אייקון מאויר בשבוע: גדעון אוברזון הוא האבא של הקוטור הישראלי

תצוגת הפרידה של המעצב בן ה-75 הערב, תציין את סגירת בית האופנה שלו. מעתה הוא יתמקד בבגדי ים ובלחיות את החיים הטובים – שני תחומים שהוא מוביל בגאון

ארז עמירןפורסם: 10.03.19 08:39
אם לעיצוב העילי הישראלי יש כתובת, הרי שהיא נמצאת בסטודיו של גדעון אוברזון. המחווה שלי למעצב (איור: ארז עמירן)
אם לעיצוב העילי הישראלי יש כתובת, הרי שהיא נמצאת בסטודיו של גדעון אוברזון. המחווה שלי למעצב (איור: ארז עמירן)
כשלאה גוטליב היתה המלכה, הצארינה והקיסרית הגדולה של החוף, אוברזון היה הילד החדש בשכונה שיצר אופוזיציה בועטת ופרובוקטיבית (באדיבות בוטיק אוברזון)
כשלאה גוטליב היתה המלכה, הצארינה והקיסרית הגדולה של החוף, אוברזון היה הילד החדש בשכונה שיצר אופוזיציה בועטת ופרובוקטיבית (באדיבות בוטיק אוברזון)
אוברזון עצמו הוא מתלבש רציני: מוקפד, מתוקתק, מאובזר, הכי "וילה בג'ונגל" – הגרסה האופנתית (צילום: איתי סיקולסקי)
אוברזון עצמו הוא מתלבש רציני: מוקפד, מתוקתק, מאובזר, הכי "וילה בג'ונגל" – הגרסה האופנתית (צילום: איתי סיקולסקי)
צפו בתצוגה של גדעון וקארן אוברזון בשבוע האופנה, 2018

הערב (ראשון) ייפתח שבוע האופנה בתל אביב בתצוגה חגיגית ואחרונה של המעצב גדעון אוברזון. האירוע מציין את הסגירה הרשמית של בית האופנה שלו, כמו גם של החנות המיתולוגית ברחוב גורדון בתל אביב, לאחר 56 שנות פעילות. במושגים של אופנה, ובוודאי של אופנה ישראלית, מדובר במשהו שמקביל לאלף שנות אור. רגע לפני זה הוא קיבל פרס מפעל חיים ממשרד התרבות והספורט, באירוע המחווה לאופנה הישראלית.

 

אוברזון מקבל פרס מפעל חיים באירוע המחווה ל-70 שנות אופנה ישראלית (צילום: סיון פרג')
  אוברזון מקבל פרס מפעל חיים באירוע המחווה ל-70 שנות אופנה ישראלית(צילום: סיון פרג')

   

  גם הלקוחות עלו על המסלול. התצוגה של גדעון וקארן אוברזון בשבוע האופנה תל אביב, 2018 (צילום: אורית פניני)
   גם הלקוחות עלו על המסלול. התצוגה של גדעון וקארן אוברזון בשבוע האופנה תל אביב, 2018(צילום: אורית פניני)

    

   אני לוקח את החירות להיות פומפוזי לרגע, ולהגיד ש"התעשייה" תהיה שונה מאוד בלעדיו. זהו סופו של עידן. נראה לי גם ש-70 השנים הבאות תהיינה, למרות מה שנטע ברזילי שרה, יותר באסה ופחות סבבה. כמו שאוברזון עצמו אמר, "השנים האחרונות באופנה הישראלית לא היו חגיגה, ואני אוהב חגיגות". אבל היי, באנו כדי להרים, וזו גם הזדמנות מצוינת לשרבב את "הגילוי הנאות" שאי אפשר בלעדיו ולכתוב שאוברזון היה המעסיק הראשון שלי אחרי שסיימתי את לימודי העיצוב, כך שכל זיכרון שיש לי מהאיש ופועלו שטוף בנהרות של פרגון נוסטלגי. אתם יודעים איך זה – תמיד זוכרים לטובה את הפעם הראשונה.

    

   אוברזון והדוגמנית פזית כהן במדידות לקראת תצוגת הפרידה של המעצב (צילום: טל שחר)
    אוברזון והדוגמנית פזית כהן במדידות לקראת תצוגת הפרידה של המעצב(צילום: טל שחר)

     

    אוברזון, שחגג לא מכבר 75, לא באמת עוזב את השטח. מכאן והלאה הוא יתמקד בעיצוב בגדי ים ובלחיות חיים טובים – שני תחומים שהוא תמיד ידע לתחזק על הצד הטוב ביותר. מצד שני, מדובר בשינוי משמעותי, שכן אוברזון הוא האבא של הקוטור הישראלי. נכון, לא מדובר במשפחה גדולה במיוחד – נדמה שבכל רגע נתון יש פה רק שלושה מעצבים כאלה, ששניים מהם עסוקים בלריב זה עם זה – ובארץ שמעבירה את ימיה בין מלחמות, חובות ועשרה חודשי קיץ גיהינומי בשנה, למי יש ראש לכל הקוטור הזה? ועדיין, אם לעיצוב העילי הישראלי יש כתובת, הרי שהיא נמצאת ברחוב גורדון 36.

     

    מבחינתי, טביעת היד הכי משמעותית שלו בשדה החלומות של האופנה הישראלית לדורותיה, נמצאת במתחם שבין הביקיני לשלם – בגדי הים (באדיבות בוטיק אוברזון)
     מבחינתי, טביעת היד הכי משמעותית שלו בשדה החלומות של האופנה הישראלית לדורותיה, נמצאת במתחם שבין הביקיני לשלם – בגדי הים(באדיבות בוטיק אוברזון)

      

     כמי שנולד באיטליה ולמד בפריז, אוברזון הביא משב רוח של לא-מכאן ללבנט השרבי. האצולה הישראלית, ואלה שרצו להיות אצולה ישראלית, התנפלו על האפשרות לעבור, ולו רק בדמיונם, מהאולמות המזיעים אל הסלונים הקרירים של בירות אירופה. חוץ מלהלביש את כל האלפיון העליון לאורך עשרות שנים, אוברזון עצמו הוא מתלבש רציני: מוקפד, מתוקתק, מאובזר, הכי "וילה בג'ונגל" – הגרסה האופנתית. יחד עם דינה, אשתו הנצחית לנצח, הם מדגימים לעם היושב בציון שיק זוגי מהו.

      

     גדעון ודינה אוברזון מדגימים לעם היושב בציון שיק זוגי מהו (צילום: ענבל מרמרי)
      גדעון ודינה אוברזון מדגימים לעם היושב בציון שיק זוגי מהו(צילום: ענבל מרמרי)

       

      אבל עזבו אתכם מהלבשת נשים עם טונות של פנאי, כסף והכחשת זיקה מקומית. גם הסטייל האישי הבלתי מעורער הוא לא העניין המרכזי כאן. מבחינתי, טביעת היד הכי משמעותית שלו בשדה החלומות של האופנה הישראלית לדורותיה, נמצאת במתחם שבין הביקיני לשלם – בגדי הים. כשלאה גוטליב היתה המלכה, הצארינה והקיסרית הגדולה של החוף, אוברזון היה הילד החדש בשכונה שיצר אופוזיציה בועטת ופרובוקטיבית לאימפריה הגוטקסית. עם גזרות מפתיעות וקמפיינים נועזים כמו הצילום האיקוני של יקי הלפרין את פזית כהן, אוברזון נכנס אל הגולדן רינג המצומצם של פנתיאון האופנה הישראלי.

       

       (איור: ארז עמירן)
       (איור: ארז עמירן)

        

       מה זה אייקון אחד בשבוע?

       עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

        

       בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

        

        

         

        ומה חושבת היום פזית כהן על הסערה שעורר הקמפיין בכיכובה?

        הדוגמנית פזית כהן, 52: "ישראל היתה מדינה שמרנית וצנועה". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: יקי הלפרין)
        הדוגמנית פזית כהן, 52: "ישראל היתה מדינה שמרנית וצנועה". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: יקי הלפרין)

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים