עידן אלתרמן על הפרידה מאשתו אחרי 25 שנה: 'היה בכי וכאב גדול'

אלתרמן משתף בסיבות לפרידה ('היינו משפחה מדהימה, אבל הזוגיות כבר לא עבדה'), מגלה למה פתח טינדר ('בשביל הצחוקים'), ומדוע הפסיק לעמוד על הראש

עידן אלתרמן מספר על החיים אחרי הגירושים. לחצו PLAY לצפייה
צילום ובימוי: הילה רגב
עדין אלתרמן. ""היו לי יותר חיים עם מיה מאשר בלעדיה, אני מת עליה והיא יקרה לי" (צילום: שי פרנקו)
עדין אלתרמן. ""היו לי יותר חיים עם מיה מאשר בלעדיה, אני מת עליה והיא יקרה לי" (צילום: שי פרנקו)

כמה ימים אחרי שעזב את הבית, גילה השחקן והקומיקאי עידן אלתרמן (47), לחרדתו, שיש דייר נוסף בדירתו החדשה, עכבר. הוא לא היסס לרגע: למרות שהשעה כבר הייתה אחרי חצות, הוא התקשר למיה, גרושתו, שתבוא להציל אותו. "במשך כל השנים הייתה בינינו חלוקת עבודה, אני מטפל בג'וקים והיא בעכברים. פתאום מצאתי את עצמי לבד מול עכבר", הוא צוחק.

 

נו, והיא באה?

"השתגעת? באחת בלילה?!"

 

עידן ואשתו, עורכת הדין מיה פרי־אלתרמן (46), יועצת משפטית בהסתדרות, אמנם נפרדו לפני כחצי שנה, אבל היא ושני ילדיהם, שירה (15) ואורי (שבע), הם עדיין המשפחה היחידה שלו, "לטוב ולטוב", הוא מסביר.

 

הוא עוד לא התרגל לגמרי לשינוי הגדול בחייו, ועדיין מנסה להרכיב מהרביעייה הזאת משפחה חדשה. "רואים עליי שדפקתי איזה שנ"צ קטן?", הוא שואל, כשהוא מניח על השולחן את מגש ארוחת הבוקר, שהזמין בשלוש בצהריים. "הלכתי לישון נורא מאוחר, וקמתי בשש וחצי כי הילדים ישנו אצלי. אחרי 25 שנה ביחד קשה לשנות הרגלים. היו לי יותר חיים עם מיה מאשר בלעדיה, אני מת עליה והיא יקרה לי מאוד. עכשיו בטח תשאלי, 'אז למה?'".

 

אז למה באמת?

"כי היינו ילדים כשהתחתנו. כי אנשים משתנים. השתנינו לכיוונים שונים, הפכנו להיות אנשים עם צרכים מאוד שונים מהחיים. היינו משפחה מדהימה, אבל הזוגיות אחד מול אחד כבר לא עבדה".

 

"היינו ילדים כשהתחתנו, והשתנינו לכיוונים שונים" (צילום: שי פרנקו)
  "היינו ילדים כשהתחתנו, והשתנינו לכיוונים שונים"(צילום: שי פרנקו)

   

  ניסיתם לפתור את זה?

  "כמובן, היינו בטיפול זוגי, ולא פעם אחת. הטיפול היה כמו מראה לזוגיות שלנו, ולא תמיד היה קל להסתכל. בפעמים הקודמות שהיינו בטיפול זה הכניס לנו סומק ללחיים, אבל בסשן האחרון כבר הבנו שהפרידה בלתי נמנעת".

  "שנינו בסדר, יש רק אהבה בדרך שבה נפרדנו, למרות שכלכלית זו מכה אדירה. מזל שההורים טיפה עזרו. חוץ מהסיבה הכלכלית, שזו הסיבה העיקרית לשאול למה, היו לנו את כל הסיבות להיפרד"

   

  מפחיד?

  "ברור, לכן עשינו את זה בצורה מאוד רכה. חצי שנה לפני שעזבתי את הבית, כבר התחלנו גישור, ורק ההורים שלי ושלה ידעו. היה בכי והיה כאב גדול - וכשאני אומר את זה יש לי דמעות בעיניים - ולא מעצב אלא מהתרגשות. גמרנו יפה, לא היה מפץ, לא מריבות, לא בית משפט".

   

  היו רגעים בחצי השנה הזאת, שאמרתם לעצמכם – אולי לא?

  "בוודאי, על כל דבר בחיים שהוא הרה גורל בסדר גודל כזה, אתה אומר לעצמך עד הרגע האחרון שאולי לא".

   

  איזה קשר יש לך כיום עם מיה?

  "כשעזבתי את הבית מיה באה איתי ל'איקאה', לקנות רהיטים לדירה שלי, עד כדי כך הקשר טוב. כמעט בכל יום אני מגיע הביתה, לקבל את אורי מבית הספר ולבקר את הכלב שנשאר שם, והוא לא בהסדרי הראייה לצערי.

  "שנינו בסדר, יש רק אהבה בדרך שבה נפרדנו, למרות שכלכלית זו מכה אדירה. מזל שההורים טיפה עזרו. חוץ מהסיבה הכלכלית, שזו הסיבה העיקרית לשאול למה, היו לנו את כל הסיבות להיפרד".

   

  איך סיפרתם לילדים שאתם נפרדים?

  "כמה שבועות אחרי הפרידה, כשעוד גרתי בבית ושברתי את הראש איך לספר להם, צלצלה אליי כתבת רכילות מובילה וביקשה התייחסות ל'שמועות'. הסברתי לה שהילדים עדיין לא יודעים והתחננתי שלא תפרסם. היא הסכימה, אבל אחרי כמה ימים שלחה לי הודעה: 'אני מקווה שעדכנת את הילדים'. זה הרג אותי. מה זה עניינך? את מאיימת עליי? זה היה כל כך ברוטלי.

  "לעומתה, פנתה אליי כתבת רכילות מעיתון אחר, שהייתה הרבה יותר נחמדה ואדיבה. כתבתי לה 'הילדים עוד לא יודעים ואני צריך זמן', והיא כתבה שהיא מבינה את הרגישות ושאין לה בעיה לוותר על האייטם. 'רק שתדע, זה כבר בחוץ ובסוף מישהו יוציא את זה בלי לשאול אותך, היא כתבה'. נתתי לשתיהן תגובה בלית ברירה, וזה גרם לנו להקדים ולספר לילדים. בדיעבד יצא טוב, כי זה כל כך קשה, שמבחינתנו יכולנו לדחות את זה לנצח".

   

  מה אמרתם להם?

  "שאנחנו רוצים לבדוק דרך חדשה למשפחה שלנו, שאנחנו לא מפרקים את המשפחה, אלא מרכיבים אותה מחדש. זה אולי המעמד הכי קשה שהיה לי בחיים. למזלי אנחנו חיים בדור אחר, הם כבר מכירים כל מיני סוגים של משפחות, והורים גרושים זה דבר רגיל".

   

  עם אבי גרייניק, השותף למופע "ילדים סורגים לאלוהים 2" (צילום: אילן בשור)
   עם אבי גרייניק, השותף למופע "ילדים סורגים לאלוהים 2"(צילום: אילן בשור)

    

   נזק בלתי הפיך

    

   בנוסף ל"ילדים סורגים לאלוהים 2", שאלתרמן מריץ עם גרייניק כבר שלוש שנים, מופיע אלתרמן זה יותר מחמש שנים עם "העכבישים מפלוטו", מופע מחווה לדיוויד בואי, וגם מריץ את המופע Alt shift, שמורכב מסטנדאפ ומתרגומים מצחיקים לשירים.

   "התחלתי להרגיש נימול בידיים, עשיתי בדיקת MRI וזה נראה כאילו עברתי תאונת דרכים. מצאו שיש לי פריצת דיסק רצינית, שיוצרת לחץ על עמוד השדרה, ולא היה מנוס מניתוח. יכולתי להישאר נכה"

    

   הוא נחשב לילד הנצחי של הבידור הישראלי. היו תקופות שהוא אפילו יזם "שיגועים", שעלו לו ביוקר. למשל, התחביב לעמוד על הראש במקומות שונים בעולם ולפרסם את התמונות ברשתות החברתיות. "הצטלמתי עומד על הראש בלי ידיים בכל מקום בעולם: החומה הסינית, אמסטרדם, הרייכסטאג בברלין ואיפה לא, אבל עשיתי לעצמי נזק בלתי הפיך והפסקתי עם זה".

    

   איזה נזק?

   "התחלתי להרגיש נימול בידיים, עשיתי בדיקת MRI וזה נראה כאילו עברתי תאונת דרכים. מצאו שיש לי פריצת דיסק רצינית, שיוצרת לחץ על עמוד השדרה, ולא היה מנוס מניתוח. יכולתי להישאר נכה".

    

   "עשיתי לעצמי נזק בלתי הפיך והפסקתי עם זה" (צילום: אלבום פרטי)
    "עשיתי לעצמי נזק בלתי הפיך והפסקתי עם זה"(צילום: אלבום פרטי)

     

    הוא תמיד נראה צעיר מגילו, אבל רק עכשיו התחיל להתיידד עם זה. "בגילי נחמד להיראות צעיר, אבל היו שנים שסבלתי מזה. תמיד נראיתי ילד, אם תראי תמונה שלי מהחתונה, את מתה. לא תביני מה הילד הזה עושה מתחת לחופה", הוא צוחק.

    "אני לא הולך לחגוג עכשיו על חצי עיר כי אני רווק. אני בכלל לא בן אדם של סטוצים, אני צריך אינטימיות בינאישית לפני שאני נכנס לאינטימיות גופנית"

     

    חושב על זוגיות חדשה?

    "זה לא על הפרק כרגע, אני לא שם בכלל. אני זאב בודד, אין לי בעיה לחיות לבד. אם החיים יביאו לי מפגש עם מישהי שיבוא לי לזרום איתה, אז על הכיפאק, אבל אני מאוד אוהב להיות לבד".

     

    אם כך, למה פתחת חשבון בטינדר?

    "בשביל הצחוקים, בשביל שאוכל לדבר על זה בסטנדאפ. אין לי באמת עניין בזה, ואני ממש לא מתפעל את זה כרגע. רציתי לדעת מה זה, אבל אני לא הולך לחגוג עכשיו על חצי עיר כי אני רווק. אני בכלל לא בן אדם של סטוצים, אני צריך אינטימיות בינאישית לפני שאני נכנס לאינטימיות גופנית".

     

    יצא לך להכיר מישהי בטינדר?

    "הייתה לי התכתבות אחת או שתיים. זה סקרן אותי ועכשיו גם מותר לי. בכמה דקות הראשונות עוד הייתה תמונה שלי, עד שקלטתי שזה לא לעניין, בכל זאת אני בן אדם מפורסם.

    "מישהי אחת הספיקה לעשות לי לייק לתמונה ויצרה איתי קשר, התחלנו להתכתב והיא שאלה 'איך אני אדע שזה באמת אתה?' אז עניתי לה: 'נראה לך שאם לא הייתי עידן אלתרמן, הייתי שם תמונה של עידן אלתרמן? מינימום עמוס תמם'".

     

    • הראיון המלא עם עידן אלתרמן מתפרסם במוסף "לגבר" המצורף חינם לגליון "לאשה", השבוע בדוכנים

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד