מעצבי האופנה העילית בלבנון מתמודדים עם הרס: "הלב שבור"

הפיצוץ בביירות הותיר נזק גם בבניינים של מעצבי היוקרה אלי סאאב וזוהיר מוראד, המזוהים עם סלבס נוצצות. 'אי אפשר להפסיק לבכות. מאמצים של שנים נעלמו ברגע'

איתי יעקב

|

06.08.20 | 09:29

הרס לאחר הפיצוץ בביירות (צילום: Marwan Tahtah/GettyimagesIL)
הרס לאחר הפיצוץ בביירות (צילום: Marwan Tahtah/GettyimagesIL)
ג'יג'י חדיד על המסלול בתצוגה של אלי סאאב (צילום: AP)
ג'יג'י חדיד על המסלול בתצוגה של אלי סאאב (צילום: AP)

מניין הקורבנות מהפיצוץ העז שאירע בנמל ביירות ביום שלישי עולה, עם מאות הרוגים ואלפי פצועים. אחרים עוד קבורים מתחת להריסות מבנים. ממדי האסון הענק במדינה השכנה מצפון, שנמצאת בימים אלה במשבר כלכלי קשה, נחשפים מרגע לרגע. בתוך כך, נפגעה גם תעשיית אופנת העילית בעיר, שהולידה כמה ממעצבי ההוט קוטור הבולטים הפועלים בשנים האחרונות.

 

אלי סאאב בתצוגת ההוט קוטור בעיצובו לאביב-קיץ 2020 בפריז (צילום: rex/asap creative)
  אלי סאאב בתצוגת ההוט קוטור בעיצובו לאביב-קיץ 2020 בפריז(צילום: rex/asap creative)

   

  המעצבים אלי סאאב, זוהיר מוראד ורביע קיירוז, שהאטלייה ובתי האופנה שלהם נמצאים במרכז ביירות, נפגעו גם הם מהדף הפיצוץ. מוראד וקיירוז אף חשפו בעמודי האינסטגרם שלהם את ההרס. משמלות הערב היפות והיקרות בעיצובם עם תג מחיר של עשרות אלפי דולרים, נותר אבק. שאריות של נורמליזציה מזרח תיכונית, שהתאדו עם פטריית העשן שנישאה מעל גגות העיר.

   

  מעצב האופנה זוהיר מוראד (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
   מעצב האופנה זוהיר מוראד(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

    

   על פי דיווחים בתקשורת הבינלאומית, כל רכושו של המעצב נהרס בפיצוץ. עיצוב של מוראד (צילום: Thierry Chesnot/GettyimagesIL)
    על פי דיווחים בתקשורת הבינלאומית, כל רכושו של המעצב נהרס בפיצוץ. עיצוב של מוראד(צילום: Thierry Chesnot/GettyimagesIL)

     

    "הלב שלי שבור. אני לא יכול להפסיק לבכות. מאמצים של שנים נעלמו ברגע. תודה אלוהים על הכל", כתב מוראד בחשבון האינסטגרם הפרטי שלו, בליווי סרטון וידאו המציג את הריסות הבניין שבו שכן הסטודיו שלו בשכונת ג'מאייזה האופנתית בעיר. על פי דיווחים בתקשורת הבינלאומית, כל רכושו של המעצב נהרס בפיצוץ. בתמונות ברשתות החברתיות מוצגת תמונה שבה רואים את הבניין ההרוס וסקיצה של שמלת ערב, שככל הנראה התעופפה מהבניין אל הרחוב – דימוי המציג את הניגודיות של האסון: הרס וחורבן מול יופי ויצירה.

     

     

     

    על פי דיווח של מגזין ווג הערבי, בית האופנה העילית של המעצב הפופולארי אלי סאאב נפגע גם הוא בצורה מסוימת, וכך גם הבוטיקים של התכשיטן ראלף מסרי והמעצב רביע קיירוז, ששיתף אצלו באינסטגרם צילומי וידאו בסטורי שבהם רואים את הנזק: חלונות מנופצים, קולבי בגדים שנעקרו מהקיר וקירות סדוקים. "אני רוצה שכל העולם ידע!" כתב קיירוז. בסרטונים אחרים ניתן לראות נזק שנגרם לבוטיקים יוקרתיים של מותגים בינלאומיים כמו פורלה, שאנל ורולקס, הממוקמים ברחוב ויינגד האופנתי בעיר.

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד