הנשים שמתנגדות לטיפולי אסתטיקה פולשניים: "זה לא טיפוח, זה דיכוי"

אנטי אייג'ינג אאוט, פרו -אייג'ינג אין? סמדר גנזי, מיקי ממון נטלי עטיה וישראליות רבות מסרבות להיכנע לסחף ההזרקות, ומקבלות באהבה את הקמטים ואת הגיל

אנטי טיפולי אנטי-אייג'ינג. מימין: מיקי ממון, נטלי עטיה וסמדר גנזי (צילום: איתן טל, עדו לביא, ליאת אלדר)
אנטי טיפולי אנטי-אייג'ינג. מימין: מיקי ממון, נטלי עטיה וסמדר גנזי (צילום: איתן טל, עדו לביא, ליאת אלדר)

"הטרנד של פנים תפוחות, נטולות קמטים ומעובות שפתיים – נגמר", הכריזה הכתבת ג'ניפר ג'ורג' בכתבה שפורסמה לאחרונה במגזין ‭ Elle ‬ הבריטי. "עכשיו, אותן נשים ששילמו כדי להיראות חסרות גיל, משלמות כדי להחזיר את הפנים שהן השאירו מאחור". תוכנית הריאליטי הבריטית ‭ ,Ten Years Younger‬ שהסתערה לפני כעשור על עוברי ועוברות אורח תמימים ועשתה להם מייקאובר מזורז כדי להוריד להם עשור מהחיים, לא נחשבת לגיטימית באקלים הטלוויזיוני הנוכחי – עד כאן בבריטניה. ומה אצלנו? "אני לא יכולה להצביע על מגמה כזאת", אומרת סמדר גנזי (57), מובילת תנועת הפרו-אייג'ינג בישראל, מפיקת תצוגות אופנה ומנטורית לדוגמניות, "אבל אני מאמינה שצריך להתחיל להזיז אבנים קטנות כדי להזיז הר, וזה מה שאני עושה". גנזי הרימה לפני כשנה את דגל הפרו-אייג'ינג, והיא מדברת על הנושא בלהט בכל הזדמנות שנקרית בדרכה.

סמדר גנזי: "זה התחיל כשהייתי בת ‭ .40‬ יחצניות של מרפאות הציעו לי כל מיני טיפולים ושאלו אם אני רוצה להיות פרזנטורית של טיפולים. לאט-לאט החדירו בי את הרעיון שמשהו בי לא בסדר"

 

מה הביא אותך לזה? איך הגעת למסקנה שאת פרו-אייג'ינג?

"זה התחיל כשהייתי בת ‭ .40‬ יחצניות של מרפאות הציעו לי כל מיני טיפולים ושאלו אם אני רוצה להיות פרזנטורית של טיפולים בגלל העבר שלי כדוגמנית, ובכל פעם נדהמתי מעצם השאלה כי בכלל לא חשבתי שיש איזושהי בעיה עם הפנים שלי. לאט-לאט החדירו בי את הרעיון שמשהו בי לא בסדר, והתחלתי לשאול את עצמי: אני צריכה להזריק? אני לא צריכה? הגיע הזמן? נקודת המפנה הייתה כשהתפוצץ לי שתל בחזה. היו לי שתלים במשך ‭ 16‬ שנה, ופתאום זה קרה, ועברתי גיהינום עם הדבר הזה. שכבתי עם אינפוזיה בווריד במשך עשרה ימים, ולשמחתי מעין קרת חברתי הגיעה לבקר אותי עם ספר שהיום הוא התנ"ך שלי – 'מיתוס היופי' של נעמי וולף. הספר מדבר על זה שכולנו קורבנות של מיתוס היופי, וזו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי שהייתי משרתת של אידיאל היופי וגם קורבן שלו. אני השחתי את הגוף שלי, חתכתי את החזה והכנסתי שתלים, ובמרוץ החיים בכלל לא חשבתי על זה שצריך להחליף אותם אחרי 15 שנה. וולף כותבת בספר על זה שהפרוצדורות הפולשניות נכנסו בהדרגה לקטגוריה של טיפוח, והיום אם את לא עושה אותן את לא בסדר. אני קוראת לנשים לשנות חשיבה ולא לשתף פעולה עם הקונספט הזה, שלפיו אם את לא מזריקה את לא מטופחת".

 

סמדר גנזי. "חשוב לי להיראות טוב, אבל אני לא רוצה להיראות מפוחלצת" (צילום: ליאת אלדר)
  סמדר גנזי. "חשוב לי להיראות טוב, אבל אני לא רוצה להיראות מפוחלצת"(צילום: ליאת אלדר)

   

  את מטפחת את עצמך בדרכים אחרות?

  "חשוב לי להיראות טוב, אבל אני לא רוצה להיראות מפוחלצת. אני לא מאמינה שאם אני אזריק אני איראה צעירה יותר, אני בטוחה במיליון אחוז שאני איראה פתטית, כמו אישה מבוגרת שמנסה להיראות צעירה. בא לי להיראות טוב לגילי. אני מורחת קרם הגנה וקרם לילה, אני הולכת למניקוריסטית ומדי פעם לקוסמטיקאית ואני תומכת מאוד בטיפוח. אבל בואו לא נקרא להזרקות של רעל לפנים טיפוח, כי זה לא טיפוח, זה דיכוי".

  "מרגילים את העיניים של הנערות הצעירות לאסתטיקה החדשה, של נשים שנראות כמו בובות מתנפחות, וזה מזעזע. צריך למחות נגד הדבר הזה, לא לשתף עם זה פעולה, למרוד נגד זה"

   

  אז את לא מזריקה. למה חשוב לך כל כך להפיץ את הבשורה?

  "יש נרמול של הדבר הזה. מרגילים את העיניים של הנערות הצעירות לאסתטיקה החדשה, של נשים שנראות כמו בובות מתנפחות, וזה מזעזע. צריך למחות נגד הדבר הזה, לא לשתף עם זה פעולה, למרוד נגד זה. כשאנחנו נתבעות למחוק את הבעות הפנים שלנו ואת תווי הפנים שלנו, אנחנו ממש משמידות את הנשיות. למה אנחנו צריכות לעשות את זה? בשם איזו אידיאולוגיה? מי קבע? אני מזמינה נשים לחשוב על זה, ואחר כך שיחליטו מה הן רוצות לעשות. תעשי מה שאת רוצה, ובלבד שתהיי מודעת. אני מקדמת את אג'נדת הפרו-אייג'ינג בכמה ערוצים – גם בריאיונות לתקשורת, גם בעמוד פרו-אייג'ינג בפייסבוק וגם בהרצאה שלי שנקראת 'לא מיישרת קמטים בשביל אף אחד'. החזון שלי הוא להגיע לנערות לפני שמפלצת האנטי-אייג'ינג נועצת בהן את הציפורניים שלה והופכת גם אותן לקורבנות".

   

  לפעמים פשוט קשה לראות את סימני הגיל במראה. את לא מרגישה את זה?

  "גם לי לא קל, אבל אני יודעת שהאלטרנטיבה הרבה יותר גרועה. להשחית את הפנים שלי בגלל אייג'יזם ודעות קדומות – אני לא רוצה לשתף עם זה פעולה".

   

  "לא רוצה שיתקנו אותי"

  גם מיקי ממון (49), דוגמנית, סטייליסטית אישית ובעלת בוטיק וינטג', הצליחה להחזיק מעמד מול סחף ההזרקות. "אני לא נגד זה", היא מדגישה. "שכל אחת תעשה מה שטוב לה, אבל אני באופן אישי לא ניסיתי, אני לא רוצה וגם לא אעשה. אני מתמודדת עם לראות את עצמי במראה. אני כן מטופחת, אני הולכת לקוסמטיקאית ואוכלת בריא, אבל אני לא אוהבת את המראה המלאכותי של ההזרקות, ואת השעבוד. אני לא רוצה שייקחו ממני את ההבעה שלי ואת הגיל שלי".

  מיקי ממון: "גם לי קורה שאני קמה בבוקר, רואה את הקמטים ואומרת לעצמי, וואו, מה קורה פה? אבל זה בסדר. אני מקבלת את זה".

   

  יכול להיות שבעוד כמה שנים תשני את דעתך?

  "לא, אני נחרצת. הייתי כמה פעמים בייעוץ, וברגע שאמרו לי: 'את צריכה להזריק קצת פה וקצת שם ואחר כך תחזרי לתיקון', הבנתי שזה לא בשבילי. ברגע שיש שימוש במילה 'תיקון', זה לא מדבר אליי. אני לא רוצה שיתקנו אותי, לא רוצה שישפצו אותי".

   

  כשאת רואה נשים שכן מזריקות, זה מפריע לך?

  "ברוב המקרים כן, בייחוד כשמדובר בצעירות. יש לי ילדה בת ‭ 13‬ וחשוב לי להעביר מסר גם בבית, שאנחנו מקבלות את מה שיש באהבה. גם לי קורה שאני קמה בבוקר, רואה את הקמטים ואומרת לעצמי, וואו, מה קורה פה? אבל זה בסדר. אני מקבלת את זה".

   

  מיקי ממון. "לא רוצה שייקחו ממני את ההבעה שלי ואת הגיל שלי" (צילום: איתן טל הפקה וסטיילינג: לימור ריחאנה)
   מיקי ממון. "לא רוצה שייקחו ממני את ההבעה שלי ואת הגיל שלי"(צילום: איתן טל הפקה וסטיילינג: לימור ריחאנה)

    

   יש נשים שיגידו – טוב, היא גבוהה, היא יפה, היא מרשימה, קל לה לדבר. אולי זה לגיטימי שאישה ממוצעת מרגישה אחרת ממך?

   "זה מאוד אישי, אני לא נושאת פה איזשהו דגל. אני יכולה להבין נשים שזה עושה להן טוב. בחורות צעירות שמשפצות את עצמן למוות, את זה אני לא יכולה להבין. זו התעסקות מיותרת ושעבוד מיותר".

    

   "לאורך זמן זה מתחיל להיראות מעוות "

   נטלי עטיה (‭,(45‬ שחקנית, דוגמנית וכיום סטודנטית לפסיכולוגיה, מתקשה להבין את המאבק בסימני הגיל: "אנחנו לא יכולים לחזור אחורה. לא רגשית, לא שכלית ולא חיצונית. אז למה להיאבק במשהו שהוא אבוד מראש? כשהקמתי את אתר האינטרנט שלי קראתי לו ‭ ,NAYA‬ ראשי תיבות של ‭ .Naturally As You Are‬ טבעית כמו שאת".

   נטלי עטיה: "ברור שהייתי רוצה להיראות כמו שנראיתי בגיל ‭ ,20‬ אבל זה נגמר. בסופו של דבר גם ההזרקות והמילויים לא נראים טוב"

    

   יש נשים שבוטוקס משפר להן את מצב הרוח.

   "כשלא נוח לי עם עצמי, אני מעדיפה להיכנס פנימה ולשאול את השאלות במקום לתקן משהו חיצוני. ברור שהייתי רוצה להיראות כמו שנראיתי בגיל ‭ ,20‬ אבל זה נגמר. בסופו של דבר גם ההזרקות והמילויים לא נראים טוב. בהתחלה את רואה אישה רעננה, אבל לאורך זמן זה מתחיל להיראות מעוות, אותה אישה מאבדת את המודעות כי היא לא שמה לב, ואנשים שלא ראו אותה הרבה זמן מבחינים שמשהו נראה לא טבעי, פלסטיקי, לא אותנטי. וכשאנחנו לא אותנטיים אנחנו מאבדים המון מהיופי של החיים".

    

   ניסית להזריק פעם?

   "מעולם לא ניסיתי. ברור שזה לא קל והרבה פעמים מתחשק לנו להעלים את סימני הגיל, אבל אני מעדיפה ללכת לטיפול פסיכולוגי שיעזור לי להשלים עם המצב הקיים". 

    

   נטלי עטיה. "מעדיפה ללכת לטיפול פסיכולוגי שיעזור לי להשלים עם המצב הקיים" (צילום: עדו לביא)
    נטלי עטיה. "מעדיפה ללכת לטיפול פסיכולוגי שיעזור לי להשלים עם המצב הקיים"(צילום: עדו לביא)
     

     

    יצא לך לחוות אפליה על בסיס גיל? את מרגישה שיש איזשהו לחץ שנובע מאייג'יזם?

    "אני לומדת עכשיו באקדמיה עם סטודנטים הצעירים ממני ב-‭20‬ שנה ומעולם לא הרגשתי את זה. בדרך כלל הפער מתבטא בידע טכנולוגי, ולי אין בעיה כזאת כי החלטתי לשלוט בתחום הזה ואין אפליקציה שלא אדע לתפעל אותה. זה עניין של בחירה. זה אולי נשמע פלצני, אבל המפתח להרבה דברים בחיים הוא למצוא משמעות. אני מצאתי בגיל מאוחר את הלימודים, התאהבתי בהם, מצאתי משמעות ואני הרבה פחות מסתכלת במראה".

     

    את משקיעה בטיפוח בדרכים אחרות שלא כוללות מזרקים?

    "אני הולכת לקוסמטיקאית פעם בשלושה חודשים, משתמשת בקרמים שהיא נותנת לי, וזהו. אני שואפת לשמוח, זה תמיד עושה טוב לוודג'. שכל אחד יעשה מה שטוב לו, בסופו של דבר כשאישה מרגישה בטוחה בעצמה וטוב לה, זה מה שחשוב".

     

    "החוויה הכי כואבת שהייתה לי"

    מתניה בר שלום (62), שחקנית ומטפלת הוליסטית מאליכין שבעמק חפר, התנסתה פעם אחת בהזרקות באזור הפה והחליטה שלעולם לא עוד. "עד לפני כמה שנים עישנתי, והיו לי קמטי הסיגריות המגעילים האלו סביב השפתיים", היא מספרת. "אז אמרתי לעצמי, סבבה, נלך להזריק לשם חומצה. זה היה לגמרי רעיון שלי, היה לי קשה מאוד לראות את הקמטים האלה".

    "צבעתי אולי פעמיים בחיים. אני מקבלת הרבה תגובות על השיער, כולן אומרות לי כמה זה יפה ואני אומרת להן – גם אתן יכולות"

     

    מה בטיפול הזה גרם לך לעבור צד ולהיות פרו-אייג'ינג?

    "ההזרקות היו כואבות מאוד. אני אישה שעברה ‭ 11‬ ניתוחים וזו החוויה הכי כואבת שהייתה לי. התוצאה הייתה מבאסת – הלסת שלי ממילא בולטת, ופתאום היא נראתה בולטת עוד יותר. הקמטים אכן השתטחו קצת, ואחרי שזה נספג ונעלם ניגשתי שוב להזריק וזו הייתה טעות גדולה. החומר לא נספג באופן שווה ובמקום להעלים את הקמטים זה הוסיף לי קמט אחד מאוד בולט שלא נעלם עד היום. בקיצור, זהו, לא יהיה יותר. אני אוהבת את הפנים שלי כמו שהן. אני משקיעה בטיפוח, יש לי קוסמטיקאית מעולה ואני משתמשת בחומרים טובים וטבעיים, וגם התחלתי לקחת כמוסות קולגן שהשפיעו מאוד לטובה על העור".

     

     

    מתניה בר שלום. "לעומת חברותיי שצובעות, השיער שלי הרבה יותר מלא ובריא" (צילום: ניר סלקמן)
     מתניה בר שלום. "לעומת חברותיי שצובעות, השיער שלי הרבה יותר מלא ובריא" (צילום: ניר סלקמן)

      

     אז בכל זאת את מנסה לשמר את המראה הצעיר.

     "האג'נדה שלי היא להיראות טוב ללא זריקות. התחלתי את קריירת המשחק בגיל מאוחר, ומאז המודעות שלי עלתה, כי הפנים שלי הן חלק מהעבודה. אבל אני לא אוהבת את המראה המוזרק. מטורף בעיניי לראות אישה בת ‭ ,70‬ שאני יודעת שהיא בת ‭ ,70‬ ובאופן מלאכותי היא נראית צעירה יותר. יש בזה משהו שקשה לי לקבל אותו, וזה גרוע יותר מלצבוע את השיער כי הטיפולים האלה פולשניים. זה כמו שתלי הסיליקון, שבעבר לא ידעו מה הן ההשלכות בשימוש בהם. גם לגבי הזריקות אנחנו לא באמת יודעות מה הן ההשלכות. היום אני אוהבת את הפנים שלי כמו שהן, ויש לי קמטים אבל זה לא מפריע לי. אני שמחה עם הפנים שלי".

      

     גם השיער הלא צבוע שלך הוא די חריג בנוף.

     "נכון. צבעתי אולי פעמיים בחיים. אני מקבלת הרבה תגובות על השיער, כולן אומרות לי כמה זה יפה ואני אומרת להן – גם אתן יכולות, והן אומרת שזה לא ייראה יפה כמו שזה נראה עליי. זו שטות כמובן. השיער הוא המסגרת של הפנים, הוא אנחנו, וברגע שאנחנו צובעות זה לא באמת אנחנו. אני מכבדת את הבחירה של כל אחת, אבל נראה לי משונה שאישה שרוצה לשפר לעצמה את מצב הרוח הולכת למספרה. זה הזוי בעיניי, ואני חייבת לציין שלעומת חברותיי שצובעות, השיער שלי הרבה יותר מלא ובריא. בשנים האחרונות אני רואה יותר ויותר נשים שהפסיקו לצבוע".

      

     "נראיתי כמו דונלד דאק"

     "אני מתגאה בזה שהכל אצלי טבעי, מלבד השיער שלי שהוא אמירה", אומרת יוספה ברק (49),‬ יועצת תקשורת ואשת יחסי ציבור ממזכרת-בתיה. "אני לא משתמשת בכימיקלים, לא מעשנת, לא שותה אלכוהול, וכנראה זה שמר עליי והשאיר אותי צעירה כי תמיד נדהמים כששומעים בת כמה אני. לאחרונה עשיתי בפעם הראשונה טיפול בכתמי פיגמנטציה, כי היו לי כתמים כהים שהפריעו לי מאוד, אבל את הקמטים אני אוהבת".

     יוספה ברק: "פלסטיקאי שהיה לקוח שלי החליט פעם לפנק אותי ולעבות לי את השפתיים. ממש לא רציתי אבל הוא לחץ עליי, וזה היה מזעזע. זה כאב לי יותר מהלידה, וילדתי בלי אפידורל"

      

     התנסית פעם בהזרקות אסתטיות?

     "פלסטיקאי שהיה לקוח שלי החליט פעם לפנק אותי ולעבות לי את השפתיים. ממש לא רציתי אבל הוא לחץ עליי, וזה היה מזעזע. זה כאב לי יותר מהלידה, וילדתי בלי אפידורל. אלה כאבי תופת כי זו רקמה מאוד עדינה, ממש ברחתי לו מהמיטה. הוא התחנן לסיים את המזרק ולא הסכמתי. אחרי הטיפול נראיתי כמו דונלד דאק, זה היה גועל נפש ולמזלי זה התמוסס מהר מאוד. זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה".

      

     במסגרת העבודה שלך את מקדמת גם מרפאות אסתטיקה ורופאים שמזריקים בוטוקס. אין לך בעיה עם זה?

     "אני מאמינה בחיה ותן לחיות. מי שרוצה להזריק, בבקשה. אני מסתייגת מהגזמות, אבל שכל אחת תעשה מה שהיא רוצה. הטיפולים האלה מאוד זמינים לי בגלל העבודה שלי, אבל אני לא נמשכת לזה. לפני שבועיים פנה אליי פלסטיקאי וביקש ממני להיות דוגמנית הזרקות שלו, וסירבתי. אני לא אוהבת את המראה המוזרק ואני לא רוצה להחדיר חומרים זרים לגוף".

      

     יוספה ברק. "אשמח אם יזהו את גילי, כי היום מתחילים איתי רק גברים בני ‭ "32 (צילום: יוספה ברק)
      יוספה ברק. "אשמח אם יזהו את גילי, כי היום מתחילים איתי רק גברים בני ‭ "32 (צילום: יוספה ברק)

       

      אמרת שאומרים לך שאת נראית צעירה מגילך, אולי בגלל זה את לא מרגישה את הלחץ הזה והצורך להזריק?

      "השאלה היא מה קדם למה, הביצה או התרנגולת. השאלה היא אם אני נראית שמורה כי לא התפתיתי לטיפולים ולאורח חיים לא בריא, ואני מניחה שגם לגנטיקה יש משמעות. מי שרוצה שתעשה, אותי זה לא מושך. אנחנו לא באמת הולכים ונהיים צעירים יותר, זו אשליה. את עובדת רק על עצמך".

       

      יכול להיות שבעתיד תשני את דעתך?

      "אני ריאלית ואני תמיד שומרת לעצמי את הזכות לשנות את דעתי. אם יהיה לי איזשהו עיוות אסתטי קשה בפנים, אולי אני אעשה משהו. כרגע אני לא רואה את זה קורה. אני רוצה להיות מבוגרת עם קמטים, ואני אשמח אם יזהו את גילי, כי היום מתחילים איתי רק גברים בני ‭ ."32 ‬

       

      את מרגישה סביבך שמגמת הפרו-אייג'ינג צוברת תאוצה?

      "אנחנו עדיין לא שם, זה מאוד בחיתוליו. לדעתי, אנחנו אפילו לא מבינים מה זה פרו-אייג'ינג. אם סמדר גנזי לא הייתה חברה שלי בפייסבוק, לא הייתי ערה לתופעה, ואני באה מתחום הביוטי".  

       

      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד