טל מן על ההתמודדות עם סרטן צוואר הרחם: "לא מתכוונת לוותר"

מגישת הטלוויזיה חושפת לראשונה את ההתמודדות עם הסרטן שבו חלתה בקיץ האחרון, הטיפולים הקשים והמאבק האמיץ: "הילדות שלי לא יישארו בלי אמא"

טל מן מצטלמת לשער "לאשה" ומספרת על המאבק במחלת הסרטן. לחצו Play לצפייה בסרטון
טל מן. "פתאום אני בסטטיסטיקה. זה הלם" (צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחנה)
טל מן. "פתאום אני בסטטיסטיקה. זה הלם" (צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחנה)

בוקר בהיר אחד, לפני כעשרה חודשים, גילתה טל מן שהיא חולה בסרטן צוואר הרחם. "אני לא מתחבאת מאחורי המילה 'המחלה'", היא אומרת. "היה לי דימום חזק מאוד ולא צפוי, כמו וריד פתוח, והגעתי לבית חולים".

"הסרטן שלי, מתברר, לא נמצא במקום השגרתי שממנו לוקחים את בדיקת הפאפ, לכן גיליתי אותו בשלב מתקדם וגרורתי"

 

על פניו לא הייתה לה סיבה לדאגה. בדיקת הפאפ השגרתית שביצעה בקביעות ושאמורה לגלות מצבים טרום־סרטניים הייתה תקינה לחלוטין. עשור לפני כן עשתה חיסון נגד וירוס הפפילומה שהוכח כמסייע במניעה. "הסרטן שלי, מתברר, לא נמצא במקום השגרתי שממנו לוקחים את הבדיקה, לכן גיליתי אותו בשלב מתקדם וגרורתי", היא מסבירה. "פתאום אובחנתי. פתאום אני בסטטיסטיקה. הייתי בטוחה שמתבלבלים, גם אחרי שלקחו לי ביופסיה. זה הלם. מהבן אדם הכי בריא בעולם, פתאום את חולה - מאפס למאה אחוז. בחודש יוני, ביום הולדת 44 שלי, חזרה תוצאת ביופסיה ממאירה בשלב שאי־אפשר לנתח - גידול 6 ס"מ עם גרורות באגן".

 

"מהבן אדם הכי בריא בעולם, פתאום את חולה - מאפס למאה אחוז" (צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחנה)
  "מהבן אדם הכי בריא בעולם, פתאום את חולה - מאפס למאה אחוז"(צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחנה)

   

  25 שנה עברו מאז התפרסמה מן (44) כאחת ממנחות "גלגל המזל" הבלתי נשכחת, לצד ארז טל. במהלך השנים הנחתה בערוץ הילדים ובערוצים אחרים ("זאפ לראשון", "יופי של יום", "תוכנית הבראה", "יצירה מקומית").

  לפני 13 שנה התחילה ללמוד עיצוב תכשיטים בשנקר "מתוך כבוד והערכה לסבתא שלי, שציפתה ממני להביא דיפלומה הביתה", ולפני שבע שנים למדה צורפות. במהלך שמירת ההיריון שנכפתה עליה לפני הולדת בתה הבכורה התחביב הפך למקצוע, ואז נולד מותג התכשיטים הראשון שלה, Elements by Tal Man.

  בנותיה של מן, ליה (שמונה) ויהלי (שלוש וחצי) נולדו ממערכת יחסים של יותר מעשור עם רונן ברקה (48), מומחה בתחום המדיה והמסחר.

  "לרגע לא היו כאן רחמים עצמיים והמחשבה למה זה קרה לי. זה להיכנס בראב ראבכ, יאללה מלחמה"

   

  בואי נחזור לרגע הגילוי שאת חולה. מה עבר לך בראש?

  "הייתי צריכה לעטות חיוך מול הבנות כאילו כלום לא קרה, לסיים את הערב, להתעורר בבוקר ולהבין שזה לא היה חלום בלהות אלא המציאות ועם זה צריך להתמודד עכשיו. לרגע לא היו כאן רחמים עצמיים והמחשבה למה זה קרה לי. זה להיכנס בראב ראבכ, יאללה מלחמה. חוץ מהפחד, הייתה לי החלטה שלא משנה מה, אני אעבור את זה. הילדות שלי לא יישארו בלי אמא".

   

   

   

  עם בנותיה ליה ויהלי
   עם בנותיה ליה ויהלי

    

   הצורך שלה לשתף ולרכז תשובות ממוקדות לחברים המודאגים הוליד את קבוצת "לוחמת!" שהקימה בפייסבוק, שהחלה מ־40 חברים והתרחבה עם הזמן. טל העלתה תמונות מהטיפולים, פוסטים כנים בלי פילטרים, וזכתה לתמיכה שנזקקה לה.

    

   איך עלה הרעיון להקים את הקבוצה?

   "לפני תחילת הטיפולים ישבתי עם החברות שלי, חלי ממן (כוהנת הדיאטות ושיטות ההרזיה, קנ"ו) ונאוה קול, ודיברתי בלי הפסקה. חלי אמרה שאני צריכה לכתוב את זה והסברתי שאני לא יכולה. אז היא הציעה שנעשה קבוצה סגורה וסודית. זה מדהים כמה כוח נתנו לי."

   "רונן טיפל בי, נתן לי כוח, ספג את הדמעות שלי, חיזק אותי. אי־אפשר להתעלם מזה שהוא גבר שהאהובה שלו בסכנת חיים. גם הוא היה צריך תמיכה, אבל בתוך זה הוא התנהל כמו רמבו"

    

   איך השפיעה המחלה על הזוגיות שלכם?

   "רונן הוא הגבר של החיים שלי, ולא רק בגלל איך שטיפל בי. הוא הנפש התאומה שלי בגלגול הזה. היו שלושה חודשים מאוד קשים שבהם לא יכולתי לעשות כלום, חוץ ממה שהייתי חייבת בשביל העבודה. עברתי חמישה שבועות של הקרנות, חמישה שבועות של כימותרפיה וחמישה שבועות של ברכיתרפיה (טיפול קרינה). תופעות הלוואי של הטיפולים גורמות לך לא להכיר את עצמך. הטיפולים שורפים אותך מבפנים, זה משהו שפוגע מאוד באיכות החיים. כאבים פיזיים חזקים וגם נפשיים. את לא ישנה, עוברת טירוף הורמונלי כי הקרינה שרפה את השחלות. נכנסתי לגיל המעבר ביום. הכל משתולל כמו ברכבת הרים. לא יכולתי לקחת את הבנות בבוקר ולא אחר הצהריים. רונן הכין אוכל, טיפל בחמישה ילדים, טיפל בי, נתן לי כוח, ספג את הדמעות שלי, חיזק אותי. אי־אפשר להתעלם מזה שהוא גבר שהאהובה שלו בסכנת חיים. גם הוא היה צריך תמיכה, אבל בתוך זה הוא התנהל כמו רמבו וג'ינגל את הכל בצורה מושלמת. הקשר שלנו כל כך חזק וזה חיזק אותו עוד יותר".

    

   טל ורונן הם גם שותפים עסקיים בחברת תכשיטים בוטיקית שהקימו, בשם TALIA (איחוד השמות של טל ובתם ליה), שפועלת במקביל למותג הראשון שהקימה מן, וצוברת תאוצה מעבר לים. אחרי הקמת אתר מושקע שמרכזו יושב בניו־יורק, לקראת גיוס כספים נוסף ופתיחת חנות בסוהו בניו־יורק, התפרסמו ידיעות מפרגנות על המותג בכלי תקשורת מובילים בארצות־הברית, כמו "פורבס", "סטאר מגזין" ו"הארפרס בזאר".

   השניים רשמו ארבעה פטנטים עולמיים על האופן שבו מורכב התכשיט באופן מודולרי, ומאפשר ללקוחה לקחת חלק אינטראקטיבי בעיצוב. "אני יזמית בנשמה שלי", היא אומרת. "רונן ואני השקענו ב־TALIA הכל, ויחד עם השותף שלנו, אלון ארבוב, יצאנו לדרך. היה לנו ברור שהכיוון הוא מותג בינלאומי. בחרנו להתחיל מארצות־הברית, שוק מפותח שלאלון יש היכרות מעמיקה איתו".

    

   עם בן זוגה רונן ברקה. "הקשר שלנו כל כך חזק וזה חיזק אותו עוד יותר"
    עם בן זוגה רונן ברקה. "הקשר שלנו כל כך חזק וזה חיזק אותו עוד יותר"

     

    גילית שאת חולה בנקודת פריצה קריטית לעסק שלכם. מה היו ההשלכות?

    "הסרטן הגיע לי בזמן לא טוב, כאילו יש טיימינג טוב לזה. היו ימים שבבוקר הייתי בכימותרפיה וקרינה, מגיעה הביתה סמרטוט, נכנסת למיטה לשעתיים, ואז נועלת עקבים, מתאפרת, מסדרת שיער והולכת לעשות פרזנטציות למשקיעים ולנציגי קרנות. הייתה עצירה קשה בלוחות הזמנים, כי לפני כן הייתי על קו תל־אביב־ניו־יורק ופתאום לא יכולתי לעלות על טיסות. אבל גם בתקופת הטיפולים היומיומיים לא הייתי מוכנה לוותר. אף אחד שהיה מולנו בפגישות לא ידע מכלום. אין מה להסתיר, אבל לא היה מה לשתף. אולי יש משהו מועיל עכשיו בדבר אחד: שידעו שכשיש לי מטרה, שום דבר לא יעצור אותי עד שאשיג אותה, והאנשים שנפגשתי איתם יעריכו את המאמץ שעשיתי בשביל המפגש".

    "היו ימים שבבוקר הייתי בכימותרפיה וקרינה, מגיעה הביתה סמרטוט, נכנסת למיטה לשעתיים, ואז נועלת עקבים, מתאפרת, מסדרת שיער והולכת לעשות פרזנטציות למשקיעים ולנציגי קרנות"

     

    אחרי שזיהתה את הצורך בסיוע לנשים אחרי טיפולים אונקולוגיים, יזמה יחד עם רופאיה, ד"ר פלדר וד"ר יעקב קורח, הקמה של מערך תמיכה פסיכולוגי ופסיכיאטרי למחלימות מסרטן צוואר הרחם, בשיתוף הנהלת המרכז הרפואי שיבא תל־השומר. לצורך מימון והעלאת המודעות למיזם היא עיצבה תליון מכסף ותליון כסף בציפוי זהב, עם יהלום אמיתי שעליו חרוטות המילים HEALTH&HAPPINESS (נמכר באתר talman.co.il ובסטודיו שלה ברמת־השרון במחיר 370—420 שקל. 50 אחוז מרווחי המכירה עוברים ישירות להקמת מערך התמיכה והשאר משמשים לגילום עלות החומרים, המסים והשיווק).

     

    את כל התכשיטים שטל עונדת היא עיצבה בעצמה. 50% מהכנסות התליון העליון ייתרמו למען נשים מחלימות (צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחנה)
     את כל התכשיטים שטל עונדת היא עיצבה בעצמה. 50% מהכנסות התליון העליון ייתרמו למען נשים מחלימות(צילום: עדי אורני, סגנון: לימור ריחנה)

      

     בשבוע שעבר עשתה מן בדיקת PET CT. תוצאות הבדיקה שהגיעו למייל תפסו אותה בדיוק כשיצאה מבית המלאכה עם עוד 50 תליונים חדשים לפרויקט. היא נכנסה לרכב ופתחה את המסמך המצורף שבו נכתב כי אותרו שני גידולים סרטניים חדשים בצוואר הרחם. "ברגע שראיתי את זה התמוטטתי, התפרקתי בבכי. לא יכולתי לראות את שמשת האוטו מרוב דמעות. הייתי כבר בטוחה שאני אחרי. לחטוף סטירה פעם שנייה זה קשה יותר".

     "ברגע שראיתי שאותרו שני גידולים חדשים התמוטטתי, התפרקתי בבכי. הייתי כבר בטוחה שאני אחרי. לחטוף סטירה פעם שנייה זה קשה יותר"

      

     פרוטוקול הטיפולים הבא ייקבע בימים הקרובים, עם חדשות טובות בצד הבשורה הקשה: אין גרורות. "נתתי לעצמי את שארית היום להתפרק, ויום למחרת קמתי נחושה להמשיך את כל הנדרש כדי להבריא. כשאחלים אני מתכננת לצאת עם הרצאה שתיתן כלים מנטליים ופרקטיים להתגברות על משברים.

     "אני חושבת שאם הייתי קוראת את הכתבה הזו, בתור מי שלא מכירה את הדוברת, היו יורדות לי דמעות, שעל עצמי לא יורדות. זה האבסורד. גייסתי כוחות מטורפים להתמודד, ואני עדיין בתוך זה.

     "במקביל להתמודדות שלי, אני מתכננת להמשיך את פרויקט התמיכה במחלימות. הרופאה שלי שאלה אם אהיה מסוגלת לקחת את זה על עצמי, אמרתי לה על אחת כמה וכמה, עכשיו יותר מאי פעם. עם הכוח של החיבוק הזה, יקרה הנס שלי".

      

     • הראיון המלא עם טלי מן מתפרסם בגליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד