בזכות העלאת המודעות לתרומת איברים: כך השפיעה טיטי לטובה

הדוגמנית ומלכת היופי לשעבר המשיכה השנה את פעילותה למען הקהילה האתיופית ביתר שאת, ואליה נוספה פעילות למען הזקוקים לתרומת כליה

טיטי איינאו. "לפני שאני רואה את עצמי 'מלכת יופי' או דוגמנית, אני בראש ובראשונה רואה את עצמי כבת העדה האתיופית" (צילום: עדי אורני)
טיטי איינאו. "לפני שאני רואה את עצמי 'מלכת יופי' או דוגמנית, אני בראש ובראשונה רואה את עצמי כבת העדה האתיופית" (צילום: עדי אורני)
טיטי איינאו, דוגמנית, מרצה ברחבי העולם מטעם גופים יהודיים שונים. פרזנטורית של "טריומף" ושל "שופרסל". בת 28 מתל־אביב

   

 

מחאת האתיופים בקיץ האחרון הייתה משמעותית עבורך.

"אני אתיופית. לפני שאני רואה את עצמי 'מלכת יופי' או דוגמנית, אני בראש ובראשונה רואה את עצמי כבת העדה. הפעילות שלי למען הקהילה האתיופית נובעת מהעובדה שאני חלק ממנה. בגלל שחוויתי בחיי כאב ואפליה ולעתים עוד ממשיכה לחוות, ובגלל שאני רואה איך רבים מחבריי לעדה סובלים מאפליה, לא מדובר כאן באיזו עמותה שהחלטתי לאמץ, זה חלק מחיי. "בעקבות המחאה שהתעוררה, חברת הכנסת פנינה תמנו־שטה ואני החלטנו לנהל את המאבק כמו שצריך: לנסות למצוא פתרונות מול הגופים הממשלתיים. אני יודעת שיש אנשים שמפחדים להביע את עמדתם, שמעדיפים לשבת בצד, אבל אני לא מסוגלת. אני מרגישה שבורכתי בעובדה שהקול שלי נשמע, ולכן זו חובתי להשמיע אותו ולהילחם על העקרונות שחשובים לי". 

 

"ניתנה לי הזכות להשתמש בפרסום למשהו חיובי". טיטי כמלכת היופי ב-2013 (צילום: אלעד גרשגורן)
  "ניתנה לי הזכות להשתמש בפרסום למשהו חיובי". טיטי כמלכת היופי ב-2013 (צילום: אלעד גרשגורן)

   

  התחלת עוד ב-2013, כשזכית בתואר "מלכת היופי".

  "נכון, כשנבחרתי למלכת היופי של ישראל הבנתי שניתנה לי הזדמנות להשתמש בפרסום שלי למשהו חיובי ומשמעותי. הקמתי את 'פרויקט טיטי' שנועד לתת לילדים יוצאי העדה בנתניה, העיר שבה גדלתי, חוגי העשרה אחרי הלימודים. בעקבות הפרויקט התחלתי להיות מעורבת בפעילויות לבני נוער במתנ"סים, להעביר הרצאות, ומשם זה המשיך להתגלגל. גם כיום אני מרצה בארץ וברחבי העולם, מספרת את הסיפור האישי שלי ועל החיים בישראל". 

   

  לאילו תגובות את זוכה?

  "כותבות לי הרבה בחורות צעירות מהעדה. הן מספרות שאני מהווה עבורן השראה, שהן גאות בעשייה שלי".

   

  לפעמים את זוכה לתגובות פחות מפרגנות. בתקופת המחאה ספגת טוקבקים קשים במיוחד.

  "אין ספק שיש מחיר לעובדה שאת בוחרת להשמיע את קולך. אני מודה שבהתחלה זה היה מעצבן ומעליב וזה עדיין לא נעים, אבל אני יודעת שהמטרה חשובה יותר".

   

  טיטי ואחיה מתראיינים ל"לאשה"    (צילום: ירון ברנר)

  טיטי ואחיה מתראיינים ל"לאשה"
  צילום: ירון ברנר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בחודשים האחרונים את פועלת גם בנושא תרומת האיברים.

  "עד שזה לא נחת בפתח הבית שלי לא הייתי מודעת לכך שאנשים ממתינים שנים לתרומת איברים ולעובדה שחלקם מקפחים את חייהם כי לא נמצאה להם תרומה. אחרי שהבנתי שאנשים חיים יכולים לתרום כליה, היה לי חשוב להביא את המידע לציבור הרחב"

  "כן, אחי הבכור יילק נזקק לתרומת כליה עקב מחלה. גילינו שההמתנה לתרומה עשויה לקחת שנים והרופאים הסבירו לנו שאפשר לפנות לעמותות. כך הגענו ל'מתנת חיים' שמעודדת אנשים לתרום כליה באופן אלטרואיסטי, לאנשים זרים לגמרי. כ־800 אנשים כבר תרמו כליות דרך העמותה. יצרנו איתם קשר ולפני כחמישה חודשים יילק קיבל כליה מבניה טחובר, דתי, אשכנזי, מהנדס, נשוי ואבא לילדים. "אני מודה שעד שזה לא נחת בפתח הבית שלי לא הייתי מודעת לכך שאנשים ממתינים שנים רבות לתרומת איברים ולעובדה שחלק מהם מקפחים את חייהם כי לא נמצאה להם תרומה בזמן. אחרי שהבנתי שאנשים חיים יכולים לתרום כליה, היה לי חשוב מאוד להביא את המידע לציבור הרחב".

   

  הצטלמת עם יילק לשער "לאשה" ובעקבותיו גם יזמת קמפיין אינסטגרם – "מבטלים את רשימת ההמתנה" – שאליו הצטלמו מפורסמים שונים.

  "נכון, העליתי קמפיין באינסטגרם והוא הגיע מיד לכל כלי התקשורת הגדולים. קיבלתי המון תגובות, ושלושה אנשים כבר כתבו לי שהם מתכננים לתרום כליה בעקבותיו. זו תחושה מספקת ומדהימה. להיות מפורסם זה נחמד והכל, אבל כשאת מבינה שבזכות זה את יכולה לא רק למכור מוצרים אלא גם להשפיע, לעשות טוב ואולי אפילו בדרך מסוימת להציל חיים – אין זכות גדולה מזו".

   

  ומי השפיעה עלייך לטובה?  

  "לוסי אהריש. יצא לנו פעם להצטלם יחד והתווכחנו מי מקופח יותר בחברה הישראלית, הערבים או האתיופים. אף אחת לא ניצחה בוויכוח. לוסי היא אישה חכמה שלא מפחדת להגיד מה היא חושבת ונלחמת על הדברים שחשובים לה. אני מעריצה את הכוח שלה ואת היכולת שלה לנסח את הדעות שלה בצורה כל כך ברורה ומרגשת שפותחת לך את הראש. היא גורמת לי להתמיד במאבק שלי ומהווה עבורי דוגמה אישית".

   

  לכל המשפיעות לטובה

   

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד