המלבישה של הנשים בפוליטיקה: "ראוי שילבשו אופנה ישראלית"

אליאן סטולרו מעצבת כבר מעל 30 שנה, אך רק לאחרונה הפכה לכתובת המועדפת עבור שרה נתניהו, איילת שקד ואסתר חיות: "הן מאוד אוהבות בגדים צבעוניים"

איתי יעקב

|

26.12.18 | 08:59

"אף פעם לא אהבתי דוגמניות רזות מדי עם עצמות בולטות, זה לא יפה בעיניי. אני עושה בגדים לנשים". רונית יודקביץ' בקולקציית החורף של אליאן סטולרו (צילום: מרינה מוסקוביץ קריס)
"אף פעם לא אהבתי דוגמניות רזות מדי עם עצמות בולטות, זה לא יפה בעיניי. אני עושה בגדים לנשים". רונית יודקביץ' בקולקציית החורף של אליאן סטולרו (צילום: מרינה מוסקוביץ קריס)
"אין פה מקום לדעות פוליטיות. אני מלבישה כל לקוחה, לא משנה אם היא מגיעה עצמאית או דרך סטייליסטית. לא אסרב להלביש אף אחת". שרה נתניהו ואיילת שקד בשמלות של אליאן סטולרו (צילום: רויטרס)
"אין פה מקום לדעות פוליטיות. אני מלבישה כל לקוחה, לא משנה אם היא מגיעה עצמאית או דרך סטייליסטית. לא אסרב להלביש אף אחת". שרה נתניהו ואיילת שקד בשמלות של אליאן סטולרו (צילום: רויטרס)
"אני חושבת שהצלחתי ליצור לעצמי קהל נאמן, שיגיע אליי גם אם אהיה על הירח". סטולרו עם לאה שנירר (צילום: איתן טל)
"אני חושבת שהצלחתי ליצור לעצמי קהל נאמן, שיגיע אליי גם אם אהיה על הירח". סטולרו עם לאה שנירר (צילום: איתן טל)

במרץ אשתקד דיברו בענף האופנה על דבר אחד בלבד: השמלה הירוקה שלבשה אשת ראש הממשלה שרה נתניהו בהופעת בכורה בשורה הראשונה של שבוע האופנה בתל אביב. נתניהו הגיעה מלווה בסטייליסטית הצמודה סנדרה רינגלר, המאפרת שלי גפני ומעצב השיער שלה לשעבר, ז'אן כהן, ובחרה לרגל האירוע בשמלת ערב ירוקה באורך מידי של המעצבת הוותיקה אליאן סטולרו, שקנתה את עולמה מחדש בן לילה.

 

חודשיים לאחר מכן, למפגש עם מלניה טראמפ בביקורה בישראל, לבשה נתניהו שמלה בגזרה זהה בצבע צהוב. שיתוף הפעולה בין השתיים המשיך בתלבושות נוספות לאורך השנה וחצי האחרונות, כולל בביקורה של נתניהו בגואטמלה החודש, שם לבשה שמלת מידי מחמיאה בצבעי כתום ואדום.

 

"באותו רגע הבנתי את גודל הפרסום, שבזיכרון של נהג מונית, שאני מניחה שאין לו קשר ישיר לאופנה, נצרבה בתודעה השמלה הירוקה". נתניהו בשבוע האופנה בתל אביב
  "באותו רגע הבנתי את גודל הפרסום, שבזיכרון של נהג מונית, שאני מניחה שאין לו קשר ישיר לאופנה, נצרבה בתודעה השמלה הירוקה". נתניהו בשבוע האופנה בתל אביב

   

  על החיבור בין סטולרו לנתניהו חתומה רינגלר. המעצבת מספרת כי תהליך העבודה כלל פגישה אחת עם נתניהו למדידות, ומאז היא שולחת הצעות לרינגלר והדגמים הנבחרים נתפרים לפי מידה. "התפקיד שלי הוא לנסות להתאים לכל אישה שנכנסת אליי לחנות את הבגד הנכון, בלי קשר למה התואר שלה", אומרת סטולרו בדיפלומטיות. היא לא ממהרת לספק פרטים על לקוחותיה המפורסמות – רובן מתחום הפוליטיקה, כמו שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות – אך מגלה כי באופן מפתיע למדי כולן בוחרות בשמלות בצבעים בוהקים ואחידים, אנטיתזה לדימוי המאופק והשמרני שלהן.

   

  האם החיבור למוקדי כוח פוליטיים תורם למכירות? "כשנתניהו לבשה את השמלה לגואטמלה היה פחות באז, כי האירוע לא היה כל כך מתוקשר – אבל השמלה הירוקה בשבוע האופנה היתה סיפור אחר", אומרת סטולרו בראיון מיוחד ל-Xnet, "יומיים לאחר ערב הפתיחה נסעתי עם נהג מונית ממתחם התצוגות בגינדי חזרה לביתי, והוא שאל מה קורה שם. כשעניתי ששבוע האופנה, הוא ענה: 'איפה ששרה נתניהו לבשה את השמלה הירוקה'. באותו רגע הבנתי את גודל הפרסום, שבזיכרון של נהג מונית, שאני מניחה שאין לו קשר ישיר לאופנה, נצרבה בתודעה השמלה הירוקה של נתניהו".

   

  סיפרת לו שאת המעצבת?

  "לא הרגשתי בנוח לומר לו, אבל שמחתי בלב", היא מחייכת באיפוק.

   

  איזה תגובות את מקבלת מלקוחות?

  "מאוד מפרגנות".

   

  "אני מאמינה שצריך לעודד אנשים לקנות כחול-לבן, ולצערי לא עושים את זה מספיק. תמיכה היא לא בהכרח כסף – אני לא מחכה בסוף החודש לצ'ק מהמדינה". אליאן סטולרו (צילום: איתן טל)
   "אני מאמינה שצריך לעודד אנשים לקנות כחול-לבן, ולצערי לא עושים את זה מספיק. תמיכה היא לא בהכרח כסף – אני לא מחכה בסוף החודש לצ'ק מהמדינה". אליאן סטולרו(צילום: איתן טל)

    

   הלבשת את נתניהו בצבעים בוהקים. אלו בחירות שלה או המלצות שלך?

   "היא מאוד אוהבת בגדים צבעוניים שמחמיאים לה".

    

   גם שרת המשפטים איילת שקד בחרה שמלה שלך בגוון ורוד בזוקה. לרוב רואים אותה בכחול, שחור ולבן מאופקים. איך שכנעת אותה לצאת מהקופסה?

   "איילת נכנסה לחנות באופן עצמאי ובחרה לעצמה כמה פריטים. הצעתי לה את הוורוד, ולשמחתי היא לקחה את השמלה ועוד מספר פריטים צבעוניים. אני עושה הרבה שמלות בצבע אחיד וגיליתי שהרבה נשים מחפשות את זה".

    

   אני מניח שנשיאת העליון אסתר חיות פחות ניגשת לקולבים הצבעוניים.

   "תתפלא, היא גם לובשת צבעוני, כמו השמלה הפרחונית מהקולקציה החדשה. כמובן שהיא אוהבת גם את הבגדים הרשמיים יותר, אבל גם בגדים עם צבע".

    

   מה יקרה אם שלושתן יפגשו במקרה בחנות שלך?

   "אין פה מקום לדעות פוליטיות. אני מלבישה כל לקוחה, לא משנה אם היא מגיעה עצמאית או דרך סטייליסטית. לא אסרב להלביש אף אחת".

    

   "אני מאוד אוהבת את רונית, שלדעתי היא גם אחת המתלבשות הטובות בארץ". יודקביץ' בעיצוב של סטולרו (צילום: רפי דלויה)
    "אני מאוד אוהבת את רונית, שלדעתי היא גם אחת המתלבשות הטובות בארץ". יודקביץ' בעיצוב של סטולרו(צילום: רפי דלויה)

     

    ועדיין, אין לך חשש להלביש נשים שמזוהות עם עמדות פוליטיות? אולי זה עלול לפגוע בקהל לקוחות עם דעות שונות.

    "יש אולי שיקנו את זה בזכות, וכאלה שלא יקנו. מניסיון, זה עדיין לא קרה".

     

    הן משלמות על הפריטים?

    "כולן משלמות אצלי".

     

    מחיר מלא?

    "לא ניכנס לזה, אבל כולן משלמות".

     

    "גידלתי דור של לקוחות שמלווה אותי"

    כבר למעלה מ-30 שנה שסטולרו, 54, פועלת בענף האופנה הישראלי. היא נולדה בצרפת ועלתה לישראל לאחר סיום לימודי התיכון שלה. את לימודיה במחלקה לאופנה בשנקר סיימה בשנת 1986 (בת מחזור של אלבר אלבז) ולפני שפתחה את המותג הנושא את שמה, עבדה במשך שנתיים בצמוד למעצבת ליזה בוקר. את הסטודיו הראשון שלה הקימה בדירה במרכז תל אביב, משם עברה לחנות ברחוב בן יהודה וב-17 השנים האחרונות היא בצפון דיזנגוף, הרחוב שפעם היה שם קוד לאופנה ישראלית וכיום עושה קולות של גסיסה.

      

    "מאוד יקר לייצר בישראל ולהחזיק סטודיו בצפון תל אביב". לאה שנירר לובשת אליאן סטולרו (צילום: רפי דלויה)
     "מאוד יקר לייצר בישראל ולהחזיק סטודיו בצפון תל אביב". לאה שנירר לובשת אליאן סטולרו (צילום: רפי דלויה)

      

     "אני חושבת שהצלחתי ליצור לעצמי קהל נאמן, שיגיע אליי גם אם אהיה על הירח", היא אומרת בתגובה לשינויים שעוברים על הרחוב, "גידלתי דור של לקוחות שמלווה אותי. כיום הבנות שלהן מגיעות אליי". לאחרונה הגישה סטולרו את מועמדותה לפרס מפעל חיים של משרד התרבות והספורט, אותו יקבל לבסוף בחודש מרץ המעצב גדעון אוברזון. "הוא זוכה ראוי ביותר", היא אומרת.

      

     הפרס הכספי בסך 50 אלף שקל נדיב, אך נשמעים קולות שהמדינה צריכה להשקיע באופנה ישראלית לאורך כל השנה. את מסכימה עם זה?

     "אני מאמינה שצריך לעודד אנשים לקנות כחול-לבן, ולצערי לא עושים את זה מספיק. תמיכה היא לא בהכרח כסף – אני לא מחכה בסוף החודש לצ'ק מהמדינה – אבל ראוי, בתור התחלה, שנבחרי ציבור ילבשו אופנה ישראלית. כמה מהם לובשים? לאירועים החשובים לא תמיד זה קורה, והנראות הזו חשובה מאוד".

      

     גם בארצות הברית מלניה טראמפ לא תמיד מפרגנת למעצבים המקומיים. מה דעתך על הלבוש שלה?

     "היא תיראה מצוין בכל בגד שהיא תשים על עצמה. לרוב היא לבושה מוקפד ויפה. לפעמים ההופעה לא מתאימה לתזמון, כמו עקבים גבוהים מדי שהיא נועלת לביקור אצל ילדים שאין להם מה לאכול".

      

     ומה דעתך על הלבוש של מייגן מרקל?

     "אני לא עסוקה במה שהיא לובשת, אבל יש לה טעם טוב".

      

     "אני עובדת קשה, ונדרשת להיות ממוקדת ולייצר עניין מול הלקוחות שלי". פנינה רמון בבגד של המעצבת (צילום: עידן לב)
      "אני עובדת קשה, ונדרשת להיות ממוקדת ולייצר עניין מול הלקוחות שלי". פנינה רמון בבגד של המעצבת(צילום: עידן לב)

       

      "אני לא שואפת להיות זולה"

      על הקולבים בחנות ניתן לראות את קולקציית החורף בעיצובה, שממשיכה את כתב ידה עם נוכחות של הדפסי קמופלאז', משחקי רוכסנים ושילובי צבעים שבדרך כלל נפקדים מהחנויות של מעצבים בישראל. היא אומנם פונה לקהל בוגר שרובו בגילאים 60-35, אך הקולקציה של סטולרו צעירה ברוחה. את הבגדים מלווים צילומים בכיכובה של הדוגמנית הוותיקה רונית יודקביץ', שדגמנה עבורה עוד בזמן לימודיה בשנקר.

       

      "בכל עונה אני בוחרת דוגמנית לפי הצורך ואופי הבגדים", היא אומרת, "אני מאוד אוהבת את רונית, שלדעתי היא גם אחת המתלבשות הטובות בארץ. לפני שנה צילמתי את לאה שנירר, ובקיץ היתה דוגמנית צעירה שצילמתי לקולקציה שעוצבה בהשראת אמי שהלכה לעולמה לפני שנה. לפני ארבע שנים צילמתי דוגמנית בשנות ה-50 לחייה, עם שיער לבן, שגם לא היתה רזה במיוחד. אף פעם לא אהבתי דוגמניות רזות מדי עם עצמות בולטות, זה לא יפה בעיניי. אני עושה בגדים לנשים. כמובן שבגד נראה יותר טוב במידות 42-38 ולא במידה 54, אבל רוב הגזרות שלי מתאימות לנשים רזות ומלאות".

       

      "כמובן שבגד נראה יותר טוב במידות 42-38 ולא במידה 54, אבל רוב הגזרות שלי מתאימות לנשים רזות ומלאות". קולקציית החורף של סטולרו (צילום: מרינה מוסקוביץ קריס)
       "כמובן שבגד נראה יותר טוב במידות 42-38 ולא במידה 54, אבל רוב הגזרות שלי מתאימות לנשים רזות ומלאות". קולקציית החורף של סטולרו(צילום: מרינה מוסקוביץ קריס)

        

        

       פעילותה של סטולרו במרחב האופנה הישראלי שונה ממעצבים רבים. מאחורי החנות רחבת הידיים שלה ניצב סטודיו פעיל, שבו נתפרים הבגדים. כולם, ללא יוצא דופן, באיכות עילית. זו גם הסיבה שמחיריה אינם זולים כלל – עבור מכנסיים שחורים מצמר תשלמו 1,750 שקל, לדוגמה, בעוד מחירה של השמלה שלבשה נתניהו בגואטמלה עומד על 3,400 שקל.

        

       "אני לא יכולה להיות זולה, לא שואפת להיות זולה", היא מסבירה, "מאוד יקר לייצר בישראל ולהחזיק סטודיו בצפון תל אביב. המסים גבוהים, שכר המינימום עלה, יש זכויות סוציאליות שהן מאוד חשובות, ימי חופש, ואז שבתון בבחירות, והמעסיק סופג את הכול. השאלה היא האם אני יותר זולה או יותר יקרה ממותגים מקבילים אליי בחו"ל? לדעתי אני זולה מהם".

        

       ענף האופנה נמצא בימים אלה במשבר כלכלי. מאוזנר הודיעו על הפסקת פעילות, הוניגמן נעלמו, קסטרו דיווחה על הפסדים. איך את שומרת על יציבות?

       "אני עובדת קשה, ונדרשת להיות ממוקדת ולייצר עניין מול הלקוחות שלי. בחנוכה, למשל, שלחתי מדי ערב בזמן הדלקת הנרות SMS עם מבצע ליום למחרת, כמו 50 אחוז הנחה על ז'קטים. זה יצר דינמיקה, אנשים חיכו עם הטלפון לראות איזה מבצע יהיה מחר. בבלאק פריידיי, שהייתי מהראשונות להתחיל כבר לפני חמש שנים, נתתי לכל לקוחה שנכנסה חלה לשבת. אנשים מאוד אוהבים את היחס האישי הזה".

        

         

        ואיך הפכה רותי ברודו בת ה-57 לאייקון האופנה המפתיע על המסך?

        בלי צבעים, בלי פנים מתוחות: רותי ברודו מתגלה כאייקון סטייל בגיל 57. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום מסך קשת 12)
        בלי צבעים, בלי פנים מתוחות: רותי ברודו מתגלה כאייקון סטייל בגיל 57. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום מסך קשת 12)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד