לינה דנהאם חוגגת את העלייה במשקל: "הייתי חולה בגוף ובנפש"

אחרי שנלחמה בשלטון הרזון על מסך הטלוויזיה ואז רזתה בעצמה והיללה את שגרת הכושר, יוצרת "בנות" חושפת כי 11 הק"ג שנוספו לה הפכו אותה להרבה יותר שמחה

איתי יעקב

|

12.07.18 | 13:45

נושא דימוי הגוף הנשי מלווה אותה מאז תחילת הקריירה. לינה דנהאם (צילום: AP)
נושא דימוי הגוף הנשי מלווה אותה מאז תחילת הקריירה. לינה דנהאם (צילום: AP)
דנהאם השבוע במשקל 74 קילו (מימין) ולפני שנה, במשקל 63 קילו (צילום: rex/asap creative, Frederick M. Brown/GettyimagesIL)
דנהאם השבוע במשקל 74 קילו (מימין) ולפני שנה, במשקל 63 קילו (צילום: rex/asap creative, Frederick M. Brown/GettyimagesIL)
לא חששה להציג על מסך הטלוויזיה מודל יופי שאינו עולה בקנה אחד עם משטר הרזון של הוליווד. השחקניות של "בנות" (צילום: Neilson Barnard/GettyimagesIL)
לא חששה להציג על מסך הטלוויזיה מודל יופי שאינו עולה בקנה אחד עם משטר הרזון של הוליווד. השחקניות של "בנות" (צילום: Neilson Barnard/GettyimagesIL)
מגזיני האופנה אימצו את דנהאם בחום, אבל חלקם העדיפו להתמקד בפנים שלה
מגזיני האופנה אימצו את דנהאם בחום, אבל חלקם העדיפו להתמקד בפנים שלה
יוצרת בעלת עמדה וקול ברורים בתכנים המעסיקים נשים, שסלבריטאיות במעמדה לרוב מעדיפות להימנע מהם. דנהאם עם ג'יג'י חדיד, זואי קרביץ ורובי רוז (צילום: GettyimagesIL)
יוצרת בעלת עמדה וקול ברורים בתכנים המעסיקים נשים, שסלבריטאיות במעמדה לרוב מעדיפות להימנע מהם. דנהאם עם ג'יג'י חדיד, זואי קרביץ ורובי רוז (צילום: GettyimagesIL)

בשנת 2015 הפכה השחקנית לינה דנהאם לפרזנטורית לא רשמית של אמריקה הבריאה והחטובה. היא סיפרה בראיונות ל-CNN ומגזין פיפל על שגרת הספורט היומית שלה, ואף פרסמה בחשבון האינסטגרם תמונות שבהן היא מתרגלת יוגה תחת הכותרת Health is Wealth. שגרת האימונים השבועית סייעה באופן טבעי גם לירידתה במשקל. "אין שום דבר אנטי פמיניסטי בלהיות בריאה", התגוננה בראיון למגזין פיפל בתגובה על הביקורת שהופנתה כלפי הפיגורה החדשה והרזה שלה. "אני לא מתאמנת כדי להיות יפה יותר, לרדת במשקל או להעניש את עצמי על אכילת דונט", הבהירה, "אני רוצה לחיות חיים בריאים יותר, ולעלות במדרגות בלי שיהיה לי קשה לנשום. אלה דברים, שבכנות, כולנו צריכים לשאוף אליהם". אבל אז היא שוב עלתה במשקל ושוב הורידה אותו, ולפני שנה הציגה לעיני כולם דנהאם מחודשת ורזה יותר ב-11 קילוגרמים, ומיד טרחה להסביר בראיון ל-Page Six כי "הייתי 11 קילו יותר ועכשיו אני 11 קילו פחות, וזה מעולם לא השפיע על היכולת שלי למצוא אהבה או לתקשר עם אנשים".

 

לא מתביישת לחשוף את המשקל. דנהאם, 2018 (צילום: AP)
  לא מתביישת לחשוף את המשקל. דנהאם, 2018(צילום: AP)

   

  כעת היא שוב עולה על המשקל וחושפת מספרים. דנהאם בת ה-32 ניצלה השבוע את חשבון האינסטגרם שלה כדי להעביר מסר ברור לעוקביה היכן נמצא הלב שלה ביחס למשקל גופה. בפוסט שגרף כמעט חצי מיליון לייקים מופיעות שתי תמונות מקבילות של דנהאם: "משמאל: 63 קילו, מקבלת מחמאות כל היום, הצעות מגברים ומופיעה על שער של מגזין רכילות על דיאטות שעובדות (דנהאם מתכוונת לצהובון US Magazine, איתו התכסחה בפומבי לאחר שהציב על שערו כתבה שהתיימרה לחשוף את 20 סודות הדיאטה שלה, שלדבריה לא היו נכונים – א"י)", כתבה בפוסט, "מימין: 74 קילו, שמחה, צוהלת וחופשייה, מקבלת מחמאות רק מאנשים שחשובים לי מסיבות חשובות, מתקיימת מזרימה קבועה של כיף/חטיפים בריאים, מנות ראשונות ועיקריות".

   

  "אין שום דבר אנטי פמיניסטי בלהיות בריאה". דנהאם בתקופת הירידה במשקל, 2017 (צילום: Dia Dipasupil/GettyimagesIL)
   "אין שום דבר אנטי פמיניסטי בלהיות בריאה". דנהאם בתקופת הירידה במשקל, 2017(צילום: Dia Dipasupil/GettyimagesIL)

    

   דנהאם הסבירה בפוסט כי ה"אני הרזה" שלה היתה חולה בגוף ובנפש, כתוצאה מתזונה שכללה מעט מאוד סוכר, ריבוי קפאין ולא מעט תרופות. הפוסט זכה לשלל תגובות מעצימות ומפרגנות מצד עוקביה, כמו "תודה רבה על הקול שאת משמיעה, האקטיביזם והכנות", לצד תגובות עוקצניות כמו זו של הקומיקאי והשדרן גווין מקאינס, שכתב לה: "מה מבין השניים הרופאים שלך מעדיפים?" – וזכה לתשובה עצבנית וחסימה בתגובה.

    

   יחסים הדוקים עם עולם האופנה. דנהאם בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן, 2018 (צילום: AP)
    יחסים הדוקים עם עולם האופנה. דנהאם בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן, 2018(צילום: AP)

     

    האם מדובר באג'נדה להעצמת נשים או בניסיון לגרוף לייקים ברשתות החברתיות? דימוי גוף הוא נושא שמלווה באופן עקבי את דנהאם מאז התפרסמה כיוצרת סדרת הטלוויזיה "בנות" ב-2012. היא לא חששה להציג על מסך הטלוויזיה מודל יופי שאינו עולה בקנה אחד עם משטר הרזון של הוליווד, כולל סצנות סקס ריאליסטיות של בת דמותה האנה. מאז היא משחקת עם הדימוי הזה משני צידי הדיון: ב-2014, לדוגמה, הצטלמה לשער של ווג האמריקאי שעורר סקנדל לאחר שבמגזין התהדרו בכך שתמונותיה "פורצות דרך עבור נשים שרוצות לבטא את עצמן ללא חשש מביקורת על המראה שלהן", אך אז התברר כי צילומיה של דנהאם רוטשו, וגם אם לא עברו הצרת היקפים – השאירו את הגוף שלה מחוץ לפריים והתמקדו בפנים בלבד. שנתיים לאחר מכן הצטלמה דנהאם יחד עם השחקנית ג'מימה קירק לקמפיין לנז'רי נטול פוטושופ עבור המותג Lonely Label, והציגה בגאון בטן משתפלת וירכיים עבות. יחסיה ההדוקים עם עולם האופנה ידעו עליות ומורדות לאורך השנים, ומברווזון היפסטרי קצוץ שיער היא הפכה לאורחת קבע בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן שמארגנת מדי שנה אנה ווינטור, עם לוקים שזכו לרוב לביקורת חיובית.

     

    "מקבלת מחמאות רק מאנשים שחשובים לי מסיבות חשובות, מתקיימת מזרימה קבועה של כיף/חטיפים בריאים, מנות ראשונות ועיקריות". 2018 (צילום: Nicholas Hunt/GettyimagesIL)
     "מקבלת מחמאות רק מאנשים שחשובים לי מסיבות חשובות, מתקיימת מזרימה קבועה של כיף/חטיפים בריאים, מנות ראשונות ועיקריות". 2018(צילום: Nicholas Hunt/GettyimagesIL)

      

     הדיון הנוכחי במדד האושר של דנהאם מגיע חמישה חודשים לאחר שחשפה כי עברה כריתת רחם. גם אם דנהאם עצמה אינה קושרת בין העלייה במשקל והאהבה העצמית למחלת האנדומטריוזיס שממנה סבלה – שני הנושאים האלה, כמו גם ההטרדות המיניות שהציפה בשנה שעברה, מסמנים אותה כיוצרת בעלת עמדה וקול ברורים בתכנים המעסיקים נשים, שסלבריטאיות במעמדה לרוב מעדיפות להימנע מהם. ב-14 בפברואר, כ"מתנה" לוולנטיינ'ס דיי, פרסמה דנהאם מכתב פתוח באתר של מגזין ווג, שבו סיפרה כי סבלה שנים ארוכות ממחלת האנדומטריוזיס, וכיצד זו הקרינה על חייה לאורך השנים. "במקביל לאנדומטריוזיס התגלה שצמחה לי מעין מחיצה ברחם. בנוסף, אני סובלת ממחזור שבמקום לצאת החוצה, ממלא את חלל בטני".

      

     הדיון הנוכחי במדד האושר של דנהאם מגיע חמישה חודשים לאחר שחשפה כי עברה כריתת רחם (צילום: Frederick M. Brown/GettyimagesIL)
      הדיון הנוכחי במדד האושר של דנהאם מגיע חמישה חודשים לאחר שחשפה כי עברה כריתת רחם(צילום: Frederick M. Brown/GettyimagesIL)

       

      את המסמך העצמתי והאינטימי פרסמה דנהאם במטרה לעודד נשים הסובלות מאותה מחלה, ואף חתמה אותו בטון חיובי. "רבות מחברותיי נמצאות בהיריון או מנסות להיכנס להיריון. חשבתי שהעובדה שלא אצליח להביא ילדים משלי תהפוך אותי למרירה. דודה לינה העצובה. אבל אני מחכה בקוצר רוח לפגוש את ילדיהן, וללעוג בשקט לכל השמות ההוליוודיים שהן בוודאי ייתנו להם, מה שהייתי עושה גם אני אם הייתי פורייה", כתבה דנהאם, "אם בעבר הרגשתי שאין לי אפשרויות בחירה – היום אני יודעת שיש לי. אימוץ הוא נושא שאבדוק בעתיד, אבל רציתי להיות בהיריון, לדעת איך ירגישו תשעה חודשים של היריון. זה מרגיש כאילו נועדתי לתפקיד, אבל לא עברתי את הראיון. וזה בסדר, באמת. אולי לא אאמין בזה עכשיו, אבל עוד מעט. זה כל מה שנשאר מהסיפור שלי והצלקות שבגופי, שכבר דהויות מספיק עד שקשה למצוא אותן".

       

      ______________________________________________________

       

      וכמה תלבושות הספיקה מייגן מרקל להחליף ב-48 שעות?

      מירוץ החליפות של מייגן מרקל: 48 שעות של שכרון בגדים באירלנד. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Clodagh Kilcoyne/GettyimagesIL)
      מירוץ החליפות של מייגן מרקל: 48 שעות של שכרון בגדים באירלנד. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Clodagh Kilcoyne/GettyimagesIL)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד