריחתן של המכירות הביתיות, שהיו להיט גדול בתחילת שנות האלפיים וחוזרות עכשיו בבום. במציאות חדשה זו מנסים גם ירידי האופנה והעיצוב למצוא דרכים חדשות להתקיים.

 

בסוף השבוע הקרוב (11-10 בספטמבר) ישוב יריד העיצוב פרימוורה שיתקיים בפעם השביעית בבית הנסן בירושלים, הלוא הוא בית המצורעים היפהפה בשכונת טלביה בעיר. האירוע יתקיים במרחב הפתוח של בית הנסן, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובהרשמה מראש. מומלץ להשאיר זמן גם לסיבוב במעדנייה הטעימה של משק עפאים במקום.

 

לרגל השנה החדשה, Xnet אופנה בחר לשים את הפוקוס על שלושה מעצבים מעניינים ומסקרנים שיציגו ביריד: מעצב התיקים טל אוריאל, מעצבת האופנה והטקסטיל עדי יאיר, והכובען ומעצב אופנה ענר שבח. לצדם יציגו ביריד מעצבים נוספים, כמו מעצבת הגרביים מעין גוטפלד, קואופרטיב העיצוב קוצ'ינטה ומכירת הדפסים מיוחדת מתוך תערוכת האיורים המקסימה "קונצי ובובי עושות תערוכה" של בתיה קולטון ורותו מודן, שמוצגת בימים אלה בבית הנסן ומתאימה לילדים בגילם וברוחם.

 

"הקולקציות בנויות על בסיס קבוע עם חידושים המשתלבים מדי עונה". עיצוב של עדי יאיר (צילום: דן שפיגלמן ותומר זמורה)
  "הקולקציות בנויות על בסיס קבוע עם חידושים המשתלבים מדי עונה". עיצוב של עדי יאיר(צילום: דן שפיגלמן ותומר זמורה)

   

  עדי יאיר

  מאחורי העיצובים: עדי יאיר, מעצבת אופנה וטקסטיל ירושלמית בת 33, בוגרת המחלקה לאופנה וצורפות בבצלאל. בימים אלה משלימה תואר שני במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל ומציגה עבודת וידאו המשלבת אריגה בשיתוף האמנית שלומית יעקב (מג'דרה אייז) ב"גוף ראשון, טבע שני", הביאנלה לאמנויות ועיצוב במוזיאון ארץ ישראל.

   

  איך הקורונה השפיעה עלייך? "הקורונה השפיעה עליי במספר דרכים: לאחר שנים ארוכות שבהן אני עובדת בטכניקת אריגה על נול, מייצרת ופורמת – התחלתי לעבוד דיגיטלית. בזמן הקורונה ישבתי הרבה על המחשב, יוצרת 'פטרנים' ממוחשבים ומשחקת בצבעים שונים, ולא רק בשחור ולבן שמלווים אותי כבר שנים רבות. בנוסף, במהלך הלימודים עשיתי השנה קורס על עיצוב ומדע, שבמסגרתו ייצרנו טקסטיל אנטי-בקטריאלי, ויש מחשבה לחבר את זה לאופנה וללבוש, תוך מיפוי אזורים בגוף שהטקסטיל יחטא".

   

  עדי יאיר. "במהלך הלימודים עשיתי השנה קורס על עיצוב ומדע, שבמסגרתו ייצרנו טקסטיל אנטי-בקטריאלי, ויש מחשבה לחבר את זה לאופנה וללבוש, תוך מיפוי אזורים בגוף שהטקסטיל יחטא" (צילום: תומר זמורה)
   עדי יאיר. "במהלך הלימודים עשיתי השנה קורס על עיצוב ומדע, שבמסגרתו ייצרנו טקסטיל אנטי-בקטריאלי, ויש מחשבה לחבר את זה לאופנה וללבוש, תוך מיפוי אזורים בגוף שהטקסטיל יחטא"(צילום: תומר זמורה)

    

   מה בקולקציה החדשה? "הקולקציות בנויות על בסיס קבוע עם חידושים המשתלבים מדי עונה. במכירה יהיו פריטים מהעבר לצד פריטים חדשים, בעיקר אריגים שמתאימים לעונת המעבר. רוב הקולקציה היא פריטי לבוש עליונים one of a kind שאני אורגת לבד על נול".

    

   מה פריט המפתח שלך? "וסט מבד ניאופרן שמסתיים מעט מתחת לברכיים עם כיסים, שנמצא בכל קולקציה שלי. הוא פרקטי מאוד ומקפיץ כל הופעה".

    

   מחירים: 1,500-140 שקל.

    

   "פריט המפתח שמלווה את העשייה שלי כבר תקופה ארוכה הוא כובע מדגם סוליסטה, שזה בעצם כובע דייגים שניתן לחבוש בארבע דרכים שונות, קצת מזכיר את הכובע של הדב פדינגטון". עיצוב של ענר שבח (צילום: דוד חברוני)
    "פריט המפתח שמלווה את העשייה שלי כבר תקופה ארוכה הוא כובע מדגם סוליסטה, שזה בעצם כובע דייגים שניתן לחבוש בארבע דרכים שונות, קצת מזכיר את הכובע של הדב פדינגטון". עיצוב של ענר שבח(צילום: דוד חברוני)

     

    ענר שבח

    מאחורי העיצובים: מעצב הכובעים והבגדים ענר שבח, 35, בוגר המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל. בעת שהתגורר בפריז במשך ארבע שנים, הקים בה את מותג הכובעים aner5777 שפועל היום מישראל. אשתקד השתתף גם בחממת מפעל הפיס למעצבים והציג בשבוע האופנה בתל אביב. בינואר האחרון הציג את קולקציית סתיו-חורף 2021 במסגרת שבוע האופנה לגברים בפריז.

     

    איך הקורונה השפיעה עליך? "עמדתי לצאת לייצור בתחילת ינואר, והכל נעצר. תוך כדי, החלטתי לסגור את הסטודיו ולעזוב את תל אביב. לקחתי הפסקה קצרה של כמה חודשים, רק כדי לחזור ליצור מפוקס יותר. יצרתי הדפסי רשת עם המעצב נדב (מצ'טה) יהל, שמופיעים על חלק מהכובעים והחולצות. מאחר שהיינו בסגר ובידוד חברתי, יצרתי חלק גדול מהפריטים בעצמי, כך שיש יותר דגמים אבל בכמויות קטנות".

     

    ענר שבח. "לקחתי הפסקה קצרה של כמה חודשים, רק כדי לחזור ליצור מפוקס יותר" (צילום: דוד חברוני)
     ענר שבח. "לקחתי הפסקה קצרה של כמה חודשים, רק כדי לחזור ליצור מפוקס יותר"(צילום: דוד חברוני)

      

     מה בקולקציה החדשה? "סדרת Isolation – אוסף כובעים חדש שיצרתי בתקופת הקורונה, ולצדה מספר חולצות וגלביות. כל הפריטים הם יוניסקס".

      

     מה פריט המפתח שלך? "פריט המפתח שמלווה את העשייה שלי כבר תקופה ארוכה הוא כובע מדגם סוליסטה, שזה בעצם כובע דייגים שניתן לחבוש בארבע דרכים שונות, קצת מזכיר את הכובע של הדב פדינגטון".

      

     מחירים: 300-150 שקל.

      

     "בקולקציה כמעט 30 דגמים, חלקם חדשים, חלקם ממשיכים מעונה לעונה". עיצוב של טל אוריאל (צילום: דניאל צאל)
      "בקולקציה כמעט 30 דגמים, חלקם חדשים, חלקם ממשיכים מעונה לעונה". עיצוב של טל אוריאל(צילום: דניאל צאל)

       

      טל אוריאל

      מאחורי העיצובים: טל אוריאל, 43, בוגר המחלקה לאופנה בשנקר. בעבר עיצב לחברות מסחריות כמו קסטרו ופוקס, עבד בלונדון במותג האופנה הבינלאומי Pinko ובהמשך פעל בשנגחאי, שם לימד ועיצב עבור חברות אופנה סיניות. בהמשך לימד במחלקה לאופנה ב-ויצו חיפה, וכיום הוא עובד עם המעצבת מאיה רייק במותג Marei1998. לפני כשנה וחצי הקים את מותג התיקים העצמאי Uriel Studio.

       

      איך הקורונה השפיעה עליך? "הקורונה השפיעה עליי בכל מיני דרכים מקצועיות, בעיקר למקד את המכירות שלי אונליין, לא לייצר הרבה, ולחדד את העשייה האמנותית שלי".

       

      טל אוריאל. "למקד את המכירות אונליין ולא לייצר הרבה"
       טל אוריאל. "למקד את המכירות אונליין ולא לייצר הרבה"

        

       מה בקולקציה החדשה? "בקולקציה כמעט 30 דגמים, חלקם חדשים, חלקם ממשיכים מעונה לעונה. כל התיקים עשויים בד קורדורה, בד פוליאסטר שמשמש לתיקי טיולים. כל התיקים צבעוניים מאוד ופרקטיים".

        

       מה פריט המפתח שלך? "תיק גב מדגם Totem – אחד הדגמים הראשונים שפיתחתי, שמורכב משני צבעים. מאז הוא הדגם המנצח ואחד הדגמים הבולטים בקולקציה".

        

       מחירים: 850-320 שקל (במכירה יינתנו הנחות של עד 20 אחוז).

        

        

         

        ולמה החליטה נעמה בצלאל לסגור את חנות הדגל שלה?

        נעמה בצלאל: "עם כל הצניעות, החנות שלי היתה מוסד תל אביבי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)
        נעמה בצלאל: "עם כל הצניעות, החנות שלי היתה מוסד תל אביבי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד