מוחמד חדיד נגד ישראל: "לדבר על השואה הישראלית נגד הפלסטינים"

טייקון הנדל"ן ואביהן של הדוגמניות בלה וג'יג'י חדיד, מעורר סערה באינסטגרם עם פוסט פוליטי: "דיכוי קבוע ויחס משפיל כדי לשמור את הפלסטינים כעבדים ולא כבני אדם"

איתי יעקב

|

14.05.19 | 14:27

מוחמד חדיד עם בנותיו בלה וג'יג'י. זו אינה הפעם הראשונה שבמשפחה מגנים את ישראל (צילום: Gettyimages)
מוחמד חדיד עם בנותיו בלה וג'יג'י. זו אינה הפעם הראשונה שבמשפחה מגנים את ישראל (צילום: Gettyimages)

משפחת חדיד, הידועה בביקורתה כלפי מדיניות ישראל בשטחים, מעלה הילוך ביחסה לסכסוך הישראלי-פלסטיני. היום (שלישי) פרסם מוחמד חדיד, איל הנדל"ן הנודע ואביהן של דוגמניות העל ג'יג'י ובלה חדיד, פוסט מבולבל באינסטגרם ובו תמונה בשחור-לבן של ילד בוכה ולצדה הכיתוב "השואה הישראלית נגד הפלסטינים" – מתוך עטיפת הספר בעל אותו שם מאת העיתונאי מייקל הופמן.

 

"מדי שבוע אדבר כאן פעמיים על השואה הישראלית נגד הפלסטינים, ועל הקמת מוזיאון שואה נייד שיציג את הסבל הפלסטיני ב-71 השנים האחרונות", הודיע חדיד (שהקליט את הפוסט שתומלל למילים, כך שניסיון לחלץ תובנה קוהרנטית מן הכתוב מתגלה כבעייתי). בחלק אחר בפוסט כתב כי "שהעולם יראה את ההשפעה של דיכוי קבוע ויחס משפיל של הישראלים כלפי הפלסטינים, כדי לשמור אותם כעבדים ולא כבני אדם". בהמשך חידד את הביקורת שלו על ישראל והעולם כולו: "המדוכאים הפכו למדכאים בעולם המודרני, שאין לו את האומץ לדבר על חיסולה של התרבות הפלסטינית".  

 

הפוסט של מוחמד חדיד

 

הפוסט קיבל מעל 20 אלף לייקים בשש שעות. כמו תמיד, התגובות הרבות התחלקו בין תמיכה וביקורת, ולא מעט גולשים תקפו את חדיד על ההשוואה בין ההשמדה ההמונית והמתוכננת של שישה מיליון יהודים במלחמת העולם השנייה, לבין פעילות צה"ל והכיבוש הישראלי ביהודה, שומרון ועזה.

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה חבר במשפחת חדיד הפלסטינית מגנה את ישראל. בדצמבר 2017, עם פתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים, פרסמה בלה חדיד פוסט נגד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. "טראמפ הרס כל סיכוי לשלום. ירושלים היא הבית של כל הדתות וההכרזה מאמש לוקחת אותנו חמישה צעדים אחורה בכל עניין השלום. העובדה שטראמפ הכיר בירושלים, הבירה הכבושה של פלסטין, כבירת ישראל היא הפרה של החוק הבינלאומי".

 

פוסט של בלה חדיד מ-2017

 

במאי אשתקד היתה זו האחות הגדולה יותר ג'יג'י, שבחרה להביע דעה בטוויטר עם הפגנות השיבה בגדר בעזה ביום שבו נהרגו כ-58 פלסטינים ואלפים נפצעו. חדיד העלתה לסטורי בחשבון האינסטגרם שלה צילום מסך של כתבה מ"אל ג'זירה" תוך הדגשת המשפטים: "זהו מספר ההרוגים הפלסטינים הגדול ביותר ביום אחד מאז המלחמה ב-2014".

  

הביקור של אנוואר חדיד בבית לחם ויריחו

 

אלנה חדיד ובן זוגה אלעד עידן

 

מוחמד חדיד, יליד נצרת, מנצל בארבע השנים האחרונות בשיטתיות את הרשתות החברתיות להעלאת הזיכרון הפלסטיני המשפחתי והלאומי. החיבור אל השורשים ממשיך גם מחוץ לעולם הווירטואלי, כשבשנה החולפת ביקרו בישראל ופלסטין ילדיו של חדיד. בחודש שעבר ביקר באזור בנו הצעיר אנוואר, שהעלה תמונות מביקורים בבית לחם ויריחו בחשבון האינסטגרם שלו והביע תקווה לפתרון הסכסוך. לפני מספר חודשים היתה זו בתו הגדולה, אלנה חדיד, שביקרה את בני משפחתה בנצרת ובבית שבו גדל אביה, ובילתה בתל אביב עם בן זוגה הישראלי, מעצב השיער אלעד עידן. ביקורה בישראל תועד בסטוריז שנמחקים תוך 24 שעות, אבל את המציאות היומיומית, כמו גם את מורכבות החיים, אי אפשר להעלים באפליקציה. 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד