כל יום פורים? המוזיקאים הישראלים שכבשו את האופנה בזכות תחפושת

סגנון הוא חלק בלתי נפרד מהופעה בימתית, אך יש כוכבים שמבססים את הקריירה והמראה על פרסונה שכולה אשליה: משפיטה ועד דודו פארוק, מפטיט ועד קארמה שי

איתי יעקב

|

18.03.19 | 08:54

פרסונה אסתטית שאי אפשר להישאר אדיש אליה. פטיט מלר (צילום: Francois Durand/GettyimagesIL)
פרסונה אסתטית שאי אפשר להישאר אדיש אליה. פטיט מלר (צילום: Francois Durand/GettyimagesIL)
מצחיקה או מעליבה? שפיטה (צילום: אלכס קולומויסקי)
מצחיקה או מעליבה? שפיטה (צילום: אלכס קולומויסקי)
ערבוב בין סמלים דתיים ופגאניים תוך שימוש בפריטי לבוש ייחודיים. קארמה שי (צילום: Sander Dekker)
ערבוב בין סמלים דתיים ופגאניים תוך שימוש בפריטי לבוש ייחודיים. קארמה שי (צילום: Sander Dekker)

כמאמר הקלישאה, יש אנשים שאצלם פורים מגיע מוקדם יותר השנה. סטטיק ובן אל תבורי, למשל, יחד עם כנפי הנוצות הארוכות. כשהדימוי החיצוני הוא חזות הכול, בעולם המוזיקה יש מי שמרכיב בחוכמה ובעורמה אלטר-אגו שנמצא בקדמת הבמה, קו אש ראשון מול הקהל. הסיבות רבות: מהחשש לעמוד חשוף ועירום עם האני האמיתי, התשוקה לבנות דמות צבעונית וגדולה מהחיים כדי לבלוט בעולם המוזיקה התחרותי, ועד בחירה לאמץ זהות אחרת כדי להאיר זרקור על תופעה תרבותית-סוציולוגית. היו כמובן גם מניעים אחרים, כמו פרשת "השרוף" שיצר חיים צינוביץ', שביקש להתל בתקשורת ולחשוף את ערוותה כמי שצמאה לסיפורים פרובוקטיביים למטרות יחסי ציבור בלבד.

 

רק בשנתיים האחרונות החלה להשיל את הבגדים המוזרים והאיפור הכבד. ליידי גאגא (צילום: Vittorio Zunino Celotto/GettyimagesIL)
  רק בשנתיים האחרונות החלה להשיל את הבגדים המוזרים והאיפור הכבד. ליידי גאגא(צילום: Vittorio Zunino Celotto/GettyimagesIL)

   

  ההסתתרות מאחורי מסכה אינה עניין מקומי ומגיעה אלינו בתיווכם של מוזיקאים בינלאומיים רבים שהשכילו לדלג בין פנים אחרות, כמו חברי להקת קיס וליידי גאגא (שם הבמה של סטפני ג'רמנוטה) שרק בשנתיים האחרונות החלה להשיל את הבגדים המוזרים והאיפור הכבד. בישראל אפשר למצוא את דודו פארוק ושפיטה, שאימצו דמויות מהחברה הישראלית ומציגים אותם בצורה נלעגת: הוא בחר להציג דימוי מפוקפק של צעיר מזרחי, היא מייצרת פרודיה על זמרות ערביות. השניים זוכים לביקורת ציבורית על ה"בלאק פייס" שהם מפמפמים החוצה, אך נראה כי זו רק מניעה אותם להמשיך הלאה. לצדם, הנה עוד מספר מוזיקאים ישראלים שעבורם פורים אינו אפיזודה חולפת של שלושה ימי חג, אלא סדר יום מקצועי ועבודה של 24/7.

   

  שפיטה

  רבבות מילים נכתבו על מופע הבלאק פייס של "הזמרת הערבייה" שפיטה בת ה-27, שם הבמה של רותם שפי בת ה-35, שחילקה בחודשים האחרונים את הפייסבוק לשתי קבוצות: אלה שראו במופע הדראג הערבי שלה קוריוז בידורי בלבד, לצד אלה שביססו עליה דיון ביקורתי על קולוניאליזם ובחירה לאמץ גינונים המלעיגים ערבים בישראל. היו גם מי שהפליגו טיפה הרחק בביקורת וטענו כי בהחלטתה להופיע עם מקל הליכה – בסביבתה טענו כי הוא שימש אותה שנים ארוכות לאחר ניתוח קשה ברגל – היא מבקשת לצחוק על נכים.

   

  מאמצת אלמנטים של קיטש ועודפות. שפיטה (צילום: דנה קופל)
   מאמצת אלמנטים של קיטש ועודפות. שפיטה(צילום: דנה קופל)

    

    

   שפיטה היא טקסט אודיו-חזותי מורכב: הופעתה הקרנבלית במרחב הציבורי מאמצת אלמנטים ולבוש של קיטש ועודפות, מה שנהוג לכנות בישראל בזלזול "טעם ערבי". כלומר, סגנון נחות, לא-איכותי לכאורה, מוגזם, נוצץ מדי, כזה שלא בסדר הקיים. היא בוחרת בשמלות ערב פומפוזיות ונוצצות על גבול הפרודיה, ודיבורה מורכב משילוב בין עברית, ערבית ואנגלית במבטא ערבי כבד ונלעג, בליל שפות שיוצר לה שפה ותחביר חדשים המתמזגים לתוך הופעתה – תחפושת של זמרת ערבייה, צעירה ופרועה.

    

    

   דודו פארוק

   שני הראיונות של דודו פארוק באולפן Ynet ובתוכנית הטלוויזיה "אופירה וברקוביץ'" סדקו מעט את תדמית הילד הרע של אורי קומאי בן ה-22, שיצר את דמות הראפר דודו פארוק לפי אלמנטים חזותיים של ערס צעצוע מקומי. כמו שפיטה, גם פארוק הואשם בבלאק פייס של צעירים מזרחיים. סגנון הלבוש שלו כולל גופיות סבא, כובעי מצחייה ממותגים ונעלי ספורט לבנות, בגדים שלכאורה מזהים במרחב צעירים עם פרצוף שבתקשורת ודאי היו מכנים "פנים מוכרות למשטרה".

    

   בגדים שנועדו ליצור תדמית של ילד רע. דודו פארוק (צילום: אמיר מאירי)
    בגדים שנועדו ליצור תדמית של ילד רע. דודו פארוק(צילום: אמיר מאירי)

     

     

    אלה מצטרפים לשירה במבטא מזרחי ולמילים המתובלות בשיח פוגעני כלפי נשים (שהגיע לשיאו בשיר החדש "מים" והקליפ בכיכובה של אורית פוקס), או יחסים בין עדות, כמו בשיר "ערק, ערק": "אני מתלבש ארמאני ואתה בזארה, אני כמו דוד המלך ואתה מובראק, ערק ערק ערק... יבת זונה". ובהמשך: "יש דיבור חריף אתה בלון של הליום, אתה ברמי לוי ואני בסלקום, אתה אשכנזי שאומר סלאם עליקום".

     

     

    פטיט מלר

    מאחורי הלחיים הסמוקות והמראה המתיילד של המוזיקאית הבינלאומית פטיט מלר חסרת הגיל, או בת ה-21 כפי שטענו ב-BBC לפני כשלוש שנים, עומדת סיון מלר, 38, לשעבר דוגמנית ישראלית מחיפה שהיתה בעברה חלק מההרכב טרי פויזן. למלר פרסונה אסתטית שאי אפשר להישאר אדיש אליה, הכוללת בגדי מעצבים צעירים ובועטים, רעמת שיער בלונדינית בובתית וסומק ורוד היורד מקו העיניים מטה – אלמנטים שניתן לפגוש בעמוד האינסטגרם שלה וכן בווידאו קליפים המרהיבים שמביים בעלה, האדריכל אסף מן.

     

    מאחורי המראה הילדותי עומדת סיון מלר בת ה-38 מחיפה (צילום: Stuart C. Wilson/GettyimagesIL)
     מאחורי המראה הילדותי עומדת סיון מלר בת ה-38 מחיפה(צילום: Stuart C. Wilson/GettyimagesIL)

      

     בגדי מעצבים צעירים, שיער בלונדיני וסומק ורוד. פטיט מלר (צילום: Pascal Le Segretain, Stefania M. D'Alessandro/GettyimagesIL)
      בגדי מעצבים צעירים, שיער בלונדיני וסומק ורוד. פטיט מלר(צילום: Pascal Le Segretain, Stefania M. D'Alessandro/GettyimagesIL)

       

      בראיון ל"הארץ" ב-2013 התייחסה מלר להופעתה החיצונית: "לוליטה היא אני, זו לא דמות. זה גם מה שאנשים כותבים עליי. אני חושבת שזה בגלל הקול שלי, ומפני שאני מתלבשת באופן מסוים, בגלל הגוף שלי – שאני נראית כמו ילדה גם אם אני לא. וזה מושך בעיני אנשים, ואני משתמשת במה שיש לי. אני לא יכולה להיות משהו שאני לא".

       

       

      קארמה שי

      בזמן ששפיטה שרה "קארמה פוליס" במבטא ערבי כבד, זמרת ההיפ הופ כרמל מיכאלי, בת 31 שחיה בברלין, המציאה את האלטר-אגו קארמה שי (She). מיכאלי סיימה את לימודיה במחלקה לאמנות בבצלאל לפני מספר שנים, ובאירוע פצ'ה קוצ'ה שנערך באפריל 2017 הסבירה מה עומד מאחורי קארמה שי: "היא מכשפה טובה, אישה בטוחה בעצמה שלא רואה בעיניים. עפה על החיים ומפוצצת בביטחון עצמי. קארמה שי גם מייצגת את קבלת האחר והשונה, ויש לה עין לבנה, כי צד אחד בה שלם וצד שני מושחת. היא מתקשרת עם ישויות גבוהות ומאגיות ויכולות להפנט ולכשף את הקהלים שלה. בשבילה, כל הופעה היא כניסה לטראנס".

       

      "היא מכשפה טובה, אישה בטוחה בעצמה שלא רואה בעיניים". קארמה שי (צילום: בינה כרמל)
       "היא מכשפה טובה, אישה בטוחה בעצמה שלא רואה בעיניים". קארמה שי(צילום: בינה כרמל)

        

       הופעותיה החיצוניות מגוונות, אך הן שומרות על חזות עוצמתית. פעם היא דמות צבאית עם שרשרת מוצלבת המורכבת מתחמושת ירי, בקליפ אחר היא נראית כמו שדון יודאיקה, כשעל ראשה כתר פמוטים והיא מצולמת בתפאורה המזכירה סמינר חרדי לבנות. כרמלי מערבבת בין סמלים דתיים ופגאניים, עבודת מחשב לואו-טק שחושפת את אמצעי המבע ומייצרת מבט פרודי וביקורתי על המציאות, תוך שימוש בפריטי לבוש ייחודיים שנוצרים עבורה, כמו לקליפ More Ecstasy, שם זיהינו ז'קט עור עם דמותו של הבאבא סאלי בגב ועגילים שנוצרו ממזוזות. 

        

        

        

       שטובי

       המוזיקאי יובל טל פועל כבר מספר שנים תחת שם הבמה שטובי, או כפי שהוא מכונה: האיש בחליפה האדומה. שטובי הוא סוג של ספיידרמן בענף המוזיקה הישראלי, לבוש אוברול בצבע עגבנייה המכסה אותו מכף רגל ועד ראש בהופעותיו וגם בקליפים. בראיון למגזין פורבס ב-2017 הסביר: "בתור שטובי אני מציג את המוזיקה וגורם לקהל להתייחס אליה ולהתמקד בה, ואני מאמין שזה לא היה יכול לעבוד אם אדם רגיל היה על הבמה. זה יוצר מחסומים אצל הקהל".

        

        

        

        

         

        ומי כיכבו על המסלול בשבוע האופנה של תל אביב?

        שבוע האופנה תל אביב: לחצו לצפייה בכל התצוגות (צילום: אלון פרס)
        שבוע האופנה תל אביב: לחצו לצפייה בכל התצוגות (צילום: אלון פרס)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד