המונולוג של נאור: "אמא היתה מבוהלת. עינייה שידרו פחד מוות"

נאור שובל היה בן 24 כשאביו ארב לאמו, אביטל רוקח (45) ורצח אותה בדקירות סכין. "ידעתי שהיא מאוימת, אבל לא חשבתי שאבא שלי יכול לעשות דבר כזה"

נאור שובל מספר על הרצח של אמו. לצפייה בסרטון לחצו Play (בימאית: אורית מרילין-רוזנצוייג)
צילום: תומריקו
נאור שובל. "סבתא שהייתה היחידה שהיה לה אומץ לעמוד מול אבא" (צילום: תומריקו)
נאור שובל. "סבתא שהייתה היחידה שהיה לה אומץ לעמוד מול אבא" (צילום: תומריקו)

נאור שובל (28) היה צעיר תל־אביבי מלא שמחת חיים, בעל חברה לשיווק אתרים, שלמד בכיתת מחוננים בצעירותו. לפני ארבע שנים הוא ניהל עסק לשיווק בירושלים וחברה לבניית אתרים ברעננה, העיר שבה התגורר באותה עת. נאור הרוויח כסף, שכר כעשרה עובדים, ולא חשב שבעוד רגע תחשך התמונה הוורודה של חייו.

 

פרויקט מיוחד של לאשה: לא מרימות ידיים - מגיע לנו עולם ללא אלימות

 

אמו אביטל רוקח (שם נעוריה א.מ.ר) נרצחה בדקירות סכין על ידי אביו שמואל דטישווילי, שממנו הייתה פרודה שלוש שנים וחצי, אך לא הצליחה לקבל גט. שלושה ימים לאחר הרצח, אמור היה נאור (ששינה את שם משפחתו) להעיד בבית הדין הרבני לטובת אמו כדי שתקבל את הגט המיוחל בכפייה. "הדיון בבית הדין הרבני היה כנראה אחד המניעים למועד שבו הוא רצח אותה", משער נאור.

 

"אמא הייתה אמורה ללכת להופעה של שלמה ארצי עם אחותה ופתאום קיבלתי טלפון מחברת משפחה שלנו שאמרה לי בישירות: 'הוא רצח את אמא'. ידעתי שהיא מאוימת, אבל לא חשבתי שאבא שלי יכול לעשות דבר כזה. כשהייתי ילד ורבתי עם אבא, אמא הייתה אומרת שהוא לא בנאדם רע ולא באמת רוצה להזיק לאף אחד וסתם יש לו התפרצויות. לא יכולתי להגיד לאף אחד וגם לא לעצמי, שאנחנו סובלים מאלימות. אמא לא רצתה לפנות למשטרה, כי היא חששה ממנו".

 

אביטל רוקח ז"ל. "עברה עינוי דין של שלוש שנים וחצי ולא הצליחה לקבל גט" (צילום: אלבום פרטי)
  אביטל רוקח ז"ל. "עברה עינוי דין של שלוש שנים וחצי ולא הצליחה לקבל גט"(צילום: אלבום פרטי)

   

  מה היה הטריגר לרצח?

  "לאחר הפרידה אמא גרה אצל סבתא שלי, אמא שלה. היא התחילה לצאת עם מישהו שלוש שנים אחרי שהם נפרדו. יום אחד אבא שלי עלה אחריה לאוטובוס וגנב לה את הטלפון מהתיק. הוא ראה התכתבויות שלה, השתגע, התחיל להשמיץ אותה בפייסבוק ולאיים עליה: 'אני ארצח אותך'".

   

  משרד הרווחה היה בתמונה?

  "כן, כי אבא היכה אותי כשהייתי קטן ובמקרה גילו את זה. הגעתי לבית החולים כדי לטפל בפציעה שקרתה במשחק עם חברים, וראו שיש מכות נוספות. שאלו איך זה קרה, אבא היה לידי ואמר: 'אני עשיתי לו את זה'. מאותו רגע עובדת סוציאלית הייתה מעורבת. בגיל 13 ברחתי מהבית בגלל מריבה איתו. בשלב מסוים עברתי לגור בפנימייה ולבסוף עברתי לחיות עם סבתא שלי , שהייתה היחידה שהיה לה אומץ לעמוד מול אבא".

  "אמרתי לשוטרים: 'מה זה, סרט אימה? הבנאדם רוצה לרצוח את אמא ואנחנו יושבים פה עם דלת נעולה מתים מפחד'. העבירו אותי משוטר לשוטר עד ששוטר בכיר אמר לי: 'חפשו בגוגל טלפון של מעון לנשים מוכות'"

   

  ואיך היו היחסים שלו עם האחים שלך?

  "אחי האמצעי היה תמיד הכי קרוב לאבא. אחותי הקטנה התנתקה ממנו לגמרי. היום הוא שפוט למאסר עולם ושלושתנו מנסים, אחרי כל מה שעברנו, לשמור על קשר טוב בינינו".

   

  הכתובת הייתה על הקיר?

  "שבוע לפני הרצח סבתא התקשרה אליי ואמרה: 'אמא לא עונה'. אחותי הלכה עם המשטרה לדירה של אבא שלי. קיבלתי טלפון: 'אבא פוצץ את אמא במכות'. הוא הפר צווי הרחקה, חטף אותה, נעל אותה אצלו והראה לה שהוא קנה סכין, גרזן ומסקינטייפ כדי להרוג אותה. היא אמרה: 'טוב, אני אחזור אליך'.

  "ראיתי את אמא שלי שהייתה תמיד אישה שמחה וחזקה, מבוהלת. העיניים שלה שידרו פחד מוות. הוא נעצר ושוחרר למחרת. השופט שחרר אותו כי המשטרה לא השלימה את פעולות החקירה. אמרתי לשוטרים: 'מה זה, סרט אימה? הבנאדם רוצה לרצוח את אמא ואנחנו יושבים פה עם דלת נעולה מתים מפחד'. העבירו אותי משוטר לשוטר עד ששוטר בכיר אמר לי: 'חפשו בגוגל טלפון של מעון לנשים מוכות'.

   

  "אמרתי לאמא שלי: 'אל תלכי לעבודה'. היא אמרה: 'אני חייבת'. שבוע לאחר מכן היא הלכה עם אחותה להופעה, ואבא שלי חיכה לה במדרגות. אני מאשים את המשטרה ואת השופט ואת בית הדין הרבני במה שקרה לה. היא עברה עינוי דין של שלוש שנים וחצי ולא הצליחה לקבל גט. אני נשארתי לבד בעולם, קרסתי כלכלית, והיו רגעים ששאלתי את עצמי אם אני בכלל רוצה להמשיך לחיות".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד