זוכת האירוויזיון שרצה לנשיאות עדיין נגד הפלות ונישואים חד-מיניים

הזמרת דנה, מבצעת הלהיט שהעניק לאירלנד ניצחון ראשון, נעשתה פוליטיקאית בעלת דעות שמרניות. רבים ממעריצי התחרות לא היו נותנים לה היום דוז פואה

בן עופר

|

27.02.19 | 03:59

1970: תלמידת התיכון דנה, שבועות אחדים לפני זכייתה באירוויזיון. למעלה: הופעת הניצחון על הבמה באמסטרדם (צילום: D. Morrison/GettyimagesIL)
1970: תלמידת התיכון דנה, שבועות אחדים לפני זכייתה באירוויזיון. למעלה: הופעת הניצחון על הבמה באמסטרדם (צילום: D. Morrison/GettyimagesIL)
1997: הפוליטיקאית דנה רוזמרי סקאלון מצביעה (מן הסתם, לעצמה) בבחירות לנשיאות באירלנד. לידה: אמה, שילה בראון (צילום: AP)
1997: הפוליטיקאית דנה רוזמרי סקאלון מצביעה (מן הסתם, לעצמה) בבחירות לנשיאות באירלנד. לידה: אמה, שילה בראון (צילום: AP)

תחרות הזמר של האירוויזיון, שהמהדורה הבאה שלה תתקיים במאי בתל אביב, נחשבת לאירוע מוזיקלי ובידורי, אבל מאז ומתמיד הייתה בה גם פוליטיקה: רואים את זה מדי פעם בהצבעות, כשמדינות מסוימות מרעיפות נקודות ביד נדיבה על שכנות וידידות ומתעלמות מארצות שיש להן יחסים מתוחים עימן; רואים את זה גם באיומים להחרים את המופע מסיבות בלתי מוזיקליות בעליל – השנה, למשל. ויש אישה אחת, שדמותה מהווה שילוב נדיר בין מוזיקה לפוליטיקה תחת כנפי האירוויזיון: זוהי דנה רוזמרי סקאלון, שהיא גם זמרת, גם פוליטיקאית וגם אייקון אירוויזיוני לכל דבר ועניין.

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

ב-1970 היא זיכתה את ארצה אירלנד בניצחון ראשון בעזרת השיר "All Kinds of Everything" (ראו סרטון למעלה), שנהפך ללהיט ענק ונמכר במיליוני עותקים, וקרוב ל-30 שנה מאוחר יותר פצחה בקריירה פוליטית שהייתה פחות מוצלחת, אם כי לא פחות יומרנית, מהקריירה המוזיקלית. מה שמעניין במיוחד בסיפור שלה הוא העובדה שרבים מאלה שאהבו והעריצו אותה כזמרת, מתנגדים בנחרצות לפעילותה הפוליטית.

 

תמונה מתחילת הדרך. שיר האירוויזיון נמכר בשני מיליון עותקים (צילום: McCarthy/GettyimagesIL)
  תמונה מתחילת הדרך. שיר האירוויזיון נמכר בשני מיליון עותקים(צילום: McCarthy/GettyimagesIL)

   

  תשעה שבועות בראש המצעד

   

  היא נולדה לפני 67 שנה בשם רוזמרי בראון למשפחה קתולית של שבעה אחים מצפון לונדון. כשהייתה בת חמש, היגרה עם משפחתה לאירלנד, ומגיל צעיר הייתה על המסלול הבטוח לקריירה בתחום הבידור: היא למדה לרקוד בלט, לנגן בפסנתר ובכינור ושרה במקהלת בית הספר. בגיל שש זכתה בתחרות כישרונות צעירים, ולאחר מכן הקימה שלישייה יחד עם שתיים מאחיותיה. בשלב מסוים פרשו האחיות מההרכב, והיא נותרה סולנית. אחרי שהוחתמה על ידי חברת התקליטים דקה ואימצה לעצמה את שם הבמה דנה, שהיה הכינוי שלה בבית הספר, הוציאה ב-1967 סינגל ראשון, שלא זכה להצלחה. הכישלון לא ריפה את ידיה, והיא החלה להופיע במועדונים בדבלין וצברה כך ניסיון ופופולריות.

   

  ב-1969 הציעה לה מזכירה בחברת התקליטים רקס להגיש את מועמדותה לתחרות הזמר הלאומית, שהזוכה בה ייצג את אירלנד באירוויזיון. דנה ניגשה לתחרות וזכתה במקום השני. שנה לאחר מכן ניסתה את מזלה בשנית והפעם לקחה את כל הקופה, כשהיא בת 18 בלבד, תלמידת תיכון. ב-21 במארס 1970 זכתה במקום הראשון בתחרות האירוויזיון שנערכה באמסטרדם. השיר שביצעה צעד תשעה שבועות בראש המצעד האירי, הצליח גם במדינות נוספות ונמכר בשני מיליון עותקים.

   

  צפו בקבלת הפנים שנערכה לכבודה בנמל התעופה בדבלין אחרי הזכייה:

   

   

  שלושה חודשים אחרי הזכייה הוציאה אלבום ראשון שסלל לה דרך לקריירה ענפה שנמשכה שנים רבות. פעילותה המוזיקלית כללה לא רק אלבומים והופעות אלא גם תוכנית טלוויזיה משלה, ששודרה בבי-בי-סי ב-1974, תוכנית נוספת, שעלתה ב-1979 ושודרה במשך ארבע עונות, והופעות בסרטי ילדים.

   

  ב-1978 נישאה למלונאי דמיאן סקאלון והביאה איתו לעולם ארבעה ילדים. ארבע שנים לאחר מכן הוציאה את אלבומה השני, "Magic", שכלל שירים שכתבו אחיה, ג'ון וג'רלד, ושיר שכתב בארי ווייט. ב-1985, לציון 15 שנות קריירה, הוציאה אוטוביוגרפיה שבה כתבה על חייה, יצירתה והתחזקות אמונתה הנוצרית. באותה תקופה החלה להקליט חומר שנועד במיוחד לקהל קתולי; היא גם זכתה לפגוש את האפיפיור ג'ון פול השני, ואחרי מותו הוציאה דיסק לזכרו. ב-1990 עברה עם משפחתה לפלורידה והתמקדה ביצירת מוזיקה דתית שעימה הופיעה בכנסים ברחבי ארצות הברית.

   

  צפו בשיר שלה משנות ה-80:

   

   

  צפו בביצוע שלה מ-2010 ללהיט האירוויזיון:

   

   

   

  שני הפסדים וניצחון אחד

   

  דרכה הפוליטית החלה ב-1997, לאחר שמרכז של הקהילה הנוצרית באירלנד שלח לה מכתב שבו הציע לה לנצל את הפופולריות הגדולה שלה ואת מעמדה המיוחד, ולרוץ לנשיאות המדינה. לדבריה, היא זרקה את המכתב לפח, אבל יוזמי ההצעה היו עקשנים ופנו אליה שוב ושוב. גם התקשורת הביעה עניין. בסופו של דבר היא השתכנעה והחליטה לרוץ לנשיאות אירלנד כמועמדת עצמאית. בקמפיין שלה התמקדה במסרים דתיים שמרניים והביעה התנגדות נחרצת להפלות, לגירושים ולנישואים חד-מיניים – מסרים שונים לחלוטין מאלה שמקובלים בקרב חובבי האירוויזיון, שרבים מהם משתייכים לקהילה הגאה ואוחזים בהשקפות ליברליות. את הנשיאות היא לא קיבלה, אבל שנתיים לאחר מכן, ב-1999, מונתה לתפקיד ציבורי בארגון אירי שהשתייך לפרלמנט האירופי. היא מילאה את התפקיד עד 2004, ובמקביל המשיכה בקריירת בידור ענפה. בין השאר, הוציאה אלבום של שירים נוצריים לילדים והופיעה בתוכניות טלוויזיה רבות, כולל ריאליטי: הזמרת הוותיקה שימשה כשופטת בתוכנית לגילוי כישרונות.

   

  ב-2011 לקחה פסק זמן מעשייה מוזיקלית וטלוויזיונית ושוב רצה לנשיאות כמועמדת עצמאית. גם הפעם התברר שמי שמצליחה לנצח באירוויזיון, לא בהכרח מסוגלת לנצח בבחירות: המועמדת סקאלון סיימה במקום השישי מתוך שבעה מועמדים שהתמודדו על הנשיאות באותה שנה, עם 51,220 קולות בלבד - 2.9 אחוז מהקולות בסך הכל. בכך נסתם הגולל על הקריירה הפוליטית שלה (לפחות בינתיים).

   

  בשנים האחרונות נמנעת סקאלון מלהתמודד על תפקידים ציבוריים, אבל ממשיכה להופיע בתקשורת ולהביע את עמדותיה השמרניות – בעיקר נגד הפלות. היא גם ממשיכה לשיר. בנובמבר האחרון עלתה לכותרות אחרי שזכתה בסכום בן שש ספרות ובפרסום התנצלות במסגרת הסדר פשרה בתביעת דיבה שהגישה נגד העיתון "סאנדיי וורלד", על שפרסם באתר האינטרנט שלו האשמות שווא הנוגעות לאחיה ג'ון. לפני חמש שנים הואשם האח בהתעללות מינית בילדים וזוכה מכל אשמה, אבל העיתון פרסם בטעות שסקאלון הופיעה בבית המשפט והעידה נגדו. "הסיפור היה התקפה ברוטלית נגד כל מה שאני מאמינה בו ופגע בשמי הטוב, ביושרה שלי, בדמותי הציבורית ובחיי הפרטיים", אמרה הזמרת בזעם. לפחות הפעם היא ניצחה.

   

   

    

   וגם לנו יש זוכת אירוויזיון ששמה דנה. הקליקו על התמונה:

    

   לעוד כתבות וראיונות בנושא האירוויזיון - הקליקו על התמונה (צילום: AP)
   לעוד כתבות וראיונות בנושא האירוויזיון - הקליקו על התמונה (צילום: AP)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד