באתי, התאמנתי, גמרתי: נשים שחוות אורגזמה תוך כדי ספורט

מרגישה עוררות מינית תוך כדי פעילות ספורטיבית? חשה ניצני עונג בשיעורי יוגה? יש מצב, רק לא להיבהל כשזה קורה. ד"ר צחי בן ציון על תופעת "הספורטגזמה"

תתחילי במשקולות, אחר כך 50 פוש־אפס, ואז שתי ספורטגזמות. סבבה? (צילום: Shutterstock)
תתחילי במשקולות, אחר כך 50 פוש־אפס, ואז שתי ספורטגזמות. סבבה? (צילום: Shutterstock)

אל המרפאה הגיעה אישה, שמאוד נבהלה מחוויה שעברה בחדר הכושר. במהלך האימון היא התיישבה על ספת כושר וביצעה תרגיל של כיווץ והרפיית שרירי הבטן. בשלב מסוים היא חשה עוררות מינית, וזו לוותה באורגזמה ספונטנית. מצד אחד זה היה לה מאוד נעים ומשחרר, אבל מהר מאוד היא נטרדה מהתופעה. גלישה ברשת הפגישה אותה עם מקרים דומים, עד שבאחד האתרים היא קראה משהו על היתכנות לבעיה מסוימת, שאורגזמה ספונטנית היא הסימפטום שלה. הספורטאית המודאגת קבעה תור דחוף לגינקולוג, והוא הבהיר לה שאין לה שום בעיה. הגינקולוג הפנה אותה אליי.

 

הרגעתי אותה שהכל אצלה בסדר, והסברתי מה עבר עליה. מדובר בתופעה מוכרת זה שנים, שאף נחקרה. כך למשל, ב־1992 פרסם מכון קינסי לחקר מין, מגדר ופריון באוניברסיטת אינדיאנה, מחקר מקיף בנושא. המכון סקר מאות רבות של נשים שעסקו בפעילות גופנית סדירה, ומצא כי 40 אחוז מהן דיוחו שבמהלך האימונים חוו תחושות כאלה ואחרות של עוררות מינית, וחלקן גם הגיעו לאורגזמה. התופעה הזאת, כך דיווחו, יכולה להתרחש בכל סוג של פעילות ספורטיבית, ומוכרת בין היתר ביוגה ובפילאטיס, אבל בעיקר כאשר עושים תרגילים שמחייבים כיווץ של שרירי הבטן התחתונה. הכיווץ הזה מגרה את מערכת העצבים ועשוי להוביל לעוררות מינית (ולאורגזמה).

המגישה האוסטרלית פולי הרדינג חשפה בתוכניתה: "זה משהו שכבר חוויתי בעבר, אבל הפעם זה קרה לי מול המאמן האישי שלי במכון הכושר. עבדתי עם גלגל בטן והייתי צריכה להשלים 15 התמתחויות. כשספרתי עשר, אמרתי לעצמי – הו, לא! רק לא עכשיו!"

 

עדות בשידור חי לתופעה, קיבלו לפני כמה חודשים מאזיני תחנת רדיו במלבורן, אוסטרליה, כשהמגישה פולי הרדינג, 27, חשפה בתוכניתה: "זה משהו שכבר חוויתי בעבר, אבל הפעם זה קרה לי מול המאמן האישי שלי במכון הכושר. עבדתי עם גלגל בטן והייתי צריכה להשלים 15 התמתחויות. כשספרתי עשר, אמרתי לעצמי – הו, לא! רק לא עכשיו! חשבתי לעצור ולברוח, אבל לא רציתי להיראות חלשה אז המשכתי. ופתאום זה הגיע... נאלצתי להעמיד פנים כאילו כלום לא קרה".

 

זה המקום להזכיר, שגם בנסיבות אחרות נשים עשויות לחוות אורגזמה ללא מחשבה מינית מקדימה וללא גירוי של איברי המין. לצד "ספורטגזמה" (אורגזמה תוך פעילות ספורטיבית), נשים מדווחות על מסאז' כמחולל עוררות שעשויה להסתיים בשחרור. מתברר שיש נשים, שעיסוי של השכמות, של הגב או של שיפולי הגב, יכול להסב להן עונג מיני, לפעמים עד כדי אורגזמה. גם במקרה של עיסוי כזה, נשים מסוימות עלולות להיבהל מהתגובה הגופנית שלהן, ולהעלות מחשבות כמו האם עשו לי משהו נגד רצוני? האם גירו אותי בלי שבחרתי בכך? האם משהו השתבש אצלי?

 

ולא לשכוח, נשים יכולות להגיע לאורגזמה גם ללא שום מעורבות של הגוף, אלא רק באמצעות פנטזיה מינית. כלומר, עשויה להתרחש אורגזמה כתוצאה ממחשבה מינית וללא מעורבות גופנית, ועשויה להתרחש אורגזמה ללא מחשבה מינית אבל כתוצאה ממעורבות גופנית, שאינה קשורה באיברי המין. אבל העיקר - הכל נורמלי, הכל תקין, אין צורך לפרנס סתם כך את הסקסולוג.

 

אצל גברים, עוררות ואורגזמה ללא גירוי איבר המין נדירות הרבה יותר. יש דיווחים של גברים שעוסקים במין טנטרי, על יכולת להגיע לאורגזמה בכוח המחשבה בלבד, אבל על דיווחים ממכוני כושר לא שמעתי. הרוב המוחלט של הגברים זקוק לגירוי ישיר מוכוון סקס.

 

ולסיום 

אם כבר גברים, אז אחד עם אפס מוטיבציה לספורט, שהמכשיר היחיד במכון הכושר שמדבר אליו הוא אוטומט החטיפים, שואל בקריצה את המדריך מה הוא ממליץ לו לעשות כדי לעשות רושם על הבנות במכון. המדריך מביט עליו בחמלה ומייעץ: "תזמין אותן לטיול על מסלול הליכה".

 

  • ד"ר יצחק (צחי) בן־ציון, מנהל המרפאה לבריאות מינית בבית החולים "סורוקה" ופסיכיאטר מחוז הדרום, שירותי בריאות כללית

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד