שביתת הנשים ביום שלישי: למה רוב מותגי האופנה לא מצטרפים למחאה

חברות האופנה היו מהראשונות להצטרף למחאת הלהט"ב, אך דווקא בשביתה כתגובה על רצח נשים, רבות מהן מעדיפות להשקיף על המאבק מהצד. מה מקור הפער?

איתי יעקב

|

03.12.18 | 08:48

ארגונים רבים, רשויות מקומיות וחברות עסקיות כמו רמי לוי וטיב טעם יאפשרו לעובדות לקחת חלק בשביתה ללא פגיעה בשכרן – אלא שדווקא חברות האופנה התמהמהו בהצטרפות למאבק. הפגנה נגד אלימות כלפי נשים (צילום: יריב כץ)
ארגונים רבים, רשויות מקומיות וחברות עסקיות כמו רמי לוי וטיב טעם יאפשרו לעובדות לקחת חלק בשביתה ללא פגיעה בשכרן – אלא שדווקא חברות האופנה התמהמהו בהצטרפות למאבק. הפגנה נגד אלימות כלפי נשים (צילום: יריב כץ)
בחודש יולי כל מותגי האופנה מיהרו להודיע על תמיכה. שביתת הלהט"ב בעקבות חוק הפונדקאות (צילום: יריב כץ)
בחודש יולי כל מותגי האופנה מיהרו להודיע על תמיכה. שביתת הלהט"ב בעקבות חוק הפונדקאות (צילום: יריב כץ)

"העצמה נשית" הפכה בשנים האחרונות לסלוגן שחוק בענף האופנה. מעצבות, רשתות ומותגים אוהבים להשתמש בצמד המילים, המאפשר להם למתג את עצמם כמי שעושים למען לקוחותיהם. בואו נודה על האמת, מילה חיובית אף פעם לא הזיקה למכירות. בכל זאת, נשים הן כוח קנייה חזק בתחום האופנה ומהוות 51 אחוז מהאוכלוסייה.

 

ביום שלישי הקרוב יצטרפו חלקן לשביתה הגדולה "אני אישה אני שובתת" – מחאה על רציחתן של 24 נשים בשנה החולפת. ארגונים רבים, רשויות מקומיות וחברות עסקיות כמו רמי לוי וטיב טעם יאפשרו לעובדות לקחת חלק בשביתה ללא פגיעה בשכרן – אלא שדווקא חברות האופנה, שהיו בין החלוצות להירתם באופן פומבי ומוצהר למחאת הלהט"ב בחודש יולי האחרון, התמהמהו בהצטרפות למאבק. הדבר תמוה עוד יותר כאשר בעמדות הניהול והעיצוב הבכירות עומדות במקרים רבים נשים.

 

לאחר שאף מותג אופנה לא מיהר לפרסם הצהרה פומבית על תמיכה בשביתה, יצאנו לבדוק מי יאפשר לעובדותיו לשבות בפנייה ישירה לשורה ארוכה של גורמים בענף האופנה. הרשימה החלה כדלילה מאוד וגדלה מעט אט-אט, אך לא התקרבה לממדים של מחאת הלהט"ב.

 

יתרה מזאת, חלק מהחברות שיגרו אלינו תגובות עמומות כגון "אנו תומכים ולוקחים חלק במאבק, ומצפים מכולם לגלות מעורבות והזדהות עם המאבק", כפי שנמסר ממותג האופנה אלמביקה. על השאלה האם יאפשר המותג לעובדות לשבות ללא פגיעה בשכרן, נאמר לנו כי הנושא בבדיקה. חברת דלתא לא הודיעה על שביתה, אך מסרה כי מתוכננת תמיכה מסוג אחר במחאה: "חברת דלתא, אשר נשים מהוות כ-77 אחוז מסך עובדיה ואשר מקדמת שוויון מגדרי בכל אתריה בארץ ובעולם, מצטרפת לתמיכה במחאת הנשים ותתרום כ-5 אחוזים מסך ההכנסות של רשת דלתא ביום שלישי, 4 בדצמבר 2018, לעמותת 'רוח נשית' המסייעת לנשים נפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית, על מנת שיוכלו לצאת ממעגל האלימות. תרומה זו היא בנוסף לתרומות הנעשות על בסיס קבוע לטובת מקלטי נשים, כפרי נוער ועוד". 

 

"אני מברכת על המחאה שקמה ומצליחה לגייס מודעות ועשרות אלפי אזרחיות ואזרחים". דורין פרנקפורט (צילום: איתי סיקולסקי)
  "אני מברכת על המחאה שקמה ומצליחה לגייס מודעות ועשרות אלפי אזרחיות ואזרחים". דורין פרנקפורט(צילום: איתי סיקולסקי)

   

  נכון לפרסום הכתבה, החברות שהצטרפו למאבק ויאפשרו לעובדות לשבות ולקחת חלק באירועי המחאה ללא הגבלות הן: מותגי האופנה בגיר ואמריקן וינטג', חברת הקוסמטיקה של פנינה רוזנבלום, חברת התכשיטים Yvel, רשתות היוקרה פקטורי 54 ואמור, המעצב רונן חן והמעצבות סבינה מוסייב, דורין פרנקפורט וקרן שביט. המעצבת אלן רובין בחרה לסגור את חנותה לאות מחאה ביום השביתה ועל חלון הראווה תתפרסם הודעה מסודרת ללקוחות בעניין. ייתכן כי חברות ומותגים נוספים יצטרפו למחאה ברגע האחרון, לאחר שיבינו לאן נושבת הרוח בדעת הקהל.

   

  פרנקפורט מסרה לנו כי "אני מברכת על המחאה שקמה ומצליחה לגייס מודעות ועשרות אלפי אזרחיות ואזרחים, בעזרתן של תקשורת לוחמת ורשתות חברתיות המצליחות יחדיו להציף את הבעיה ולנסות למנוע את הרצח הבא. לאורך שנים סייענו במצבים קיצוניים של אלימות ומצוקה במשפחה". שביט אמרה כי "נושא האלימות כלפי נשים מאוד קרוב ללבנו, ואני מתכננת לצאת ולהפגין בחלק מהיום".

   

  "קהילת הלהט"ב היא קהילה חזקה כלכלית לעומת נשים". סיביל גולדפיינר (צילום: איתי סיקולסקי)
   "קהילת הלהט"ב היא קהילה חזקה כלכלית לעומת נשים". סיביל גולדפיינר(צילום: איתי סיקולסקי)

    

   מי שתציין בהרחבה את השביתה היא חברת קום איל פו, שכבר לפני למעלה מ-30 שנה חרטה על דגלה סדר יום פמיניסטי. במותג ייקחו חלק במיצב נעליים שיזמו מספר אקטיביסטיות בהשראת יצירה של האמנית המקסיקנית אלינה שובי, ובימים האחרונים קראו ללקוחות להביא לחנויות נעליים משומשות, אשר ייצבעו באדום ויוצגו ביום שלישי בשדרות רוטשילד בתל אביב.

    

   "לכל העובדות יש את האפשרות לשבות ביום שלישי ללא פגיעה בשכרן, ובנוסף נארגן מעגלי שיח עבור העובדות, כדי לדבר על שוויון חברתי", אומרת בשיחה עם Xnet בעלת קום איל פו סיביל גולדפיינר, "לצערי, אין מה להשוות בין הארגון של הפגנת הלהט"ב להפגנת הנשים".

    

   מה מקור הפער, לדעתך?

   "גברים, גברים. קהילת הלהט"ב היא קהילה חזקה כלכלית לעומת נשים".

    

   אני לא רואה הרבה מנכ"ליות של חברת אופנה, מעצבות ובעלות מותגים ממהרות להצטרף לשביתה. ואלה נשים עם כסף וכוח.

   "אתה צודק, ואני חושבת שהיום הזה הוא הזדמנות לסולידריות. נכון שנושא ה-metoo# קרוב לרוב הנשים ומקרי הרצח קצת פחות, אבל צריך להסתכל על התמונה הרחבה".

    

   בקסטרו יאפשרו לעובדות לצאת לשעתיים להפגין, אך לא לשבות במשך יום שלם. המנכ"לית אתי רוטר (צילום: ענת מוסברג)
    בקסטרו יאפשרו לעובדות לצאת לשעתיים להפגין, אך לא לשבות במשך יום שלם. המנכ"לית אתי רוטר(צילום: ענת מוסברג)

     

    פנינו בתגובה לשלוש קבוצות האופנה הגדולות בישראל: קסטרו, פוקס וגולף. שתי הראשונות עמדו במהלך השנה האחרונה מול ביקורת גדולה לגבי יחסן לנשים: קסטרו בגלל הפרסומת שמציגה את רותם סלע חוטפת אישה בתא המטען של מכונית; קבוצת פוקס בעקבות פרסום טענות על הטרדה מינית לכאורה על ידי המנכ"ל והבעלים הראל ויזל, שהובילו לבדיקה חיצונית אשר קבעה כי לא היו הטרדות מיניות בקבוצה. כפי שפורסם ב"כלכליסט", הבודקת לא נפגשה עם המתלוננות, שבחרו לא להיחשף ולא הגישו תלונה רשמית במשטרה.

     

    מרשת קסטרו נמסר ל-Xnet: "כחברת האופנה המובילה בישראל, אשר רוב השדרה הניהולית שלה הינה נשית, לרבות דירקטוריון החברה, אנו נאפשר לכל מי שתהיה מעוניינת להשתתף במחאת הנשים לצאת ולהפגין". כשביררנו האם יאפשרו בקסטרו לשבות לאורך היום, נאמר לנו כי רשת האופנה תאפשר לעובדות לצאת לשעתיים להפגין ללא פגיעה בשכר או הורדת יום חופש, אך לא לשבות במשך יום שלם.

     

    מקבוצת פוקס נמסר בתגובה: "קבוצת פוקס תאפשר לכל עובד/ת שמעוניין להגיע להפגנה ולמחאה, להשתתף ולקחת בה חלק פעיל. שעות היעדרות של העובד לא יירדו משכרו".

     

    מקבוצת גולף נמסר כי "הקבוצה תתמוך ותאפשר לכל עובד ועובדת שיבקשו להשתתף באירועי המחאה לצאת ולהפגין, בתיאום מראש". לשאלתנו האם יאפשרו לעובדות הקבוצה לשבות לאורך כל יום המחאה ללא פגיעה בשכרן, לא התקבלה תשובה עד למועד פרסום הכתבה.

     

    "קבוצת פוקס תאפשר לכל עובד/ת שמעוניין להגיע להפגנה ולמחאה, להשתתף ולקחת בה חלק פעיל. שעות היעדרות של העובד לא יירדו משכרו". מנכ"ל הקבוצה, הראל ויזל (צילום: ענבל מרמרי)
     "קבוצת פוקס תאפשר לכל עובד/ת שמעוניין להגיע להפגנה ולמחאה, להשתתף ולקחת בה חלק פעיל. שעות היעדרות של העובד לא יירדו משכרו". מנכ"ל הקבוצה, הראל ויזל(צילום: ענבל מרמרי)

      

     ממטה מחאת הנשים נמסר: "אנחנו שמחות על כל ארגון או חברה שתומכים במחאה שלנו, אבל זה לא הסיפור של השביתה הזו. אנחנו יוצאות לשבות, בין אם יתמכו בנו החברות הגדולות, ובין אם לא. יש לנו את הכוח לעשות היסטוריה ולהבהיר שחייהן של נשים לא יישארו עוד בתחתית סדר העדיפויות של הממשלה".

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד