דודו טופז דיבר על "צ'חצ'חים" - מנחם בגין זכה בזכותו בבחירות

אמירה אומללה של הבדרן ערב הבחירות לכנסת ב-1981 גרמה לראש הממשלה לשאת נאום שכולו לעג וזלזול, ושלפי פרשנים העניק לליכוד את המנדטים המכריעים

עופרה עופר אורןפורסם: 10.12.18 04:14
דודו טופז. "תענוג לראות את הקהל הזה, ותענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אסיפות בחירות" (צילום: משה מילנר, לע"מ)
דודו טופז. "תענוג לראות את הקהל הזה, ותענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אסיפות בחירות" (צילום: משה מילנר, לע"מ)
מנחם בגין. "איש לא פגע בכבודו של שבט שלם בישראל כמו שהמערך פגע אמש במקום הזה" (צילום: דוד רובינגר)
מנחם בגין. "איש לא פגע בכבודו של שבט שלם בישראל כמו שהמערך פגע אמש במקום הזה" (צילום: דוד רובינגר)

"זה ביטוי זר לנו", ניסה שמעון פרס, מועמד המערך לראשות הממשלה, להרחיק את עצמו מהדברים שנאמרו. "זה היה ביטוי מיותר ואידיוטי", חזר בו הבדרן דודו טופז מהדברים שאמר - אבל לנזק שנגרם לא הייתה תקנה.

 

זה קרה במוצאי שבת, 27 ביוני 1981, בכיכר מלכי ישראל (לימים כיכר רבין) בתל אביב. עשרות אלפי תומכים של המערך (מפלגה שהיוותה איחוד בין מפלגת העבודה למפ"ם) הגיעו לעצרת המסכמת של מערכת הבחירות, לקראת ההליכה לקלפי, שלושה ימים לאחר מכן. מצבה של מפלגת השלטון, הליכוד, נראה בכי רע: בשל האינפלציה הדוהרת ניבאו הסקרים ניצחון מוחץ למערך, אם כי הפצצת הכור בעיראק, בתחילת יוני, צמצמה מעט את הפער בין שתי המפלגות.

 

אחד הנואמים שעלו לבמה בעצרת של המערך היה הבדרן דודו טופז. "תענוג לראות את הקהל הזה, ותענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אסיפות בחירות", אמר טופז מעל הבמה. "הצ'חצ'חים הם במצודת זאב. הם בקושי שין-גימלים, אם הם בכלל הולכים לצבא. כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות".

 

הקשיבו לחלק מהדברים של טופז:

 

 

למחרת כינס הליכוד עצרת באותה כיכר. מנחם בגין, ראש הממשלה המכהן, נשא נאום שכוון כולו כלפי הדברים שאמר טופז.

 

"אמש בכיכר הזאת עמד שחקן צעיר, מה שמו? דודו? דודו, טו-פז, דודו טו-פז", אמר בגין בלעג. "שימעו, דודו טופז, באוזני 100 אלף אנשי המערך, הוא אומר את הדברים הבאים: 'הצ'חצ'חים, הם במצודת זאב, הם בקושי שין-גימלים... כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות'. אודה ואתוודה לפניכם, עד הבוקר לא שמעתי את המילה 'צ'חצ'חים' ולא ידעתי מה פירושה. במחתרת, בימי תנועת המרי, שאל אותי גלילי, אחרי התייעצות עם נתן ילין מור ז"ל מטעם הלח"י, כשתכננו יחד פעולות נגד השלטון הבריטי, ואמר לי: 'איך אתם פתרתם את הבעיה של עדות המזרח באצ"ל?' ואני מסתכל בו בתמיהה ואומר לו: 'ישראל, מה אתה שואל? איזו בעיה?' והוא אומר: 'נו, אינך יודע? לא שמעת? הבעיה של עדות המזרח'. אז אני אומר לו: 'איזו בעיה? אין לנו! כולנו אחים, כולנו יהודים, כולנו שווים, כולנו!... מפקד הגדול במחוזות – תימני! עוזי היה ספרדי. גידי, שעשה את הפעולה ההיסטורית של מלון המלך דוד, היה ספרדי. הממונה על כל האסירים בלטרון היה תימני, וכל הבחורים שלנו עמדו דום לפניו! איזו בעיה? אין לנו'. כולנו יהודים! כולנו אחים! כולנו לוחמים!

 

"אמש בכיכר הזאת עמד שחקן צעיר, מה שמו? דודו טו-פז, ואומר באוזני 100 אלף אנשי המערך: 'הצ'חצ'חים, הם במצודת זאב, הם בקושי שין-גימלים. כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות'. אודה, עד הבוקר לא שמעתי את המילה 'צ'חצ'חים' ולא ידעתי מה פירושה"

"אבל שימעו, כאשר אותו, מה שמו, דו-דו טו-פז, אמר את האיוולת, את דברי ההבל ורעות הרוח שלו, כל הקהל שעמד אמש פה, הריע. עכשיו אני אספר לדודו טופז למי הוא התכוון. בני עדות המזרח שלנו היו לוחמים גיבורים, גם במחתרת. יש ביניהם עולי גרדום, אשר עד הרגע האחרון לחייהם שרו את שיר התקווה והפליאו עולם ומלואו בגבורתם המופתית. והם הלכו לבתי סוהר, למחנות ריכוז. הם נלחמו ולא נשברו. הם זעקו בפני השופטים הבריטים את המילים: 'אנחנו לא מכירים כלל בשלטונכם. עליכם להסתלק מכאן, מארץ ישראל!'

 

"פיינשטיין היה ממוצא אירופי - איך קוראים לזה, אשכנזי. משה ברזני היה ספרדי מעיראק. בלילה לאחר שנידונו למוות, והיו צריכים בבוקר-בבוקר להוריד אותם מן התלייה, והרב היה איש זקן, הוא אמר שיבוא להוריד אותם, ולא רצו לפגוע ברב, הם פתחו רימון יד. לחמו! אשכנזים? עיראקים? יהודים! אחים! לוחמים!

 

"היעמוד כל שחקן שכיר של המערך ויתעלל ויחלל את השם? בני עדות המזרח הם מטובי הלוחמים של צה"ל. הם יחד עם אריק שרון חצו את תעלת סואץ ועברו לצד השני. הוא פקד עליהם, מטובי הלוחמים בישראל! ועתה נגיד בפני עם ועדה ובפני הקהל הפרוע של המערך המשמיע תרועות, איך אמר שם? צ'חצ'חים, צ'חצ'חים, כך הוא קורא להם. 'הצ'חצ'חים הם רק ראויים להיות שין-גימלים'. מה זה שין-גימל? שוטר גדודי, נכון? זה כמו ג'ובניקים? ג'ובניקים לא נלחמים בכלל. כן! חילול השם! וכל הקהל הריע, והיכן הייתה הגברת שושנה ארבלי, העומדת במקום השני ברשימת המערך? והיכן היו האחרים? למה לא עזבו מתוך מחאה את האסיפה הזאת? עדיין איש לא חילל את השם במידה כזו. עדיין איש לא פגע בכבודו של שבט שלם בישראל כמו שהמערך פגע אמש במקום הזה.

 

"מה שאני מבקש מכם הוא, מחר, מן הבוקר ועד הערב, ערכו מפעל שיחות טלפוניות. מה שצריך, שחשוב הוא לעשות, זה לטלפן לכל מכריכם - בירושלים, ובחיפה, ובראשון לציון, ובנס ציונה, וברחובות, ובבאר שבע. רק תספרו להם מה שאמר פה דודו טופז. כל העם בישראל חייב לדעת את זאת, משפט אחד בסך הכל: 'הצ'חצ'חים כולם במצודת זאב'. אשרינו שהם במצודת זאב".

 

צפו בעיקרי נאומו של בגין:

 

 

רבים סבורים כי בנאומו השתדל בגין ללבות את היצרים ולהגביר את הטינות. אין ספק שהוא השתמש באמירה אומללה ומטופשת של בדרן כדי להגביר את הקיטוב ואת הגזענות ההדדית ששררה בין אשכנזים לבין יוצאי עדות המזרח. זעקתו המהדהדת, הדרמטית - "כולנו יהודים! כולנו אחים! כולנו לוחמים!" - שנאמרה בקול נוקב ורוטט מזעם מתוכנן, נועדה להלהיט. הזלזול שלו בדובר שאליו הגיב, כאילו אינו מכיר את שמו ואפילו לא את המילה הבזויה "צ'חצ'חים", שאותה הקפיד לבטא כאילו באמת לא שמע אותה מעולם, היה מן הסתם העמדת פנים יעילה.

 

"המערך איבד לפחות מנדט אחד, אולי שניים-שלושה, בגלל האמירה הזאת", העריכו פרשנים באותה עת את תוצאות דבריו של טופז. אין ספק שאמירתו הייתה מיותרת. עם זאת, טופז ביטא בדבריו את הקרע העמוק ואת המרירות שחשו רבים, משני צדי המתרס הפוליטי. בכנסים של המערך באותה מערכת בחירות היו גילויי אלימות רבים, שחלקם הגדול הופנה כלפי שמעון פרס. באחד הכנסים נזרקו על פרס עגבניות, והוא פנה אל הזורקים וכינה אותם "אספסוף". בכנס אחר, שנערך בבית שמש, הניף נגדו צעיר את אצבעו, ופרס צעק עליו שזאת "תנועה מזרחית מגונה", וכינה את תומכי בגין "חבורת שיכורים".

 

בבחירות שנערכו ב-30 ביוני זכה הליכוד ברוב דחוק של מנדט אחד: 48 לעומת 47. טופז הודח מתוכנית הטלוויזיה "שחק אותה" שאותה הנחה, והופעות רבות שלו בוטלו. שלוש שנים לאחר מכן הוא יצא בתוכנית בידור בשם "פליטת פה", שהחזירה לו את אהבת הקהל. במשך כשלושה עשורים היה אחד מאנשי הטלוויזיה והבידור המצליחים בישראל, וכשחלה ירידה במעמדו, הוא התקשה להשלים איתה. בסוף העשור הראשון של המאה ה-21 שכר טופז בריונים שתקפו בכירים בתעשיית הטלוויזיה. ב-31 במאי 2009 הוא נעצר על ידי המשטרה, וכעבור ימים אחדים הודה במעשים. ב-20 באוגוסט שם קץ לחייו בתאו בבית המעצר ניצן שברמלה.

 

 

   

  איזה נאום חשוב נשאה מייגן מרקל שנים לפני שנישאה לנסיך הארי? הקליקו על התמונה:

   

  מרקל עם הנסיך הארי. "אני גאה להיות אישה ולהיות פמיניסטית". הקליקו על התמונה (צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)
  מרקל עם הנסיך הארי. "אני גאה להיות אישה ולהיות פמיניסטית". הקליקו על התמונה (צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נולדתי בתל אביב, אבל מעולם לא חייתי בה. אני סופרת, עורכת ומתרגמת. כתבתי תשעה ספרי פרוזה - האחרון שבהם: "רצח בבית הספר לאמנויות" - וספר שירה אחד, "מה המים יודעים על צמא", וזכיתי לקבל מידיו של יצחק רבין את פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. הנחיתי במשך כמה שנים סדנאות כתיבה בבית אריאלה ושימשתי לקטורית בהוצאה לאור גדולה. אני גרה עם אריק, בקריית אונו. בקרו באתר שלי - סופרת ספרים