רומי אברג'יל: "הרבה ילדים כותבים לי שבזכותי הם יצאו מהארון"

לרגל חודש הגאווה, מלכת היופי סלע שרלין מראיינת את כוכבת הנוער הטרנסג'נדרית שמספרת על התהליך שעברה, ומה היא עונה לטוקבקיסטים שתוקפים אותה

סלע שרלין ורומי אברג'יל. יש הרבה מן המשותף (צילום: אלבום פרטי)
סלע שרלין ורומי אברג'יל. יש הרבה מן המשותף (צילום: אלבום פרטי)

"כל שנה חודש הגאווה הוא חודש באמת מטורף מבחינתי", אומרת רומי אברג'יל, כוכבת נוער ואחת הטרנסג'נדריות הצעירות בישראל, בשיחה עם מלכת היופי סלע שרלין, "זה חודש שלם שאנחנו יכולים להוציא את הגאווה שלנו בפומבי ולהראות אותה, להראות אהבה. חשוב לי להראות לכולם שלא צריך לפחד. כמו שאני עשיתי את השינוי בגיל 11, כל אחד יכול לעשות את זה בכל גיל. אנחנו חיים בשנת 2019. אם בן אדם אוהב מישהו או רוצה להיות מישהו אחר, אני לא מאמינה שזה בכלל צריך להיות ביג דיל בימינו".

 

סלע מובילה את השיחה ששודרה בשידור חי באינסטגרם שלה, יחד עם רומי, אוטוטו בת 18, מאשדוד, מובילת דעת קהל, אושיית אינסטגרם, כוכבת ילדים ונוער, ופעילה חברתית לקידום שוויון וסובלנות בקרב בני נוער.

 

את תהליך השינוי שלה התחילה רומי כבר בגיל 11. "גרתי בפריפריה, באשדוד. שם זה לא הדבר הכי שכיח. היה לי קשה מאוד, בעיקר בבית הספר, כי בשביל לעשות תהליך כזה בכיתה ז' צריך הרבה אומץ".

 

איך אזרת כוחות כדי לעמוד באתגרים?

רומי: "אחד הדברים שנתנו לי כוח הוא התקווה. ידעתי שיבוא יום ואצחק על הימים האלה. פעם היו צוחקים עליי ומשפילים אותי בבית הספר, היום אני זו שצוחקת עליהם. הגלגל מסתובב".

 

צפו בוידוי המרגש של רומי, מתוך התכנית "הבנים והבנות" בערוץ הילדים: 

 

להיות מלכת יופי טרנסג'נדרית

 

לסלע ורומי, שבסך הכל ארבע שנים מפרידות ביניהן, יש הרבה דברים במשותף. אחד מהם הוא השתתפות בתחרות יופי. סלע זכתה לפני כחודשיים בתואר מלכת היופי של ישראל, ואילו רומי הוכתרה בגיל 14 כתגלית השנה בתחרות מלכת היופי של הדרום.

 

סלע: שמעתי שמועה שיש לך חלום להיות מלכת היופי.

רומי (צוחקת): "אני מאוד מקווה. בתחרות מלכת היופי של הדרום בחרו אותי בתור טרנסג'נדרית להשתתף בתחרות של בחורות רגילות, וזה מדהים. הייתה גם טרנסג'נדרית שהשתתפה בתחרות מלכת היופי של ישראל, תאלין אבו חנא. אני מקווה שבעתיד גם אני אוכל להתברג בכל המקומות של החברה הנורמטיבית".

 

חשיפה ובריונות רשת

במהלך השיחה שלהן, אי־אפשר שלא לשים לב לכך שהבנות מזדהות מאוד אחת עם השנייה, בעיקר בכל הנוגע לקשיים שהן עוברות בעקבות החשיפה.

 

סלע: אחרי שנבחרתי לתפקיד פתאום הכל נהיה חשוף וכולם הכירו אותי. ויש גם את האינסטגרם שהוא חלק מהחיים האישיים. עבורי זה שינוי גדול, ואני רואה שאת חושפת הכל, עונה על שאלות ומערבת מאוד את העוקבים שלך.

 

"אני מאמינה שאם כבר נחשפתי בצורה כזו, אז שאנשים יכירו את כל הסיפור שלי", עונה רומי בתגובה. "וגם אין מה לעשות, הסיפור שלי מעניין, אנשים רוצים לדעת דברים. יש לי אפשרות לחשוף אותו בעוד פלטפורמות מעבר לטלוויזיה ולראיונות. באינסטגרם אני בעצם זו שיוצרת את התוכן ואני בוחרת מה להעלות. כל כך הרבה ילדים מתעניינים בזה ושואלים שאלות, אז אני אומרת לעצמי - למה לא לענות להם?"

 

סלע: "אני חושבת שמעבר להתעניינות, זה גם מעורר השראה - לראות שאת כל כך גאה ובטוחה בעצמך ואוהבת את מי שאת. זה יכול לתת דוגמה וכוח למישהו אחר שרואה את זה".

 

רומי: "אני בחרתי בדרך שבה אני מובילה אנשים. השתתפתי בתוכניות ילדים בעבר, ואני נחשבת שגרירה של הקהילה, אז חלק מהתפקיד שלי הוא להשפיע על הדור הצעיר".

 

"אנחנו שולטות בעולם בגדול". מתוך הלייב (צילום מסך מאינסטגרם)
  "אנחנו שולטות בעולם בגדול". מתוך הלייב (צילום מסך מאינסטגרם)

   

   

  שאלות העוקבים: תגובות שליליות ואיך זה להיות אישה בישראל

  גם תורם של העוקבים באינסטגרם הגיע, והם הוזמנו לשאול את רומי וסלע את השאלות שמעניינות אותם. ביום-יום שתיהן יכולות לבחור לאילו עוקבים להגיב ולאילו שאלות לענות בהודעות הפרטיות שהן מקבלות, אבל הפעם, בשידור החי לא הייתה להן אפשרות להתחמק.

   

  איך זה להיות נשים בישראל?

  סלע: "הרבה פעמים חושבים שלהיות אישה בישראל אומר להוכיח את עצמך יותר. דווקא אני לא רואה את זה ככה. אם את חושבת שאת בעצם כמו כולם ולא עושה את ההבדל בין נשים וגברים, אז את כבר שווה בדיוק אותו הדבר, כי השינוי מתחיל מבפנים. בצבא נשים יכולות להיות לוחמות או לא לוחמות בדיוק כמו גברים ובהמשך להתברג גם בתעשיית ההייטק או בכל דבר אחר".

   

  רומי: "זה כמו להיות אישה בכל העולם - להתמודד עם המון ביקורות על כל דבר שאת עושה, והרבה פעמים גם לפחד מהדברים הכי קטנים כמו לדוגמה ללכת ברחוב בשעה מאוחרת. אלה דברים שגברים לא צריכים להתמודד איתם. אבל זה גם להיות משהו שהוא חזק, נשים שהן פורצות דרך. במדינה שלנו באופן מיוחד יש המון נשים מגוונות ומדהימות. אנחנו שולטות בעולם בגדול (צוחקת)".

   

   

  איך התמודדתן עם התגובות הרעות?

  "אצלי זה די טרי כי הזכייה הייתה לפני חודשיים", אומרת סלע, "פתאום לכולם יש מה להגיד. יש הרבה אנשים שמפרגנים ויש גם הרבה שלא תמיד מפרגנים. חשוב מאוד לשים את מה שאומרים בצד ולהיות שלמות עם עצמנו, כי תמיד יהיו לאנשים דברים רעים להגיד. חבל שאנשים מנצלים את הרשת, את העובדה שיש בעצם מסך שמפריד וכך הם לא מסתכלים בעיניים ואומרים את הדברים. זו מין בריונות רשת שחבל שיש אותה".

    

  רומי: "בן אדם שנחשף תמיד יהיה גם חשוף לתגובות. בעקבות התהליך שעברתי, כבר ב־2016 הייתה כתבה ראשונה שלי, ומאז אני חשופה לעשרות אלפי תגובות של טוקבקיסטים מרושעים שחושבים שהם יכולים לנסות להוריד בן אדם, רק בגלל שהדרך שלו קצת שונה או סתם כי הוא מנסה להביע את הדעות שלו והרצונות שלו".

   

  סלע: "אני בטוחה שאם האדם היה צריך להסתכל לך בעיניים, לא היה לו רבע מהאומץ שיש לו מאחורי המקלדת".

   

  רומי: "זה האבסורד, שאנשים יושבים מאחורי מקלדת ויש להם אומץ להגיד מה שהם רוצים, אבל בעולם האמיתי הם לא יעזו להגיד לך כלום".

    

   

  איך אתן מתמודדות עם השינוי בחיים? עם החשיפה?

  "החשיפה שלי קרתה לפני כמעט ארבע שנים", אומרת רומי. "היום אני נמצאת במצב שבו פיתחתי עור של פיל. תמיד יהיו כאלה שלא יקבלו אותי. אני מגשימה את הייעוד שלי היום שהוא להיות אישה, אבל יש אנשים שלא מקבלים את הבחירות שלי. הרבה פעמים זה קשה, כי אנשים יכולים לזרוק הערות ברחוב ולקלל, אנשים שלא מכירים אותי. אבל יש גם את החשיפה לכיוון הטוב - הרבה ילדים כותבים לי שהמשפחה שלהם מקבלת אותם בזכותי או שהם יצאו בזכותי מהארון, וזה מדהים בעיניי".

   

  סלע: "לי זה מוזר מאוד. לא הייתי לפני כן בן אדם שמחפש חשיפה. גם היום, אני לוקחת את זה למקום של להשתמש בחשיפה כבמה לקידום דברים שאני מאמינה בהם. מישהי כתבה לי באינסטגרם שהחזרתי לה את המוטיבציה לנסות להתקבל לקורס טיס. לא חשבתי אי פעם שאגיע לפוזיציה שאני נותנת למישהי מוטיבציה כזאת. אני גם פונה לקהל של הנוער. לכן נפגשנו, כי אני חושבת שיש לנו הרבה דברים משותפים".

   

  לעוד תמונות מהאינסטגרם של סלע היכנסו לקישור

   

   

  ייצוג רומי אברג'יל: סוכנות "רונן אור צרפתי"

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד