חוקר חייה של עפרה חזה: "היא הייתה אדם שכמעט לא שלט בחייו"

יפתח שילוני, מורה לאזרחות ופעיל פוליטי, החליט לחקור את חידת חייה של הזמרת האהובה, שלאחרונה מלאו 19 שנה למותה. היום הוא מרצה אודותיה

יפתח שילוני. "הפער הגדול בין המילים של שיריה של עפרה חזה ובין אורח חייה ריתק אותי. היא שרה שירים על אמונה, על גברים, על משפחה, על ילדים, וכמעט לא קיבלה שום דבר מזה" (צילום: תומריקו)
יפתח שילוני. "הפער הגדול בין המילים של שיריה של עפרה חזה ובין אורח חייה ריתק אותי. היא שרה שירים על אמונה, על גברים, על משפחה, על ילדים, וכמעט לא קיבלה שום דבר מזה" (צילום: תומריקו)

יפתח שילוני, 43, גרוש בזוגיות ואב לשלושה, מורה לאזרחות ומלווה אישי לאנשים שעברו פרידה וגירושים, גר בקריית־אונו:

 

"באמצע שנות ה־80 הקימה אחותי הצעירה מועדון מעריצים של ירדנה ארזי. המועדון, שהוקם בקומה התחתונה של מיטת הקומתיים שלנו, כלל בעיקר את אחותי וחברה טובה שלה. כילד על סף גיל ההתבגרות עניינו אותי דברים אחרים, אבל דבר אחד הבנתי אז: שמי שרוצה להכיר היטב את ירדנה ארזי, חייב לדעת דבר אחד או שניים גם על עפרה חזה.

"היה פער גדול בין מה שעפרה חזה ביקשה ואיחלה לעצמה ובין איך שהיא חיה, והפער הזה הניע אותי לעשות עליה מחקר ביוגרפי"

 

"בצבא שירתי ביחידת 8200, ומשם התגלגלתי להוראה. למדתי באוניברסיטה העברית חינוך ומדע המדינה, ובעשור האחרון אני מורה בתיכון שיבולים בנס־ציונה. העשייה הפוליטית והחברתית תמיד הייתה חלק מהחיים שלי, ולכן היה די ברור שאבחר בהוראת אזרחות. אני פעיל כבר שנתיים נגד השחיתות השלטונית, יוצא להפגנות ומדבר בכיכרות למען שלטון נקי.

בנוסף לכל אלה, אני הגבר הראשון בישראל שסיים את המסלול לתואר שני בלימודי מגדר (באוניברסיטת בר־אילן). עניין היחסים בין המינים תמיד סקרן אותי מאוד, והיה מרתק להסתכל על העולם גם מתוך החוויה הנשית. לצערי, אני עדיין רואה נשים שמוותרות על החירות שלהן וגברים שמסוגלים להגביל את הנשים שלהן, וזה כולל נשים מאוד מודעות ועצמאיות, חברות טובות שלי.

 

לפני שנה התחלתי לחשוב על חידת חייה של עפרה חזה. לא סתם אחד השירים המוכרים שלה הוא 'גורל אחד'. אני מרגיש שעפרה חזה הייתה אדם שכמעט לא שלט בחייו - האחרים היו אלה שניווטו אותה. אני איש של מילים, והפער הגדול בין המילים של שיריה ובין אורח חייה ריתק אותי. היא שרה שירים על אמונה, על גברים, על משפחה, על ילדים, וכמעט לא קיבלה שום דבר מזה. היה פער גדול בין מה שהיא ביקשה ואיחלה לעצמה ובין איך שהיא חיה, והפער הזה הניע אותי לעשות עליה מחקר ביוגרפי.

 

עפרה חזה שרה את "גורל אחד"

 

את המחקר ערכתי בגיל 42, הגיל שבו עפרה חזה נפטרה. קראתי עליה, צפיתי בהרבה קליפים שלה ביוטיוב, וכל זה הבשיל לאחרונה להרצאה בשם 'גורל אחד'. בחנתי את תחנות חייה, בעיקר את התחנה של 1983, השנה שבה היא הופיעה באירוויזיון עם השיר 'חי'. היא שרה את השיר הכי לאומי שיש והפכה להיות סוג של 'אם האומה' לעם שעוד ליקק את הפצעים ממלחמת שלום הגליל, שהחלה שנה קודם.

 

 

עפרה חזה שרה את "חי" באירוווזיון 1983

 

עפרה הייתה אולי הזמרת האהובה ביותר שצמחה בישראל מאז ומעולם. היה לה הישג ייחודי מאוד שאף זמרת לא השיגה, לא לפניה ולא אחריה - היא זכתה בתואר זמרת השנה במשך ארבע שנים רצופות. ירדנה הייתה זו שהדיחה אותה מהכתר, וככל שאני מצליח להבין את דמותה, זו הייתה מכה שהיא לא הצליחה להתאושש ממנה. למרות שהיא עשתה אחר כך קריירה מאוד מרשימה בחו"ל, היא תמיד הייתה בצלה של ירדנה. הייתה ביניהן תחרות סמויה - למרות כל ההכחשות, התחרות לא הייתה רק בין המעריצות.

"השנה שבה היא הופיעה באירוויזיון עם השיר 'חי'. היא שרה את השיר הכי לאומי שיש והפכה להיות סוג של 'אם האומה' לעם שעוד ליקק את הפצעים ממלחמת שלום הגליל, שהחלה שנה קודם"

 

היו לעפרה שלושה מפגשים גורליים: הראשון עם בצלאל אלוני. בשנים המעצבות של חייה, בשנות ההתבגרות, הוא הבין שהיא אוצר גדול ושמר עליה מכל משמר. המפגש השני היה עם ירדנה ארזי, שהיה עוצמתי ביותר והשפיע עליה מאוד, אישית ומקצועית. המפגש השלישי היה עם בעלה, דורון אשכנזי, האיש שהוביל אותה החוצה מהחיים. היא נשארה ברווקותה במשך המון שנים, ובסופו של דבר גם כשבחרה בעל, זו הייתה בחירה מאוד לא מוצלחת. סופה הטראגי רק העצים את המיתוס ששמו עפרה חזה.

 

עפרה חזה ז"ל. סופה הטראגי רק העצים את המיתוס (צילום: ששון משה)
  עפרה חזה ז"ל. סופה הטראגי רק העצים את המיתוס(צילום: ששון משה)

   

  בסוף ההרצאה אני תמיד נותן לאנשים לדבר. הדבר המעניין הוא שלכל אחד הייתה עפרה חזה שלו: אחד ראה אותה בהופעה שהוא זוכר, לשני יש שיר שהותיר בו חותם. לא מזמן היה בקהל חבר בצוות שחילץ את עפרה בנחיתת האונס שבה נפצעה, בדרך להופעה בדרום.

   

  שורה תחתונה: "אני אדם שאוהב פשטות ותמימות, ועפרה חזה היא תמיד השראה בשבילי לדברים האלה".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דניאל אלסטר, סגנון: סימה בן דוד)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דניאל אלסטר, סגנון: סימה בן דוד)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד