מאיה ורטהיימר: "אני לא ינקתי, ויצאתי פרפקט. זה קשה אחושילינג"

אחרי טיפולי פוריות מפרכים, השחקנית הפכה לאמא, מניקה את אסיה (אך נזהרת מלהטיף לזה), וגאה בבעלה שר התיירות, אסף זמיר (אבל מודה שהממשלה מנופחת)

מאיה מספרת על החיים החדשים כאמא. לחצו Play לצפייה
מאיה ורטהיימר עם הבת אסיה. "מצחיק אותי שאנשים מדברים על נרמול הנקה. הנקה זה הדבר הכי נורמלי בעולם" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)
מאיה ורטהיימר עם הבת אסיה. "מצחיק אותי שאנשים מדברים על נרמול הנקה. הנקה זה הדבר הכי נורמלי בעולם" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)
 (צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)

לא צריך חושים חדים כדי לנחש שבשבוע שעבר, רגע לפני ההשבעה לכנסת, היה סוער בבית משפחת ורטהיימר־זמיר בתל־אביב. הרבה שיחות טלפון, סמסים, לילות ללא שינה ומתח באוויר. הנפשות הפועלות: מאיה ורטהיימר (30), שחקנית, שילדה לפני שלושה חודשים את אסיה, ובילתה את רוב חופשת הלידה שלה בסגר כשהיא מיניקה, ישנה וחוזר חלילה ועו"ד אסף זמיר (40), שר התיירות החדש, שהצטרף למפלגת "חוסן לישראל" של בני גנץ בפברואר 2019.

"אסף הוא אדם טוטאלי שעובד 24 שעות ביממה. את לא יכולה להגיד לו: 'תקשיב, עכשיו זו שעת מקלחות', או 'כבה את הטלפון בארוחת שישי'"

 

תיאמתם ציפיות לקראת המינוי שלו לשר?

"אסף עשה איתי שיחת הכנה כשהמפלגה שלו הצטרפה לאחדות. הוא הולך להיעדר עוד יותר שעות, זה מאוד לא קל. זה מפחיד אותי גם כאשתו וזו חתיכת הקרבה, אבל בסופו של יום אני רוצה שהגבר שלי יעשה את מה שממלא אותו באושר ואני אהיה האישה הכי תומכת בעולם. אסף הוא אדם טוטאלי שעובד 24 שעות ביממה. את לא יכולה להגיד לו: 'תקשיב, עכשיו זו שעת מקלחות' או 'כבה את הטלפון בארוחת שישי'. אין כזה דבר".

 

מה חשבת על הביקורת נוכח הקמתה של הממשלה הבזבזנית ביותר בתולדות המדינה?

"אני שמחה שנמנעו בחירות בפעם הרביעית, שהיו מבזבזות למדינה הון. גם לי מפריע גודל הממשלה, במיוחד בתקופה הזאת. ממה שאני יודעת, כחול לבן רצו להקטין אותה, אבל היה להם חשוב שמספר השרים שלהם יהיה זהה לזה של גוש הליכוד".

 

את מבינה את האכזבה של הציבור?

"הביקורת נכונה ואני מסכימה איתה, אבל אחרי שיתוק פוליטי של שנה וחצי, אני שמחה שקמה ממשלת אחדות. זה עדיף בהרבה על האופציות האחרות שהיו על השולחן".

 

בינתיים כבר הספקת לעורר תגובות כשביקרת בלשכה שלו והצטלמת ליד הדגל.

"אני אישה לביאה שתתמוך בבעלה, אבל החיים שלי לא הולכים להשתנות".

 

ורטהיימר וזמיר בתמונה שעוררה סערה. "אני אישה לביאה שתתמוך בבעלה, אבל החיים שלי לא הולכים להשתנות" (צילום: מתוך האינסטגרם של mayawertheimer@)
  ורטהיימר וזמיר בתמונה שעוררה סערה. "אני אישה לביאה שתתמוך בבעלה, אבל החיים שלי לא הולכים להשתנות"(צילום: מתוך האינסטגרם של mayawertheimer@)

   

  התחייבות מטורפת

  לפני שלושה חודשים נולדה אסיה־מרים אחרי טיפולי פוריות ממושכים, וחוללה מהפך בחייה של ורטהיימר, שמצליחה לשמור על חוש הומור גם בלי יותר מדי שעות שינה. "אחרי הלידה יצאה ידיעה בפוש באתר חדשות כאילו זה קסאמים בשדרות, והתחלתי לבכות שאני לא מאמינה, כי לא הספקתי לספר לחברים ולפסיכולוג שלי", היא נזכרת.

   

  "התלבטתי אם לעשות את הריאיון הזה כי אני עדיין מוצפת הורמונים, ועוד לומדת להכיר את עצמי כאמא. יש מצב שזה יֵצא ריאיון מרגש אם ישנתי בלילה, ויש מצב שזה יהיה ריאיון זוועה אם לא עצמתי עין ואני הולכת לדבר פה שטויות. חוץ מזה, זו תקופה מורכבת, ויש אנשים שעושים דברים יותר גדולים, אבל החלטתי להתראיין גם כדי לשמח את סבתא שלי, דיאנה, אמא של אמא. היא מנויה הרבה שנים על 'לאשה', ואני מחכה לרגע שישימו לה מתחת לדלת את העיתון. אגב, גליה (גופר, היום זמיר), אמא של אסף, הייתה פעם על השער, כששיחקה את תמר בסרט 'חסמב"ה'".

   

  החמות: גליה זמיר, אמא של אסף, בשער "לאשה" ב־1978. שיחקה את תמר בסרט "חסמב"ה ונערי ההפקר" (צילום: סמי בן גד)
   החמות: גליה זמיר, אמא של אסף, בשער "לאשה" ב־1978. שיחקה את תמר בסרט "חסמב"ה ונערי ההפקר"(צילום: סמי בן גד)

    

   ורטהיימר גילתה על עצמה בחופשת הלידה כמה דברים מעניינים. "למשל, שאני מעריצה נשים. והבנתי שמה שרואים מכאן לא רואים משם. אין בי טיפת ביקורת כלפי אף אמא, אלא אם זו 'אמא טליבאן'. אם פעם הייתי רואה ילד בהתקף טנטרום באמצע הרחוב, והייתי מסתכלת על האמא לידו, ואומרת לעצמי: 'יואו, מה היא עשתה לו?' היום רק בא לי ללכת לילד הזה ולהגיד לו: 'תסתום ותרים את עצמך מהרצפה'".

    

   עם מי את מתייעצת ברגעים מאתגרים?

   "כולן הרי יועצות הנקה ויועצות שינה ואת צריכה לבחור לעצמך את היועצת. אחותי סיון היא היועצת שלי. היא וגם אמא שלי אומרות לי מה צריך לעשות, איזו משחה למרוח, איך מקלחים, הכל. אני כרגע מסתכלת על נשים אחרות וחושבת, איך, דה פאק, מביאים עוד ילדים? אני לא מבינה. אני יודעת שאם תראייני אותי בעוד שנה, אני אהיה במקום אחר לגמרי, מאוהבת ביצור הזה".

    

   "ההנקה היא הדרך שלי להגיד לה, אני אוהבת אותך" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)
    "ההנקה היא הדרך שלי להגיד לה, אני אוהבת אותך"(צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)

     

    ועכשיו?

    "(צוחקת) אני סבבה. לפעמים אני מרגישה כאילו אני עושה בייביסיטר ומחכה שההורים האמיתיים שלה יבואו לאסוף אותה. אני מרגישה בחוג כזה, ולפעמים בא לי להתקשר לאמא שלי, 'מתי את באה לאסוף אותי?' ברצינות, אני אוהבת אותה, שלא יהיה ספק, אבל המון פעמים אני רואה סביבי נשים שהן אמהות וזו מראה שמשקפת לי משהו מאוד קשה".

    "לפעמים אני מרגישה כאילו אני עושה בייביסיטר ומחכה שההורים האמיתיים שלה יבואו לאסוף אותה. אני מרגישה בחוג כזה, ולפעמים בא לי להתקשר לאמא שלי, 'מתי את באה לאסוף אותי?'"

     

    תסבירי.

    "אני פתאום משווה את עצמי לאחרות שברגע שהן ילדו, הן נולדו אמהות. אמא אדמה (עושה תנוחה של מדיטציה). הן בסבלנות אין קץ עם הילדים שלהן. ואני מסתכלת על עצמי, ואני לא. אין לי עדיין את המסוגלת לשמוע את אסיה בוכה ולנשום עמוק לתוך הסיטואציה. כשהיא בוכה זה מכווץ לי את הרחם וכואב לי בכל הגוף".

     

    את השם אסיה הם בחרו אחרי התלבטויות רבות. "אחות של אסף, דניאלה, הציעה אותו. המשמעות היא זריחה, תחילה של משהו חדש, וזה מה שזה. היא באמת נראית כמו שמש. אנחנו גם מכירים אסיות, זה שם ישראלי מהסיסקטיז. בכל פעם שהשם עלה לדיון כולם אהבו אותו. אגב, אני רציתי את השם רפאל וחשבנו גם על השם פלא, אסף אמר: 'זה הכי שם עם ציפיות גבוהות'. נקרא לה פלא, היא תהיה כישלון (צוחקת)".

     

    "אני כרגע מסתכלת על נשים אחרות וחושבת, איך, דה פאק, מביאים עוד ילדים?" (צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)
     "אני כרגע מסתכלת על נשים אחרות וחושבת, איך, דה פאק, מביאים עוד ילדים?"(צילום: שי יחזקאל, סגנון: מזל חסון)

      

     הצטלמת לשער בתנוחת הנקה.

     "התלבטתי בעניין הזה. אני לא אדם שאוהב לעורר פרובוקציה. אין לי רצון לצאת שנויה במחלוקת. אני גם לא מרגישה שאני צריכה לצאת באיזה דגל: 'נשים, אתן צריכות להיניק'. אני לא ינקתי, ויצאתי פרפקט. ואני רוצה להגיד עוד משהו: לא הכי קל לי בעולם להיניק. זה קשה אחושילינג וזו התחייבות מטורפת. אין לי מושג אם אני הולכת להמשיך עוד שנה או להפסיק עוד יומיים. ההנקה היא הדרך שלי להגיד לה, אני אוהבת אותך".

      

     מה חשבת על התגובות הנסערות ברשתות החברתיות על תמונת ההנקה של מיכל אנסקי?

     "זו הייתה תמונה מהממת וכתבתי לה את זה. מצחיק אותי שאנשים מדברים על נרמול הנקה. הנקה זה הדבר הכי נורמלי בעולם".

      

     • הראיון המלא עם מאיה ורטהיימר  מתפרסם בגליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד