מארגנות שביתת הנשים: "זו לא הצלחה אישית, אלא של כל הנשים"

רותי קליין, סתיו ארנון ודרור שדות הן שלוש חברות אקטיביסטיות שהניעו את שביתת הנשים שסחפה את המדינה. "כולנו עובדים בהתנדבות ומימנו כמעט הכל לבד"

מארגנות שביתת הנשים: רותי קליין, סתיו ארנון ודרור שדות . "אי אפשר היה להישאר אדישות יותר" (צילום: אביגיל עוזי)
מארגנות שביתת הנשים: רותי קליין, סתיו ארנון ודרור שדות . "אי אפשר היה להישאר אדישות יותר" (צילום: אביגיל עוזי)

שביתת הנשים סחפה היום את המדינה. רותי קליין, סתיו ארנון ודרור שדות הן שלוש חברות אקטיביסטיות שהניעו אותה.

 

למה הכרזתן על השביתה?

רותי קליין: "זה פשוט היה מצב של אין ברירה. ישבתי עם שתי חברותיי הטובות, סתיו ארנון ודרור שדות, וכששמענו על רצח הנערות יארא איוב בת ה-16בגוש חלב וסילבנה צאגאי בת ה-13 בתל אביב, הרגשנו שאנחנו חייבות לעשות עם זה משהו. ברור לכולנו כי רצח של נשים הוא קצה הקרחון של אלימות שכולנו חווים במרחבים השונים כל הזמן. שלושתנו מכירות את הפרקטיקה של עבודת השטח ובשנייה שקיבלנו את הנתונים המזוויעים, לפיהם 24 נשים נרצחו רק השנה, אי אפשר היה להישאר אדישות יותר".

 

איך הכרתן?

"סתיו ואני הכרנו בבית ספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, ואת דרור הכרתי בקמפיין נגד גירוש הפליטים. התחברנו סביב הנושא החברתי, אבל אנחנו בעיקר חברות טובות".

 

למה דווקא שביתה?

"כי המטרה שלנו הייתה להראות נוכחות של השיח הזה בציבור, וידענו שהכרזה על שביתה תזכה לתשומת לב התקשורת והרשתות החברתיות. כשמנהלים טענו שהם לא יכולים לאפשר לעובדות שלהם לשבות כי זה ישבית להם את החברה, תשובתנו הייתה: 'בדיוק'. זה בדיוק מה שרצינו להגיד: תראו איך אתם לא מסתדרים בלי נשים".

"כשמנהלים טענו שהם לא יכולים לאפשר לעובדות שלהם לשבות כי זה ישבית להם את החברה, תשובתנו הייתה: 'בדיוק'. זה בדיוק מה שרצינו להגיד: תראו איך אתם לא מסתדרים בלי נשים"

 

מה הן הדרישות שלכן?

"יש לנו דרישה קונקרטית מאוד: שהתקציב של 250 מיליון שקל שכבר אושר לתוכנית חירום ציבורית נגד אלימות כלפי נשים יועבר במלואו. עד כה הועברו פחות מעשרה אחוזים. התוכנית כוללת ארבע זרועות: זרוע חינוך והסברה, כולל חינוך מגדרי מהגיל הרך; שיקום נשים מוכות; שיקום גברים מכים; ושינוי מדיניות בכל מה שקשור להליכי החקירה והפעולה של המשטרה עם מתלוננות נגד אלימות. אנחנו מחכות לכסף הזה, כי כל עוד לא תשוים התוכנית, נשים יוסיפו להירצח".

 

הופתעתן מההיענות?

"יותר מאשר הופתענו התרגשנו. שלושתנו אקטיביסטיות, ומכיוון שאנחנו מכירות את השטח היה לנו ברור שאנשים יצטרפו אלינו בהמוניהם. מאות חברות מסחריות, איגודי עובדים, רשויות קומיות, גופים ועמותות הצטרפו".

 

איך מתניעים מחאה כזו?

"סתיו פתחה קבוצה בווטסאפ, קבענו פגישה מיידית לאותו ערב ובתוך שלוש שעות הרמנו איוונט בפייסבוק. שעה אחרי שפרסמנו אותו הצטרפה אלינו ענת ניר, ראש קואליציית 'דגל אדום', המאגדת יותר מ-50 ארגוני נשים מכל קצוות החברה הישראלית, והכריזה על מצב חירום. למחרת התכנסנו בדירה שלי והתחלנו לעבוד. במשך שבוע בעצם גרתי עם כ-30 נשים וגברים מדהימים שעבדו במטה המחאה מסביב לשעון".

 

גייסתן תרומות?

"כולנו עובדים בהתנדבות מלאה ומימנו הכל לבד, חוץ מהסטיקרים והפליירים שהדפסנו ומצאנו בכל פעם אנשים פרטיים שיממנו את זה. אין ספק ששלושת חשבונות המינוס שלנו ספגו מכה קשה".

"התכנסנו בדירה שלי והתחלנו לעבוד. במשך שבוע בעצם גרתי עם כ-30 נשים וגברים מדהימים שעבדו במטה המחאה מסביב לשעון"

 

מה תפקידך בכוח?

"אני מנהלת את המטה, כי המטה הוא הבית שלי. דרור דוברת ואחראית תקשורת, סתיו עבדה מול החברות והארגונים בשטח. ענת ניר איתנו כל הזמן, היא החיבור לכל קואליציית הנשים. חשוב לציין שעוד 30 נשים מדהימות עבדו משש בבוקר עד אחת בלילה, כל אחת בתחומה: חלוקת פליירים, הסעות, הסברה וכו'".

 

מי המציא את הסלוגן "אני אישה - אני שובתת"?

"שלושתנו. פתחתנו רשימה שהכותרת שלה הייתה 'סלוגן', זרקנו אסוציאציות עד שהגענו לזה ואמרנו 'בינגו'".

 

יש לכן תחושת הצלחה?

"אנחנו לרגע לא רואות את זה כהצלחה אישית, זו באמת הצלחה של כל הנשים בישראל. ההתגייסות הזאת מוכיחה שהציבור מוכן ורוצה לשנות את המציאות בכל הנוגע לאלימות נגד נשים".

 

יש לך קשר אישי לנושא האלימות נגד נשים?

"לא אישי, אבל מצפוני. לכן הלכתי ללמוד עבודה סוציאלית. אני אמנם לא עובדת ממש במקצוע, אבל אני עוסקת בעבודה חברתית כל הזמן, גם לפרנסתי. אני עובדת בקמפיינים חברתיים ומאמינה שכל שינוי שנרצה לעשות יצליח".

 

 

גם עובדות ועובדי "לאשה" הצטרפו למחאה (צילום: אביגיל עוזי)
  גם עובדות ועובדי "לאשה" הצטרפו למחאה(צילום: אביגיל עוזי)

   

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד