כלכלת הכלות: איך נראית תצוגה של תחום האופנה המצליח בישראל

אחרי שהפכו לשם דבר בעולם, מעצבי שמלות הכלה הישראלים הגיעו להציג דגם נבחר על מוזה מקומית באירוע Celebride. מי צעדו על המסלול ומי הבריזה ברגע האחרון?

איתי יעקב

|

25.11.18 | 12:29

שמלות הכלה הפכו לייצוא האופנתי החם ביותר מישראל. התצוגה בערב הגאלה Celebride (צילום: לנס הפקות)
שמלות הכלה הפכו לייצוא האופנתי החם ביותר מישראל. התצוגה בערב הגאלה Celebride (צילום: לנס הפקות)
חותמת את תצוגת האופנה: לנה קרלינסקי בשמלת תחרה של אלון ליבנה (צילום: אלירן אביטל)
חותמת את תצוגת האופנה: לנה קרלינסקי בשמלת תחרה של אלון ליבנה (צילום: אלירן אביטל)

ההצלחה של מעצבי שמלות הכלה הישראלים מעבר לים, לא נעלמה גם מעיניהם של היזמים המקומיים שמעוניינים לתרגם אותה לכסף. בחמש השנים האחרונות הפכו מעצבות ומעצבי שמלות הכלה המקומיים – ביניהם החלוצות פנינה טורנה, גליה להב, ברטה בלילתי וענבל דרור – את הענף המנומנם לייצוא האופנתי החם ביותר מישראל מאז אלבר אלבז ובגדי הים של גוטקס. לא פלא כי רבים מהסטודנטים המתחילים לעיצוב אופנה כיום נושאים את עיניהם אל הכסף הגדול ואל שבוע אופנת הכלות המתקיים בניו יורק, שזוכה גם לרוח גבית מהמשלחת הכלכלית של ישראל, הפועלת בשיתוף משרד התיירות והקונסוליה הישראלית בניו יורק.

 

תאלין אבו חנא במערכת לבוש דרמטית של שירן אבו חצירה (צילום: לנס הפקות)
  תאלין אבו חנא במערכת לבוש דרמטית של שירן אבו חצירה(צילום: לנס הפקות)

   

  את האפיל הסקסי של שבוע הכלות בחוף המזרחי, מבקשים עכשיו מרכז האירועים לאגו בראשון לציון והמפיק מוטי רייף להביא לכלה הישראלית. אמש נפתח בערב גאלה אירוע אופנת הכלות Celebride, עם הכרזות על כך שמדובר באירוע הנערך "לראשונה בישראל". עם זאת, אירוע דומה כבר נערך בשנת 2012 על ידי סמדר גנזי, שבעצמה צפויה להפיק אירוע גדול לכלות בפברואר 2019 בהאנגר 11 בתל אביב.

   

  מלי לוי בשמלה של עידן לרוס (צילום: אלירן אביטל)
   מלי לוי בשמלה של עידן לרוס(צילום: אלירן אביטל)

    

   המרחק מניו יורק לראשון לציון אינו נמדד רק ב-12 שעות טיסה, אלא גם בגודל האירוע והיקפו. בעוד בניו יורק מתקיים שבוע אופנה בן מספר ימים, שבו מציגים מיטב מעצבי שמלות הכלה הבינלאומיים וגם לא מעט ישראלים, כמו דני מזרחי, אלון ליבנה, ליהי הוד, לי גרבנאו ואחרים – אמש הציגו 40 מעצבים: מדוד חצבני, ריקי דלאל ומירה צבילינגר הוותיקים, ועד שחר אבנט ודילן פריאנטי הצעירים. כל אחד מהמעצבים הציג דגם אחד בלבד על "מוזה", מושג שכבר נשחק עד עפר בענף האופנה הישראלי. לא פלא, אם כן, שבשורה הראשונה ישבו פליטי ריאליטי כמו סוני וענת מ-MKR ודמויות נוספות שבקרוב יזדכו על 15 דקות התהילה שלהם.

    

   לירז אסייג בשמלה של לימור רוזן (צילום: רפי דלויה)
    לירז אסייג בשמלה של לימור רוזן(צילום: רפי דלויה)

     

    בלטו בהיעדרן מהאירוע שתי מעצבות בולטות, מעמודי התווך של ענף שמלות הכלה בישראל: פנינה טורנה, שפתחה למעצבים רבים את דלת הכניסה לניו יורק ופעילותה כיום בישראל משנית לזו הבינלאומית; והמעצבת ברטה בלילתי, שהופיעה בראש רשימת השמות בהודעה לעיתונות אך ביטלה את השתתפותה ברגע האחרון, כפי שנודע ל-Xnet. בתגובה מטעמה של המעצבת נמסר כי "בשל לוחות זמנים עמוסים והתחייבויות מוקדמות בחו"ל, לא השתתף בית האופנה ברטה באירוע Celebride‬. ברטה מבקשת לשלוח ברכות חמות ובהצלחה לכל המעצבים המשתתפים ומחזקת את ידי מפיקי האירוע, השם זרקור על ענף מעצבי שמלות הכלה הישראלי אשר שמו הולך לפניו ברחבי העולם".

     

    טיטי איינאו בשמלת כלה של שאדי עבד (צילום: אלירן אביטל)
     טיטי איינאו בשמלת כלה של שאדי עבד(צילום: אלירן אביטל)

      

     שמם של מעצבי שמלות הכלה הישראלים אולי הולך לפניהם ברחבי העולם, אבל בישראל כמו בישראל, יש מחסור בסלבס נוצצים שיצעדו על המסלולים. 40 המעצבים ליהקו מוזות ודוגמניות לתצוגה, רובן ברוח הרבגוניות שהציג רייף בשבוע האופנה בתל אביב בחודש מרץ. המעצב דני מזרחי פתח את הערב בשמלת כלה שהולבשה על שירה גוטמן, בתה בת ה-19 של המוזה הוותיקה שלו, הדוגמנית ומגישת הטלוויזיה גלית גוטמן, שעודדה מהשורה הראשונה.

      

     סתיו סטרשקו בשמלה של אייזן שטיין (צילום: אלירן אביטל)
      סתיו סטרשקו בשמלה של אייזן שטיין(צילום: אלירן אביטל)

       

      מיד אחריה עלו ובאו הדוגמניות הטרנסג'נדריות סתיו סטרשקו בשמלה של אייזן שטיין ותאלין אבו חנא במערכת לבוש דרמטית של שירן אבו חצירה; דוגמניות הפלאס סייז ריי שגב בשמלה של מאור צבר, לירז אסייג (אקס "האח הגדול") בשמלה של לימור רוזן, ושמחה גואטה, מהבודדות שראויות לתואר מוזה, בשמלה של דרור קונטנטו.

       

      שמחה גואטה בשמלה של דרור קונטנטו (צילום: לנס הפקות)
       שמחה גואטה בשמלה של דרור קונטנטו(צילום: לנס הפקות)

        

       את משבצת הדוגמניות הבוגרות חיבק הקהל עם רייצ'ל דורון היפה (שסובבה אחריה ראשים כבר בתצוגה של קום איל פו בתחילת החודש), שצעדה בבגד לכלות אלטרנטיביות של ברק להב, ומלכת היופי במיל' דנה וקסלר ספקטור, בשמלה יפהפייה של אור פז.

        

       דנה וקסלר ספקטור בשמלה של אור פז (צילום: אלירן אביטל)
        דנה וקסלר ספקטור בשמלה של אור פז(צילום: אלירן אביטל)

         

        היו גם מי שהעדיפו דוגמניות שעדיין מתפרנסות מהמקצוע, כמו סופיה מצטנר, שמשמשת כפרזנטורית של דנה הראל; מלכת היופי לשעבר טיטי איינאו בשמלת נסיכות בעיצובו של שאדי עבד; שרון גניש שחזרה למסלול לאחר היעלמות ארוכה בבגד של חביבת דור האינסטגרם אוריה עזרן; והדוגמניות לנה אנטוניוק בשמלה דרמטית של ויקטור (ויוי) בלאיש, ולנה קרלינסקי שחתמה את התצוגה בשמלת תחרה של אלון ליבנה.

         

        רייצ'ל דורון בשמלה של ברק להב (צילום: אלירן אביטל)
         רייצ'ל דורון בשמלה של ברק להב(צילום: אלירן אביטל)

          

          

         על המסלול פגשנו גם פנים מפתיעות כמו הקריאייטיב דירקטור מיטל וינברג אדר בקאמבק למסלול עם שמלה של משכית, שירז טל בחליפת פסים תמוהה של רזיאלה, והבלוגרית דנה זרמון שכרעה תחת נטל שמלת הטול הענקית של "דילן פריאנטי פריז", שהושפע ממורו ורבו ג'יאמבטיסטה ואלי, רק בלי אותו חן קליל שעולה מהשמלות של ואלי, מה שהשאיר תחושה של קרואסון עם מרגרינה במקום חמאה.

          

         דנה זרמון בשמלת כלה של דילן פריאנטי פריז (צילום: אלירן אביטל)
          דנה זרמון בשמלת כלה של דילן פריאנטי פריז(צילום: אלירן אביטל)

           

          התצוגה הגדולה נועדה כדי לקדם את אירוע הסלברייד שייערך היום במתחם לאגו בשעות 22:00-16:00. מחירי הכניסה עומדים על 125 שקל לזוג, ו-175 שקל לשלושה אנשים. במתחם יציגו 30 מעצבי שמלות כלה את מרכולתם, ובמקביל תתקיים בשלושה סבבים (מדי שעתיים) תצוגת אופנה. לדברי הדר קפואנו, מנכ"לית מתחם לאגו, האירוע נולד בעקבות התרשמותה משבוע האופנה התל אביבי.

           

          לנה אנטוניוק בשמלה של ויקטור (ויוי) בלאיש (צילום: אלירן אביטל)
           לנה אנטוניוק בשמלה של ויקטור (ויוי) בלאיש(צילום: אלירן אביטל)

            

           "כמתחם שעוסק באירועים וחתונות, חשבתי שיהיה נכון לנכס את נושא הכלות אלינו", היא אומרת בשיחה עם Xnet, "החזון שלנו הוא שבמקום שהכלות ישוטטו בין מספר מוקדים ומעצבים, הן יקנו כרטיס לאירוע. אנחנו צופים שיגיעו היום כ-4,000 איש".

            

           המעצבים הוזמנו להציג באירוע בחינם. על איזה מודל כלכלי אתם מתבססים?

           "היוזמה הזאת היא כדי לחשוף אותנו כמרכז כנסים ואירועים. זה אירוע שיווקי. אני יכולה לומר לך שאנחנו לא מרוויחים מהאירוע, אבל זה ממתג אותנו, חושף אותנו, ובונה לנו קשרים מול ספקים ומעצבים. בעתיד נרצה לגייס חסויות".

            

           סופיה מצטנר בשמלה של דנה הראל (צילום: אלירן אביטל)
            סופיה מצטנר בשמלה של דנה הראל(צילום: אלירן אביטל)

             

            המעצבים, מצדם, רואים באירוע מקפצה, במיוחד כשרובם כבר מחזיקים בקולקציות מוכנות לשנת 2019 ולא נדרש מהם להוציא אף שקל מהכיס. "אם אתה לא כאן – אתה לא קיים", אומרת המעצבת ליהי הוד, שפועלת בארץ ובעולם. כמי שפרצה מעבר לים בזכות אינסטגרם, הוד רואה בהשתתפותה באירוע דרך להיחשף לכלות לעתיד.

             

            רומי ספקטור בשמלה של ליהי הוד. "אם אתה לא כאן - אתה לא קיים" (צילום: אלירן אביטל)
             רומי ספקטור בשמלה של ליהי הוד. "אם אתה לא כאן - אתה לא קיים"(צילום: אלירן אביטל)

              

             אסיה יוחנני בשמלה של שחר אבנט. "חשוב לי להיות על המפה והייתי שמחה לצאת בהכרזה שאני עושה שמלות כלה" (צילום: לנס הפקות)
              אסיה יוחנני בשמלה של שחר אבנט. "חשוב לי להיות על המפה והייתי שמחה לצאת בהכרזה שאני עושה שמלות כלה"(צילום: לנס הפקות)

               

              דברים דומים אומרת ל-Xnet גם המעצבת הצעירה שחר אבנט, שבשנה החולפת עשתה את פריצתה הגדולה דרך השתתפות בתצוגת מפעל הפיס בשבוע האופנה, והלבשה של סלבריטאיות בינלאומיות ובראשן ביונסה. "חשוב לי להיות על המפה והייתי שמחה לצאת בהכרזה שאני עושה שמלות כלה", היא אומרת, "אני עובדת במספר מסלולים: ready to wear, שמלות קסטומייזד, ומתבקש שאני אעשה גם שמלות כלה, התחום המוביל בישראל".

               

              יעל שלביה בשמלת כלה של עידן כהן (צילום: לנס הפקות)
               יעל שלביה בשמלת כלה של עידן כהן(צילום: לנס הפקות)

                

               המעצב הוותיק עובד כהן, שמציין בימים אלה 25 שנה לפעילותו, מסתכל על הסיטואציה במבט מפוקח. "חשוב מאוד לקחת חלק באירוע כזה, אבל מניסיון של 25 שנה כמעצב שמלות כלה, מתערוכות כאלה לא מגיעות כלות חדשות", הוא אומר, "אבל חשוב שיראו אותך ולכן אני כאן. הרבה אנשים שואלים אותי: 'עובד, איך אתה משמר את העשייה שלך המון שנים?' והתשובה שלי היא: 'עובדים קשה, לא נחים לרגע'".

                

                

                

               ולמה כל הכוכבות בוחרות באותה שמלה מנוקדת?

               מי כבר לבשה את השמלה שעולה 1,750 דולר? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)
               מי כבר לבשה את השמלה שעולה 1,750 דולר? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)

                

                

                
               הצג:
               אזהרה:
               פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד