קרן שחם המציאה את עצמה מחדש: "יודעת להתמודד עם חשיפה היום"

ב-2011 נכנסה נערת ישראל לשעבר לווילה סגורה במשך 100 ימים, כדי לזכות במיליון שקל. היום היא מאפרת שצוחקת על הכל מהסגר, גם כשהיא סובלת משלבקת חוגרת

איתי יעקב

|

30.04.20 | 09:14

"כל החיים השתמשתי בהומור. אני לא רוצה שיחשבו שאני מתלוננת – אבל הדבר הראשון שחושבים ביחס לנשים יפות זה שכנראה אין הרבה מעבר. ואצלי, הדבר הראשון שעשיתי היה לשלוף את ההומור. פתאום הסתכלו עליי אחרת". קרן שחם (צילום: ערן לוי)
"כל החיים השתמשתי בהומור. אני לא רוצה שיחשבו שאני מתלוננת – אבל הדבר הראשון שחושבים ביחס לנשים יפות זה שכנראה אין הרבה מעבר. ואצלי, הדבר הראשון שעשיתי היה לשלוף את ההומור. פתאום הסתכלו עליי אחרת". קרן שחם (צילום: ערן לוי)
"הגיע גל התגובות לסרטונים מבנות שכלל לא הכרתי. זה לא כיף שמישהו נפגע ממני, כי זאת לא היתה המטרה. אני בעצמי בלוגרית והראשונה שאני צוחקת עליה היא אני. אבל תוך כדי צפייה בסרטוני התגובה האלה, הבנתי שיש כאן ניתוק מוחלט מהמציאות" (צילום: ערן לוי)
"הגיע גל התגובות לסרטונים מבנות שכלל לא הכרתי. זה לא כיף שמישהו נפגע ממני, כי זאת לא היתה המטרה. אני בעצמי בלוגרית והראשונה שאני צוחקת עליה היא אני. אבל תוך כדי צפייה בסרטוני התגובה האלה, הבנתי שיש כאן ניתוק מוחלט מהמציאות" (צילום: ערן לוי)
"כשיצאתי מהריאליטי הייתי ילדה בת 25. גב ואני זכינו כזוג, אבל מהר מאוד הוא נעלם. הייתי ילדה שבורת לב. לא היו לי את הכלים להתמודד עם ההתעניינות המטורפת" (צילום: ערן לוי)
"כשיצאתי מהריאליטי הייתי ילדה בת 25. גב ואני זכינו כזוג, אבל מהר מאוד הוא נעלם. הייתי ילדה שבורת לב. לא היו לי את הכלים להתמודד עם ההתעניינות המטורפת" (צילום: ערן לוי)

בתחילת אפריל פרסמה המאפרת קרן שחם סרטון פרודי על בלוגריות בעידן הקורונה, ראשון בסדרה של ארבעה שפורסמו עד היום. יש בהם את כל המרכיבים לסיפור ויראלי מוצלח: הומור מושחז, אינטליגנציה, מקוריות ויכולת להסתכל לקורונה ישר בעיניים. או במילה אחת: אותנטיות. בזמן שקולגות אחרות הסתבכו בקליעת חלת מפתח והכנת מסכת פנים ביתית מכורכום – קרן שחם המציאה את עצמה מחדש.

 

כמו אמנית לחימה מיומנת, זה קרה בעזרת השימוש גם בכוחו של היריב. שורה של אינסטגרמריות צעירות, רובן בשנות ה-20 לחייהן, לא אהבו את הטון הפרודי וראו בסרטונים מפגן מזלזל כלפי עבודתן הקשה. או כפי שהצהירה הבלוגרית הצעירה עינב כהן: אף אחד לא מעריך את העובדה שהיא ישנה שלוש שעות בלילה כדי לצלם סרטונים ולהגיב לעוקבות.

 

 

שחם עצמה הופתעה מעוצמת התגובות השליליות, שכן הסרטונים שלה התייחסו לתופעה עכשווית המתקיימת ברשתות החברתיות ולא הופנו כלפי יוצרי תוכן ספציפיים. "כולם הפכו לבלוגרים בתקופה הזאת: אחת מכינה עוגייה מגרנולה עם חמוציות, אחרת יוצרת חולצה מציפית, וכולם עורכים את זה בהילוך מהיר עם מוזיקה מגניבה. נוצר כאן מצב של עודף סרטונים עם תוכן זהה", היא אומרת בסרקזם בראיון ל-Xnet, "ואז הגיע גם גל התגובות לסרטונים מבנות שכלל לא הכרתי. זה לא כיף שמישהו נפגע ממני, כי זאת לא היתה המטרה. אני בעצמי בלוגרית והראשונה שאני צוחקת עליה היא אני. אבל תוך כדי צפייה בסרטוני התגובה האלה, הבנתי שיש כאן ניתוק מוחלט מהמציאות. יש מיליון מובטלים במדינה בזמן שיש אנשים שחושבים שהם מרכז העולם. אבל לא ממקומי לחנך אותן".

 

 

מה יקרה ברשת, לדעתך, כשהסגר יסתיים לגמרי?

"תופעת הבלוגרים המרובים שהחלה בתקופת הקורונה תיעלם ואנשים יחזרו לחיים הקודמים שלהם. להיות אינסטבלוגר זה לא להעלות פעם בשבוע סרטון של הכנת עוגיות, זאת עבודה לכל דבר וצריך להשקיע בה. תוכן חייב לכלול אחד משלושת המ"מים: מצחיק, מקורי ומשעשע. אנחנו לא יכולים רק להיות עבדים של האלגוריתם. לכן אני מאוד-מאוד מקווה שיהיה יותר דגש על אותנטיות וייחודיות. אחת הבלוגריות שאני מאוד אוהבת היא ליבי נחימובסקי מהעמוד 'ליבי לנד'. אנחנו מגיעות משני עולמות רחוקים: אני רווקה תל אביבית, היא חרדית ואם לשישה ילדים – אבל התוכן שלה נגע בי. לא נתקלתי בתוכן שכה הסעיר את עולמי: צחקתי ודמעתי איתה יחד".

 

קרן שחם מייצגת את ישראל בתחרות מיס עולם ב-2005 (צילום: China Photos/GettyimagesIL)
  קרן שחם מייצגת את ישראל בתחרות מיס עולם ב-2005(צילום: China Photos/GettyimagesIL)

   

  את ההומור, היא מספרת בדרכה המרירה-מתוקה, גילתה בגיל חמש. הוריה נסעו לחופשה בחו"ל וסבתהּ ואחותה הגיעו לשמור עליה. "סבתא שלי חלתה אז בסרטן בפעם הראשונה (היא ניצחה את הסרטן שלוש פעמים) וישנו יחד במיטה נפתחת. בלילה, לפני שהיא נכנסה למיטה, היא הסירה את כיסוי הראש, ובאותם ימים היא עברה טיפולים כימותרפיים והיתה ללא שיער", היא מגוללת בחופשיות סיפור שלאחרים היה עלול להישמע כטאבו: "אני ממש זוכרת שהסתכלתי עליה ואמרתי: קופיקו. זה הפך לבדיחה משפחתית לאורך כל המחלה. סבתא שלי ואחותה צחקו מזה עד דמעות. במגיפה הזאת קיבלתי עוד תזכורת לכמה הומור חשוב".

   

  הומור זה כוח. עד כמה השתמשת בו?

  "כל החיים השתמשתי בהומור. אני לא רוצה שיחשבו שאני מתלוננת – אבל הדבר הראשון שחושבים ביחס לנשים יפות זה שכנראה אין הרבה מעבר. ואצלי, הדבר הראשון שעשיתי היה לשלוף את ההומור. פתאום הסתכלו עליי אחרת. כשיצאתי מהריאליטי, צוות ההפקה אמר לי: 'בהתחלה חשבנו שבאת על תקן הברמנית הכוסית, ואחרי שבועיים התחלת לפרוח'. כנראה שיש תהליך שאני צריכה לעבור כדי שזה יצא. בסיטואציות פחות נינוחות אני עדיין שקטה".

   

  "ההבדל המרכזי בין עכשיו לריאליטי הוא שבסוף הסגר ההוא היה פרס של מיליון שקל. ככל שאתה נשאר יותר זמן בריאליטי, אתה מגיע רחוק יותר. כאן אתה רק רוצה שזה ייגמר" (צילום: ערן לוי)
   "ההבדל המרכזי בין עכשיו לריאליטי הוא שבסוף הסגר ההוא היה פרס של מיליון שקל. ככל שאתה נשאר יותר זמן בריאליטי, אתה מגיע רחוק יותר. כאן אתה רק רוצה שזה ייגמר" (צילום: ערן לוי)

    

   "הייתי ילדה שבורת לב"

   ב-15 השנים האחרונות מנהלת שחם, 33, יחסים מורכבים בין הבמה לאחורי הקלעים, בין הצורך להתפרסם ברשת כאחת המשפיעות בתחום היופי לרצון באנונימיות. בשנת 2005 היא זכתה בתואר נערת ישראל ושש שנים לאחר מכן זכתה יחד עם בן זוגה דאז, גב פשטי, בריאליטי "הדור הבא 24/7". הזוגיות הטלוויזיונית נמסה מהר לאור המציאות שמחוץ לווילה, ושחם נעלמה מבחירה מהרדאר התקשורתי. מי שהיתה אז ב"סגר" ריאליטי של 100 ימים, לא מתרגשת מחודש וחצי עם קוקו ופיג'מה בבית.

    

   "כשיצאתי מהריאליטי הייתי ילדה בת 25, היום אני יודעת להתמודד עם חשיפה", היא אומרת, "גב ואני זכינו כזוג, אבל מהר מאוד הוא נעלם. הייתי ילדה שבורת לב. לא היו לי את הכלים להתמודד עם ההתעניינות המטורפת. היה פער גדול בין כמה שאמרו לנו שהתוכנית הצליחה – והיא לא הצליחה, בלשון המעטה – לבין האופן שבו הכירו אותי ברחוב. זה בלבל אותי נורא. מתוך הניסיון המר הזה, בחרתי להיעלם מאחורי הקלעים. זאת היתה תקופה סוערת מאוד, אבל היום אני במקום אחר. אני בזוגיות יציבה כבר שבע שנים ומעוצבת אישיותית. יש לי כלים להתמודד עם חשיפה וביקורת".

    

   "במגיפה הזאת קיבלתי עוד תזכורת לכמה הומור חשוב". עם אלי פיניש ב-2006 (צילום: כפיר חרבי)
    "במגיפה הזאת קיבלתי עוד תזכורת לכמה הומור חשוב". עם אלי פיניש ב-2006(צילום: כפיר חרבי)

     

    כיסא המפלט מהריאליטי היה להפוך למאפרת. למרות שחלמה להיות שחקנית, היא זיהתה הזדמנות ועניין בתחום האיפור. בשנים האחרונות החלה לפרסם ביוטיוב ובאינסטגרם סרטוני הדרכות יופי עם עשרות אלפי צפיות, שמועברים בשפה נגישה, מקצועיות, וגם בגלגולי עיניים מצחיקים לפעמים. לא פלא שהמעבר שלה לסדרת סרטוני הקורונה היה חלק. "אני לא יודעת לעשות דברים באופן מאולץ ומזויף, והיה נראה לי קצת מוזר כל היום להתעסק באיפור באינסטגרם, כשבעצם אני יושבת על הספה עם קוקו בלוף ואותה פיג'מה כבר חודש", היא אומרת, "רציתי להראות את המציאות כפי שהיא. כמו כולם, חשבתי שאנצל את הזמן כדי ללמוד משהו חדש כמו פוטושופ, לכתוב ספר ילדים ולעשות את כל מה שחלמתי לעשות. בפועל, כמו כולם, ראיתי נטפליקס על הספה ושתיתי".

     

    דבר אחד הסתירה שחם מהעוקבות לאורך החודש החולף: מחלת שלבקת חוגרת שבה נדבקה בתחילת הבידוד. זה התחיל בכאבים שחשה בצדו הימני של הגוף ופריחה שהופיעה בהמשך. היא סבלה מכאבים עזים, אך רק לאחר מספר ימים פנתה למוקד של קופת החולים לזיהוי המחלה, בעקבות שיחה עם העוקבות שלה באינסטגרם. "בהתחלה חשבתי שזה שריר תפוס, אז מרחתי וולטרן. הפריחה המשיכה, אז חשבתי שאני אלרגית לוולטרן ומרחתי משחה אחרת", היא מספרת, "נתנו לי עצות כמו לעשות אמבטיה עם קוואקר, ואשכרה ישבתי באמבטיה עם קוואקר והתפללתי שזה יעזור, אבל לא היה שום שינוי. עוקבת אחרת המליצה לי לשתות מיץ סלרי, מה שסיקרן אותי, ואז ראיתי תצלום של פריחה שהיא העלתה והבנתי שיש שוני בין המחלות שלנו והפריחה שלי קיצונית בהרבה. היא ממש הצילה אותי".

     

    "לשלבקת חוגרת יש את יחסי הציבור הכי גרועים, כי כמו כולם חשבתי שזו מחלה של קשישים, אבל בעקבות שיחות עם חברים הבנתי שהיא תוקפת גם צעירים, בעיקר אנשים שחלו בילדותם באבעבועות רוח ונושאים את הנגיף בצורה רדומה", היא ממשיכה. "בתחילת הבידוד היו ימים שבקושי יכולתי לזוז, כך שהאסקפיזם היחיד כדי לא לחשוב על זה ולרחם על עצמי היה לפתוח את הסטורי ולצחוק על סיטואציות". לאחר תרופות והחלמה היא עדיין סובלת מעט מפגיעה בעצבים, תופעה שצפויה לחלוף בהמשך. "לא מספיק מדברים על המחלה הזאת. מתברר שהיא לא נדירה כמו שחושבים וגם לא תוקפת רק אנשים מבוגרים".

     

    "כמו כולם, חשבתי שאנצל את הזמן ללמוד משהו חדש כמו פוטושופ, לכתוב ספר ילדים ולעשות את כל מה שחלמתי לעשות. בפועל, כמו כולם, ראיתי נטפליקס על הספה ושתיתי" (צילום: ערן לוי)
     "כמו כולם, חשבתי שאנצל את הזמן ללמוד משהו חדש כמו פוטושופ, לכתוב ספר ילדים ולעשות את כל מה שחלמתי לעשות. בפועל, כמו כולם, ראיתי נטפליקס על הספה ושתיתי"(צילום: ערן לוי)

      

     אם להסתמך על האינסטגרם שלה, שחם מחלקת את הבידוד לשניים: תוכן שכולל גם שידורים חיים עם חברות סמי-מפורסמות, כמו עדי רונן שנזקקה לאיפור מהיר לקראת השתתפות בתוכנית טלוויזיה השבוע, ושתייה של אלכוהול. לפעמים היא שותה כבר מהצהריים, לפעמים בשקיעה, תלוי במצב הרוח וביום. לאחרונה, עם "החזרה לשגרה" המדומיינת, היא גם מנצלת את הפלטפורמה להעלאת המודעות לתעשיית האירועים שנפגעה קשות מהקורונה. נכון להיום, טרם ידוע מתי ישובו להתקיים חתונות, עיקר פרנסתה של שחם.

      

     "בהתחלה הייתי מהאופטימיות והאמנתי שהאירועים יחזרו ביוני, אבל הדיבור הוא שהשוק יישאר משותק עד ספטמבר. 'החזרה לשגרה' הזו שכולם מדברים עליה לא קרובה אלינו", היא אומרת. בסרטון שפרסמה השבוע הוסיפה: "אני שמחה עבור חבריי בעלי העסקים שיש להם חלל קטן ויכולים לעבוד, מוגנים במסכות, שזה קשה מאוד במקצועות שלנו. נראה כי למקבלי ההחלטות אין הבנה איך זה להיות שעות ארוכות עם מסכה".

      

     איך את חושבת שענף האיפור ייראה ביום שאחרי?

     "אני מאמינה שהמכירות אונליין וסרטוני איפור יתחזקו, כי לא יתאפשר ללכת למאסטר קלאס של מאפרים ומאפרות. בעיקר נצטרך לחשוב מחוץ לקופסה. אין דבר רע בזה שיהיו חתונות קצת יותר צנועות וקטנות, או כמו שאמא שלי אמרה לי: קרן, כלה שמתחתנת מול מאה איש רוצה להיראות במיטבה באותה מידה כמו כלה שמתחתנת מול 500 איש".

      

     "אין דבר רע בזה שיהיו חתונות קצת יותר צנועות וקטנות, או כמו שאמא שלי אמרה לי: קרן, כלה שמתחתנת מול מאה איש רוצה להיראות במיטבה באותה מידה כמו כלה שמתחתנת מול 500 איש" (צילום: ערן לוי)
      "אין דבר רע בזה שיהיו חתונות קצת יותר צנועות וקטנות, או כמו שאמא שלי אמרה לי: קרן, כלה שמתחתנת מול מאה איש רוצה להיראות במיטבה באותה מידה כמו כלה שמתחתנת מול 500 איש" (צילום: ערן לוי)

       

      ובתור מישהי שכבר היתה נעולה בעבר בבית במשך 100 ימים, איך הסגר הזה עבורך?

      "בהתחלה בריאליטי אתה בהלם: מה, כך תיראה השגרה שלי עכשיו בכל בוקר עם הקפה? אבל יש שלב שבו לאט-לאט זה נהיה טבעי. אתה שוכח מה היה קודם. אנחנו יצורים סתגלניים, וכשזה ייגמר נצטרך ללמוד לעשות קפה של חצי שעה ולא של שעתיים. ההבדל המרכזי הוא שבסוף הסגר ההוא היה פרס של מיליון שקל. ככל שאתה נשאר יותר זמן בריאליטי, אתה מגיע רחוק יותר. כאן אתה רק רוצה שזה ייגמר. אף אחד לא רוצה להישאר האחרון".

       

      בתמונות: עיצוב שיער: עדן ירושלמי | איפור: קרן שחם לסולו

       

        

       ומה גילינו על יאנה גור בלי איפור מול המראה?

       יאנה גור מול המראה: "לא עצרתי לשאול את עצמי מה אני באמת אוהבת". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)
       יאנה גור מול המראה: "לא עצרתי לשאול את עצמי מה אני באמת אוהבת". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד