פרחים פורצים מהמדבר: בית מכולות למפיק סרטים בפארק ג'ושוע טרי

הכי רחוק מהסגר: בית מגורים פוטוגני שעשוי מ-20 מכולות יוקם על מדרון טרשים, ממש ליד הכניסה לפארק המפורסם במדבר מואהבי בקליפורניה

מיכאל יעקובסון

|

14.04.20 | 10:04

כל מכולה הוצבה בהסטה, כך שהן נראות כפורצות מאותה נקודת מגוז ומעניקות לבית את ייחודו – כמו גם פרטיות לכל חדר - ולכל אחת מהן שימוש שונה (צילום: Joshua Tree Renders)
כל מכולה הוצבה בהסטה, כך שהן נראות כפורצות מאותה נקודת מגוז ומעניקות לבית את ייחודו – כמו גם פרטיות לכל חדר - ולכל אחת מהן שימוש שונה (צילום: Joshua Tree Renders)
הגוון השולט הוא לבן בוהק. הספות של רון ארד, שמופיעות בהדמיות, אינן מקריות: האדריכל עבד אצלו (צילום: Joshua Tree Renders)
הגוון השולט הוא לבן בוהק. הספות של רון ארד, שמופיעות בהדמיות, אינן מקריות: האדריכל עבד אצלו (צילום: Joshua Tree Renders)
פינת האוכל הצמודה למטבח. לכל אחד חדר רחצה צמוד (צילום: Joshua Tree Renders)
פינת האוכל הצמודה למטבח. לכל אחד חדר רחצה צמוד (צילום: Joshua Tree Renders)
הדלתות החוצצות בין שלוש הסוויטות לבין החלקים הציבוריים אינן סטנדרטיות. הן עוצבו כקירות נעים על ציר, באופן שממדי החדר משתנים בתנועה פשוטה, לכדי יצירת אינטימיות או פתיחות במידה הרצויה (צילום: Joshua Tree Renders)
הדלתות החוצצות בין שלוש הסוויטות לבין החלקים הציבוריים אינן סטנדרטיות. הן עוצבו כקירות נעים על ציר, באופן שממדי החדר משתנים בתנועה פשוטה, לכדי יצירת אינטימיות או פתיחות במידה הרצויה (צילום: Joshua Tree Renders)

"לקוח שלי מלוס אנג'לס נסע עם חברים לראות חלקה ששייכת לו סמוך לפארק הלאומי Joshua Tree", מספר האדריכל ג'יימס וויטאקר. "בעודם חוצים את הנוף הצחיח והסלעים הבולטים, אמרה אחת החברות, 'אתה יודע מה ייראה כאן נהדר?' ופתחה את הלפטופ כדי להציג תצלום שראתה ברשת. זאת הייתה הצעה לבניין משרדים בגרמניה, שעיצבתי לפני כמה שנים אך מעולם לא נבנה. בפעם הבאה שהלקוח הגיע ללונדון, הוא יצר איתי קשר וביקש להיפגש".

 

הלקוח התגלה כמפיק סרטים, שלשמחתו של וויטאקר התגלה כאדם שמוכן לאמץ פתרונות יצירתיים – לקוח חלומי בעבור כל אדריכל.

 

וויטאקר (James Whitaker) התנסה בהסבת מכולות ישנות למבנים, בעיצוב עדכני שמתאפיין בפירוק דפנות תוך הותרת השלד בלבד, תוך שימוש בלוחות סולאריים להפקת חשמל עצמית. את הניסיון הוא יישם בבית שהוא הציע לאותו מפיק, שמחזיק בשטח בן 90 דונם במדבר מוהאבי (Mojave Desert), פחות משני קילומטרים מהכניסה לפארק המפורסם. ההדמיות המשובחות שלו מתעתעות במתבונן, כך שנדמה כי מדובר בבית שכבר נבנה.

 

מכולות זה לא זול

 

למכולות הפלדה, שהומצאו באמצע שנות ה-50 ומהוות כיום 90% משוק השינוע הימי, יש תוחלת חיים קצרה יחסית, ולאחר מכן הן נמכרות בתעריף מוזל לשימושים אחרים. השלד החזק ואפשרות השינוע המהיר מהווים יתרונות ברורים, שהמריצו אדריכלים (לא רבים) להשמיש אותן מחדש כמבני מגורים, תעשייה או משרדים.

 

לא מדובר בתהליך זול במיוחד. יש צורך בהחלפת הדפנות לצורך בידוד, בשילוב מערכות חשמל, מים וביוב, בהכנת רצפה נוחה ובפריצת חלונות ודלתות. המידות הקבועות של המכולות מציעות דגם מוארך בלבד, שאינו מזכיר את ממדיו של חדר טיפוסי, שהוא מרובע בדרך כלל. לכן, נוהגים להרחיב את השטח באמצעות הצמדת שתי מכולות זו לזו; גם הטיפול בפתרון הזה מייקר עלויות. בארץ בוצעו כמה פרויקטי מגורים ממכולות. הבולטים בהם היו מעונות הסטודנטים שהקימה "עמותת איילים" בלוד ובשדרות, באמצע העשור הקודם.

 

בונים את מעונות הסטודנטים בשדרות ממכולות (צילום: אביעד בר נס)
  בונים את מעונות הסטודנטים בשדרות ממכולות(צילום: אביעד בר נס)

  המפעל הישראלי שנבנה מ-42 מכולות:

   

  לחצו על התצלום כדי לראות את הפרויקט בקרית גת (צילום: דור נבו)
  לחצו על התצלום כדי לראות את הפרויקט בקרית גת (צילום: דור נבו)


   

  כל חלקי הבית נראים מנקודה אחת

   

  וויטאקר ממקם את הבית על מדרון של גבעה, כך שנדמה שהבית פורץ מתוך האדמה. השטח הבנוי הוא 200 מטרים רבועים, שכוללים סלון גדול, מטבח ושלושה חדרי שינה עם חדרי רחצה צמודים. במקום מסדרון טיפוסי, יש אולם מרכזי שאליו מקושרים כל האגפים, וכך אפשר לראות את כל חלקי הבית מנקודה אחת.

   

  הדלתות החוצצות בין שלוש הסוויטות לבין החלקים הציבוריים אינן סטנדרטיות. הן עוצבו כקירות נעים על ציר, באופן שממדי החדר משתנים בתנועה פשוטה, לכדי יצירת אינטימיות או פתיחות במידה הרצויה. מול הסלון נקבעו דלתות זכוכית רחבות, המקשרות אל חצר חיצונית המרוצפת בדק של עץ, ושבשוליה משתלב בין הסלעים ג'קוזי להנאת המשתכשכים.

   

  ימוקמו בהסטה הצידה ולמעלה (צילום: Joshua Tree Renders)
   ימוקמו בהסטה הצידה ולמעלה(צילום: Joshua Tree Renders)

   החדרת אור שמש והשגת פרטיות בו בזמן (צילום: Joshua Tree Renders)
    החדרת אור שמש והשגת פרטיות בו בזמן(צילום: Joshua Tree Renders)

    אין מסדרון, אלא אולם מרכזי שמקשר לכל האגפים (צילום: Joshua Tree Renders)
     אין מסדרון, אלא אולם מרכזי שמקשר לכל האגפים(צילום: Joshua Tree Renders)

     חדר שינה. משמאל חדר הרחצה, הכולל אמבטיה עם מבט אל הנוף. אין חשש ממציצנים, הואיל ובעל הנכס מחזיק כאן בכל השטח - והוא ענק (צילום: Joshua Tree Renders)
      חדר שינה. משמאל חדר הרחצה, הכולל אמבטיה עם מבט אל הנוף. אין חשש ממציצנים, הואיל ובעל הנכס מחזיק כאן בכל השטח - והוא ענק(צילום: Joshua Tree Renders)

       

      כל מכולה הוצבה בהסטה, כך שהן נראות כפורצות מאותה נקודת מגוז ומעניקות לבית את ייחודו – כמו גם פרטיות לכל חדר - ולכל אחת מהן שימוש שונה. 14 מהמכולות מונחות באופן אופקי ומשמשות את החדרים; שש נוספות הוטו בזווית כלפי מעלה, כך שיחדירו אור שמש אל עומק הבית וישתלבו לכדי מראה של פרח שצץ בנוף הסלעי והמדברי. לצד המבנה תהיה סככה פשוטה לחניית מכוניות עם פאנלים סולאריים על הגג, כדי לספק את האנרגיה הדרושה לדיירים.

       

      הגוון השולט בפנים ובחוץ הבית הוא לבן בוהק עד כדי מסנוור. בהדמיות מתבלטות ספות אדומות מדגם Misfits בעיצובו של רון ארד, ולא במקרה: בסטודיו שלו עבד וויטאקר עד לפני שבע שנים. "היה כיף גדול לעבוד בשבילו, הוא בחור מאוד מבדר ונדיב", הוא מספר על המעצב הידוע, שתכנן בישראל את מוזיאון העיצוב בחולון ואת צמד מגדלי המשרדים ToHa‏ בתל אביב (בשיתוף האדריכל אבנר ישר).

       

      מה הדבר המשמעותי ביותר שלמדת מהעבודה איתו?

       

      "הוא מעולם הוא לא דאג לעקוב אחרי ההמון, אלא עושה את מה שהוא נהנה לעשות, בכל צורה שהיא. אם יש לו רעיון מעניין ליצירת אמנות, ליצירה עיצובית או לבניין, הוא מיד עושה אותו - והוא עושה את זה בהתלהבות ובסגנון עזים".

       

      האדריכל מקווה שהבנייה תתחיל בהמשך השנה או בראשית 2021, אחרי שהוקפאה כמה שנים. מפיק הסרטים, הוא מספר, מתכוון להגיע לכאן בסופי שבוע, ובשאר הזמן להשכיר אותו כלוקיישן לאירועים ולצילומי סרטים. בחודשים האחרונים זוכה הבית לפופולריות במדורי אדריכלות ועיצוב בינלאומיים, מה שהגביר את ההתעניינות של לקוחות באדריכל מצד אחד, ומצד שני כבר עורר בלקוח מחשבות על מכירת הבית בסכום נאה עוד בטרם נבנה. לדברי וויטאקר, "בקצה הקטן ביותר של הספקטרום אני מתכנן אולפן למוזיקאי בארצות הברית ומסעדה קטנה במאוריציוס. בקצה השני של הסקאלה יש פרויקט גדול של תוכנית לעיירה חדשה".

       

      השטח: 90 דונם סמוך לכניסה לפארק (שרטוט: Whitaker Studio)
       השטח: 90 דונם סמוך לכניסה לפארק(שרטוט: Whitaker Studio)

       המיקום: על מדרון גבעה (שרטוט: Whitaker Studio)
        המיקום: על מדרון גבעה(שרטוט: Whitaker Studio)

        הבעלים: מפיק מלוס אנג'לס (צילום: Joshua Tree Renders)
         הבעלים: מפיק מלוס אנג'לס(צילום: Joshua Tree Renders)

         הפאנלים על סככת המכוניות: סולאריים (צילום: Joshua Tree Renders)
          הפאנלים על סככת המכוניות: סולאריים(צילום: Joshua Tree Renders)

           

          כיצד משפיע עליך המשבר שפרץ עם התפשטות הקורונה?

           

          "עד עכשיו המצב בסדר. כל הפרויקטים שלי נמצאים מעבר לים, כך ששיחה עם לקוחות אינה שונה בין אם אני נמצא בבית ובין אם במשרד - אני משוחח עם כולם בטלפון. עכשיו, כשבריטניה נכנסה להסגר, הדברים קצת שונים וצריך להשתרך עם העבודה סביב חיי המשפחה, אבל זו מתבררת כבעיה מהנה. אני נשוי ויש לנו שני בנים קטנים, כך שלהישאר בבית ולשחק איתם זה נהדר. תקופות כאלה גורמות לי להעריך את מה שיש לי עוד יותר".

           

          בישראל יצא לך לבקר?

           

          "מעולם לא הייתה לי ההזדמנות, אבל אשמח. כמעט נסעתי כשעבדתי אצל רון ארד, וזה היה יכול להיות פנטסטי. חלק גדול מהצוות של רון גדל בישראל או שיש להם משפחה שם, אז תמיד היו הרבה דיבורים לגבי איפה לאכול את המנות הכי טובות בירושלים או בתל אביב".

           

          חשבתם פעם לגור במכולה? לחצו על התמונה למדריך המלא:

           

          כל מה שרציתם לדעת על בנייה במכולות (צילום: אורן אלדר)
          כל מה שרציתם לדעת על בנייה במכולות (צילום: אורן אלדר)

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד