50 דוגמניות חושפות: הצלמים שהטרידו אותנו על סט הצילומים

שמות רבים של בכירים בעולם האופנה מתגלים בתחקיר החדש של הבוסטון גלוב. ביניהם הצלם הנודע פטריק דמרשלייה, שצילם גם את הישראלית סופיה מצטנר בגיל 14

איתי יעקב

|

18.02.18 | 10:54

מה חושבת סופיה מצטנר על ההאשמות נגד פטריק דמרשלייה? לחצו על הסרטון לצפייה בראיון הטלפוני
צילום: אלי סגל
אחד מצלמי האופנה הידועים בעולם, ששמו נחשף בתחקיר: פטריק דמרשלייה (צילום: Gettyimages)
אחד מצלמי האופנה הידועים בעולם, ששמו נחשף בתחקיר: פטריק דמרשלייה (צילום: Gettyimages)
הצלם דיוויד בלמר. "כולם ידעו את שמות הצלמים שהשתמשו בכוח שלהם נגד נשים צעירות", אמר עובד לשעבר בסוכנות "עלית מודלס" (צילום: Gettyimages)
הצלם דיוויד בלמר. "כולם ידעו את שמות הצלמים שהשתמשו בכוח שלהם נגד נשים צעירות", אמר עובד לשעבר בסוכנות "עלית מודלס" (צילום: Gettyimages)

על רקע שבועות האופנה המתקיימים בימים אלה באירופה, ניקוי האורוות בתעשיית האופנה ממשיך. לאחר שבחודש שעבר חשפו שורה של דוגמנים בתעשיית האופנה כי הוטרדו מינית על ידי צלמי האופנה הידועים ברוס וובר ומריו טסטינו, ואחריה נחשפה פרשת ההטרדות המיניות בהן מואשם על ידי דוגמניות הבעלים של חברת GUESS פול מרציאנו - תחקיר חדש של ה"בוסטון גלוב" שפורסם בסוף השבוע חושף שורה נוספת של בכירים בתעשיית האופנה המואשמים על ידי דוגמניות בהטרדה מינית.

 

סופיה מצטנר בקמפיין של דיור שצילם דמרשלייה. "אני וסופי פגשנו אותו על סט הצילומים והיחס שלו אלינו היה כאילו אנחנו הנכדות שלו. הוא בן 74, כמו סבא", אומרת הסוכנת של מצטנר, רותם גור (צילום: פטריק דמרשלייה)
  סופיה מצטנר בקמפיין של דיור שצילם דמרשלייה. "אני וסופי פגשנו אותו על סט הצילומים והיחס שלו אלינו היה כאילו אנחנו הנכדות שלו. הוא בן 74, כמו סבא", אומרת הסוכנת של מצטנר, רותם גור(צילום: פטריק דמרשלייה)

   

  בשיחות שקיימו אנשי הבוסטון גלוב עם 50 דוגמניות בתעשיית האופנה, עלו וצפו שישה שמות חדשים המואשמים בהטרדות מיניות, תקיפה מינית או התנהגות מינית בלתי הולמת: צלמי האופנה פטריק דמרשלייה, דיוויד בלמר, גרג קאדל, סת' סאבל ואנדרה פסוס; והסטייליסט קרל טמפלר, המשמש כארט דירקטור במגזין אינטרוויו.

   

  משמאל: הסטייליסט קרל טמפלר, המשמש כארט דירקטור במגזין אינטרוויו, עם דרק בלסברג (צילום: Gettyimages)
   משמאל: הסטייליסט קרל טמפלר, המשמש כארט דירקטור במגזין אינטרוויו, עם דרק בלסברג(צילום: Gettyimages)

    

   רשימת הבכירים הנוכחית חושפת גם את קשר השתיקה שהתקיים לאורך תקופה ארוכה בסוכנויות הדוגמנות ובמגזיני האופנה. "כולם ידעו את שמות הצלמים שהשתמשו בכוח שלהם נגד נשים צעירות", חשף טרודי טסקוט, שעבד בעבר בסוכנות "עלית מודלס", ואילו דוגמניות צעירות שהתראיינו לכתבה סיפרו כי לאחר שהוטרדו מינית ופנו לסוכנויות, אלה עודדו אותן ואמרו להן כי מדובר במקפצה לקריירה.

    

   הדברים הללו מצטרפים למידע העולה מהכתבה, כי באוקטובר האחרון נשלח לעורכת ווג אנה ווינטור מכתב מאסיסטנטית של הצלם הנודע ביותר ששמו נחשף בתחקיר, פטריק דמרשלייה, ובו סיפרה לווינטור על ההטרדות המיניות לכאורה של הצלם, שהחלו לדבריה כאשר היתה מתמחה שלו בגיל 19. העיתון לא פירט כיצד הגיבה ווינטור לדברים, אם בכלל.

    

   "אנשים משקרים ומספרים סיפורים". פטריק דמרשלייה בעבודה (צילום: Gettyimages)
    "אנשים משקרים ומספרים סיפורים". פטריק דמרשלייה בעבודה(צילום: Gettyimages)

     

    דמרשלייה הוא גם מי שצילם את הדוגמנית הישראלית הצעירה סופיה מצטנר לקמפיין הראשון של דיור, שהזניק את הקריירה שלה והפך אותה לסינדרלה בינלאומית בגיל 14. בשיחה הבוקר עם הסוכנת של מצטנר, רותם גור, היא טוענת כי "מההיכרות שלי את דמרשלייה, קשה לי להאמין את זה עליו. אני וסופי פגשנו אותו על סט הצילומים של דיור והיחס שלו אלינו היה כאילו אנחנו הנכדות שלו. הוא בן 74, כמו סבא. גם לא היתה על סט הצילומים שום התנהגות חריגה, ובשום שלב הדוגמניות לא היו איתו לבד".

     

    קבוצת קונדה נאסט הודיעה כי לא תעבוד עם דמרשלייה בעתיד הנראה לעין. ביונסה, ג'יג'י חדיד, קייט מוס וניקול קידמן על שערי ווג (צילום: פטריק דמרשלייה)
     קבוצת קונדה נאסט הודיעה כי לא תעבוד עם דמרשלייה בעתיד הנראה לעין. ביונסה, ג'יג'י חדיד, קייט מוס וניקול קידמן על שערי ווג(צילום: פטריק דמרשלייה)

      

     אחד הסיפורים המטלטלים חושף את שהתרחש בזמן צילומים עם גרג קאדל, צלם ויקטוריה'ס סיקרט, ושער הכניסה של דוגמניות רבות לתעשיית האופנה. דוגמנית שהיתה תלמידת תיכון בזמן הצילומים, סיפרה כי על הסט שהתקיים בבית מלון, קאדל, שהיה לדבריה שיכור, "דחף אותי אל הקיר, פשט את בגדיי ושכב איתי". לדבריה, כשסיפרה על שאירע לסוכן שלה שאמור להגן עליה, הוא "שכנע אותי שמה שקרה זה דבר טוב, והוא מקווה שזה יסייע לקריירה שלי. הוא הורה לי לא לספר על זה לאף אחד". בהמשך קיבלה הדוגמנית הזמנת עבודה לויקטוריה'ס סיקרט. המותג מסר כי העניין נמצא בחקירה, וסוכנו של קאדל הכחיש את ההאשמות, בעוד הצלם עצמו אמר כי הדברים נעשו בהסכמה.

      

     כלל הסיפורים העולים בכתבה מתארים התנהגות מינית בוטה על סט הצילומים, הכוללת נגיעות בלתי הולמות והערות פוגעניות בעלות אופי מיני. דוגמנית צעירה סיפרה כי במספר הזדמנויות שאל אותה דמרשלייה על הסט "האם הוא יכול ללק את הכוס שלי?". דמרשלייה הכחיש את הטענות שעלו נגדו, ומסר כי "אנשים משקרים ומספרים סיפורים. זה מגוחך".

      

     שלוש דוגמניות נוספות האשימו את הסטייליסט קרל טמפלר, כי במהלך צילומים מישש את שדיהן, נגע במפשעותיהן והוריד להן את התחתונים ללא רשות. טמפלר אמר בתגובה, כי "למרות שאינטראקציה פיזית עם דוגמניות היא היבט הכרחי של העבודה שלי, מעולם לא נגעתי בדוגמנית בצורה לא הולמת".

      

     דוגמנית סיפרה בתחקיר על צלם ויקטוריה'ס סיקרט גרג קאדל: "הוא דחף אותי אל הקיר, פשט את בגדיי ושכב איתי" (צילום: rex/asap creative)
      דוגמנית סיפרה בתחקיר על צלם ויקטוריה'ס סיקרט גרג קאדל: "הוא דחף אותי אל הקיר, פשט את בגדיי ושכב איתי"(צילום: rex/asap creative)

       

      האקלים הנוכחי נגד הטרדות מיניות השתנה באוקטובר האחרון, עם חשיפתה של פרשת ההטרדות המיניות של המפיק הארווי ויינשטיין בתעשיית הקולנוע והבידור. תעשיית האופנה היתה הבאה בתור, כאשר מגזינים ומותגי אופנה החלו מתנערים בצורה מיידית מעבודתם עם השמות שהחלו צפים בתקשורת. הראשון שחש זאת על בשרו היה צלם האופנה טרי ריצ'רדסון, שתלונות על התנהגות מינית לא הולמת ואף על אונס הוגשו נגדו לאחרונה למשטרת ניו יורק. בשבוע שעבר הוגשה תלונה במשטרה גם נגד פול מרציאנו, על ידי הדוגמנית מירנדה וי.

       

      עם פרסום השמות החדשים, בוטלו חוזי ההעסקה שלהם, תוך פגיעה בפרנסתם ובמוניטין שלהם. קבוצת קונדה נאסט, המעסיקה בין היתר את דמרשלייה, המצלם בקביעות עבור מגזין ווג, פרסמה הודעה בה נמסר: "הודענו לפטריק שלא נפעל איתו בעתיד הנראה לעין". דמרשלייה מצטרף לרשימת הצלמים ה"מפוטרים", ביניהם ריצ'רדסון, וובר וטסטינו. לצד קונדה נאסט, הודיעו בסוף השבוע גם מותג האופנה קלווין קליין ותאגידי האופנה החזקים LVMH ו-KERING כי יפסיקו לעבוד עם השמות ברשימה. חברת ויקטוריה'ס סיקרט הודיעה כי היא אינה עובדת עם קאדל.

       

      ______________________________________________________

       

      ואיך התמודדה שרי גבעתי עם הטרדות מיניות בהוליווד?

      שרי גבעתי חוזרת בתפקיד הגברת. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: דודי חסון)
      שרי גבעתי חוזרת בתפקיד הגברת. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: דודי חסון)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד