הדוגמנית איב ספדי: "אני לא מקל ויש לי ישבן. אוכל זה טעם החיים"

בגיל 14 כיכבה עם אמהּ בסדרה "פושרז" לצד נועה קירל, אך בתום הצילומים העדיפה לברוח מאור הזרקורים. כעת בגיל 18 היא חוזרת לדגמן בתנאים שלה: "יודעת להגיד לא"

איתי יעקב

|

21.07.19 | 08:34

"לא צפיתי בסדרה מאז שעלתה לפני ארבע שנים. מדי פעם קופץ שידור חוזר. אני רואה שם נערה צעירה בגיל ההתבגרות שלא יודעת מה היא רוצה בכלל. מצד שני, גיל 14 הוא גיל לגיטימי להתחיל לדגמן, כי אין לך הרבה שנים לעבוד במקצוע. כמו שמתחילים אוניברסיטה בגיל 24 – דוגמנות מתחילים בגיל 14". איב ספדי (צילום: עדי סגל)
"לא צפיתי בסדרה מאז שעלתה לפני ארבע שנים. מדי פעם קופץ שידור חוזר. אני רואה שם נערה צעירה בגיל ההתבגרות שלא יודעת מה היא רוצה בכלל. מצד שני, גיל 14 הוא גיל לגיטימי להתחיל לדגמן, כי אין לך הרבה שנים לעבוד במקצוע. כמו שמתחילים אוניברסיטה בגיל 24 – דוגמנות מתחילים בגיל 14". איב ספדי (צילום: עדי סגל)
"אני חוסמת כל חיזור מצד בנים, אולי כסוג של מגננה, אבל אני מרגישה שזה יקרה כשאהיה מוכנה. אני לא בלחץ על חבר. כל דבר בזמנו" (צילום: עדי סגל)
"אני חוסמת כל חיזור מצד בנים, אולי כסוג של מגננה, אבל אני מרגישה שזה יקרה כשאהיה מוכנה. אני לא בלחץ על חבר. כל דבר בזמנו" (צילום: עדי סגל)

בגיל 14, הדוגמנית הצעירה איב ספדי ואמה אורלי כבר הוכתרו בתקשורת כ"בר וציפי רפאלי מרמת גן". מבערי האמביציה של האם היו על טורבו, מבקשים להניע את הקריירה של איב הצעירה לתהילה, ולהפוך אותה לדוגמנית-על מקומית. השנה היתה 2015 וספדי, מצוידת ברעמת תלתלים מפוארת וזוג עיניים מלוכסנות, כיכבה בעונה השנייה של תוכנית הדוקו-ריאליטי "פושרז", חולקת מסך עם בנות נוספות בגילה, שמאחוריהן הורים שלא רואים בעיניים. אחת מהן היתה נערה צעירה מרעננה בשם נועה קירל, ילדת פלא שהתלבטה נבוכה מול המראה עד כמה נועזים יכולים להיות הבגדים שלה על הבמה – וכיום כוכבת הפופ הגדולה ביותר בישראל, מודל לחיקוי עבור נערות צעירות ומי ששכללה את ה"דאק פייס" לדרגת אמנות.

 

ספדי, לעומת זאת, קיפלה את הסטילטו בתום הצילומים, והעדיפה להתמקד בשיעורי הבית בספרות והיסטוריה. חלום הדוגמנות הוקפא, כשהיא משאירה את הבמה לדוגמניות בנות גילה שכבשו את המסלולים, דוגמת סופיה מצ'טנר ודורית רבליס.

 

"אמא תמיד היתה פושרית ותמיד תהיה כזאת, לא פחות מההורים של נועה. כשבחרתי להפסיק היא תמכה בי ואמרה: אם לימודים – אז לימודים עד הסוף" (צילום: עדי סגל)
  "אמא תמיד היתה פושרית ותמיד תהיה כזאת, לא פחות מההורים של נועה. כשבחרתי להפסיק היא תמכה בי ואמרה: אם לימודים – אז לימודים עד הסוף"(צילום: עדי סגל)

   

  "הבנתי שאני לא במקום הנכון בחיים והחלטתי לעשות הפסקה. סוג של 'נקלעתי לסיטואציה'", היא מרפררת לציטוט ההוא של דורון מדלי על נטע ברזילי, בראיון המתקיים איתה החודש עם חזרתה לעולם הדוגמנות בגיל 18 ובאופן מעט אירוני, בסוכנות "רוברטו" שמנהלת את הקריירה של קירל. "החלטתי שאני רוצה להתבגר ולבדוק מה מתאים לי. לא הייתי מרוצה מהתוצאה שהופיעה בטלוויזיה, אז עצרתי את הפרסום והתמקדתי בלימודים, בחברות, בעצמי ובמשפחה".

   

  את מתחרטת שהלכת לתוכנית?

  "אין בי חרטה, כי דרכה הבנתי שאני צריכה להתבגר".

   

  "כבר היו מקרים שהעירו לי להוריד שני סנטימטרים בהיקף. אני מבינה מה מחפשים במקצוע, אבל לא לאכול? זה לא יקרה" (צילום: עדי סגל)
   "כבר היו מקרים שהעירו לי להוריד שני סנטימטרים בהיקף. אני מבינה מה מחפשים במקצוע, אבל לא לאכול? זה לא יקרה"(צילום: עדי סגל)

    

   יוצא לך להציץ בשידורים החוזרים?

   "בקושי", היא מחייכת, "לא צפיתי בסדרה מאז שעלתה לפני ארבע שנים. מדי פעם קופץ שידור חוזר. אני רואה שם נערה צעירה בגיל ההתבגרות שלא יודעת מה היא רוצה בכלל. מצד שני, גיל 14 הוא גיל לגיטימי להתחיל לדגמן, כי אין לך הרבה שנים לעבוד במקצוע. כמו שמתחילים אוניברסיטה בגיל 24 – דוגמנות מתחילים בגיל 14".

    

   חלקת את המסך עם נועה קירל. היא שמה רגל על דוושת הגז, את בחרת ללחוץ על הברקס.

   "שמתי את הברקס בעצמי בהחלטה משותפת עם אמא. אמא תמיד היתה פושרית ותמיד תהיה כזאת, לא פחות מההורים של נועה. כשבחרתי להפסיק היא תמכה בי ואמרה: אם לימודים – אז לימודים עד הסוף".

    

   ומותר להיכשל בלימודים?

   "מותר, בוודאי. גם היא נכשלת, כולנו בני אדם. היא לא אדם נוקשה כפי שזה אולי מצטייר, אלא מבינה אותי ותומכת בהחלטות שלי".

    

   "ניו יורק זו בירת אופנה והמקום שאליו כל הדוגמניות שואפות להגיע, אבל אני הכי רוצה להצליח בישראל" (צילום: עדי סגל)
    "ניו יורק זו בירת אופנה והמקום שאליו כל הדוגמניות שואפות להגיע, אבל אני הכי רוצה להצליח בישראל"(צילום: עדי סגל)

     

    "לא ראיתי את אבא במשך חמש שנים רצופות"

    האם אורלי ספדי, בעלת בית קפה במתחם הבורסה ברמת גן, היא המנוע מאחורי איב הצעירה, בתה מנישואיה לאיש העסקים האמריקאי ממוצא יהודי-סורי אלברטו ספדי, החי ומתגורר בניו יורק. דודה מצד האב הוא האדריכל הנודע משה ספדיה (נתב"ג 2000, מוזיאון יד ושם, מתחם מרינה ביי בסינגפור), ואחיה למחצה מצד האב הם במאי הקולנוע בן וג'וש ספדי הידועים כ"האחים ספדי", שנחשבים לנסיכי הקולנוע העצמאי בארצות הברית, יורשים לא רשמיים של "האחים כהן".

     

    בין סרטיהם הידועים אפשר למצוא את "גוד טיים", שנכלל בתחרות הרשמית בפסטיבל קאן ב-2017 והוקרן באותה שנה בפסטיבל הקולנוע בירושלים, ו"השד יודע מה", שסימן אותם כבר ב-2015 כהבטחת הקולנוע האמריקאי. בספטמבר השנה צפוי לצאת לאקרנים סרטם החדש, Uncut Games בכיכובם של אדם סנדלר ודה וויקנד. יש לקוות כי בניגוד לסרטיהם הקודמים, הסרט יופץ מסחרית בישראל.

     

    "אני עוד בשלב המתלהב כשמפורסמים כמו דה וויקנד מסתובבים עם האחים שלי, דם מדמי. אני גאה בהם מאוד" (צילום: עדי סגל)
     "אני עוד בשלב המתלהב כשמפורסמים כמו דה וויקנד מסתובבים עם האחים שלי, דם מדמי. אני גאה בהם מאוד"(צילום: עדי סגל)

      

     ספדי ג'וניור נולדה בישראל, ועברה כתינוקת לחיות עם הוריה במנהטן. כשהיתה בת 7 נפרדו הוריה וספדי שבה לרמת גן עם אמה ואחיה יונתן, המבוגר ממנה בשנתיים. האב נותר בניו יורק והקשר איתו נותק עד שהיתה בת 12. לדבריה, כיום הם בקשר הדוק שלא חף ממשקעי העבר.

      

     "לא ראיתי אותו במשך חמש שנים רצופות, דיברנו בעיקר בווטסאפ וסקייפ. אני מניחה שזה היה בגלל תהליך הגירושים של ההורים", היא אומרת, "עד עכשיו אני לא מבינה למה הוא לא חזר איתנו לארץ, וגם לא שאלתי אותו עד היום. אין בי כעס כלפיו, אבל אין סיבה לא לראות את הילדים שלך במשך חמש שנים. אתה משאיר אותם לבד עם אמא? זה די מוזר. היום הקשר בינינו מצוין. אנחנו מדברים מדי יום ואני נוסעת אליו לביקורים תכופים. אנחנו בשלב יחסי התיקון, ואני לא שומרת לו טינה".

      

     "עד עכשיו אני לא מבינה למה אבא לא חזר איתנו לארץ, וגם לא שאלתי אותו עד היום. אין בי כעס כלפיו, אבל אין סיבה לא לראות את הילדים שלך" (צילום: עדי סגל)
      "עד עכשיו אני לא מבינה למה אבא לא חזר איתנו לארץ, וגם לא שאלתי אותו עד היום. אין בי כעס כלפיו, אבל אין סיבה לא לראות את הילדים שלך"(צילום: עדי סגל)

       

      "אני לא שוללת עירום אמנותי, בודקת כל דבר לגופו של עניין"

      את קריירת הדוגמנות שלה החלה עם המעבר לישראל. היא היתה ילדת במות שאהבה תשומת לב, ובגיל 8 התגלתה על ידי סקאוטרית במהלך חופשה באילת, שליהקה אותה לקטלוג בגדי הילדים של המותג פוקס. אחר כך הגיעו קמפיינים נוספים עד לשיא ב"פושרז", שגרם לה להבין שהיא אולי צעירה מדי לתהילה.

       

      לפני כחצי שנה פגשה בהמלצת אמהּ בניו יורק את צלם האופנה הישראלי ארז סבג, החי ופועל בעיר. היא שלחה את התמונות למספר סוכנויות, ולבסוף חתמה בסוכנות "איי.ליסט" מבית רוברטו. מאז הספיקה להצטלם עבור רשת האופנה לצעירות twentyfourseven, אתר האופנה הישראלי לדילה, ולצעוד בתצוגות לציון 70 שנות אופנה ישראלית ועבור מותג שמלות הכלה והערב KK Couture. לאחרונה שבה מחודש בלונדון, שם הצטלמה, בין היתר, לענקית הספורט JD Sports.

       

      "אני יודעת שהצבא יעכב את הקריירה שלי, אבל צריך למצוא איזון בין השניים" (צילום: עדי סגל)
       "אני יודעת שהצבא יעכב את הקריירה שלי, אבל צריך למצוא איזון בין השניים"(צילום: עדי סגל)

        

       זו אומנם רק התחלה, אך נראה כי היא בונה לעצמה צעד אחר צעד קריירת דוגמנות המותאמת לאישיותה ותכונותיה. למקרה שתהיתם, אמא אורלי עדיין בתמונה. "אמא מגוננת עליי עד היום ומעורבת בהחלטות מקצועיות. דעתה חשובה לי", אומרת ספדי, "אבל גם חשובה לי מאוד העצמאות. היו צילומים, למשל, שהצטלמתי עם ז'קט בלי כלום מתחת, והיא שאלה מה עשיתי ולמה הצטלמתי ככה. היא דואגת תמיד, אומרת לי לא לסמוך על אף אחד חוץ מעצמי, אבל זו היתה הבחירה שלי. היא נרתעת מהלבשה תחתונה ואני מבינה אותה לגמרי, אבל אני גם רוצה שהיא תאפשר לי חופש ועצמאות".

        

       מה הקווים האדומים שלך?

       "אני לא שוללת עירום אמנותי, בודקת כל דבר לגופו של עניין. כבר היה צלם שביקש ממני ללבוש משהו שקוף ואמרתי לו שזה לא בשבילי. אני יכולה לשמור על עצמי ויודעת לומר לא כשלא מתאים לי".

        

       "אמא מגוננת עליי עד היום ומעורבת בהחלטות מקצועיות. דעתה חשובה לי, אבל גם חשובה לי מאוד העצמאות" (צילום: עדי סגל)
        "אמא מגוננת עליי עד היום ומעורבת בהחלטות מקצועיות. דעתה חשובה לי, אבל גם חשובה לי מאוד העצמאות"(צילום: עדי סגל)

         

        איך את מתמודדת עם הביקורת וההגבלות בתחום, למשל, בנושאי משקל?

        "אני מודעת לזה שאני לא מקל ויש לי ישבן. כבר היו מקרים שהעירו לי להוריד שני סנטימטרים בהיקף. אני מבינה מה מחפשים במקצוע, אבל לא לאכול? 'פאק איט', זה לא יקרה. זה טעם החיים. אני לא אפסיק לאכול, אבל אשקיע בספורט. הנה, אני אוכלת מולך המבורגר וצ'יפס".

         

        השיחה עם ספדי מתגלגלת בקלות בהשוואה לבנות גילה. היא ורבלית, מצחיקה, עם רגליים על הקרקע. אל דוגמנות היא חוזרת מפוקחת יותר, אבל אם חופרים מעט באישיותה מגלים גם חוסר ביטחון. "אמא שלי לימדה אותי מגיל צעיר לא לנקר עיניים", היא מספרת, מעידה שהיא מצטנעת בכל הקשור להישגיה עד כה ומתארת את עצמה כאדם ביישן וסגור, מה שלא מצטייר מהפתיחות שלה במהלך הראיון.

         

        "קשה לי להיפתח ולהיחשף בצורה אישית", היא טוענת, "זו לדעתי גם הסיבה שעד היום לא היה לי חבר. אני חוסמת כל חיזור מצד בנים, אולי כסוג של מגננה, אבל אני מרגישה שזה יקרה כשאהיה מוכנה. אני לא בלחץ על חבר. כל דבר בזמנו".

         

        "אני חיה פה, ויש לי חובות כמו לכולם. לא בקטע ציוני, אלא בקטע מוסרי" (צילום: עדי סגל)
         "אני חיה פה, ויש לי חובות כמו לכולם. לא בקטע ציוני, אלא בקטע מוסרי"(צילום: עדי סגל)

          

         כך גם כשהיא נשאלת לגבי תפקיד בסרט משפחתי. היא סיימה קורס לימודי משחק אצל גל אמיתי, אבל עוד לא העלתה את האפשרות בפני אחיה הגדולים. בינתיים היא מפרגנת לעבודות שלהם, ולא מאמינה שבזמן שהיא עושה בגרויות בתיכון אוהל שם ברמת גן, בן וג'וש מסתובבים בניו יורק עם הכוכבים שלה.

          

         "אני עוד בשלב המתלהב", היא צוחקת, "כשמפורסמים כמו דה וויקנד מסתובבים עם האחים שלי, דם מדמי. אני גאה בהם מאוד. החברים שלי מבית הספר לא מכירים אותם, יודעים שהם במאים, אבל לא ראו סרטים שלהם מעולם".

          

         האם לדעתה הקריירה שלה היתה נראית אחרת לו היתה נשארת לחיות בניו יורק עם אביה? "אי אפשר לדעת", היא אומרת, "ניו יורק זו בירת אופנה והמקום שאליו כל הדוגמניות שואפות להגיע, אבל אני הכי רוצה להצליח בישראל".

          

         "כבר היה צלם שביקש ממני ללבוש משהו שקוף ואמרתי לו שזה לא בשבילי. אני יכולה לשמור על עצמי" (צילום: עדי סגל)
          "כבר היה צלם שביקש ממני ללבוש משהו שקוף ואמרתי לו שזה לא בשבילי. אני יכולה לשמור על עצמי"(צילום: עדי סגל)

           

          בינתיים, עד גיוסה לצה"ל במרץ 2020, ספדי מתכננת לנסוע לניו יורק ולנסות את מזלה בדוגמנות גם שם. הצבא, כידוע, הוא גורם נוסף שעלול לפגוע בסיכוייה לפרוץ כעת כדוגמנית. מצד אחד, היא חולמת על תפקיד משמעותי כמדריכת סימולטור ביחידות יוקרתיות כמו מורן של חיל התותחנים. מצד שני, אם היא רוצה להמשיך לצעוד על מסלולים ולהצטלם בזמן שירותה הצבאי, היא תצטרך לשרת בבסיס פתוח, גם אם בתפקיד יוקרתי פחות.

           

          "אני יודעת שהצבא יעכב את הקריירה שלי, אבל צריך למצוא איזון בין השניים", היא מודה, "יש לי חברות שמצליחות לאזן בין שירות צבאי לאודישנים וימי צילום. אם זה אומר לשרת בקריה, אעדיף את זה כדי לקדם את הדוגמנות. אני רוצה לעשות את הדברים בצורה הכי טובה".

           

          בתור אזרחית אמריקאית, יכולת גם לוותר על צה"ל.

          "יכולתי, אבל אני אוהבת את הארץ, וגם אוהבת באותה מידה את ניו יורק. אני חיה פה, ויש לי חובות כמו לכולם. לא בקטע ציוני, אלא בקטע מוסרי".

           

          צילום: עדי סגל | סטיילינג: ירין הרשליקוביץ | איפור ושיער: שירן ברומברג | בגדים: M13, קסטרו, אוסף פרטי.

           

            

           ומה גילינו בביתה בסביון של בלוגרית האופנה מיה שנידמן בת ה-19?

           מיה שנידמן, 19: "אף פעם לא חשבתי יותר מדי מה אומרים עליי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: עדי סגל)
           מיה שנידמן, 19: "אף פעם לא חשבתי יותר מדי מה אומרים עליי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: עדי סגל)

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד