אורטל עמר: "אהבתי את בן־אל באמת, ואני עדיין אוהבת אותו"

הפרידה של אורטל עמר ובן־אל תבורי, חודש וחצי אחרי לידת בנם, הסעירה את המדינה. עכשיו היא חושפת את השתלשלות כל האירועים שהובילו לפיצוץ ביחסים

אורטל עמר מספרת איך להיות אמא חד הורית. לחצו Play לצפייה
צילום: טל שחר
אורטל עמר. "זוגיות זו העבודה הכי קשה בעולם. עברנו משבר גדול, ולא צלחנו אותו" (צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)
אורטל עמר. "זוגיות זו העבודה הכי קשה בעולם. עברנו משבר גדול, ולא צלחנו אותו" (צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)
 (צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)

בערב שבו חגגה אביבה תבורי את יום הולדתה, לפני כחודש, אורטל עמר סבלה מדלקת בסינוסים ושיעול חריף. כמה ימים קודם הזמינו אותה חבריה של תבורי למסיבת ההפתעה לכבודה, והיא אישרה הגעה בשמחה. ביום עצמו לא ידעה כיצד תוציא את עצמה מהבית, חולה, בידיעה שגם צלמי עיתונות יחכו שם. לבסוף הלכה, ומיד בכניסה התרחש המפגש שכל התקשורת חיכתה לתעד, בין עמר(28)  לבן־אל תבורי (27), בנה של אביבה, שעברו פרידה כאובה ומתוקשרת חודש וחצי לאחר שנולד בנם.

 

"ידעתי שיכול להיות שזה יהיה מביך", משחזרת עמר, "אבל התעלינו על עצמנו. אמרנו שלום יפה ודיברנו כמה מילים. התלבטתי אם ללכת, אבל אמא שלי אמרה לי, 'אם לא היו צלמים, היית הולכת?' עניתי, 'כן, לא הייתי חושבת פעמיים'. אז היא אמרה, 'אם ככה את חייבת ללכת. ההתעניינות הזו תחלוף, ואביבה תישאר שם לנצח'. זה נכון, אביבה היא הסבתא של הבן שלי. היה לי חשוב לכבד אותה ואני שמחה שהלכתי. היא סבתא מהממת שעוזרת המון, מבינה ומכילה".

 

"הדיכאון היה קשה מאוד" (צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)
  "הדיכאון היה קשה מאוד"(צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)

   

  לא הכרתי את עצמי

  אז מה בעצם קרה? זו השאלה שכל הטוקבקיסטים בישראל ניסו לענות עליה. תקציר האירועים: זמן קצר לאחר הלידה דווח כי בני הזוג חווים משבר בזוגיות, וכי תבורי עזב את דירתם המשותפת. באמצע פברואר דיווחו מדורי הרכילות שתבורי הגיע לדירה, גילה שעמר החליפה את הצילינדר, הזמין פורץ, והיא, בתגובה, הזמינה משטרה. זמן קצר אחר כך התקשורת תיעדה אותם צועדים, כל אחד בנפרד, אל בית המשפט, בדרך להסכם שיסדיר את המזונות.

   

  לפי עמר, במהלך ההיריון לא היה שום רמז לצונאמי שעומד להסתער על חיי השניים. "היה לי היריון מושלם", היא נזכרת, "הייתי קלילה, התאמנתי ועבדתי עד הרגע האחרון, הכל היה פרפקט. בן אמר, 'אני מפחד, אנשים אומרים לי, תדע לך שעכשיו הכל טוב, אבל יש דבר כזה דיכאון אחרי לידה ואתה צריך להיות קשוב יותר'. הוא חשש שאחווה דבר כזה".

  "הייתה לי נפילת הורמונים קשה. לא הפסקתי לבכות, הייתי כאובה. הרגשתי כמו שק. הביאו לי את תו כדי להיניק, ואני רק רציתי להיות לבד"

   

  מתי התחילו הדברים להשתבש?

  "כשהרופא הודיע שצריך להשתמש במלקחיים, כי יש עצם אגן שמפריעה לתינוק לצאת. זה היה רגע מאוד מלחיץ וכואב. כל הלחי של הילד הייתה כחולה. מהרגע שהוציאו אותו, הייתה לי נפילת הורמונים קשה. לא הפסקתי לבכות, הייתי כאובה. הרגשתי כמו שק. לידה אמורה להיות רגע מדהים, ואני הרגשתי כאילו מנתחים אותי עכשיו. הביאו לי את תו כדי להיניק, ואני רק רציתי להיות לבד. הרגשתי שכל התהליך צריך להיות יותר קסום".

   

  מתי הבנת שאת סובלת מדיכאון אחרי לידה?

  "זה לקח זמן, אבל הדיכאון היה קשה מאוד. אחרי הלידה הבית התמלא אורחים, מלא בלגן, ואני הכי הייתי צריכה את השקט שלי. כאב לי מאוד הגוף. בכל פעם שהייתי צריכה פיפי, הייתי בוכה למה זה כואב לי ככה, למה זה קורה לי. פתאום גם הבנתי שהספונטניות הסתיימה. מאישה שכל ערב יוצאת מהבית, חיה, הפכתי למישהי שצריכה לבקש מאנשים לשמור על הילד אם היא רוצה לצאת לרגע. חשבתי, זהו, זה יהיה ככה כל החיים, אין אורטל של פעם, מה אני עושה?".

   

  איך תפקד בן־אל?

  "בן היה מדהים. לילות שלמים הוא היה עם תו כדי לתת לי לישון. הוא אבהי מאוד והוא מהמם עם תו. בגלל הקשיים שחוויתי, הוא יודע הכל, כמה הוא אוכל, מתי הוא עושה גרעפס, הייתה לו סבלנות. ועדיין, אי־אפשר להטיל על גבר את כל המשימה. אני, בשלב מסוים, הטלתי עליו הכל כי קרסתי. יכול להיות שהלחיץ אותו לראות אותי קורסת".

   

  "יכול להיות שהלחיץ אותו לראות אותי קורסת" (צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)
   "יכול להיות שהלחיץ אותו לראות אותי קורסת"(צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)

    

   צריך שניים לטנגו

   היו מי שטענו שהכתובת הייתה על הקיר ושהפרידה בין עמר לתבורי הייתה כרוניקה ידועה מראש. עמר מתנגדת בתוקף לאמירה הזו. "אני אומרת לך מכל הלב, לא רציתי שניפרד ולא חשבתי שזה יקרה לנו", היא מתרגשת, "הכתובת לא הייתה על הקיר. בן הוא לא הטיפוס של איזה זמר בוגדני כמו שכולם חושבים. הוא היה איתי שלוש שנים, פינק אותי, דאג לי, היינו בלתי נפרדים. עברנו כמו כל זוג משבר גדול, ולא צלחנו אותו. נכשלתי בזוגיות שלי. אישה שיודעת להחזיק את הבית ואת מערכת היחסים שלה, במיוחד אחרי שהיא מביאה ילד, הצליחה מבחינתי. אבל אני לא מאשימה רק את עצמי, צריך שניים לטנגו".

   "הכתובת לא הייתה על הקיר. בן הוא לא הטיפוס של איזה זמר בוגדני כמו שכולם חושבים. הוא היה איתי שלוש שנים, פינק אותי, דאג לי. היינו בלתי נפרדים"

    

   מה בעצם קרה?

   "זמן קצר אחרי שתו נולד, התחלנו להעסיק מטפלת שתעזור לנו. כשהגיעה מטפלת, רציתי רגע לברוח. התחלתי קצת לצאת. מסעדה פה ושם עם חברות. הבריחות לא פתרו את הבעיה. זה מה שהרחיק בינינו, כי אולי הציפייה של בן ממני הייתה שאהיה יותר בלופ של האמהוּת, ואני די איבדתי את עצמי".

    

   ספרי על ההחלטה להיפרד.

   "זה היה נורא. המצב התדרדר בערב הסילבסטר. באותו לילה הוא יצא להופעה ואני יצאתי למסיבה אחרת. במקום להיות יחד ולהתנשק בחצות, כל אחד היה בנפרד. כשהרגשתי שהקשר לא הולך למקום טוב, הבאתי את אמא של חברה שלי, שהיא מטפלת זוגית. היא ניסתה. ישבנו לשני טיפולים. בטיפול השני, רגע לפני שבן טס לארצות־הברית, אמרנו, 'ניקח פסק זמן'. פחדנו להגיד את המילה פרידה. אמרנו, 'נגור לרגע בבתים נפרדים, נפריד קצת כוחות, כי זה מגיע לטונים לא טובים וצריך שנייה להרגיע את הרוחות'. הוא מצא דירה ממול. זה היה מצב מוזר".

    

   "אני רואה את תו כל יום ונזכרת בבן אל, כי הוא דומה לו" (צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)
    "אני רואה את תו כל יום ונזכרת בבן אל, כי הוא דומה לו"(צילום: שי פרנקו, סגנון: מעוז דהאן)

     

    למה הגעתם לבית משפט אם יש לכם הסכם ממון?

    "את הסכם הממון שלנו עשינו כשרק התחלנו לצאת, וזו הייתה ההצעה שלי. ראיתי שההצלחה שלו מסחררת, והיה ברור שאנחנו צריכים לעשות הסכם, בשביל השקט הנפשי וכדי שכולם יפסיקו להגיד שאנחנו יחד מסיבות כאלה או אחרות. עשינו הסכם שהוא הכי בצד שלו, ואין לי בעיה עם זה. אבל אין שם אזכור של מזונות ילד, רק לרכוש השוטף של בן־אל".

    "זה לא רק הדיכאון אחרי לידה. זה גם הטיימינג. אנחנו צעירים, שנינו מאוד קרייריסטים ואף אחד מאיתנו לא מאזן, אין אחד שעושה את הוויתור"

     

    מי שבסופו של דבר הצליח לגשר בין השניים היה איש העסקים גיל מנקין, בעלה בנפרד של אשת התקשורת אופירה אסייג. מנקין הכיר את עמר מימיה הראשונים בתקשורת, כשעבדה אצלו באתר ONE, והוא גם שותף עסקי של תבורי. "עורך הדין שלי התייעץ איתו, כי הוא ראה את הקרקס התקשורתי, והוא לקח את המושכות, היה אובייקטיבי והצליח לתמרן. הוא הציע איזו הצעה שאפשרה לנו להגיע לפשרה, וכל הכבוד לו על זה".

     

    במבט לאחור, עמר מנסה לנתח את מכלול הגורמים שהובילו לפרידה. "זה לא רק הדיכאון אחרי לידה. זה גם הטיימינג. אנחנו צעירים, שנינו מאוד קרייריסטים ואף אחד מאיתנו לא מאזן, אין אחד שעושה את הוויתור. גם אני, בתור אישה, לא עשיתי את הוויתור. אבא שלי כל הזמן אמר, 'תתעלי על עצמך, תהיי יותר בבית, תבשלי ארוחה טובה'. לא הייתי במצב נפשי לזה. היינו מאוד אמוציונלים בפרידה הזו, ועשינו המון שטויות. יש דברים שאני מאוד מתחרטת עליהם".

     

    על מה למשל?

    "לא היינו צריכים להגיע לבית משפט, והעניין של המשטרה, זו הייתה טעות. אני מבטיחה לעצמי - ותרשמי את זה - זה לא יקרה יותר. איזה טמטום! על הפנים! התבאסתי על עצמי מאוד אחר כך, אבל כשאת באמוציות את עושה שטויות. רגשות ואהבה הם הדברים היחידים שמובילים לתהומות כאלה. זה רק עשה כותרת גרועה בעיתון, כמו שאמר לי עיתונאי באתר מוביל: 'זאת הייתה הידיעה הכי מקליקה שלנו השנה'. חודש וחצי אחרי לידה מגיעה משטרה לתוך בית? גם אני הייתי מקליקה כנראה.

    "העניין של המשטרה היה טעות, ואני מבטיחה לעצמי - זה לא יקרה יותר. איזה טמטום! על הפנים! התבאסתי על עצמי מאוד אחר כך, אבל כשאת באמוציות את עושה שטויות"

     

    "תוסיפי את העובדה שעשינו הכל מול העיניים של האנשים ברשתות החברתיות. אנשים ניסו להשפיע עליו ועליי, הרחשים החיצוניים לא היו טובים. הרגשתי שמעטים האנשים שרצו שנישאר ביחד. ואני חשבתי שנחיה יחד בעושר ובעוני. אהבתי את בן־אל באמת. גם אם הוא היה כלומניק, עדיין הייתי איתו, כי באמת אהבתי אותו, כאדם, בחדרי חדרים".

     

    את עדיין אוהבת אותו?

    "אני עדיין אוהבת אותו, עדיין מרגישה אליו משהו, אבל זה לא אותו דבר. לא ישנתי איתו כבר ארבעה חודשים. לא חיבקתי אותו כמו שצריך. לא הייתה בינינו אינטראקציה. משהו כן נשכח, אבל אני רואה את תו כל יום ונזכרת, כי הוא דומה לו במבטים ובמימיקות.

    "היום תו עושה המון דברים חדשים, ובא לי שבן יראה את זה. גם אצל בן הוא עושה דברים חדשים שאני לא רואה. זו ההתחלה שלו, זה הכי כיף, ומבאס לא להיות שם ביחד, אבל אנחנו כל הזמן מצלמים בווידיאו אחד לשני, גם כשהוא עושה סתם 'פפפ'. בן־אל אוהב אותו אהבה מטורפת. להיות אבא עשה לו טוב ומילא את עולמו".

     

    בימים אלה, עם תום חופשת הלידה שלה, עמר חוזרת לעניינים בכל החזיתות: במקביל לפינס ולעבודתה ברדיו, תמצאו אותה גם בתוכנית הבוקר של "קשת" וכמראיינת מאחורי הקלעים של "2025". אל הגוף המושלם שלה היא חזרה במהירות שיא, מה שהביא לה קמפיין לחברת "מד אופ אסתטיק", המשווקת מכשור בתחום האסתטיקה.

     

    יש סיכוי לקאמבק? אמרת לתקשורת "רק אלוהים יודע אם נחזור".

    (מחייכת) "זה מה שבן אמר לצוות של פינס. תשובה מעולה. לקחתי אותה גם".

     

    • הראיון המלא עם אורטל עמר בגליון החג הענק של "לאשה", עכשיו בדוכנים

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: יניב אדרי, סגנון: מאיה מור)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: יניב אדרי, סגנון: מאיה מור)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד