כך תשפרו את תש"פ: טיפים שיעזרו לכם לפתוח את השנה ברגל ימין

תהיתם מה יש באנשים מצליחים שאולי אין בכם? רב המכר החדש "100 דברים שאנשים מצליחים עושים" מציע דרכים לשיפור ההשגים מזוגיות והורות ועד קריירה מוצלחת

איך שלא תגדירו את המושג הצלחה, בסוף הדרך תרצו להביט לאחור ולהגיד: חייתי חיים מוצלחים (צילום: GettyimagesIL)
איך שלא תגדירו את המושג הצלחה, בסוף הדרך תרצו להביט לאחור ולהגיד: חייתי חיים מוצלחים (צילום: GettyimagesIL)

איך שלא תגדירו את המושג הצלחה, בסוף הדרך תרצו להביט לאחור ולהגיד: חייתי חיים מוצלחים. זו מטרת־העל של הספר ״100 דברים שאנשים מצליחים עושים״, שכתב נייג׳ל קמברלנד (ויצא עכשיו בעברית, בתרגומה של גליה אלוני־דגן, בהוצאת תכלת). קמברלנד, 50, בוגר אוניברסיטת קיימברידג׳, מייסד חברה מובילה בתחום האימון בדרגים ניהוליים, עוסק בקואצ'ינג כבר 15 שנה, עבד וחי בכל העולם (במשך 26 שנים חי ביותר משמונה מדינות), כתב כמה וכמה ספרי ניהול ומנהיגות. הוא נשוי באושר (״לאישה מדהימה ואמנית מצליחה בשם אוולין״, כך היא מתוארת בספר) ואב לשניים (״שני ילדים נפלאים - בן בשם זב, ובת יסמין״), והכי חשוב: אדם שלמד לחיות בשלום עם מי שהוא.

 

האזינו לכתבה (הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה – המרכז לתרבות מונגשת)

 

״כל דבר שאני מציע לכם לעשות, ניסיתי בעצמי״, הוא כותב. עכשיו הוא לקח על עצמו לסייע לקוראיו להשיג את היעדים שיביאו אותם לנקודה שבה יוכלו לתאר את חייהם כ״הצלחה״. רשימת היעדים בדרך למטרה זו היא אינסופית, אבל על פי קמברלנד: ״הפרקים הבאים יסייעו לכם להשיג כל צורה של הצלחה העולה בדעתכם״.

 

בספר יש 100 פרקים, כל פרק הוא רעיון בדרך להצלחה, והוא מורכב מתיאור הרעיון ותרגילים שיסייעו לאמץ את אופן החשיבה וההתנהגות הרצויים. המספר 100 נשמע לכן גבוה מדי? הנה, צמצמנו את הרשימה לכמה עצות שאפשר לאמץ כבר עכשיו כדי להיכנס ברגל ימין לתש״ף ולשפר כמה תחומים חשובים בחיים של כולנו.

 

 

הורות מוצלחת

1. שמשו דוגמה אישית

מה זה אומר? רוב האנשים שקמברלנד פוגש מלקים את עצמם לגבי האופן שבו גידלו את ילדיהם. הורים אחרים לא מצליחים להתאושש ממה שהמעבר להורות עולל להם. כולנו זקוקים לביטחון ולסבלנות כדי לגדל את הילדים שלנו בדרך שלנו.

מה לעשות? להוות דוגמה אישית (אי־אפשר לחנך ילדים לחלוק ולהיות נדיבים, אם הם לא רואים אותנו מתנהלות בנדיבות), להפסיק לרכל ברשעות ליד הילדים ובכלל: להיות האנשים שאתן רוצות להיות, אנשים שמעוררים בכן גאווה. ובאותו זמן: לאפשר לילדים לגלות את עצמם ולהיות מי שהם ולא מי שדמיינו שהם יהיו.

 

2. השלימו עם הוריכן

מה זה אומר? קמברלנד מכריז: ״לא תוכלו לחיות חיים בריאים ומוצלחים אם לא תחיו בשלום עם הוריכם״, אנחנו לא יכולים לבחור את ההורים שלנו, וכשאנחנו אמהות בעצמנו אנחנו מבינות כמה המשימה לא קלה (ובבוא העת נרצה לזכות באותו מבט חומל).

מה לעשות? לטהר את האווירה. להקדיש להורים זמן (״כל ההורים רוצים יותר תשומת לב מילדיהם. מספיק זה אף פעם לא מספיק״).

 

3. עשו את ההפך

מה זה אומר? כדי להצליח צריך להתבלט ולהבין מה הנתיב הנכון לכן, גם אם זה אומר לחשוב ולנוע בכיוון ההפוך מהרוב. תנועה בניגוד לזרם עלולה לגרור תגובות לא קלות מהסביבה, אבל אם תהיו מוכנות להסביר למה אתן עושות מה שאתן עושות, הסביבה תבין.

מה לעשות? לתרגל את התחושה הלא נוחה שבלהיות יוצאות דופן, לבדוק מה בחיים לא מסתדר כמו שהיינו רוצות ולחפש דרך אחרת (הפוכה) לעשות אותו. בהורות זה יכול להיות כל מיני דברים, למשל: להרדים על הידיים למרות כל האזהרות (או להפך), לא לקנות לילד טלפון חכם, למרות שלכולם יש (או להפך), לא לרשום אותו לחוגים (למרות שכ־ו־ל־ם הולכים (או להפך).

 

לאפשר לילדים לגלות את עצמם ולהיות מי שהם ולא מי שדמיינו שהם יהיו (צילום: Shutterstock)
  לאפשר לילדים לגלות את עצמם ולהיות מי שהם ולא מי שדמיינו שהם יהיו(צילום: Shutterstock)

   

  קריירה מוצלחת

  1. חקו את הטובים ביותר

  מה זה אומר? לא משנה מה הן המטרות שלכן, צפייה באנשים מצליחים ולמידה מהם היא קיצור דרך להצלחה. אפשר להשתמש בטכניקה הזו כדי לרדת במשקל, לקבל קידום, להפוך לנואמת מעולה או לשמר מערכות יחסים.

  מה לעשות? אתן צריכות להחליט את מי אתן רוצות לחקות ולזהות מה בדיוק להעתיק מהם. האתגר הוא להבין את אופן החשיבה, המוטיבציה, הגישה וסגנון התקשורת של המודל שלכן.

   

  2. אמרו כן

  מה זה אומר? אנשים מצליחים אומרים "כן" גם לדברים שאחרים ממהרים להגיד להם "לא". למשל: הצעת עבודה בגרינלנד. קמברלנד ממליץ להיפטר מהתירוצים הקבועים: אני עסוקה מדי, לא עשיתי את זה בעבר, מאוחר מדי.

  מה לעשות? לשאול את עצמנו: האם נצטער אם לא נגיד כן? להבין מה מונע מאיתנו להגיד כן (לפעמים כל מה שצריך זה עוד זמן או מידע) לחשוב מה הדבר הגרוע ביותר שעלול לקרות אם נגיד כן (סביר שנגלה שמדובר בחששות דרמטיים מדי). אזהרה: שימו לב שהכן שלכן הוא לא אמירת לא לעצמכן. אם תגידו ״כן״ כשאתן מתכוונות ל״לא״, לעולם לא תצליחו (כה אמר קמברלנד). אין צורך לצעוק את הלא, אפשר ללמוד לסרב בדיפלומטיות.

   

  3. מצאו את האומץ להיכשל

  מה זה אומר? הפחד מכישלון הוא הסיבה הנפוצה ביותר ברשימת הסיבות שמונעות מאנשים להגשים חלומות. הפחד ממה שאנשים אחרים יחשבו והפחד מהתבזות כל כך חזק, שהוא משתק גם אנשים שאפתניים מאוד.

  מה לעשות? להתחיל לקחת סיכונים מחושבים, לערוך רשימה של אנשים שהתגברו על מכשולים ופחדים והצליחו, להבין שכישלון הוא מחיר שחייבים לשלם בדרך להצלחה.


  אנשים מצליחים אומרים "כן" גם לדברים שאחרים ממהרים להגיד להם "לא (צילום: Shutterstock)
   אנשים מצליחים אומרים "כן" גם לדברים שאחרים ממהרים להגיד להם "לא(צילום: Shutterstock)

    

   זוגיות מוצלחת

   1. התיידדו עם עברכן

   מה זה אומר? אי־אפשר לשנות את העבר, אפשר לשנות רק את התחושות שלנו לגביו, ועדיין: אירועים (אלה לא חייבים להיות אירועים טראומתיים) מהעבר עלולים לשבש את דרכנו למטרות שלנו בהווה. אל תיתנו למערכות יחסים מפעם להנחות את התנהגותכן במערכות היחסים של היום.

   מה לעשות? להיות מודעות לכך שגם הדחקה לא משתיקה את התת־מודע, לבדוק את הזיכרון ממערכת היחסים הקודמת ולבדוק אם אפשר לראות אותה גם מזווית אחרת, חיובית יותר. להבין מה בדיוק קרה, להסיק מסקנות ולהתקדם הלאה.

    

   2. ותרו על אהבות רגעיות

   מה זה אומר? קמברלנד מפריד בין אהבה לרגע (יכולה להתבטא בהתאהבות, אבל גם בקניות אימפולסיביות, אהבה מהסוג שלא יימשך לאורך זמן) ובין אהבה בת קיימא, שאולי נראית פחות מרגשת, אבל היא האהבה שאנחנו צריכות בדרך לחיים של הצלחה אמיתית.

   מה לעשות? הדרך לאהבה בת קיימא עוברת דרך אהבה עצמית: להבין שאף אחת לא מושלמת, לסלוח לעצמנו ולהפסיק להאשים את עצמנו. מהיום: להפסיק להסתמך על תחושת ההיי שמספקת אהבה רגעית ולהתחיל להשקיע באהבה בת קיימא.

    

   3. התמקדו בדברים שבשליטתכן

   מה זה אומר? הדאגה בנוגע לדברים שאין לנו שליטה עליהם היא בזבוז זמן מוחלט והשקעת אנרגיה ממוקדת בדברים הלא נכונים (אנחנו לא באמת יכולות לגרום לדייט של אמש להתקשר או לגרום לבן הזוג לשנות את אופן ההתנהגות שלו).

   מה לעשות? להבדיל בין מה שיש לנו שליטה עליו ובין מה שלא, להשתמש בשכל הישר כדי לא להיות מושפעות רגשית מדברים שאינם בשליטתנו (בחירות והחלטות של אנשים אחרים), לקחת אחריות על הבחירות של עצמנו ולהימנע מלהאשים אחרים (״לא אשמתי שהתגובה שלי הייתה מוגזמת, הוא הכעיס אותי״).

    

   להסתמך על תחושת ההיי שמספקת אהבה רגעית ולהתחיל להשקיע באהבה בת קיימא (צילום: Shutterstock)
    להסתמך על תחושת ההיי שמספקת אהבה רגעית ולהתחיל להשקיע באהבה בת קיימא(צילום: Shutterstock)

     

    בריאות מוצלחת

    1. הקפידו על שינה טובה

    מה זה אומר? חסך בשינה גורם בעיות רבות: חדות המחשבה הולכת לאיבוד, רמת הריכוז נפגעת, הגישה הכללית נעשית שלילית. חוסר שינה ממושך פוגע במערכת החיסונית, גורם בעיות לב, פוגע בחשק המיני ומגדיל את הסיכון לחלות בסוכרת. ולא, אי־אפשר להשלים שינה בסוף השבוע.

    מה לעשות? שעה לפני השינה הפסיקו כל דבר שעלול לעורר מתח. אפשר לקרוא ספר, לעשות מתיחות, להאזין למוזיקה או לבהות בשמיים. כדאי גם שחדר השינה יעודד שינה: סגרו חלונות ודאגו שהחדר יהיה חשוך. בבוקר קחו לעצמכן זמן להתעורר.

     

    2. צחקו יותר

    מה זה אומר? צחוק מציל חיים. צחוק וחיוכים שורפים קלוריות, מאזנים את לחץ הדם, מפחיתים הורמון מתח, משחררים אנדורפינים מחוללי אושר ונלחמים בזיהומים בדרכי הנשימה.

    מה לעשות? לצפות בקומדיות, להימנע משהייה עם אנשים שמרוקנים אתכן, לחייך כשאתן מקשיבות לאנשים אחרים.

     

    3. סלקו את המתח מחייכן

    מה זה אומר? מתח הוא גזלן אושר. הוא הורס את הבריאות, מעורר מתחים בבית, מחבל בתוכניות קריירה והכי גרוע: כמעט כל דבר מחולל אותו (לחץ מהבוס, הנסיעות לעבודה, חוסר זמן, דאגה לילדים, דרישות מבני הזוג).

    מה לעשות? לטפל בהשפעות המתח לפני שהמצב יהפוך לכרוני: להוסיף שעות שינה, להקפיד על פעילות גופנית, לתרגל מדיטציה, לעבור לתזונה בריאה. וכמובן: לטפל בשורש הבעיה. המטרה צריכה להיות לחיות חיים נטולי מתח גם אם זה אומר להשקיע פחות זמן באנשים מסוימים, להגיד "לא" למשימות מעוררות מתח ואולי אפילו להתפטר או לנתק מערכות יחסים בעייתיות.

     

    התרחקות ממבנים עושה אותנו מאושרות ורגועות יותר (צילום: Shutterstock)
     התרחקות ממבנים עושה אותנו מאושרות ורגועות יותר(צילום: Shutterstock)

      

     בני אדם מוצלחים

     1. פתחו אינטליגנציה רגשית

     מה זה אומר? קרה שהגבתן בלי לחשוב? התרגזתן מהר? אפשרתן למישהו אחר לעצבן אתכן? אובדן שליטה על הרגשות מחבל בסיכוי שלכן לחיות חיים מוצלחים. אינטליגנציה רגשית היא תנאי הכרחי לחיים מאוזנים.

     מה לעשות? לנתק את הטייס האוטומטי, לקחת פסק זמן לפני שאתן מגיבות. אם צריך לכתוב מייל קשה למישהו, תמיד עדיף לחכות 24 שעות. כמו כן: בואו נעבוד על האמפתיה, באופן אקטיבי, נמצא זמן להקדיש תשומת לב לאנשים סביבנו, לא נהיה עסוקות מכדי לשבת ולדבר עם הילדים, בני/בנות הזוג וחברים.

      

     2. מצאו שבט להשתייך אליו

     מה זה אומר? השייכות מאפשרת לתקשר עם אחרים ולייצר קשרי חברות. תחושת שייכות נותנת משמעות לחיים.

     מה לעשות? לבחור בתבונה את השבט שלכן (ולהתנתק משבטים שנקלעתן אליהם בטעות או שכבר לא מתאימים לכן).

      

     3. הקדישו יותר זמן לבילוי בחיק הטבע

     מה זה אומר? מחקר משנת 2009 הוכיח שעבודה בסביבה ירוקה מפחיתה מתח וחרדה. היפנים קוראים לזה ״רחצת יער״. לשהייה בחוץ יש הרבה יתרונות: אור השמש משפיע לטובה על ההתנהגות; התרחקות ממבנים עושה אותנו מאושרות ורגועות יותר. הטבע מזכיר לנו להיות סבלניות ולתת לדברים זמן.

     מה לעשות? לבלות בחוץ כעניין של שגרה במסגרת האפשרויות. למשל: לעסוק בגינון. כשאתן בוחרות חופשה, כדאי להעדיף יעד נידח וטבעי. כשיש הזדמנות, כדאי להתרחק מהערים לטובת התבוננות בכוכבים, זו פעולה שנותנת פרספקטיבה לחיים.

      

     כריכבת הספר "100 דברים שאנשים מצליחים עושים"
      כריכבת הספר "100 דברים שאנשים מצליחים עושים"

       

      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד